Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma

Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma
5 Nisan 2019 tarihinde güncellendi.

Esnaf kefalet kredisi çekmiş olan ve borçlarını ödemekte zorluk çeken esnaflara müjdeli haber geldi. Esnaf kefalet kredi kooperatifi borçlarınızı yapılandırarak size kolaylık sağlıyor. Borçlarının tamamını ödeyen esnafa sıfır faiz oranı uygulanacak, borçlarını 12 ay vade ile ödemek isteyen esnafa %8 faiz oranı uygulanacağı gibi aynı zamanda borçlarını 24 ay vade ile ödemek isteyen esnaflara ise %12 faiz avantajı uygulanacaktır. 15 Temmuz Şehit ve Gazi yakınlarına ise 48 ay vade imkanı tanınırken aynı zamanda kredinin faiz oranları silinecektir. Tüm bu bilgileri göz önüne alarak Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma adlı başlığı değerlendirerek sizler için bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Esnaf Kefalet Kredisi Borç Yapılandırma

Esnaf ve kefalet kredisi borcu bulanan vatandaşlarımızın beklemiş olduğu müjdeli haber verilmiştir. Gümrük ve Ticaret Bakanımız müjdeli haberi verirken cümlelerini şu şekilde ifade etmiştir. Esnaf ve sanatkarlar kooperatiflerinden kredi çeken ve borçlarını ödemekte zorlanan esnaflarımızın borçları yapılandırmaya girecek ve ödeme gücünüze göre belirlemeler yapılacaktır. Borcunun ana parasının tamamını ödeme gücüne sahip olan esnaflarımız için faiz oranı ortadan kaldırılacaktır. Diğer seçeneklerde ise 12 ay ve 24 ay vade oranları uygulanacaktır. 12 ay vade imkanını seçen esnaf %8 faiz oranı ile borcunu öderken 24 ay vade ile borcunu ödemek isteyen esnaflarımıza ise %12 faiz oranı uygulanacaktır diyerek sözlerini tamamlayan bakanımız aynı zamanda 15 temmuz Şehit ve Gazi Yakınları için ise 48 ay vade imkanı sağlanırken borçlarının faiz oranları da ortadan kaldırılacaktır demiştir.

Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma

Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma

Borç Yapılandırma Ne zaman Yürürlüğe Girecektir

Borç yapılandırma kararından 76 bin 554 esnaf yararlanırken Kredi borçlarını ödeyemeyen ve zorluk çeken 200 bin 919 esnafımız ise borç yapılandırmasına tabi tutulacaktır. Esnaf ve sanatkarlar kooperatiflerinden kredi çeken ve borç yapılandırmasına girecek olan esnaflar bu kararın yürürlüğe girmesini dört gözle beklerken  yapılandırma işlemlerinin de yürürlüğe gireceği belirtilmiştir.

Kredi kefalet sistemi için ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız eğer lütfen linke TIKLAYINIZ.

Yapılandırma işlemleri ne zaman başlayacaktır?

           Yapılandırma işlemleri ne zaman başlayacaktır?

Yapılandırma İşlemleri Ne Zaman Başlayacaktır?

Esnaf ve kefalet borcu bulunan esnaflarımız için müjdeyi veren Sayın Gümrük ve Ticaret Bakanı yapılandırma kararnamesinin yürürlüğe gireceğini belirtirken yapılandırma işlemlerinin hangi tarihte başlayacağına dair bir bilgi vermemiştir. Tüm bunların yanı sıra 31 Temmuz 2017 tarihine kadar olan borçların yapılandırılacağına dair bilgiler verdi. Borçlarını yapılandırmak isteyen esnaflar aşağıda bahsetmiş olduğumuz işlemlerden yararlanabileceklerdir. 1. Esnaf ve kooperatif kredilerine kefil olan vatandaşlar ise yapılandırma işlemlerinden yararlanabileceklerdir. Bu sebeple yukarıda belirtmiş olduğumuz tarihe kadar borç yapılandırması için başvuruda bulunmaları gerekecektir.
 2. Borçlarını 12 ay vade ile ödemek isteyen esnaflar %8 faiz uygulamasından yararlanacaklardır.
 3. Borçlarını 24 ay vade ile ödemek isteyen esnaflar %12 faiz uygulamasından yararlanacaklardır.
 4. Borçlarının ana parasının tamamını ödemek isteyen esnafların ise faiz oranları silinecektir.
 5. 15 Temmuz şehit ve gazilerin birinci ve ikinci derece yakınları 48 ay vade ile borçlarını ödeyebilecekler ve faiz uygulamalarına tabi tutulmayacaklardır.
 6. Borç yapılandırması için başvuru işlemleri ise ilgili meslek odalarına ve bankalara yapılacaktır.

Esnaf ve Borç yapılandırma işlemleri 31 Temmuz 2017 yılına kadar olan vatandaşlarımızı kapsadığı için bu tarihten sonra borcu bulunan esnaflar bu uygulamadan yararlanamayacaklardır. Geçmiş olduğumuz yıl yapılandırmaya tabi olan esnaflar borçlarını düzenli ve zamanında ödemiş olduklarında ikinci yapılandırma paketinden yararlanamayacaklardır. 2016 Yılında borçlarını yapılandıran fakat halen ödemekte zorluk çeken esnaflar ise ikinci yapılandırma paketlerinden yararlanabileceklerdir.

Esnaf Kefalet Borçları Yapılandırma Hesapları

Esnaf ve kefalet borcu olan esnaflarımız için ödeme türleri ve faiz oranlarını yukarıdaki parağraflarda siz değerli okurlarımız ile paylaşmıştık fakat bu durumu birde tablo yardımı ile siz okurlarımıza bir kez daha anlatmakta fayda görüyoruz.

Toplam Ödenecek TutarYıllık Faiz OranıAylık Faiz OranıAylık Ödenecek TutarToplam Ödenecek TutarVade
20.000 TL%8%0,6661.775,00 TL21.000 TL12 AY
50.000 TL%8%0,6664.385,00 TL52.611 TL12 AY
20.000 TL%12%1965,00 TL23.138 TL24 AY
50.000 TL%12%12.410,00 TL57.842,00 TL24 AY

Yukarıda bir tablo yardımı ile bahsetmiş olduğumuz ödeme seçenekleri ve türleri ortalama hesap olarak baz alınmıştır.

UYARILAR

Esnaf ve kefalet borcu yapılandırmasından yararlanan vatandaşlarımızın faizleri anapara tutarına eklenecek ve ilk taksit peşin olarak alınacaktır. Aynı zamanda 2017 yılında esnaf ve kefalet borcu yapılandırmasından yararlanacak olan esnafların başvuru işlemleri önümüzdeki günler içerisinde belirlenecektir. Başvuruları ilgili olduğunuz odalara veya bankalara yapabileceksiniz.

Halk Bankası Esnaf ve Sanatkar Destek Kredileri hakkında ayrıntılı bilgi almak için linke tıklayınız. Aynı zamanda size en yakın olan Halk Bank şubelerine başvuru yapabilir veya 0850 222 0 401 numaralı KOBİ diyalog hattını arayarak operatörlerden bilgiler alabilirsiniz. Borç yapılandırmasının 2019 yılında tekrar hayata geçirilip geçirilmeyeceği hakkında herhangi bir bilgi verilmemiştir. Bu konu ile ilgili bir bilgi açıklandığında sizlerle paylaşacağız.Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Soru dedi ki:

  Yapilandirma ne zaman gelecek bilgisi olan varmı acaba

 2. esnaf kredi borcu yapılandırması dedi ki:

  bütün borçlar yapılandırılrken esnaf kredilerine neden yapılandırma gelmedi.yapılandırma istiyoruz.çünkü şu durumda kredi borcumuzu ödeyemiyoruz.

 3. Yeni yapilandirma me zaman dedi ki:

  2019 damn yeni bir yapilandirma var mi

 4. Selim MERT dedi ki:

  Bu yapılandırma süreci nasıl başlayacak isterseniz ondan bahsedelim 29 Eylül 2017 tarihine kadar burcu ile ilgili başvuruda bulunan Esnaf ve Sanatkarlar borçlarına yeniden yapılandırılacak Eğer yapılandırmayı anlatılmış dersiniz detaylı olarak yapılandırmada taksit istemeyen esnafların borçları faizsiz bir şekilde ödenek 12 ay taksit isteyen esnafın ise %8 faizle borcunu ödeyebilecek.

Sayfa başına git