KOSGEB Kredisi

Esnaflar KOSGEB’e Nasıl Kayıt Olur? (İlk Kayıt)

Esnaflar KOSGEB’e Nasıl Kayıt Olur? (İlk Kayıt)

KOSGEB’e kobi kaydı nasıl yapılır?

Esnaflar KOSGEB’e nasıl kayıt olur? Küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme idaresi başkanlığı (KOSGEB) tarafından işletmelerin rekabet seviyelerinin arttırılması ve ekonomik anlamda kalkınmaları için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kurulan bir kurumdur. Küçük ve orta ölçekli işletmeler bu yardımlardan faydalanabilmeleri için Kosgeb veri tabanına kayıt olmaları gerekmektedir. İşletmelerin birçoğu bunu nasıl yapacağını bilmediğinden bugünkü yazımızda esnafların Kosgeb’e nasıl kayıt yaptıracağı hakkında bilgi vermek olacaktır.

Kosgeb Kayıt İşlemleri

Kosgebin vermiş olduğu desteklerden yaralanmak isteyen işletme sahiplerinin öncelikle yapması gereken www.kosgeb.gov.tr adresinden Kobi Giriş bölümünde bulunan “Kosgebe ilk başvuru” linkine tıklamanız olacaktır. Burada açılan sayfadan Kosgeb’e ilk başvuru bölümü seçilerek işleme devam etmelisiniz. Çıkan sayfada işletmeniz adı, statüsü, vergi numarası gibi bilgiler istenmektedir. İstenilen bilgilerin tamamını eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra belirleyeceğiniz kullanıcı adı ve şifresini bildirmeniz gerekmektedir. Son olarak da kobi beyanname işlemini tamamlamanız gerekmektedir bu işlemi yaptıktan sonra ön kayıt işlemlerinizi tamamlamış olacaksınız.

esnaf

Kosgeb e kobi kaydının nasıl yapılacağını sizler için yazdık.

Kobi beyannamesi nasıl doldurulur?

Bir işletmenin kobi desteklerinden faydalanabilmesi için Kobi beyannamesi formunu ve ve eklerini internet üzerinden doldurarak çıktısını almalıdır. Bu çıktıları kaşe ve imzalı olarak bulunduğu bölgedeki kosgeb birimlerine teslim etmeleri gerekmektedir. Kosgeb beyannamesi doldurmadan önce kosgeb veri tabanına kayıt olmanız gerekmektedir. Veri tabanına kayıt işlemini tamamlayan işletmeler beyanname doldurma işlemlerine başlayabilirler. Bu işleme www.kosgeb.gov.tr adresinde bulunan E-Kobi bölümünden yapacaksınız. Bu bölüme giriş yapabilmeniz için gerekli olan şkullanıcı ve şifreleri veri tabanı kayıt işlemleri sırasında kendinizin belirlediği şifredir. Bu bölümde doldurmanız gereken yerleri iyi okumanız gerekmektedir ve 15 dakika içinde yapmanız gerekmektedir. Kosgeb’e vereceğiniz beyanlardaki bilgilerin yanlış olmasından doğacak tük hukuki ve mali sorumluluklar işletme sahibine olacağı için dikkatli olmanız gerekmektedir. İstenilen bilgileri bildirdikten sonra karşınıza çıkacak olan ekranda Kobi bilgi dökümanı ve Kobi beyannamesi yazılarının yanında bulunan indir sekmesi ile bu iki dosyayı bilgisayarınıza indirmeniz gerekmektedir. İndirdiğiniz dosyaları yazıcıdan çıktı alarak kaşeleyip imzalamanız gerekmektedir. Bu evraklar ile birlikte hazırlamanız gereken evraklar ise:

 1. İmza beyannamesi/sirküleri
 2. Ticaret sicil veya esnaf sicil gazetesi
 3. Faaliyet belgesi


Kobi bilgi dökümanı, Kobi beyannamesi ve yukarıda yazdığım bu 3 belge ile birlikte bulunduğunuz bölgedeki Kosgeb birimlerine teslim etmeniz gerekmektedir. Sizde işletmeniz için Kosgeb’in sağlamış olduğu hibe  kredileri imkanlardan faydalanmak istiyorsanız Kosgeb veri tabanına kayıt işlemlerinizi biran önce yapmalısınız. Unutmamak gerekir ki kosgeb veri tabanına kayıt yaptırmayan hiçbir işletme kosgeb yatırım ve desteklerinden yararlanamamaktadır.

Kosgeb Girişimcilik Destekleri

Kosgeb birçok alanda girişimcilere 50 bin TL hibe 100 bin TL faizsiz kredi vermektedir. Toplamda 150 bin TL destek sağlanmaktadır. Bu program kapsamında 1. ve 2. bölgede bulunan kadın girişimci, şehidin birinci dereceden yakınları, gaziler ve engelli vatandaşlara yüzde 80 oranında, 3,4,5 ve 6. bölgede bulunan kadın girişimci, gazi, şehidin birinci dereceden yakını ve engelli girişimcilere yüzde 90 oranında destek sağlanmaktadır.

Kosgeb programı kapsamında;

 1. İşletmenin kurulum giderlerini karşılamaları için girişimcilere geri ödemesiz 2 bin TL destek,
 2. Kurulum esnasında gerekli olan makine, ofis donanımı, yazılım ve teçhizatlar için iki yıl içinde satın alınan veya alınacak olan malzemeler için geri ödemesiz olarak 18 bin TL destek,
 3. İşletmenin kurulduğu tarih itibari ile iki yıl içinde gerçekleşen personel ücretleri ve iş yeri kirası için aylık en fazla 5 bin TL, toplamda geri ödemesiz 30 bin TL destek sağlanmaktadır.
 4. Saydığımız bütün desteklerin üst limitleri, Kosgeb’in bu destek unsurları için belirlediği üst limit toplamını aşmamak kaydı ile ihtiyaç halinde Kurulun vereceği karar ile yüzde 50’ye kadar arttırılabilecektir.
 5. Bu konumda kurulumda gerekli yazılım, makine teçhizat ve ofis donanım desteğinin azami limiti 27 bin TL, işletme giderleri desteği için azami limit 45 bin TL olarak bu iki desteğin en üst limitleri toplamı ise 48 bin TL‘yi geçmemektedir.
 6. İşletmenin kuruluş tarihi itibari ile 2 yıl içerisinde satın alınacak olan ve ya hali hazırda alınmış olunan yazılım, teçhizat ve makine için belirli bir güvence karşılığında geri ödemeli olarak 100 bin TL destek sağlanmaktadır.

Bu desteklerden faydalanmak için ilk olarak Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri’ne katılmanız gerekmektedir. 32 saat süren bu kurstan gerekli belgeyi alıp iş planınızı hazırlamanız ve Kosgeb’e sunmanız gerekmektedir. İş planınıza onay verilmesi halinde işletme için temin edeceğiniz dükkanın kurulumu için gerekli tüm malzemeleri alıp faturasını Kosgeb merkezlerine vermeniz halinde 50 bin TL tutarındaki hibeyi size vereceklerdir. Kosgeb’in İşletme Geliştirme Desteklerine de başvuru yapabilirsiniz.

Kosgeb Girişimcilik Destekleri

Kosgeb Girişimcilik Destekleri

İşletme kurulumu ve geliştirmesi için Kosgeb desteklerinden faydalanabilir, ihtiyaçlarınızı verilen hibeler ve krediler ile sağlayabilirsiniz. Kosgeb 2020 yılı itibari ile Girişimcilik Destek Programı’nı Girişimciliği Geliştirme Destek Programına bırakacak ve destek miktarlarında artış olacaktır.

Yorumlar
 1. Cemil biçer dedi ki:

  Selamunaleyküm 5.000m2. Arazim üzerine havyancılık çiftliği kuracağım bana toplam maliyeti 350.000tl kadar devlet bana ne kadar hibe verir ve ne kadar yardım eder? Ve nasıl bu işlem gerçekleşecek? Teşekkür ederim

 2. davut tavşan dedi ki:

  mrb oto yıkma açmak istiyorum yardımcı olurmusunuz acaba balıkesir burhaniyede

 3. Ahmet cesur dedi ki:

  Oto motor tamirhanesi acmak istiyorum

 4. pide lhmacun dedi ki:

  ben fırın açmakisdiyom nasıl yardımçı olursunus bana

 5. gıda ve satış dedi ki:

  İş kurmak

 6. Yufka imalatı dedi ki:

  Yufka imalatı açmak istiyorum