Esnaflar KOSGEB'e nasıl kayıt olur?(Kosgeb ilk kayıt)


Esnaflar KOSGEB’e nasıl kayıt olur?

Esnaflar KOSGEB’e nasıl kayıt olur?

KOSGEB’e kobi kaydı nasıl yapılır?

Esnaflar KOSGEB’e nasıl kayıt olur? Küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme idaresi başkanlığı (KOSGEB) tarafından işletmelerin rekabet seviyelerinin arttırılması ve ekonomik anlamda kalkınmaları için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kurulan bir kurumdur. Küçük ve orta ölçekli işletmeler bu yardımlardan faydalanabilmeleri için Kosgeb veri tabanına kayıt olmaları gerekmektedir. İşletmelerin birçoğu bunu nasıl yapacağını bilmediğinden bugünkü yazımızda esnafların Kosgeb’e nasıl kayıt yaptıracağı hakkında bilgi vermek olacaktır.

Kosgeb kayıt işlemleri

Kosgebin vermiş olduğu desteklerden yaralanmak isteyen işletme sahiplerinin öncelikle yapması gereken www.kosgeb.gov.tr adresinden Kobi Giriş bölümünde bulunan “Kosgebe ilk başvuru” linkine tıklamanız olacaktır. Burada açılan sayfadan Kosgeb’e ilk başvuru bölümü seçilerek işleme devam etmelisiniz. Çıkan sayfada işletmeniz adı, statüsü, vergi numarası gibi bilgiler istenmektedir. İstenilen bilgilerin tamamını eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra belirleyeceğiniz kullanıcı adı ve şifresini bildirmeniz gerekmektedir. Son olarak da kobi beyanname işlemini tamamlamanız gerekmektedir bu işlemi yaptıktan sonra ön kayıt işlemlerinizi tamamlamış olacaksınız.esnaf

Kosgeb e kobi kaydının nasıl yapılacağını sizler için yazdık.

Kobi beyannamesi nasıl doldurulur?

Bir işletmenin kobi desteklerinden faydalanabilmesi için Kobi beyannamesi formunu ve ve eklerini internet üzerinden doldurarak çıktısını almalıdır. Bu çıktıları kaşe ve imzalı olarak bulunduğu bölgedeki kosgeb birimlerine teslim etmeleri gerekmektedir. Kosgeb beyannamesi doldurmadan önce kosgeb veri tabanına kayıt olmanız gerekmektedir. Veri tabanına kayıt işlemini tamamlayan işletmeler beyanname doldurma işlemlerine başlayabilirler. Bu işleme www.kosgeb.gov.tr adresinde bulunan E-Kobi bölümünden yapacaksınız. Bu bölüme giriş yapabilmeniz için gerekli olan şkullanıcı ve şifreleri veri tabanı kayıt işlemleri sırasında kendinizin belirlediği şifredir. Bu bölümde doldurmanız gereken yerleri iyi okumanız gerekmektedir ve 15 dakika içinde yapmanız gerekmektedir. Kosgeb’e vereceğiniz beyanlardaki bilgilerin yanlış olmasından doğacak tük hukuki ve mali sorumluluklar işletme sahibine olacağı için dikkatli olmanız gerekmektedir. İstenilen bilgileri bildirdikten sonra karşınıza çıkacak olan ekranda Kobi bilgi dökümanı ve Kobi beyannamesi yazılarının yanında bulunan indir sekmesi ile bu iki dosyayı bilgisayarınıza indirmeniz gerekmektedir. İndirdiğiniz dosyaları yazıcıdan çıktı alarak kaşeleyip imzalamanız gerekmektedir. Bu evraklar ile birlikte hazırlamanız gereken evraklar ise:

 1. İmza beyannamesi/sirküleri
 2. Ticaret sicil veya esnaf sicil gazetesi
 3. Faaliyet belgesi

Kobi bilgi dökümanı, Kobi beyannamesi ve yukarıda yazdığım bu 3 belge ile birlikte bulunduğunuz bölgedeki Kosgeb birimlerine teslim etmeniz gerekmektedir. Sizde işletmeniz için Kosgeb’in sağlamış olduğu hibe  kredileri imkanlardan faydalanmak istiyorsanız Kosgeb veri tabanına kayıt işlemlerinizi biran önce yapmalısınız. Unutmamak gerekir ki kosgeb veri tabanına kayıt yaptırmayan hiçbir işletme kosgeb yatırım ve desteklerinden yararlanamamaktadır.

Esnaflar KOSGEB’e nasıl kayıt olur? Konusuna 6 Yorum Yapıldı
 1. Cemil biçer dedi ki:

  Selamunaleyküm 5.000m2. Arazim üzerine havyancılık çiftliği kuracağım bana toplam maliyeti 350.000tl kadar devlet bana ne kadar hibe verir ve ne kadar yardım eder? Ve nasıl bu işlem gerçekleşecek? Teşekkür ederim

 2. davut tavşan dedi ki:

  mrb oto yıkma açmak istiyorum yardımcı olurmusunuz acaba balıkesir burhaniyede

 3. Ahmet cesur dedi ki:

  Oto motor tamirhanesi acmak istiyorum

 4. pide lhmacun dedi ki:

  ben fırın açmakisdiyom nasıl yardımçı olursunus bana

 5. gıda ve satış dedi ki:

  İş kurmak

 6. Yufka imalatı dedi ki:

  Yufka imalatı açmak istiyorum

Sayfa başına git