Esnafa 300 Bin Lira Hibe Müjdesi

Esnafa 300 Bin Lira Hibe Müjdesi
21 Aralık 2018 tarihinde güncellendi.

Kosgeb esnaflara 50 bin TL’den başlayarak 300 bin TL’ye kadar hibe vermektedir. Esnafın ihtiyaçlarını karşılamaları adına verilen hibe desteklerinin belli başlı şartları bulunmaktadır. 2018 yılında sağlanan desteklerin 2019 yılında da verilmesi bekleniyor. Esnafa verilen hibeler ve faizsiz krediler ilgili detayları sizler ile paylaşacağız.

Esnafa Müjde

Bu yıl içerisinde devletimiz bir çok alanda değişiklikler yaparak ülke ekonomisini canlı tutacak projeler oluşturmuştur. Bu projeler sayesinde bir çok vatandaşımız devlet desteklerinden yararlanmış ve daha sağlam adımlar ile ilerlemeye başlamışlardır. Devlet destekli KOSGEB kredilerinde ise esnaflarımız için çok avantajlı kredi imkanın yanı sıra geri ödemesiz hibe kredi imkanları sağlanmaktadır. Son zamanlarda ekonomi gündemlerinde yer alan konulardan bir tanesi de esnaflarımız için 300 bin lira hibe imkanları üzerinde yer almaktadır. Tüm bunları göz önüne alarak Esnafa 300 Bin Lira Hibe Müjdesi adlı başlığı ele alarak siz değerli okurlarımız için bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Esnafa 300 Bin Lira Hibe Müjdesi

                    Esnafa 300 Bin Lira Hibe Müjdesi

Esnafa 300 Bin Lira Hibe Müjdesi

Küçük ve orta ölçekli işletmelerimiz için para desteği verilirken aynı zamanda esnaflarımız için 300 bin liralık hibe desteği için müjdeli haberi KOSGEB başkanı Profesör Dr. Cevahir UZKURT vererek esnafımızın yüzünü güldürmüştür. Sayın Cevahir UZKURT, KOBİ gelişim ve destek programına katılmak isteyen adayların 20 Ekim  tarihine kadar başvuru yapabilecekleri hakkında bilgilendirme yaparken aynı zamanda Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerimiz için program kapsamında verilecek olan desteğin 500 Bin Türk Lirası olduğunu bildirirken Programdan faydalanan işletmelerin alabileceği en üst limit hibe desteğinin ise 300 bin lira olacağını dile getirmiştir. 300 bin liralık hibe desteğinin yanı sıra 700 bin liralık sıfır faizli kredi imkanı da sağlanmaktadır.

KOSGEB başkanı Profesör Dr Cevahir UZKURT yapmış olduğu açıklamalarında ise şu sözleri dile getirmiştir.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin daha güçlü ve rekabetçi olabilmesi için yeni çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmaların yanı sıra öne sürülecek olan program hakkında çağrı yapacaklarını da dile getirmiştir. Sayın Profesör Dr. Cevahir UZKURT projesi yapılan çağrının özellikle imalat sektöründe çalışan esnaflara yönelik olacağı hakkında bilgilendirme yapmıştır. 300 bin liralık hibe kredi desteğinden yararlanmak isteyen esnafın KOSGEB’e sunacakları proje için öncelikle Veri tabanına kayıtlı olmaları gerekirken aynı zamanda kayıtlarının ise aktif durumda olması gerektiğini açıklamıştır.Devlet desteği için yapılacak olan başvuru ve şartları

  • Kosgeb veri tabanına kayıtlı olmak
  • Orta ve yüksek teknolojili imalat sektöründe olmak
  • Bilanço esasına göre defter tutmak
  • Yıllık ortalama çalışan sayısının en az 3 olması gerekmektedir
  • Orta ölçekli işletmelerin yıllık ortalama net satış hasılatının 300 bin lirayı geçmemesi gerekmektedir

Yukarıda maddeler halinde yer vermiş olduğumuz şartlara uyum sağlayan esnaflar 300 bin liralık hibe kredi imkanlarından yararlanabileceklerdir. Tabi ki bu kredi imkanlarından yararlanmak için KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmanız gerekmektedir.

Elektronik Ortamda Başvuru Yapmak

                  Elektronik Ortamda Başvuru Yapmak

Elektronik Ortamda Başvuru Yapmak

KOSGEB veri tabanına kayıtlı olan esnaflarımız 300 bin liralık hibe krediden yararlanmak için yukarıda belirtmiş olduğumuz şartlara uyum sağlaması gerekmektedir. Bu şartlara uyum sağlayan esnaflarımız 20 Ekim  tarihine kadar başvurularını gerçekleştirerek ilk adımı atmış olacaklardır.

KOSGEB Başkanı Profesör Dr. Cevahir UZKURT kosgeb desteklerinden yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın başvurularını elektronik ortamda da gerçekleştirebileceklerine dair bilgiler vermektedir. Elektronik ortamda başvuru yapmak isteyen esnaflar, http://www.kosgeb.gov.tr/ linke tıklayarak KOSGEB sayfasına giriş yapabilir ve kayıt işlemlerini buradan gerçekleştirebilirler. Tüm bunların yanı sıra personel giderleri için geri ödemesiz olacak şekilde 100 bin liralık hibe kredi desteği sağlanırken aynı zamanda Makine ve techizat giderleri için 150 bin liraya kadar geri ödemesiz kredi imkanları sağlanmaktadır.

Geri ödemesiz hibe kredilerin yanı sıra 600 bin liraya kadarda geri ödemeli kredi imkanı sağlanmaktadır. Yazılım giderleri için 150 bin lira kredi imkanı sağlanırken bu kredinin 50 bin liralık kısmı geri ödemesiz olacaktır. Hizmet alım giderleri için ise KOSGEB tarafından verilen destek 100 bin lira olacaktır. Ve bu kredi desteği geri ödemesiz olacak şekilde esnafımıza verilecektir.

NOT: Sayın KOSGEB Başkanı Profesör Dr. Cevahir Uzkurt Yapmış olduğu açıklamada Toplam yapılan proje bütçesinin KDV hariç tutarı yüzde 60 oranında olacaktır diyerek sözlerini tamamlamıştır.

Başvuru koşullarını sağlamanız halinde verilen hibe desteğinden siz de faydalanabilirsiniz. Esnaflara verilen desteğin 2019 yılında devam edip etmeyeceği konusunda kesinleşmiş bir karar yoktur.Etiketler:

Esnafa 300 Bin Lira Hibe Müjdesi Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Can selami dedi ki:

    Bu hibenin yeri bence çok ayrı çünkü söz konusu 300 bin lira

Sayfa başına git