Esnafa Kobi Nefes Kredisi Başvuruları

Esnafa Kobi Nefes Kredisi Başvuruları
5 Nisan 2019 tarihinde güncellendi.

Esnafa geçen yıl nefes kredisi adı altında Ziraat Bankası, Halkbank gibi bankalar tarafından düşük faizler ile kredi sağlanmıştır. Kredi başvurusu, hesaplama tablosuna içerikten ulaşabilirsiniz. Geçtiğimiz yıl TOBB tarafından verilen nefes kredisinin 2019 yılında tekrarlanacığına ilişkin bir haber yayımlanmamıştır.  Konu ile ilgili bir duyuru yayımlanır ise ne zaman verileceğini sizlere açıklayacağız.

Hükumet Tarafından Açıklandı!

Hükumet tarafından nefes kredisi ile ilgili açıklama yapıldı. Esnaflarımıza verilecek olan nefes kredisi hakkında şu açıklamalar yapıldı;

5 Milyarlık Hacim Planlandı

Nefes kredisi için 5 milyarlık bir hacim planlanmış. Bir sürü laf söyledik, KOBİ’ler istihdamın çoğunu alıyor, kredilerden de çok az alıyor dedikten sonra 5 milyar olur mu? Bu işin kredi hacmini 7,5 milyara çıkarıyoruz. Getir bir ay sonra taksiti öde diyorlar, böyle bir şey olur mu. Onun için de 6 ay ödemesiz çıkardık. Ana para ödeme 6 ay sonra başlayacak. Geçen yıl nefes kredisi kullandırdık, bu kredinin dönüşü Türkiye ortalamasından 10 kat daha fazla. Hiç batak yok, çünkü KOBİ’ler sağlam.

Yüzde 7,4’lük büyümenin arka planı var. Birçok tedbir aldık. Çünkü 2017’nin zor geçeceğini biliyorduk. Efendim Türkiye bu işin içinden zor çıkar, şöyle olacak böyle olacak, ekonomi üzerine moral bozucu söylemler… Bunların hepsi tanıdık sesler, tanıdık yüzler. Şartlarımızın çok kolay olmadığını biliyoruz. Türkiye ekonomisi sürdürülebilir büyümeye devam edecek.

“KOBİ’lerin nefes almalarını sağlayacak imkan veriyoruz”

2. nefes kredisini yapıyoruz. Attığımız bu adımla küçük ve orta büyüklükteki işletmelerimize daha büyük hedefler için nefes almalarını sağlayacak imkan veriyoruz. TOBB Başkanı’na ve yurfun her tarafındaki üyelerine, ayrıca Ziraat Bankası, Halk Bank, Vakıf Bank, Ziraat ve Vakıf Katılım ile Denizbank’a teşekkürlerimi sunuyorum.

“7,4’lük büyümenin arkasında KOBİ’ler var”

KOBİ’lerin sesi fazla çıkmıyor, sessiz sedasız üretiyorlar. 7,4 büyümenin arkasında KOBİ’ler var. Yatırımların yarıdan fazlasını onlar yapıyor. Kredilere bakıyoruz, durum pek de öyle değil.

-KOBİ’ler için ne yapsak azdır, fazlasıyla hak ediyorlar.

Kobi’lere KGF Esnaf Nefes Kredisi Başvuruları Başladı!

TOBB, KGF, Denizbank, ve Ziraat Bankası tarafından gerçekleştirilen proje ile KOBİ’lere düşük faizli kredi kullandırma projesi başladı. Nefes kredisi başvurusu ile esnafımıza verilen krediye tüm esnaf ve sanatkarlar ve KOBİ’ler başvuruda bulunabiliyorlar. Üstelik bu projede KOSGEB’de olduğu gibi, evrak doldurmak, e-kobi veya beyanname verme zorunluluğu da yok. En iyi Kobi bankası hakkında bilgi almak için linke tıklayarak içeriği inceleyebilirsiniz.

Geçtiğimiz yıl  esnaflarımız nefes kredisi başvurusu yaparak, senelik yüzde 990 faiz oranı ile 1 yıllık vade ile krediden yararlanabiliyorlar. Yıllık 9,90 faiz oranı aylık 0,82 civarında bir faize denk gelmektedir. Bu faiz oranı şuan itibariyle Kamu bankalarının tüketiciye verdiği en düşük faizli konut kredisinin dahi altında bir faiz oranıdır.

Hangi Bankalar veriyor;

 • Ziraat Bankası
 • Halkbank,
 • Ziraat Katılım,
 • Vakıf Katılım


Nefes Kredisi Ziraat Bankası

Girişimci Kobilerimize güçlü bir ses Ziraat’ten nefes sloganıyla nefes kredisi Ziraat’te..  Bu kredi faizsiz esnaf kredisi çekemeyenler için nefes aldıracak bir proje olup, ihtiyaç sahibi olan tüm esnafların nefes kredisi başvuru sayfasından başvurularını tamamlanmaları tavsiye edilmektedir.

Nefes Kredisi Ziraat Bankası

Nefes Kredisi Ziraat Bankası

Nefes Kredisi Veren Bankalar Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Nefes kredisi başvurusu yapacak olan esnaflarımızın öncelikle TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) üyesi olması gerekmektedir. Ayrıca başvuru sahibi esnafların KOBİ olmaları şarttır.
 • Kredinin 250 lira dosya masrafı,
 • 250 lira KGF başvuru ücreti bulunmaktadır.
 • Esnafa nefes kredisi en fazla 150 bin lira kullanılabilir.
 • KGF’ye ödenecek olan 250 liralık başvuru ücreti nefes kredisi çekecek esnaftan peşin olarak tahsil edilir ve kredi çıkmasa da bu para esnafa geri iade edilmez. Diğer 250 lira ise kredinin teslimi esnasında tahsil edilir. Ayrıca kullanılan kredi için Kredi Garanti Fonunca %0,5 oranında komisyon ücreti tahsil edilir.
 • Her esnafa veya KOBİ’ye bir defa nefes kredisi verilir. Başvurusu reddedilen esnafımız, maddi durumunu düzelterek, tekrar esnafa nefes kredisi başvurusu yapabilecektir.
Nefes Kredisi Veren Bankalar Başvuru Şartları Nelerdir?

Nefes Kredisi Veren Bankalar Başvuru Şartları Nelerdir?

Nefes Kredisi Son Başvuru Tarihi

Esnafa nefes kredisi 02 Nisan 2018 tarihinde verilmeye başlayacak. Başbakan YILDIRIM bu konu hakkında şu açıklamayı yaptı.

Kredi hacmini 7,5 milyona çıkarıyoruz. Vadesi 12 ay olacak. 6 ay ödemesiz 1,5 lira çıkardık. 6 ay ödemesiz derken, faizini ödeyeceksiniz. Ana para ödeme 6 ay sonra başlayacak. Binali Yıldırım’ın açıklamalarına göre nefes kredi başvuruları 2 Nisan Pazartesi gününden itibaren yapılacak.

Nefes kredisinden kimler faydalanamaz?

Üye dahi olsalar, döviz büfeleri, eczaneler, kooperatifler, faktoring kuruluşları, koop.ler ve müşavirler nefes kredisi başvurusu yapamazlar. Başvuru için KOBİ ve esnafların üyelik belgeleri ve diğer kredi başvuru belgelerini doldurarak Esnafa nefes kredisi başvuru sayfası üzerinden veya bankalara şahsen başvurarak başvuru işlemi yapabilirler.

Nefes Kredisinin başvuruları bitmiş olup 2019 yılında verilip verilmeyeceği bilinmiyor. Bakanlık tarafından net bir açıklama geldiğinde sizler ile paylaşacağız.Etiketler:

Esnafa Kobi Nefes Kredisi Başvuruları Konusuna 20 Yorum Yapıldı
 1. Kaan MEL dedi ki:

  Tabii kobiler ülkemizin şirketleri müzikleri şirketlerinin %99’luk olan hürriyetinden şirketler geçen yıl kobi’ler için en önemli mevzu zaten işletme kredisi ve bu konuda geçen yıl kredileri ile kobi’lere ciddi bir nefes alma imkanı oldu.

 2. ALİ GEZGÖR dedi ki:

  başvurduk herhangi bir sıkıntımızda yok ama hala bankam giriş yapamadığını söylüyor belkide bizleri kandırmak için denilen birşeydi

 3. Ali dedi ki:

  Arkadaşlar başvurdum bende ne zamana belli olur acaba

 4. necip dedi ki:

  bu kredi işi düzgün olup sicil temiz olanamı veriliyor? yoksa işi piyasa şartları yüzünden bozulmuş yaşama savası veren banka gecikmesi olanamı veriliyor?

 5. serkan kartal dedi ki:

  çitte standart var esnaf sanatkarlar odasına kayıtlı kobiler nefes kredisinden faydalanamıyor neden…

 6. ismail dedi ki:

  esnafın kredi borcu var kredi puanı yok kredi çekemiyor. müracaat etse çıkmayacak birde üstüne 250 tl para ödeyecek geri iade edilmeyecek kısacası her zamanki gibi sicilin düzgün olacak borcunu düzenli ödeyeceksin ancak kredi alabilirsin. Madem ki nefes kredisi sicili bozuk olana versinlerde bir nefes alabilsin esnafta.

 7. ugur dedi ki:

  kereste ithalat ve ihracat yapmaktayım.şu an ÇİN’E 33000 € İHRACAT
  gerçeklleştirdim .15 nisan 2018 de keresteleri teslim edeceğim.teslim edilecek meşe kereste 60 m3 tür.depomda ihracata hazır 200 m3 daha kerestem vardır.tahmini tutarı € bazında 400000 TL.dir.kersteler orman bolgesine yakınlıgından dolayı DEVREK’te işlenmiş ve fırınlanarak depolanmıştır.Devrek Ziraat bankasının experi tarafından gorulebilir.Saygılarımla.

 8. ÖZDAL dedi ki:

  BU KREDİ İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ÇIKMAZ KİME ÇIKCAGI DA BELLİ KİMLERİN ALACAGIDA

 9. mustafa dedi ki:

  yine sermaye yine buyuk esnaf tob uyelerine tesob birlik uyelerine yokkkkkkk

 10. Ahmet dedi ki:

  6 aylık şirketim lmtd bu krediye başvurabilirmiyim

 11. Sabri dedi ki:

  Nasil bas vurabilirim yardimci olurmusn

 12. Hacı dedi ki:

  Başbakan’ın açıklaması çok önemli fakat bankalar kıvırır yine mesele bana geçen sene çıksaydı işlerimi düzeltip önüme bakabileceksim.fakat çıkmayınca daha kötü oldum.olacaksa esnafı kobiyi bankadan kurtarmak için bunu verseler enkazından bankaların Yüksek faizinden kurtulup yolumuzu çizip rahatlarız.

 13. Yunus emre GÜRLER dedi ki:

  Yeni kurulan şirketlerde faydalanabiliyormu

 14. Esnafa Süper bence (Ahmet) dedi ki:

  Ben başvurdum. Onay aldım. Herkese tavsiye ederim.

  1. Tufan dedi ki:

   Bende başvurdum . 20 bin liraya onay verdiler.

  2. Turgay dedi ki:

   2 Nisan da başvuru başlıyor sen nasıl başvurdun bari destekli salla

  3. necip dedi ki:

   siciliniz temiz olduğu için verdiler sanırım.sicili bozulmuş olan esnaf alamıyor nasıl iş bu anlıyamadım.

  4. muhammed dedi ki:

   nasıl başvuru yaptınız bi bilgi vere bilirmisiniz ahmet bey

  5. Sezer dedi ki:

   Abi benim banka sicilim bozuk alabilirmiyim

  6. ali dedi ki:

   başvuruyu nerden yapıyoruz

Sayfa başına git