Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?
4 Nisan 2019 tarihinde güncellendi.

Bankalar tarafından esnaflara düşük faiz oranları ile kredi imkanı sağlanıyor. Aynı zamanda Halkbank tarafından faizsiz esnaf kredisi de veriliyor. Ancak esnafların bu kredilerden faydalanmaları için belli başlı birtakım koşulları sağlamaları gerekiyor. Esnaf kredisi veren bankaları, bu kredinin nasıl alınacağını, gerekli koşulları ve örnek kredi hesaplamasını içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

Faizsiz Esnaf Kredisi

Vergi siciline kayıtlı olan esnaflarımıza, bankaların ticari bölümleri tarafından kredi imkanı sağlanmaktadır. Bu kredilere KOBİ kredisi, ticari kredi veya diğer adıyla Esnaf Kredisi adı verilmektedir. Ticari kredi çekmek isteyen esnafın, bankanın talep ettiği şartları yerine getirmesi ve banka ile bir ticari sözleşme yapması gerekmektedir.

Esnafın aylık kazancı, yıllık cirosu gibi hususları içermekte olan beyanname vermesi ve işletmesinin durumuna uygun olacak ticari kredi paketini seçmesi gerekmektedir.

Esnaf Kredisi Şartları Nelerdir

Esnaf Kredisi Şartları Nelerdir?

Kamu bankaları ve devlet kurumları ile anlaşmalı bankaların kampanya, hibe ve teşvik dönemlerinde de, esnaflar kredi başvuru yapabilirler ve başvurularının uygun görülmesini müteakiben faizsiz esnaf kredisi veya hibe alabilirler.

Ülkemizde esnaf ve sanatkarlar kooperatifi, KOSGEB gibi kuruluşlar esnaflarımıza destek vermekte olan kuruluşlardır. Son 2 yıl içerisinde 30 bin lira esnaf hibesi, 50 bin lira sıfır faizli kredi gibi birçok farklı alan ve sektörde esnaflarımıza kredi desteği sağlanmıştır. Bütçe olanakları dahilinde yine bu bankalar ve kurumlarca esnaf kredisi verilmektedir.

Esnaf Kredisi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Aşağıda ki çizelgede esnaflarımız için verilmekte olan 5 yıl vadeli esnaf kredisi faiz oranları ve geri ödeme miktarları hesaplanmıştır. Bankanın uyguladığı faiz oranlarına göre, ticari esnaf KOBİ kredi geri ödeme miktarları değişiklik göstermektedir.

Aylık 1.000 TL. ödeme yapabilen Esnaf, Garanti Bankasından 60 ay vadeli 39.153 TL. kredi çekebilmektedir.

10.000 TL. 60 AY60 AY 20 BİN LİRA60 AY VADELİ 30 BİN LİRA KREDİ
Taksit Tutarı:258,16 TLTaksit Tutarı:516,33 TLTaksit Tutarı:766,22 TL
Faiz Oranı:% 1,49Faiz Oranı:% 1,49Faiz Oranı:% 1,45
Tahsis Ücreti:367,50 TLTahsis Ücreti:367,50 TLTahsis Ücreti:682,50 TL
Sigorta Tutarı:125,00 TLSigorta Tutarı:200,00 TLSigorta Tutarı:300,00 TL
Toplam Masraf:492,50 TLToplam Masraf:567,50 TLToplam Masraf:982,50 TL
Toplam Geri Ödeme Tutarı:15.489,93 TLToplam Geri Ödeme Tutarı:30.979,57 TLToplam Geri Ödeme Tutarı:45.972,98 TL
40 BİN LİRA (60 AY VADELİ)50 BİN LİRA (60 AY VADELİ)100 BİN LİRA ESNAF KREDİSİ (60 TAKSİT)
Taksit Tutarı:1.021,62 TLTaksit Tutarı:1.277,03 TLTaksit Tutarı:2.526,63 TL
Faiz Oranı:% 1,45Faiz Oranı:% 1,45Faiz Oranı:% 1,41
Tahsis Ücreti:682,50 TLTahsis Ücreti:682,50 TLTahsis Ücreti:682,50 TL
Sigorta Tutarı:400,00 TLSigorta Tutarı:500,00 TLSigorta Tutarı:1.000,00 TL
Toplam Masraf:1.082,50 TLToplam Masraf:1.182,50 TLToplam Masraf:1.682,50 TL
Toplam Geri Ödeme Tutarı:61.297,48 TLToplam Geri Ödeme Tutarı:76.621,43 TLToplam Geri Ödeme Tutarı:151.597,79 TL

Verilen tablo örnek bir hesaplama olup faiz oranı geçerli değildir. 2019 yılında geçerli olacak faiz oranı 2,25‘tir. Esnaf Kefalet Kooperatif kredisi hesaplama işlemi yapabilirsiniz.Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Bankadan kredi çekmek isteyen esnaflarımızın aşağıda ki şartları taşıması gerekmektedir. Bununla birlikte BBDK kayıtlı tüm bankalar ortalama 1 ay ile 5 yıl arasında vade ve 3 aylık geri ödemesiz dönem imkanı sağlamaktadır. Bankaların esnaflara verdiği kredinin şartları özetle;

 • İşletmenin vergi levhası bulunması ve halen faal olması,
 • İşletme sahibinin T.C. Kimlik numaralı nüfus cüzdanı ile birlikte başvuruda bulunması,
 • Bankanın sağladığı vadeye göre 3 ay ile 60 ay arasında bir vade tercih edilmesi,
 • İşletme sahibinin kara listede bulunmaması,
 • Bankanın talep ettiği esnaf kredisi evraklarını eksiksiz olarak teslim etmesi,
 • Talep edildiği taktirde ipotek ve kefil getirilmesi esnaf kredi şartlarıdır.

Esnaf Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru yapmak isteyen esnaflarımız isterlerse içeriğimizin devamında belirttiğimiz esnaf kredisi çekmek için gerekli evrakları hazırlayarak direk banka şubesine başvuru yapabilirler veya başvuru yapmadan önce SMS veya internet bankacılığı üzerinden esnaf kredisi başvuru işlemini gerçekleştirebilirler.

 • INGBank esnaf kredisine başvurmak için KOBİ yaz, bir boşluk bırak T.C.  No yaz 2205’e SMS at.
 • Denizbank Esnafımıza en hızlı kredi imkanını sağlıyor. Denizbank Esnaf Kredi Başvurusu için ESNAF yaz boşluk bırak, Tc. No yaz, 3280 nolu numaraya kısa mesaj gönder. Denizbank Facebook üzerinden esnaf kredi başvurusu İçin Tıkla!
 • Şekerbank esnaflarımıza 250 bin liraya kadar 3 ay, 6 ay ve 1 yıllık ödeme periyotları ile Esnafım Kredisi veriyor. Kredi için banka şubesine başvurmak gerekiyor.

Esnaf Kredisi Nasıl Çekilir? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bankalar kredi başvurusu yapan esnafın kayıtlı olduğu ticari kimliğe ve firmanın çeşidine göre esnaf kredi teamülleri  gereğince bazı evrak veya belgeler talep etmektedirler. Bu belgeler, esnaf ile banka arasında ticari ilişkinin başlamasının adımlarıdır. Esnaf beyanname vererek ve bu belgeleri hazırlayarak, işletmesinin çekeceği krediyi ödeme gücünün olduğunu taahhüt eder.

 • Şahıs Firması Olan Esnaftan istenen belgeler;
  • Vergi Levhası
  • Kimlik
  • Esnafın ticari durumuna göre talep edilecek diğer evraklar
 • Anonim ve Limited Şirketlerden istenen evraklar;
  • İşyeri vergi levhası
  • İşyeri sahibi tüm ortakların nüfus cüzdanları
  • Ticaret sicil gazetesi
  • İmza sirküleri

Esnaf Kredisi Alma Şartları

Banka kredi onayının verilmesini veya ilk başvuru esnasında esnaflarımızdan aşağıda ki belgeleri de talep edebilmektedir.

3′ er aylık geçici mizan ve ara bilanço, son yıllara ait bilanço ile zarar ve kar durumunu gösteren evraklar, ortaklık yapısını gösteren Hazirun belgeleri, Firma sahibi ve ortakların ikamet belgeleri, işletmeye ait bir adet fatura, Esnaf odası, Ticaret Odası veya Sanayi Odası faaliyet belgeleri de talep edilebilir.

Yine esnaf kredisi için gerekli şartlar arasında esnafın hizmet verdiği sektörle ilgili özel belge ve dokümanlara sahip olması da gerekmektedir. Örneğin besi çiftçiliği sahibi bir esnafta, üretici ve besici belgesi olması gereklidir. Bir müteahhitten ise başvuru sonrasında son 5 yıla ait yapılmış olan konutlara ait detaylı evraklar talep edilebilmektedir.

Esnaf Kredisi Veren Bankalar

Esnaf Kredisi Veren Bankalar

Esnafa Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Faizsiz esnaf kredisini Halkbank vermektedir. Bunun yanında, ülkemizde faaliyet gösteren BBDK kayıtlı Akbank, Denizbank, TEB, Ziraat, Vakıf, Şekerbank, Garanti, Yapı Kredi, Odeabank, ING gibi bankaların tümü esnaflarımıza faizsiz kredi vermektedir.

Faizsiz esnaf kredisine başvuru yapabilir işletmenizin ihtiyaçlarını giderebilirsiniz. Geçen yıl verilen faizsiz esnaf kredisi 2019 yılında da verilmiştir. Esnafa toplamda 22 milyar TL kredi kullandırılmıştır.Etiketler:

Esnaf Kredisi Nasıl Alınır? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
 1. KOBİ KREDİSİ NASIL ALINIR (esma) dedi ki:

  KOBİ kredisi esnaf kredisi esnafların kolay ödeme koşuluyla bankalardan aldıkları işlerini geliştirmek için bir kredi Peki kimler KOBİ kredisi den faydalanabilir KOBİ kredisi kullanabilmemiz hobi statüsünde olmamız gerekiyor işyerimize geliştirmek için nakit ihtiyacını gereksinim duyduğumuz da KOBİ kredisi Şifa müracaatta bulunabiliriz fakat dediğim gibi eğer kubis kutusunda değilsek ve biz bir iş yeri açmayı düşünüyoruz bunda Çünkü bir kredi kullanamayız Bütün bankaların taktık.

Sayfa başına git