Esnafa Faizsiz Kredi Ne Zaman Verilecek? (2019 Kosgeb)

Esnafa Faizsiz Kredi Ne Zaman Verilecek? (2019 Kosgeb)
25 Aralık 2018 tarihinde güncellendi.

Müjde! Esnafa faizsiz kredi kampanyaları devam ediyor. KOSGEB 50 bin tl faizsiz kredi şartlarını yerine getirenler anlaşmalı bankalara başvurularını gerçekleştirebiliyorlar. Bu başvurular için süre uzatıldı. Normalde 28 Nisan’da son bulan başvuru süresi 02 HAZİRAN tarihine uzatılmıştı. Buna göre bu yıl için yeni esnaf olan veya eski esnaflardan gerekli belgeler ve evraklar ile birlikte KOSGEB anlaşmalı 9 bankaya başvuranlar kredilerini çekebildiler ve başvuru süresi doldu. Öte yandan Halkbank ve Esnaf kefalet kredisi şartlarını yerine getirip, yeniden 30 bin lira destek başlamıştır.

Esnafa Faizsiz Kredi

Bu yıl içerisinde Esnaf Kefalet ve Halkbank aracılığıyla 30 bin lira faizsiz kredi, KOSGEB işletme desteği ile 50 bin TL. alınabiliyor. Halkbank 150 bin lira esnaf kredisinden yararlanmak için oluşturulan 4 farklı finans paketinden birini seçmek ve şartları taşıyor olmak gerekiyor. Şartlar ve başvuru evrakları için http://www.halkbankkobi.com.tr/channels/Esnaf-ve-Sanatkarlarimiza-Ozel-Krediler/112112 sayfasını ziyaret ediniz. Kosgeb tarafından verilen destek paketlerinde değişiklik meydana gelmiş olup, yeni destek paketleri hakkında bilgi almak için linke tıklayabilir ve Kosgeb tarafından verilen tüm destekler hakkında fikir edinebilirsiniz. 150 bin TL hibe ve faizsiz kredi desteği için son başvuru tarihi 31 Aralık’dır. Bu tarih itibari ile başvurular kabul görmeyecek, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yeni desteklemelere başvurular başlayacaktır.

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları Nelerdir?

Farklı kategori ve sektörlerde hizmet veren esnaf ve sanatkarlarımıza belirli limitler dahilinde, en düşük faiz oranları ile kooperatif kredisi verilmeye devam ediyor. Esnaf kefalet kooperatifi aşağıda ki ayrıcalıkları sunuyor.

 • 1 yıl geri ödemesiz (istihdamı destekleme)
 • 3 yıl vadeli
 • 150 bin lira limitli,
 • 12 ay için %4 yıllık,
  12 aydan fazla vadeler için yıllık %5 faizli

Esnafa 50 Bin TL Faizsiz Kredi Şartları Nelerdir?

KOSGEB’in verdiği faizsiz kredinin şartları şunlardır;

 • T.C. vatandaşı ve fiil ehliyetine sahip olmak,
 • Daha önce bu destekten faydalanmamış olmak,
 • Esnaf kefaletten 30 bin tl faizsiz destek almamış olmak,
 • 2016 yılında eski dönemde veya 2017 de başvuru yapmış olmak,
 • KOSGEB’e beyanname vermek ve kayıtlı bulunmak, (ONAYDAN SONRA)
 • Vergi mükellefi KOBİ olmak gerekiyor.


Esnafa Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Banka listesinde en önde Devlet (kamu) bankaları bulunmaktadır. Bu kapsamda anlaşmalı bankalar şunlardır;

 1. Halk Bankası,
 2. Ziraat Bankası,
 3. Vakıflar Bankası,
 4. Qnb Finansbank
 5. Garanti Bankası,
 6. Yapı ve Kredi,
 7. İşbank,
 8. Akbank,
 9. Denizbank bankalarıdır.

KOSGEB YENİ ESNAF KREDİSİ NASIL ALINIR?

Bu destek haricinde ilk kez dükkan açan, iş kuran esnaflara KOSGEB girişimci desteği adı altında 150 bin liraya kadar kamu desteği sağlanmaktadır. Bunun için kursa katılmak, kursta başarı gösterip sertifika sahibi olmak önceliği aranmaktadır. (Şuana kadar başarısız olan olmadı) 32 saat süren eğitim sonunda bir sertifika alıp, bu sertifika ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Halk bankası esnaf kredisi için gerekli evraklar isimli yazımızda ticari şirketlerin, basit usulde deftere tabi esnafların, Anonim şirketleri ve holdingler için hangi evrakların hazırlanması gerektiği anlatılmıştır.

KOSGEB SERTİFİKASI NE İŞE YARAR!

Sertifika sahibi olup, hemen sıfır faizli krediden veya geri ödemesiz hibeden yararlanabileceğinizi düşünmeyin. Bunun için bir proje hazırlayıp, bu projeyi kabul ettirmek gerekiyor. Proje işinin de çok zor olduğu söylenmese de, asıl kullanıcıyı uğraştıran bu işi gerçekten yapmak isteyip istemediğiniz ve bu konuda bir girişim göstermenizdir.

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama ve Faiz Oranları

 • 48 ay vadeli 10.000 TL. dosya masrafsız faiz oranı %1,30
 • Eğer 52 tl. dosya masrafı ödemeyi kabul ederseniz faiz oranı %1,20’dir.
 • 4 yıl vadeli 50 bin tl. aylık ödeme tutarı; 1.450 TL.
 • 20.000 tl. x 48 ay : Aylık taksit miktarı : 580 TL.’dir.

Faizsiz esnaf kredilerine başvuru yapabilirsiniz. 

Geçmiş yıllarda faizsiz kredi veren bankalar, 2019 yıllarında ise Ziraat Bankası, Kefalet Kooperatifi, Halkbank ve KOSGEB tarafından yine esnaflarımıza faizsiz kredi verileceği düşünülmektedir.Esnafa Faizsiz Kredi Ne Zaman Verilecek? (2019 Kosgeb) Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. isttanbul dedi ki:

  ben eski hukumluyum ben isyeri acmak icin devletten nasil destek ala bilirim

 2. Mikail dedi ki:

  Bu yıl için yani 2018 de kosgep faizsiz kredi başvurusu başladımı

 3. Ali dedi ki:

  kobi’lerin bir yıl daha doğrusu esnafa bir yıl ödemesiz 3 yıllık Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı mız bir destek veriyor bunun için bir kaynağı var 2016 yılı için 15 bin esnafımıza Bu imkandan Yayla yararlanacak ancak müracaata bakıyoruz 250 bine dayanmış Tabi tabi ne yapmamız lazım vatandaş şunu bilmez Ya kardeşim ben işte 15000 kişiye verecek niye bu kadar müracaat ettiniz diyemeyiz değil mi vatandaşa müracaat ediyorsa Ben de diyeceğim tabii ki bunun kullanın duruma şartları var o şartları sağlayan kim olursa olsun bunu vereceğiz böyle bir sınırlama olmaz şartlara bakacağız.

 4. Hasan dedi ki:

  Pvc kapı ve pencere ile uğraşıyorum paraya ihtiyacım var atölyemi geliştirmek istiyorum

 5. Kosgeb Krediler dedi ki:

  başarılı bir yazı olmuş tşekler (sanada tşekler.)

Sayfa başına git