Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama 2019 (YENİ FAİZLER)

Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama 2019 (YENİ FAİZLER)
5 Nisan 2019 tarihinde güncellendi.

İş kuracaksınız veya esnaf olarak işletmenizin para çekeceksiniz. Yılladır aidat ödediğiniz esnaf kefaletten kredi çekmeye karar verdiniz. Sizler için güncel faiz oranlarını inceleyerek bir hesaplama tablosu oluşturduk.

İster 20 bin çekin, ister 150 bin lira aşağıda ki örnek hesaplamalar size ışık tutacaktır.

Küçük esnaflardan bakkal, manav, kasap, market, şarküteri gibi işletme sahipleri için acil paraya ihtiyaç olduğunda verilen işletme destek kredisi,

Doblo, kango gibi ticari araçlar için işyerine araç alım finansmanı amacıyla kefalet kooperatifinden para çekebilirsiniz. Tabi şartlarınız uygunsa!

Hep beraber şartları inceleyelim.

Aslına bakarsanız yıllık %5 faiz veya %4 faiz oranı çok uygun bir faizdir.

Küçük bir hesaplama yapmak gerekirse %5 / 12 = aylık %41 oranında denk gelmektedir.

Yine senelik %4 üzerinden kredi çeken bir esnaf içinde durum daha da uygun. Çünkü şu hesaba göre %4 / 12 aylık %0,33 oranında faiz ödersiniz.

Ziraat, Halkbank, Vakıf gibi Devlet bankaları da dahil olmak üzere bu faiz oranı esnaf için verilen en düşük faizli esnaf kredisi özelliğini taşır.

Esnaf Kefalet Kredisi 2019

Esnaf Kefalet Kredisi 2019

Esnaf ve sanatkarlarımızın düşük faizle kredi alabilmeleri konusunda da kooperatif kendilerine destek olmaktadır. Kooperatif ortaklarına devlet tarafından verilen kaynakların bilinçli kullanılması yönünde de tembihlerde bulunmaktadır. Ülkemizde hemen hemen 1,5 milyon civarında esnaf ve sanatkarımız bölgelerinde bulunan kooperatiflerin ortağı olmuştur. Şu an itibari ile Türkiye genelinde 930 adet kooperatif bulunmaktadır.

Kooperatif tarafından verilen krediler

 • İşletme kredisi : LİMİT 200 bin liradır. İşyerinin birçok alanında kullanılabilir. 
 • Taşıt alım kredisi : VADE 84 AY LİMİT 500.000 TL. Sıfır km ve 2. el araçlar için kullandırılan kredilerdir. 2. el araçların kasko bedellerinin yüzde 70, 0 km araçların ise fatura bedelleri kadar kredi verilecektir. İkinci el araç alımlarında aracın yaşının ve kredi vadesinin toplamda 10 yılı aşmaması gerekmektedir.
 • İşyeri alımlarına yönelik krediler; MAKSİMUM LİMİT 500 BİN VADE 10 SENEDİR. Esnaf ve sanatkarlarımızın toplu iş yeri ve münferit alımlarına yönelik olarak verilen kredilerdir. Kredi tutarı, iş yerinin ekspertiz değerinin yüzde 75′ i oranını aşamayacaktır.
 • Eşit taksitli işletme kredisi;  VADE 1-2 SENE LİMİT 200.000 TL.
 • İskonto kredisi; VADE 1-9 AY LİMİT 200.000 TL.
 • Taşıt onarım kredisi; LİMİT 200.000 TL. vade 1 – 9 AY Bakım ve onarım için verilir.
 • Servis aracı ve kamyonet yenileme kredisi; 200.000 TL. LİMİTİ OLUP, 5 SENE VADELİDİR.

7 başlıkta sunulan bu kredilerin vadeleri maksimum 5 yıl olabilmekte ve faiz oranları bankalar tarafından verilen kobi kredilerinin oldukça altında olmaktadır.

Kooperatif tarafından verilen krediler

Kooperatif tarafından verilen krediler

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır? (SÜREÇ NASIL İŞLER)

Esnaf ve sanatkarlarımızın verilen kredilerden yararlanmaları için Halkbank görevlendirilmiştir. Bu kredilerden yararlanmanın ilk koşulu kooperatife ortak olmak olacaktır. Kredi kullanım şartlarını taşımanız halinde kredi talebi için ortağı olduğunuz kooperatife yazılı bir dilekçe ile başvurmanız gerekmektedir. Esnaf Kefalet Kooperatifleri Yönetim Kurulu tarafından yapılan kredi başvuruları incelenmekte ve 15 gün içinde olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlandırılmaktadır. Şayet yönetim kurulu tarafından verilen karar olumlu ise ortağın mali durumu hakkında bir inceleme başlatılacaktır.

Aslında kredi onayının iki aşamadan müteşekkil olduğunu söylemek daha doğru olacaktır. Kredi, banka kanalı ile verildiğinden dolayı talebinizin önce kooperatif tarafından sonra da banka tarafından onaylanması gerekecektir. Kooperatif tarafından mali durumunuz incelendikten sonra kredi kullandırılacak tutar belirlenecektir. Kooperatif tarafından mali durum ile ilgili yapılan istihbaratın sonuçları raporlanacak ve bir bülten düzenlenecektir. Kefalet haddi hesaplandıktan sonra ortağın kredilendirilmesi için bankaya başvuru yapılacaktır.

Esnaf Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Kooperatif tarafından ortaklarının kredi başvuruları bankaya iletilmektedir. Banka esnafın kredi skoruna bakarak kredi başvurusunu inceleyecektir. Şayet ortağın kredi almasına mani olacak herhangi bir durum yoksa ortak kredilendirilecektir. Ancak istihbaratın olumsuz sonuçlanması durumunda banka tarafından kredi başvurularının reddedilmesi gibi bir durum söz konusu olacaktır. Bu kapsamda evraklar bankaya gitmeden önce internet üzerinden esnaf kredi notu sorgulama işlemi yapmanız mümkündür.

 1. Bankaya veya kooperatife başvur!
 2. Bankaya başvurursan kooperatiften görüş alınsın. Kooperatife başvuru yaparsan evrakların incelensin görüş ile birlikte bankaya gönderilsin.
 3. Genelde önce koooperatife başvuru kabul edilmektedir. Kooperatife başvuru yapıldıktan sonra kredi almak için 6 ay beklemek gereklidir.
 4. Sonuç olumsuz olursa tarafına tebliğ edilir.
 5. Eğer olumlu olursa gerekli imzaları attıktan sonra kredin hesabına yatar.

Esnaf Kefalet Ortaklık Şartları Nelerdir?

Faizsiz kredilerden yararlanmak için ilk şart kooperatif ortağı olmaktır. Ortaklık şartları ise aşağıdaki gibidir;

 • Esnaf ve sanatkar olman ilk şarttır.
 • Medeni haklardan yasaklı olmamalısın.
 • Esnaf ve sanatkar sicil kaydının olması gerekmektedir. (6 ay süre geçtikten sonra kredi başvurusu yapabilirsiniz.)
 • Başka yerde ki kooperatiflerden birine üye olamazsın. Herkes sadece bir kooperatife üye olabiliyor.
 • Esnaf kefaletin bulunduğu bölgede esnaf olmalısın.
 • Vergi levhasını sunup aktif esnaf olduğunu kanıtlaman gerekiyor.
 • Başvuru tarihinden 5 yıl öncesine kadarlık süreçte Kosgeb’de dahil herhangi bir kamu kurum ve kuruluşundan hibe desteği almamış olunması gereklidir.

Eğer bu şartların tümünü taşıyorsan üyelik Aidatını da hazırlayıp kooperatife başvurmalısın.

Kooperatife Ortak Olmak İçin Talep Edilen Belgeler

Başvuru şartlarını taşıyanların ikamet ettikleri ya da faaliyet gösterdikleri bölgede bulunan kooperatiflere başvurması gerekiyor. Başvuru sürecinde esnaf ve sanatkardan aşağıdaki belgeler talep ediliyor;

 1. Vergi levhasının aslı
 2. T.C. kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi
 3. Esnaf sicil belgesinin aslı
 4. Oda kayıt belgesinin aslı
 5. Adres bilgisinin yer aldığı vukuatlı nüfus kayıt örneği
 6. Son 6 ay içerisinde çekilmiş 3 adet vesikalık fotoğraf ile birlikte ortaklık başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kooperatif Ortağı Olmak İçin Başvuru Adımları

Öncelikle şartları taşıyorsanız, yukarıdaki belgeler ile birlikte ikamet ya da faaliyet gösterdiğiniz yerin adresine göre bağlı olduğunuz bölgedeki kooperatife gidiniz. Başvurunuz yönetim kurulu tarafından detaylı olarak incelenecektir. Şayet kooperatif ortaklık ana sözleşmesine yazan şartlara uyduğunuz ve burada yer alan hükümleri kabul ettiğinize dair bir dilekçe yazarsanız yönetim kurulu tarafında başvurunuz incelenecek ve 15 gün içerisinde cevap tarafınıza iletilecektir. 

Ortaklık İçin Talep Edilen Belgeler

Ortaklık İçin Talep Edilen Belgeler

Kararın olumsuz olması durumunda tarafınıza gerekçeli olarak sebep belirtilir. Ancak karar olumluysa 1 ay içerisinde taahhütnameyi imzalamanız gerekmektedir. Daha sonra koop. mali yapısı dikkate alınarak yüzde 1 ile yüzde 5 oranlarında bloke sermayesi için bankanı bloke sermaye hesabına ücret gönderilmesi gerekmektedir. Kredi aşamalarından sonra bu bloke tutarı tarafınıza iade edilmektedir.

Kooperatif Ortağı Olmak İçin Başvuru Adımları

Kooperatif Ortağı Olmak İçin Başvuru Adımları

Bu aşamalardan sonra kredi talebiniz kredi vermeye yetkili olan Halkbank şubelerine iletilecektir. Banka tarafından başvuru sahibinin adına bir tahkikat başlatılacaktır. Yapılan incelemelerden sonra şahsın kredi çekmeye engel herhangi bir durumunun bulunmaması halinde kredilendirilecektir. Ancak daha sonra şartların taşınmadığı tespit edilir ya da ortaklığa aykırı hareket edilirse, şahsın ortaklıktan çıkarılma yetkisi de bulunmaktadır. 

Esnaf Kefalet Faizsiz Kredi Veriyor mu?

Kooperatif, devlet ortaklığı ve Halkbank aracılığı ile faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. Aslında bu kredi Halkbank’ındır. Unutulmaya yüz tutmuş meslek kollarında faaliyet gösteren, ustalık belgesine sahip olan ya da genç girişimci olmak isteyenlere devlet destekli olarak faizsiz kredi imkanı sunulmaktadır.

Unutulmaya Yüz Tutmuş Meslek Kollarına Sıfır Faizli Kredi

El dokumacılığı, çini, çömlek yapımı, bakır işlemeciliği, çini ve çömlek yapımı, kaşıkçılık, sedef kakma, ahşap oyma işleri, semercilik, bastonculuk, çarıkçılık, oyacılık, yemenicilik gibi Gelir Vergisi Kanunu’nda unutulmaya yüz tutmuş meslek kolları arasında sayılan bu iş kollarında faaliyet gösteren ve Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi sahibi olanlara faizsiz kredi verilmektedir.

Ustalık Belgesine Sahip Olanlara Faizsiz Kredi 

Mesleki Eğitim Kanunu dahilinde 1 yıldır ustalık belgesine sahip olan ve yine son 1 yıldır belgesi ile kendi namına kurduğu işyerinde faaliyet gösteren esnafımıza faizsiz kredi verilmektedir.

Kooperatif Faizsiz Kredi Veriyor mu?

Kooperatif Faizsiz Kredi Veriyor mu?

Genç Girişimcilere Faizsiz Kredi

KOSGEB girişimcilik programlarını tamamlayarak belge alan, ancak kurum tarafından verilen hibe ve desteklerden yararlanmamış olan, 30 yaşını doldurmamış gençlere yönelik olarak 100 bin TL’ ye kadar faizsiz kredi imkanı sunulmaktadır.

Bu 3 kredi başlığı devlet destekli olarak sağlanmakta ve faizsiz olarak verilmektedir. Bu başlıklar dışında TESKOMB kefaleti ile faizsiz kredi verilmemektedir. Ancak verilen kredilerin faiz oranları piyasa değerinin oldukça altında bulunmaktadır.

Faizsiz Kredilerden Yararlanma Koşulları Nelerdir?

Geçmiş yıllarda verilen esnaf kredileri Halkbank tarafından yapılan açıklama neticesinde 2019 yılında da verilecektir. İşletmelerin finansman ihtiyaçlarının sağlanması için verilen bu kredilerin müracaatlarını kooperatif ortağı olanlar bağlı bulundukları bölgelerde faaliyet gösteren kooperatiflere, ortak olmayanlar ise Halkbank şubelerine yapabilirler.

Unutulmaya Yüz Tutmuş Meslek Kollarında Faaliyet Gösterenlere Verilecek Olan Kredilere Başvuru Şartları

 1. Kanunda yer alan meslek kollarında faaliyet gösterilmesi (Dayanak: Gelir Vergisi Kanunu madde 9)
 2. Esnaf Muafiyet Belgesine sahip olunması
 3. Son 5 yıldır, krediye başvurduğunuz tarih esas alınmak sureti ile devlet ya da herhangi bir kamu kurumu tarafından verilen faizsiz kredi ya da hibelerden yararlanmamış olmak gerekmektedir. KOSGEB tarafından verilen krediler kapsam dışındadır.
Unutulmaya yüz tutmuş meslek kolları

Unutulmaya yüz tutmuş meslek kolları

Ustalık Belgesine Sahip Olanlara Verilecek Kredilere Başvuru Şartları

 1. Ustalık belgesine sahip olunması (Dayanak: 3308 Mesleki Eğitim Kanunu)
 2. KOSGEB dışında son 5 yıl içerisinde herhangi bir kamu kurumundan faizsiz kredi ya da hibe almamış olmak
 3. İşletmenin başvuru sahibi adına kurulması
 4. İşletmenin son 1 yıldır aktif olarak faaliyet gösteriyor olması
 5. Ustalık belgesinin en az 3 yıllık olması 

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi 2019 Şartlarını inceleyerek verilecek olan krediler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ustalık Belgesine Sahip Olanlara Verilecek Kredilere Başvuru Şartları 

Ustalık Belgesi örneği

Genç Girişimci Kredisine Başvuru Şartları

 1. Kredi başvurusu yapacak şahısların 18 ile 30 yaş aralığında olması
 2. Kişinin 30 yaşını aşmamış olması
 3. KOSGEB dışında son 5 yıl içerisinde herhangi bir kamu kurumundan faizsiz kredi ya da hibe almamış olmak
 4. KOSGEB tarafından düzenlenen Girişimcilik Eğitimi Programlarına katılmış ve bu kursları başarı ile tamamlamış olmak
 5. Bir proje ile kredi başvurusunda bulunmak gerekmektedir.
Genç girişimci kredileri

Genç girişimci kredileri

Küçük Esnaflar Esnaf Kefaletten Kaç Para Çekilebilir?

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri tarafından kredi paketleri oluşturulmuştur. Konularına göre kredi üst limitleri farklılık göstermektedir. Faiz oranları ve limitler esnaf ve sanatkarların kullanacağı kredi konusuna göre değişiklik gösterecektir. Şahıs şirketi sahibi olup da kredi kullanmak isteyenlere 5 yıl vadeli olarak ve 150 bin TL üst limitli kredi imkanı sunulmaktadır.

Kredi KonusuKredi üst limitiBelirlenen vade
İşletme kredisi200 bin TL1 yıl ile 5 yıl arasında
Taşıt alım kredisi500 bin TL84 ay (7 yıl)
İşyeri alımına yönelik krediler500 bin TL120 ay (10 yıl)
Aylık eşit taksitli işletme kredisi200 bin TL12 ay ile 24 ay
İskonto Kredisi200 bin TL1 ay ile 9 ay
 Şoför esnafına taşıt onarım kredisi200 bin TLİşletme: 1 yıl ile 5 yıl

İskonto: 1 ay ile 9 ay

Servis aracı yenileme kredisi200 bin TL5 yıl (60 ay)

Tabloda kredilerin üst limitleri ve vadeleri gösterilmektedir. Belirlenen üst limitlere kadar kredi kullanabilirsiniz. Geri ödemeler 3 ayda bir şeklinde yapılmaktadır.

Kefalete Başvuranların  Hazırlaması Gereken Evraklar

Ortaklık başvurusunun yapılmasının ardından bu belgeler ile bağlı bulunduğunuz kooperatiflere giderek kredi başvurularınızı yapabilirsiniz.

 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi (2 nüsha)
 • Vergi levhasının fotokopisi (2 nüsha)
 • Şoför esnafı için araca ait ruhsat
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan alınacak olan gelir belgesi
 • Esnaf sicil belgesi (2 nüsha)
 • 4 adet vesikalık fotoğraf
 • İkametgah belgesi
 • Koop. ortaklık beyannamesi
 • Oda faaliyet belgesi (2 nüsha)
 • Muhasebeden alınacak olan hesap özetleri (2 nüsha) ile birlikte kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.
Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Kredi başvurusu için yukarıdaki evraklar yeterli olacaktır. Ziraat Bankası Esnaf Kredisi vermektedir. Kredi detaylarını inceleyebilir ve banka şubelerine giderek kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Kefalet Kredi Masrafları Ne Kadar Tutar?

 • Kredi risk fonu kesintisi : %1
 • Bloke sermaye kesintisi : %1,5
 • Üst kuruluş katılım payı kesintisi : %0,05 (Toplamda %4,5)
 • Masraf karşılığı kesinti : %1,5 olmaktadır.

Bloke sermayesi için yapılan kesinti esnaf ve sanatkara iade edilmektedir. Bu kesintiler üzerinden esnaf ve sanatkarın kredi başvurusu yaptığı tutarın ne kadar olacağını içeriğimizde yer alan hesaplamalar yardımı ile inceleyebilirsiniz.

Esnaf Kefalet Güncel Kredi Faiz Oranları

Kredilerin şahıs üst limitleri 150 bin TL olup, krediler 5 yıl yani 60 ay vadeli olarak kullandırılmaktadır. Faiz oranları ise esnaf ve sanatkarın vade tercihine göre değişecektir. Aşağıdaki tabloda esnaf kefalet kredilerinin faiz oranları gösterilmektedir. 1 yıla kadar vadeli kredilerde esnaflarımıza yıllık yüzde 4 faiz oranı ile kredi verilmektedir. 1 yıldan 5 yıla kadar olan kredilerin faiz oranları ise yine yıllık yüzde 5 olmaktadır.esnaf kefalet kredisi faiz oranları

esnaf kefalet kredisi faiz oranları

Buna göre;

 • 1 yıla kadar vadeli olan kredilerin aylık faiz oranı ; %0,33
 • 1 yıldan 5 yıla kadar veli olan kredilerin aylık faiz oranı ; %0,41 olacaktır.

Esnaf Kefalet Kredisi Memur Kefil Şartları Var mı?

Esnaf ve sanatkarlar odasında kaydının bulunması

 • Kefilin kredi kullanmak için herhangi bir engelinin bulunmaması
 • Kredi notunun yüksek olması
 • Kefillik talebinin banka tarafından kabul edilmiş olması gerekmektedir.

Bu şartları taşıyanlar kefil olabilir. Esnaf kefalet kooperatifleri, esnaflarımıza kredi verirken iki adet kefil talebinde bulunmaktadır. Ancak krediye karşılık bir ipotek gösterilir ise ve kurum tarafından yeterli görülür ise kefile gerek kalmayacaktır. Kredi başvurusu için kefillerden de bazı evraklar talep edilmektedir. Adresli vukuatlı nüfus kayıt örneği, T.C. kimlik belgeleri ve vergi levhaları ile birlikte kefillik başvurusu yapabilirler. Kefillerin memur olmaları durumunda ise vergi levhası yerine son aya ait maaş bordrolarını sunmaları gerekmektedir.

En Yüksek Kooperatif Kredi Limiti Ne Kadar?

Geçen yıl yapılan bir düzenleme ile kredi üst limitleri yeniden belirlendi. Bu düzenleme göre iş yeri edindirme kredilerinin üst limitleri 500 bin TL oldu. Ticari araç alımlarında esnafımıza verilecek olan kredilerin üst limitleri de yine 500 bin TL olarak belirlenmiştir. Daha evvelki yıllarda esnafımıza esnaf kefalet kooperatifleri kanalı ile sunulan kredilerin vadeleri 4 yıl yani 48 ay olmaktaydı. Kredi üst limitlerinin yükselmesi ile birlikte esnafımızın geri ödemede sıkıntı yaşamaması adına vadelerin yeniden düzenlenmesi kararlaştırılmıştı.

Esnafımız kredi kullanırken vadelerin uzun tutulması taraftarı. Vadelerin uzun tutulması her ne kadar daha çok faiz ödemek anlamına gelse de aylık taksit tutarlarının düşürülmesi ancak bu şekilde mümkün olmaktadır. Bu sebeple yapılan son düzenleme ile kredilerin vadeleri 5 yıl (60 ay) olarak belirlenmiştir. Ayrıca esnafımız ticari ve binek araçlarında yine uygun faiz oranları ve uzun vade imkanlarından yararlanabilecektir.

Bunların yanı sırarisk grubuna göre 40 bin TL, 50 bin TL, 60 bin TL, 70 bin TL, 80 bin TL, 100 bin TL, 125 bin TL kredi kullanabilirsiniz. Ticari araç alımları için de aracın durumuna göre kredi tutarı belirlenecektir.

Hesaplama Tablosu ve Geri Ödeme Planı

Aylık taksit tutarlarının, net ele geçen tutarın, kredi vadesi bitiminde esnafa iade edilecek olan tutarın, ne kadar faiz ödeneceğinin ve diğer masrafların anlaşılabilmesi açısından sizler için yaptığımız örnek kredi hesaplamalarından detaylı bilgi alabilirsiniz.
Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama

Esnaf 50 bin TL 1 yıl vadeli hesabı

 • Bu durumda kredi faizi %4 olacaktır.
 • 3 ayda bir defa ödemeli olacaktır.
 • Esnafımız kredisini 4 eşit taksitte ödeyecektir.
 • Ana taksit tutarı : 12 bin 500 Türk Lirası
 • Banka Faizi : 1,266,67 Türk Lirası
 • Banka komisyonu : 633,34 Türk Lirası
 • Ödeme toplamı : 51 bin 900,01 Türk Lirası
 • Esnafımızın eline geçecek olan net tutar : 46 bin 500 TL olacaktır.
 • Kredi vadesi sonunda ise bloke sermayesinin iade edilmesinden ötürü esnafımıza 1,500 TL ücret iadesi yapılacaktır.

Esnaf 100 bin TL 4 yıl vadeli hesabı

 • Kredi faizi vadenin 4 yıl olmasından dolayı %5 olacaktır.
 • Risk sermayesi, masraf oranı ve kooperatif hissesi oranı yukarıda belirtildiği gibidir.
 • Taksit sayısı : 16
 • Ana taksit tutarı : 6 bin 250 Türk Lirası
 • Toplam banka faiz tutarı : 10 bin 781,26 Türk Lirası
 • Banka komisyonu : 5 bin 529,66 Türk Lirası
 • Toplam : 118 bin 560,93 Türk Lirası
 • Kesintiler sonucu esnafımızın eline geçecek tutar : 93 bin TL
 • Kredi vadesi sonunda ise bloke sermayesi için yapılan 3 bin TL kesinti iade edilecektir.
Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama

Esnaf ve sanatkar 150 bin TL kefalet kredisi 5 yıl vadeli hesaplaması

Kesinti oranları yukarıda ifade ettiğimiz gibi olacaktır.

 • Kredi vadesinin 5 yıl olmasından dolayı faiz oranı %5 olacaktır.
 • Esnafımız kredisini 20 taksitte ödeyecektir.
 • Ana taksit tutarları 7 bin 500 Türk Lirası
 • Banka faizi : 19 bin 975 Türk Lirası
 • Banka komisyonu : 10 bin 798,87 Türk Lirası
 • Masraf : 4 bin 500 TL olacaktır.
 • Bu durumda geri ödeye toplamı : 185 bin 273,87 Türk Lirası
 • Esnafımızın eline geçecek olan net tutar : 139 bin 500 Türk Lirası olacak.
 • Vade bitiminde kendisine 4 bin 500 TL iade edilecektir.

Sizler için yaptığımız örnek kredi hesaplamalarını ve taksit tutarlarını inceleyebilirsiniz. Hesaplama işlemlerini kooperatif kredi hesaplama aracı üzerinden yapabilirsiniz.

Tabloda gösterilen taksit sayıları;

 • 1 yılda : 4
 • 2 yılda : 8
 • 3 yılda : 12
 • 4 yılda : 16
 • 5 yılda : 20 taksit halinde ödemelerinizi yapabilirsiniz. Taksit tutarları vadelere göre hesaplanarak elde edilmiştir. 3 ayda bir ödemeli olacak şekilde tutarları tabloda görebilir ve kredi çekmek için kooperatife başvuru yapabilirsiniz. Ancak 6 aylık ödeme dönemleri ile de kredinizi çekebilirsiniz.
Kredi TutarıVadeTaksit TutarıNet Elde Edilen TutarToplam Ödeme Tutarı
1.000 TL12 ay259,50 TL930 TL1.038,01 TL
2.000 TL12 ay465 TL1.860 TL2.076,00 TL
3.000 TL12 ay778,50 TL2.790 TL3.114,00 TL
4.000 TL12 ay1.037,774 TL3.720,00 TL 4.151,99 TL
5.000 TL12 ay1.297,50 TL4.650,00 TL5.190,01 TL
6.000 TL12 ay1,557 TL5.580,00 TL6.228,00 TL
7.000 TL12 ay1.816,5 TL6.510,00 TL 7.266,00 TL
8.000 TL12 ay2.075,99 TL6.510,00 TL 8.303,99 TL
9.000 TL12 ay2.335,5 TL8.370,00 TL  9.342,00 TL
10.000 TL12 ay2.595,025 TL9.300,00 TL10.380,01 TL
50.000 TL12 ay3.205,03 TL46.500,00 TL  51.900,01 TL
50.000 TL48 ay3.723,753 TL46.500,00 TL  59.280,48 TL
75.000 TL12 ay19.462,5 TL69.750,00 TL 77.850,00 TL
75.000 TL60 ay4.631,848 TL69.750,00 TL 92.636,96 TL
100.000 TL12 ay25.950,025 TL93.000,00 TL103.800,01 TL
100.000 TL60 ay6.175,794 TL93.000,00 TL123.515,89 TL
125.000 TL12 ay32.437,274 TL116.250,00 TL 129.749,99 TL
125.000 TL60 ay7.719,746 TL116.250,00 TL154.394,93 TL
150.000 TL12 ay38.925 TL139.500,00 TL155.700,00 TL
150.000 TL60 ay9.263,69 TL139.500,00 TL185.273,87 TL
175.000 TL12 ay45.412,274 TL 162.750,00 TL  181.649,99 TL
175.000 TL60 ay10.807,604 TL 162.750,00 TL  216.152,88 TL
200.000 TL12 ay51.900 TL186.000,00 TL 207.600,00 TL
200.000 TL60 ay12.351,554186.000,00 TL247.031,81 TL

60 aya varan kredi imkanlarından yararlanarak kredinizi kullanabilirsiniz.

Halkbank Kooperatif Kredisi Nasıl Alınır?

Ülke ekonomisinde geçen yılın son çeyreğinden beri ciddi sıkıntılar baş gösterdi. Hükumet tarafından alınan kararla faiz oranlarında indirim yapıldı. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank gibi devlet bankaları kanalları ile verilen ihtiyaç ve konut kredilerinin faiz oranlarında indirime gidildi ve gidilmeye de devam ediyor. Bunun yanı sıra Halkbank tarafından 2019 yılında 350 bin esnafımıza toplamda 22 milyar TL kredi desteği sağlanacağı duyuruldu.

Genç girişimci, ustalık belgesine sahip olan ve unutulmuş meslek dallarında faaliyet gösteren esnafımıza faizsiz krediler 2019 yılında da verilmeye devam edecek. 350 bin esnafımıza 30’ar bin TL‘ den 2019 yılının ilk çeyreğinde 10 milyar 500 bin TL faizsiz kredi desteği sağlanacaktır. Yılın kalan kısmında ise bu destekler 22 milyar TL’ ye tamamlanacaktır. Verilecek olan bu kredilerden yararlanmak için kooperatif ortağı olmak gerekmiyor. Kredi alma şartlarını taşıyanlar kendilerine en yakın Halkbank şubelerine giderek kredi başvurularını yapabilirler. Halkbank Esnaf Kredisine başvuru yapabilirsiniz. Esnaf ve sanatkarlarımızın 2019 yılında da düşük faizli olarak kredi kullanmaları için kooperatif kefaleti ile krediler verilmeye devam etmektedir. Konularına uymanız durumunda 30 bin TL faizsiz krediden ya da yıllık yüzde 4 faiz oranı ile diğer kredi başlıklarından yararlanabilirsiniz.

Aşağıda 1 yıl, 2 yıl, 3 yıl, 4 yıl ve 5 yıl için 1.000 TL.’den 150 bin TL.’ye kadar hazır hesaplamalar yer almaktadır.

12 AY VADELİ KREDİ HESAPLAMALARI

5.000 ₺ İLE 20 BİN LİRA ARASINDA HESAPLAMA TABLOSU

Çekilen Para5.000,00 ₺7.000,00 ₺10.000,00 ₺15.000,00 ₺20.000,00 ₺
Bloke sermaye kesintisi150,00 ₺210,00 ₺300,00 ₺450,00 ₺600,00 ₺
Risk kesintisi50,00 ₺70,00 ₺100,00 ₺150,00 ₺200,00 ₺
Bölge birliği kesinti12,50 ₺17,50 ₺25,00 ₺37,50 ₺50,00 ₺
Kooperatif Kesintisi12,50 ₺17,50 ₺25,00 ₺37,50 ₺50,00 ₺
Ortak sermaye100,00 ₺100,00 ₺100,00 ₺100,00 ₺100,00 ₺
Masraf75,00 ₺105,00 ₺150,00 ₺225,00 ₺300,00 ₺
Banka komisyon75,00 ₺105,00 ₺150,00 ₺225,00 ₺300,00 ₺
TOPLAM KESİNTİ475,00 ₺625,00 ₺850,00 ₺1.225,00 ₺1.600,00 ₺
Net Ele Geçen Para4.525,00 ₺6.375,00 ₺9.150,00 ₺13.775,00 ₺18.400,00 ₺
Toplam Ödeme7.500,00 ₺10.500,00 ₺15.000,00 ₺22.500,00 ₺30.000,00 ₺

30.000 ₺ 70.000 ₺ ARASI HESAPLAMA

Çekilen Para30.000,00 ₺40.000,00 ₺50.000,00 ₺60.000,00 ₺70.000,00 ₺
Bloke sermaye kesintisi900,00 ₺1.200,00 ₺1.500,00 ₺1.800,00 ₺2.100,00 ₺
Risk kesintisi300,00 ₺400,00 ₺500,00 ₺600,00 ₺700,00 ₺
Bölge birliği kesinti75,00 ₺100,00 ₺125,00 ₺150,00 ₺175,00 ₺
Kooperatif Kesintisi75,00 ₺100,00 ₺125,00 ₺150,00 ₺175,00 ₺
Ortak sermaye100,00 ₺100,00 ₺100,00 ₺100,00 ₺100,00 ₺
Masraf450,00 ₺600,00 ₺750,00 ₺900,00 ₺1.050,00 ₺
Banka komisyon450,00 ₺600,00 ₺750,00 ₺900,00 ₺1.050,00 ₺
TOPLAM KESİNTİ2.350,00 ₺3.100,00 ₺3.850,00 ₺4.600,00 ₺5.350,00 ₺
Net Ele Geçen Para27.650,00 ₺36.900,00 ₺46.150,00 ₺55.400,00 ₺64.650,00 ₺
Toplam Ödeme45.000,00 ₺60.000,00 ₺75.000,00 ₺90.000,00 ₺105.000,00 ₺

80.000 ₺ –  130.000 ₺ ARASI HESAP ÇİZELGESİ

Çekilen Para80.000,00 ₺90.000,00 ₺100.000,00 ₺120.000,00 ₺130.000,00 ₺
Bloke sermaye kesintisi2.400,00 ₺2.700,00 ₺3.000,00 ₺3.600,00 ₺3.900,00 ₺
Risk kesintisi800,00 ₺900,00 ₺1.000,00 ₺1.200,00 ₺1.300,00 ₺
Bölge birliği kesinti200,00 ₺225,00 ₺250,00 ₺300,00 ₺325,00 ₺
Kooperatif Kesintisi200,00 ₺225,00 ₺250,00 ₺300,00 ₺325,00 ₺
Ortak sermaye100,00 ₺100,00 ₺100,00 ₺100,00 ₺100,00 ₺
Masraf1.200,00 ₺1.350,00 ₺1.500,00 ₺1.800,00 ₺1.950,00 ₺
Banka komisyon1.200,00 ₺1.350,00 ₺1.500,00 ₺1.800,00 ₺1.950,00 ₺
TOPLAM KESİNTİ6.100,00 ₺6.850,00 ₺7.600,00 ₺9.100,00 ₺9.850,00 ₺
Net Ele Geçen Para73.900,00 ₺83.150,00 ₺92.400,00 ₺110.900,00 ₺120.150,00 ₺
Toplam Ödeme120.000,00 ₺135.000,00 ₺150.000,00 ₺180.000,00 ₺195.000,00 ₺

140.000 ₺ –  150.000 ₺ ARASI ÖDENECEK PARA VE MASRAFLAR

Çekilen Para140.000,00 ₺150.000,00 ₺
Bloke sermaye kesintisi4.200,00 ₺4.500,00 ₺
Risk kesintisi1.400,00 ₺1.500,00 ₺
Bölge birliği kesinti350,00 ₺375,00 ₺
Kooperatif Kesintisi350,00 ₺375,00 ₺
Ortak sermaye100,00 ₺100,00 ₺
Masraf2.100,00 ₺2.250,00 ₺
Banka komisyon2.100,00 ₺2.250,00 ₺
TOPLAM KESİNTİ10.600,00 ₺11.350,00 ₺
Net Ele Geçen Para129.400,00 ₺138.650,00 ₺
Toplam Ödeme210.000,00 ₺225.000,00 ₺

Hesaplamalar internet ortamında oluşturulan formlardan yapılmış olup, en doğru ve net bilgi Kooperatiflerde  yapılan hesaplama sonucunda ortaya çıkacaktır.Etiketler:

Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama 2019 (YENİ FAİZLER) Konusuna 133 Yorum Yapıldı
 1. Tolgahan dedi ki:

  Merhaba 200 300 bin arası param var 4 arac ile rent a car işine girmek istiyorum 6 ay sonra da 4 araç daha almak için 300 bin cekmek istiyorum uzun vadede esnaflık şartı arıyorlarmı ornegın dunman kaç yıllık ne zamandır bu işi yapıyorsun vs

 2. Kooperatif Başkanı dedi ki:

  250 bin lira için başvuranların bir bakıyorsun aylık kazançları sadece 5 bin lira. başka bir yerden gelirleri de yok. yahu 250 bin lirayu 5 seneye bölsen senede 50 bin ödemesi gerekir. Hiç faizsiz filan.
  senede 50 bin ödemek içinde aylık en az 4.100 TL. ödemek gerekir.
  Bu tabi 0 faizli hesaba göre böyle.
  E durum böyle iken ayda 5 bin net para kazanan esnaf kardeşim nasıl 250 bin lira parayı geri ödeyecek. Nasıl olacak bu iş söyleyin bakalım?
  Ama ayda 20 bin istese;

  20.000 TL. / 5 yıl = 4.000 TL. senede öder.
  4.000 TL. / 12 AY = 333 TL. aylık ödemesi gerekir.
  Bu hesaba göre esnaf bu krediyi rahatlıkla geri öder.
  Kara listeye düşmez. sıkışmaz.
  Tabi büyük esnaf için ayda 100 bin lira net kar edenler var. bunlara 250 bin lira kredinin taksitleri koymaz.
  Ayağını yorganına göre uzatmayanlar ise, sonra kara liste, yapılandırma, halkbank, sicil affı diye gezip duruyor.
  Ticari araç kredilerinde de durum böyle. 2. elde %70 en fazla veriyorlar. Ama 20 liraya bir araba bulup, bunun 20.000 lirasının hepsini esnaf kefalet ödesin desen gene olmaz.

 3. Muzaffer Bayat dedi ki:

  Arkadaşlar ben 15 aydır esnafım biirikmiş param vardı onla berber açtım. Herşeyi kurdum ama işletmenin gelişmesi lazımdı esnaf kefalete kredi başvurusunda bulundum hiçbi engelim yoktu kabul edildi. Şimdi çektiğime göre yapılan hesaplamayı sizlerle paylaşarak bilgilenmenizi istedim.
  75.000 TL kredi başvurusu yapıp 4 yıl vade istdim.
  Kabul edildi ve ödeme planım oluşturuldu. 3 ayda bir defa ödeme yapıyorum. 3 ayda bi kere banka faizleri işte efendime söyleyim banka komisyonu falan derken ilk taksiitim 6.043 liraydı. Sonraki 5 bin 969 liraya düştü. Ana para tutarı azaldıkça bankaya ödenecek komisyon da azaldı her ay biraz daha az ödüyorum. Elime geçen paraysa 69,750 lira oldu. Zarar ettim sanıyorsunuz ama yanılıyorsunuz. Banka kredilerinin geri ödemeleri bunlardan daha yüksek unutmayın.

 4. Sevilay Kocabaş dedi ki:

  Ziraat :bankasından 50 bin lira işletme kredisi aldım. Onun haricinde bide evin kredisini ödüyorum. ÖDemelerde aksaklık oldu bazı taksitlerinde kredi notum etkilnmiş mi bilmiyorum. Esnaf kefaletten kredi almama engel mi başka kredimin olması?

 5. Ankaralı dedi ki:

  Sadece 50 bin liraya ihtiyaç var gardaşım. İpoetk veya kefil vermeme gerek var mı?

 6. Mesut Gülmez dedi ki:

  Selamınaleyküm ben esnaf kefaletten 150 bin TL kredi almak istiyorum. 4 yıl vadeli olarak kredi kullansam 3 ayda bir defa ödeme yapıldığında yılda 4 kere oluyor. %5 faiz oranıyla masrafsız muhtemelen 10 bin lira civarı aylık ödemem olacak. Geriye ne kadar ödeme yapmam gerekecek

 7. 50 bin TL. çeksem dedi ki:

  50.000 TL. PARA ÇEKİNCE 75.000 TL. GERİYE ÖDÜYORSUN. BAKIN HESAP ORTADA;

  Alınan masraf
  Bloka sermaye kesintisi tutarı: 1500
  Peşin alma risk kesintisi: 500
  Bölge birliği kesintisi : 125
  Kooperatif kesintisi: 125
  Ortak sermayesi : 100
  Bankanın aldığı komisyon oranı: 750
  TOPLAM KESİNTİ : 3850
  NET ELE GEÇEN : 46150
  Geri verilecek para: 75000

 8. Bakkal Arif Reis dedi ki:

  Ben 100 bin TL. kredi istedim. Benden bin tane evrak istediler. Hesaplama da tutturamadım.
  ayda 1000 x 10 aydan 10 bin yapıyor.
  bunu 100 ay ödemek lazım
  bu da 8 sene yani 96 ay yapıyor
  geriye kalıyor 4 ay. bu 4 ay içinde yıllık %5 faizmi yapmak lazım. Yani diğer taraftan
  100 ay x %5 faiz %40 8 senenin sonunda.
  yani 96 ay ödeyen bir adamın toplamda faiz gideri %40 olur gibi. Halkbank faizleri bence daha uygun ihtiyaç kredisinde. Zira tefeciye gideceğim böyle giderse. En azından belgelerle uğraşmak gerekmiyor. Vergi levhası bile istemiyor.
  faizleri de senin anlaşmana bağlı. geriye dönmek yok bilhassa.

 9. Aytaç Tezer dedi ki:

  esnaf kefaletten 100 bin lira kredi çektim vade 5 yıl idi. Çok şükür borcumu aylık 2.058 lira olarak geri ödüyorum.1 yıl kaldı. işlerim iyi ancak işimi biraz daha büyütmek istiyorum. ilk kredi borcum bitmeden ikinciyi almam mümkün olur mu? cevaplarsanız mutlu olurum.

  1. Kredi dedi ki:

   Evet çekebilirsin, çekeceğim parayla içeride borcunu kaparsın tek kredin kalmış olur yada ikisini ödersin

 10. Senelik Faizi Uygun dedi ki:

  22-05-2019 tarihinde çeksem krediyi, 22-11-2019 tarihinde kaç para öderim? 40×25 = 2500 Ederse kaç senede geri ödemesi biter? Net alacağım 46.500,00 TL. iken ödeme neden 61.757,95 TL. oluyor?

  1. aysel dedi ki:

   Alacak ile ödeme tutarları arasında fark olmasının sebebi kesintilerden kaynaklanmaktadır. bloke sermayesi dışında kalan tutarlar iade edilmiyor. yani aldığınız kredinin tamamı elinize geçmiyor. kooperatife giderseniz gerekli bilgileri alırsınız ve ödeme planı yapabilirsiniz.

 11. aslı yılmaz dedi ki:

  Merhaba. ben aslı. kendime bir butik açtım. işletmem için bir araç almak istyorum. verilen krediler ile kaç yaşa kadar araç alabilirim, servis aracı dışında eşya taşımak için bir araç alsam bana kredi verirler mi? acilen cevap bekliyorum.

  1. Ekk dedi ki:

   Taşıt alımlarında servis aracı dışında nakliye ve taşımacılık gibi konular için de kredi imkanı sağlanıyor. Araç kredisine 2. el ticari araç alımlarında kasko bedelinin %70’i ödeniyor ve 10 yaşı geçmemek şartı ile kredi kullandırılıyor. Aldığınız aracın yaşının belirlenmesinde ise cari yıla göre hesaplama yapılır. Örneğin 2004 model bi taşıtın 2008 yılında kredilendirilmesi durumunda yaşı 5 olarak alınır.

 12. nur boncuk dedi ki:

  Selam. Kendi adıma kosgebten aldığım hibe ile küçük bir takı dükkanı açtım. İşletmenin vergi levhası herşeyi var ve benim üzerime esnaf kefaletten kredi çekmek istesem kendi ipotek ettireceğim evim yok arkadaşımın evini ipotek ettirsem kabul olur mu

  1. Hazal dedi ki:

   Selam Nur hanım. Bakın Halkbank girişimci belgesi olanlara faizsiz kredi veriyor. Bi araştırın derim. bende duydum gidicem sormaya

 13. betül yağmur dedi ki:

  Bu krediler sadece esnaflar için mi geçerli? Kendi adıma bir dişçi kliniği açmak istiyorum bende kredi başvurusunda bulunabilirmiyim

 14. Deren butik dedi ki:

  Dükkanımı açalı 9 ay oldu Kosgeb’den 50 bin lira hibe almıştım ama şu an biraz krediye ihtiyacım var. Esnaf kefaletten kredi almam için 6 ay dolması lazım yazmışsınız. 6 ay doldu şu an kredi başvurusu yapsam kabul edilir mi ki yoksa yine bi devlet kurumundan destek aldığım için kabul görmez mi

 15. ramazan hacı dedi ki:

  Eski esnaflarla yeni esnaflara çıkan kredinin hızı fark ediyormu

 16. hasan çıbık dedi ki:

  İşletmemi açmak için birikmiş bir param bulunuyordu ve Halkbankasından da 50 bin liraya yakın kredi aldım. Hala ödemeye devam ediyorum. Esnaf kefaletten kredi almak istiyorum ödediğim başka bir kredi var engel olur mu

  1. cemil alıç dedi ki:

   Bankanın uygun görmesi durumunda kredi alabilirsiniz diye biliyorum. Bankalar kredi verirken müşterilerinin kredi notlarına dikkat ediyorlar. Kredi çekmek değil düzenli ödeme yapmamak kredi notunuzu düşürür. Şayet ödemeleriniz düzenli ise kredi çekmeniz mümkündür Hasan Bey. Ayrıca işletmelerini büyütmek isteyenler de bu kredilere başvuru yapabilirler.

 17. salih kaya dedi ki:

  Ufak çaplı bi marangoz esnafıyım. Şu an dükkan üzerine kayıtlı mal taşımak için bir aracım vardı ve çözülmeyecek bir sorunla karşılaşarak bozuldu çöp oldu. Yeni kamyonet tarzı bir araç almak için esnaf kefalete 60.000 TL kredi başvurusu yaptım. Teminat olarak 200 bin liralık bir arazi gösterdim. Başvurum kabul edilir mi? Kendi hesaplamalarıma göre 60000 lira kredi alıp 5 yıl vadede aylık 3.500 4000 TL civarı ödeme yapmam gerekiyor. Elime ne kadar para kalır? Alacağım araç 55 bin lira yeterli parayı alabilir miyim?

  1. Esnafın Biri dedi ki:

   Evet. Teminatınız talep ettiğiniz kredi tutarından fazla olması sebebi ile farklı bir engel çıkmadığı sürece kabul edilecektir. Elinize geçecek para 56-57 bin TL civarı olacaktır. Bu tutarda aracınızı alabilmeniz için yeterli olacaktır. Krediyi aylık 4 bin küsür lira civarında ödeyeceksiniz. Ödemesi bittiğinde ise 1.800 TL ödemenizi geri alabileceksiniz.

 18. timucin bakkalcı dedi ki:

  2 yıldır esnafım esnaf kefalete giderek 20 bin lira kredi başvurusu yapıp 48 ay vade ve yıllık %5 faiz oranı ile halen ödüyorum. Kooperatiften çektiğim kredi için geri ödemem gereken tutarın 23 bin civarında olduğu belirtildi. 48 ay için 16 taksit ödemesi yapılıyor. Yani bu kapsamda bir yılda 4 defa ödeme yapılması gerekiyor. 23.000/16= 5.750 yıllık taksit ödemesi olacaktır. 5750/4= 1437,50 civarında da aylık ödemeniz olacaktır. Masraflar da eklendiğinde ilk aylarda 1600 civarı ödeme yapmanız gerekecektir. Bilginize..

 19. melek biçici dedi ki:

  Esnaf kefalet kredisi yalnızca esnaf ve sanatkar olanlara mı veriliyor? Yazınızda verdiğiniz bilgiler bu yönde. Zaten vatandaşlar işyeri kurmak ve paralarını bu kapsamda kazanmak için birtakım desteğe ihtiyaç duyuyorlar. Bu kredinin yalnızca esnaflara sağlanıyor olması çok saçma.. Keşke sıradan vatandaşlara da biraz imkan ve istihdam sağlansa..

 20. kudret sevda dedi ki:

  21 Ocak 2019 tarihinde 60 bin lira kredi çektim. Normal şartlarda 48 ay vadeli yaptırdım ancak 8000 lira ödeme yapıyorum. 24 ay vadeye düşürmek için aylık ödemelerimi 10 bin liraya çıkarsam yeterli olur mu?

  1. Mehmet Dede dedi ki:

   Elinize ne kadar geçti hocam 60 bin çekince?

 21. İlhan Şahin dedi ki:

  Ben işyerim için kredi kullanmak istiyorum. 150 bin TL kredi çeksem neden ödeme tutarı ile elde edilen tutar farklı oluyor? Bu kadar kesinti yapılmak zorunda mı? Bu kesintiler ile ilgili herhangi bir düzenleme yapılacak mı? faizler düşük eyvallah ama kesintiler bence çok fazla. Madem faizle kredi alıyorum, esnafa indirimli kredi veriliyor, o zaman hiçbir kesinti yapılmasın.

 22. oğuz eski dedi ki:

  Geçen yıl esnaf kefaletten 75 bin lira kredi çekerek 3 yıl vade yaptırdık ve ödemelerine devam ediyoruz. Şu an tekrar işletme için paraya ihtiyacımız var tekrar kredi başvurusu yapmak istiyoruz olur mu

  1. Osman Akım dedi ki:

   Evet olur. Esnaf kefalet kredisi şartlarının içinde ödenen bi kredinin üzerine başka bir kredi çekilemez yazmıyor. Ama sen kredinin ödemelerini düzenli bi şekilde yapmıyorsan o zaman sana yeni bi kredi çıkmaz Oğuz kardeş kusura bakma. Ayrıca banka yeni kredi için yeni teminatlar da talep edebilir.

 23. Esnaf kefaret dedi ki:

  Esnaf kefaret çeken esnafa kefil oldum bende şimdi çekmek istiyorum cekebilirmiyim

 24. bahattin cebe dedi ki:

  3 yıl önce emekli tazminatımla bir giyim mağazası açarak esnaf oldum. Ancak tüm hepsine nakdim yetmeyince bankadan kredi aldım. İşlerde biraz kötüye gidince ödemelerde zorluk oldu. Kredi borçları kredi kartı borçları derken kara listeye düştüm. İşletmemin vergi levhası herşeyi mevcut. Sicilim bozuk olmasına rağmen esnaf kefaletten 50.000 lira kredi almam mümkün mü?

 25. sezayi sabun dedi ki:

  Esnaf kefaletten 150 bin lira kredi çektim ayda 1000*25 ödüyorum. Toplam geri ödeme 60 ay sürer mi? Üzerine bi 200 bin daha çekerek 1000*30 bin yeterli olur mu?

 26. zeliha karcı dedi ki:

  Krediler faizsiz olmalı. özelikle yeni başlayan esnaflar zaten 1 0 geride başlıyor bu işe.

 27. Taş Alüminyum dedi ki:

  Alüminyum doğramacılığı yapıyorum işimi büyütmek istiyorum. 4 yıl vadeli olarak 200 bin lira kredi aldığımda toplam geri ödeme tutarı 237.121,72 TL oluyor. Bu krediyi bankadan alacak olsam neredeyse iki katını öderdim. Şimdi aylık taksit tutarım 5 bine yakın alacak ama 4 yıl dediğin gelir geçer başvuru yapacağım inşallah kabul edilir.

  1. Baran Ballı dedi ki:

   İnşallah kardeşim.

  2. meslektaş dedi ki:

   bankalara boşuna gitmeyiz faizler zaten yüksek başvurun kooperatife faizler çok düşük zaten. bende başvurdum sonucunu bekliyorum. Kütahyadan selamlar

 28. sevda candamar dedi ki:

  Daha önce esnaf kefaletten işletme ihtiyaçlarım için 25 bin lira kredi aldım 250*12 ödeme yaparak bir yıl gibi bir sürede kredi borcumu ödedim. Şimdi de 150 bin lira kredi almak istiyorum. Bunun ödemelerini de 350*25TL olarak yapıcam 48 ayda kredimin tamamı kapanırmı

 29. Küçük esnaf yusuf dedi ki:

  Kasap, manav, bakkal, doktor, tatlıcı, ayakkabıcı, giyim mağazası, cafe, kahvehane bunların hepsi kefaletten kredi çekebiliyor mu? Ben yeni dükkan açtım 6 ay geçmeden verirler mi? Kaç taksite bölüyorlar 20 bin lira için? yani 20 bini 10 taksite bölsek /10 ayda 2-2 ödesek oluyor mu?

 30. Hesap Ortada dedi ki:

  5000 bin çekince gerekli evraklar ve belgeler ile 200.000 TL. çekenin aynı mı oluyor? Kefil isteniyor mu? Bakkal dükkanı için doblo araç almam gerekiyor. Kaç para kredi çekebilirim. Faiz oranlarını yazar mısınız?

  1. Akif Pala dedi ki:

   Bakınız tutar farklı olduğunda kefil sayısının artması durumu söz konusu olacaktır. Faiz oranları vadelere göre değişmektedir.
   1 yıl vadeli kredilerde faiz oranı yıllık %4
   1 yıl ile 5 yıl arasındaki kredilerde faiz oranı yıllık %5 olmaktadır. Daha detaylı bilgiyi bağlı olduğunuz kooperatife giderek alın hangi ildesiniz bilmiyorum fakat arkadaşlar size yardımcı olacaktır.

 31. berat elmacı dedi ki:

  İşletmemi 2015 yılında kurdum ancak maddi yetersizlikten dolayı 2018 yılında kapatmak zorunda kaldım. Üyeliklerimin hepsi aktif durumda esnaf kefalete başvuru yapıp kredi alabilir miyim

 32. Burakhan Yağcı dedi ki:

  Selam. kefaletten 200 bin lira kredi başvurusu yapsam 5 sene vadede yüzde 5 olcaksa aylık 12 13 bin gibi bir para ödemem lazım. işletme için 180 bin lazım elime net o kadar para geçer mi yoksa daha fazla mı kesinti olur acaba

 33. uygar okçu dedi ki:

  Çok yeni bir esnafım. Vergi levham da aynı yönde yeni. 3 tane kefil buldum. İpotek edebileceğim taşınmazım da var ancak esnaf kefaletten kredi alamadım. Krediye başvuru yapmak için kaç yıllık esnaf olmak gerekiyor?

 34. Köye dönüş için kefalet dedi ki:

  Tarımsal alanlar için verilenler haricinde, Köye dönüş yapanlara genç çiftçi hibesi gibi kefalet destek veriyor mu? Mesela inek almak için 40 bin lira kredi çekebilir miyim? nerden nasıl alabilirim? Hangi pakette mevcuttur?

  1. Hayri Bakar dedi ki:

   Bu krediler sadece esnaf ve sanatkarlara veriliyor. İnek alımları için buradan kredi alamazsın. Çünkü esnaf odasına kayıtlı ve esnaflık yapıyor olman lazım. Şartlarda da belirtiyor kardeşim okumadınız sanırım. Madde:1 Esnaf ve Sanatkar olmak..

 35. yasemin koçak dedi ki:

  Küçük esnafa kimse yardım eli uzatmıyor! Açtık bir dükkan işler tahmin ettiğimiz gibi yolunda gitmedi. 50 bin lira kredi alsam 60 ay vadede aylık 835 lira civarı ödeme yapmam gerekiyor. Bu faizsiz fiyatı tabiki. Faizler de eklenince aylık ödenecek tutarlar 3 bin liraya kadar çıkıyor. Esnafın yanında olmak istiyorsanız en azından küçük esnafa faizsiz kredi verin.

  1. murat küçük dedi ki:

   Yasemin Hanım,
   Ne dükkanınız var? Ustalık belgeniz varsa ya da vergiden muaf olan meslek kollarında faaliyet gösteriyorsanız banka tarafından faizsiz kredi verilecek. Halkbanka gidin.

 36. selen biricik dedi ki:

  Şu an bir kefilim ya da ipotek edebileceğim bir arsam yok zaten bunlara bankalar da düşükte olsa kredi veriyor. Keşke ipotek koşulunu ortadan kaldırsanız.. İpotek veya kefil olmadan düşük miktardada olsa kredi alma imkanım yok mu ?

  1. Ayten Kurt dedi ki:

   Selen Hanım, zaten esnaf kefalet kooperatifleri size kefil oluyor. ancak kredi tutarlarınca ve çeşitlerince değişen kefil şartı bulunuyor. Bankaların çoğusu tarafından normal bir müşteri için bile kefil ya da teminat şartı konulurken yüksek limitli kredilerde kefil olayı çok normaldir.

 37. Antalya Kooperatifi dedi ki:

  No 70 b adresinde DumluPınar Bulvarı, Yenidoğan Mah. Arı Apartmanı Kepez /ANTALYA, muratpaşa da bir kooperatif olacaktı Adresini tam bilen var mı?

  1. nuri bilgili dedi ki:

   Muratpaşadaki Kızılsaray Mah. Yener Ulusoy Bulv. Bilgiç. Apt. No:44/2 Muratpaşa/ ANTALYA

 38. 2019 Güncel Faizli Esnaf dedi ki:

  Yıllardır hayalimdir kendi işyerimi kurmak. Ancak herhangi bi birikimim olmadığı için faaliyete geçemedim. Şu an kuzenimle ortak olarak bir berber dükkanı açmak istiyoruz. Kosgeb’den verilen desteklere başvurduk ve projemiz onaylanmadı . hali hazırda bir yere kaydımız bulunmuyor. Kiralık bir işyeri bulsak 100.000 TL kadar bi kuruluş destek kredisine ihtiyacımız var. Esnaf kefalet bize bu krediyi esnaf ve sanatkar olmadığımız için vermeyecektir ama ben yine de şansımı denemek istedim..
  1000 bin TL. 2019 esnaf kredisi kaç ay çekilir?

 39. burhanettin sevgi dedi ki:

  8 yıldır esnaflık yapıyorum. Son zamanlar ekonomik kriz sebebi ile fazlası ile zarar ettim ve borçlandım. Esnaf kefalet tarafından 20.000 lira kredi alsam elime geçecek para 19 bin lirayı bulur mu? 36 ay vade yapılması halinde aylık ödeyeceğim tutarlar 2 bin TL civarında mı olur?

 40. mehmet dedi ki:

  Ben izmirde ikamet ediyorum. Memur kefil göstererek esnaf kefaletten kredi aldım. Ancak borçlarımı ödeyecek durumda değilim. Evimi de ipotek ettirdim. evime haciz gelmesi gibi bir durum söz konusu olur mu? Acil yardım!!!

 41. Cafer Köz dedi ki:

  Eşim bir kahve dükkanı açmak için Kosgeb tarafından verilen desteklere başvuru yaparak hibe desteği almıştı. Daha sonra faizsiz krediden de faydalandı. Şu an farklı bir işyeri açmak için tekrar Kosgeb desteklerine başvuru kabul görmüyor. Esnaf kefalet kredisinden faydalanmak istiyoruz. Acaba bu krediyi alma olasılığımız kaç olur. Şimdiden teşekkürler..

  1. cemalettin dedi ki:

   Cafer Bey,
   Halkbank kosgeb girişimcilik belgesine sahip olanlara %0 faizle 30.000 TL tutarında kredi veriyor. Bir bakın derim

 42. şakir pıravadı dedi ki:

  Şoförlük mesleğim var bu işi daha önce yapmıştım şu anda da bir lise okulunun servis şoförlüğünü çekiyorum. Bu kooperatif kendi aracımı almak ve şoför esnafı olabilmem için bana kredi verir mi?

  1. banka çalışanı dedi ki:

   Şoför esnafına taşıt onarım kredisi veriliyor.
   Kredi Limiti : 200000TL
   Kredi Vadesi : İşletme Kredilerinde: 1-5 yıl
   İskonto Kredilerinde: 1-9 ay uygulanıyor.
   Kooperatiften detaylı bilgi alabilirsiniz.

 43. Saliha Pekcan dedi ki:

  Krediye başvuru yaparak kendi işimi kurmak istiyorum ancak kredi faizleri hesaplama yapıldığında çok yüksek oluyor. Kredilerin üst limitleri için verilen tutarlar büyük ancak faiz oranları da aynı doğrultuda düşse gerçekten çok iyi olur.

 44. Yapılandırma 50 Bin TL. dedi ki:

  Ben daha önce kooperatiften 5 sene vadeli 20 bin kredi çektim ama taksitlerimi ödeyemedim. Daha sonra yapılandırma çıktı ve Halkbank’a başvurdum. Evraklar eksik diye geri gönderdiler. Bunu şimdi yapılandırabilir miyiz? Nisan mayıs haziran 2019 aylarında yeniden yapılandırma borç kapatma kredisi gibi verilecek mi? İsmim hakan yavuz İstanbul’dan katılıyorum. Kaç para daha ekstradan kredi çekebiliriz?

 45. umut köse dedi ki:

  2010 senesinden beri esnaflık yapıyorum. Bir pastahanem var. Ancak ürün taşımak için bir adet ticari araca ihtiyacım var. Esnaf kefalet tarafından verilen taşıt kredilerinden faydalanmam mümkün müdür?

  1. kooperatif kredi uzmanı dedi ki:

   Taşıt alımları için 84 ay vadeli 500 bin TL üst limitli kredilerden yararlanabilirsiniz.

  2. Emirhan Canlı dedi ki:

   Evet taşıt kredileri kapsamında verilen krediler yalnızca servis araçları için değil nakliye ve taşımacılık için de veriliyor. En fazla 84 ay vadeyle 0 ve 2. el ticari araçlar için esnaf kefalet kredisinden yararlanabilrisiniz.

 46. mehmet barış dedi ki:

  İpotek için herhangi bir tutar var mı 75 bin lira kredi için araç ipotek ettirebilir miyiz?

 47. kemal gümüşkil dedi ki:

  ben bu kredilerden yararlanarak araç almak ve nakliye işi yapmak istiyorum. maksimum ne kadar vadeli kredi kullanabilirim. geri ödemeler nasıl olacak. kredi notum oldukça düşük banka bana kredi verir mi?

 48. Sıfır Faizli Hibe dedi ki:

  Ben bu sene HAZİRAN ayında sıfır faizli hibe için kefalete gittim. Bana o iş olmaz dediler ama genede başvrdum. 13-09-2019 tarihinde ödemelerim başlıyor. 27.900,00 TL toplam geri ödeyecekmişim. bu kredinin faizi ise 5.00 (%) olduğunu dediler. Vergi levhası, ticaret sicil gazetesi lazım mı bunun için?

 49. Şemsettin Bozbey dedi ki:

  İyi günler efendim kolay gelsin. Sizlere bir hususta sorular sormak istiyorum. Şahsım adına bir kafe işletmesi kurmak istiyorum. Sıfırdan başlayacağım için yüklü bir sermayeye ihtiyacım olacak. Esnaf kefalet üzerinden kredi almak için ne kadar ipotek vermem gerekecek ve geri ödemelerini nasıl yapabileceğim. Ödemeler için nasıl bir kolaylık sağlanır. Gerekli hesaplamalar, ipotek gibi hususlarda bilgi almak istiyorum. Teşekkürler.

 50. fırat bal dedi ki:

  Şu an halihazırda bir döşemeci dükkanım için 30 bin TL kredi çektim. %5 faiz oranı ve 12 ay vade yapıldığında geriye ödeyeceğim aylık tutar başlangıçta 4 bin TL’ye yakın mı olur? Bir de toplamda elime geçecek tutar kendi hesaplarıma göre 28 bin civarı oluyor. Alacağım krediye göre net hesaplamalar bu şekilde mi olacaktır?

 51. burak polat dedi ki:

  Merhabalar. Kosgeb’den aldığım 50 bin tl hibe ve 100 bin tl faizsiz krediyle bir mobilya dükkanı açtım. Yaklaşık 2 yıldır faaliyette. Ama durum biraz kötüye gidiyor borçlarım var. Esnaf kefalet kredisine başvuru yaparak 25 bin TL kredi çeksem 2 yıllık vadede aylık 4 bin TL ödeme ile elime geçecek tutar ne kadar olur? Belirttiğim krediden faydalanmak için kaç ipotek ve kefil temin etmem gerekiyor??

 52. ayşe kulaç dedi ki:

  Selamlar.. Yaklaşık 2008 senesinden beri esnaflık yapıyorum. Esnaf ve sanatkarlar odasında kaydım da bulunuyor. İşletmem için 50.000 lira krediye ihtiyacım var. Esnaf kefaletten bu krediye başvuru yapmak için ipotek ya da kefil ayarlamama gerek var mıdır? Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

 53. belemir buruk dedi ki:

  5 yıllık esnafım ve bilgisayarcı dükkanım var. Bu aralar piyasanın durulmasıyla birlikte satışlar çok düştü ve işler kötüye gitti. Getirdiğim ürünler elimde kaldı. Bankalardan kredi almak için başvuru yaptım kredi notunuz düşük cevabı aldım. Esnaf kefaletten kredi alsam 50 bin TL için kredi notu önem arz edecek midir? Yardımcı olun lütfen..

  1. uğur dedi ki:

   Belemir Bey kredi notunu elbette ki bankalar önemser. kooperatif kredisinde de son karar bankada olduğundan dolayı bu şartlarda halkbank sizin kredi notunuza bakarak kredi başvurunuzu reddetme hakkına sahiptir.

 54. Şerife Çavdar dedi ki:

  Benim sorum şu. diyelim ki bu şekilde kredi aldım ve ödemekte zorlandım taksitlerim birikti. Daha sonra yapılandırma kapsamında olması mümkün mü?

 55. hüseyin bereli dedi ki:

  İşyerimi geliştirmek için esnaf kefalet kredisine başvuru yaptım gerekli onayları aldım. Ekspertiz için ödeme yapmam istendi. İşlemin sonuna gelmiş miyiz yoksa daha devam edecek işlemler var mı? Bundan sonra hangi adımlar izlenecek?

 56. bulem nefes dedi ki:

  2 sene vadeli 50 bin lira kredi çekip yılda 4 defa ödemeli olarak kredi çektim. geriye toplamda 54.754 tl tutarında ödeme yapmam talep edildi. 50.000/8=6250 TL civarında aylık ödeme planı hazırlandı. İlk aylarda masraflar ve banka faizleri de eklenerek 7 bin TL’yi buldu. Hesaplamalara göre elimize geçen para ile geri ödeyeceğimiz tutarlarda çok fark oluyor.

 57. Basri Girgin dedi ki:

  benim halk bankasına kredi borcum vardı. daha önce yapılandırma için başvurdum ama başvurum reddedildi. şu an için esnafa borç yapılandırması imkanı var mı. haberlerde borç kapatma kredisi veren bankalar olduğunu duymuştum. bizim için de geçerli olur mu. saygılar.

 58. salih bayır dedi ki:

  Okul servisi çekiyorum Esnaf ve sanatkat odasında kaydım var. verilen krediden yararlanıp kendime bir araç alıp kendi işimi devam ettirmek istiyorum ne yapmam gerekir?

  1. Ahmet Beşevler dedi ki:

   Salih Bey,
   Şayet daha evvel kullanmış olduğunuz bir araç var ise araç yenileme kredilerinden yararlanabilirsiniz. Ancak aracınız yoksa taşıt edindirme kredilerinden yararlanabilirsiniz. Bu kredi kapsamında 0 ve 2. el araçların alımları yapılmaktadır. 2. el araçlarda dikkat edilmesi gereken ikinci el araç ile kredi vadesinin 10 yılı aşmamasıdır. Kredi vadesi 84 ay olarak belirlenmiştir. sıfır araçlarda araç tutarı kadar kredi çekebilirsiniz. İkinci el ticari araç alımlarında ise aracın kasko bedeli dikkate alınır ve bu bedelin maksimum yüzde 70′ ine kredi verilir. Faydalı olabildiysek ne mutlu efendim.

 59. seyfi kayacık dedi ki:

  150 bin lira araç kredisi çektim 500*25 TL ödeme yapsam 48 ayda ödemelerim biter mi?

 60. muhittin bağcı dedi ki:

  Yeni bir kurutemizleme dükkanı açtım aksilik ya aracım bozuldu. Dükkan yeni olduğu için sermaye birikmedi esnaf kefaletten ticari araç kredisi alabilirmiyim 50 bin lira çeksem ne kadar geri öderim

 61. Kasap İçin Kefalet Kredisi dedi ki:

  Ödeme Toplamı: 2.076,00 TL Net Ele Geçen Tutar :5.860,00 TL
  İade Edilecek Tutar: 60,00 TL Bu hesaba göre ben kâr eder miyim? Etmezmiyim? kasaplara destek yok mu?

 62. Fatih Okumuş dedi ki:

  ben kosgeb tarafından verilen eğitimlere katıldım. kendi işletmemi kurdum. faizsiz olarak verilen kredilerden banka herhangi bir komisyon ya da dosya masrafı oluyor mu? seneye de kredi verilecek mi? bununla ilgili bir açıklama var mı? ona göre bu yıl başvuru yapacağım.

 63. balıkçı emre dedi ki:

  3 Haziran 2018’de şahsıma ait balıkçı dükkanı açtım. Şu an işletmeyi büyütmek için biraz paraya ihtiyacım var esnaf kefaletten 50.000 lira kredi çeksem geriye ödeyeceğim tutar 60.000 lirayı geçer mi

 64. Mustafa YETİM dedi ki:

  Nakliye işi yapıyorum eski bir kamyonetim var. yenilemek istiyorum. 500 bin TL kredi verileceği söyleniyor? kredi limiti neye göre belirleniyor? bana ne kadar kredi çıkar? 5 yıl vadeli olarak kredi alsam aylık kaç tl geri öderim?

 65. hayri bozok dedi ki:

  100 bin TL kredi çekip elimize geçen para 93 bin TL ama geri ödediğimiz tutar 123 bin lira. Herşey oldukça faizli ve yaşam gerçekten çok zor.

 66. burcu olay dedi ki:

  Kendime ait bir dükkanım var orayı işletme yapmak istiyorum esnaf kefaletten kredi almam için ne yapmam gerekiyor. Lazım olacak olan para 200 bin lira civarı bilginize.. izlemem gereken adımları bana anlatırsanız sevinirim…

  1. Aslı Alelma dedi ki:

   Burcu hanım merhaba. Esnaf kefalet kredilerinden yararlanmak için öncelikle kooperatif ortağı olmanız gerekiyor. Daha sonra gerekli evraklarla birlikte başvurunuzu yapınız. kooperatif şayet başvurunuzu onaylarsa sizi bankaya yönlendirecektir.

 67. okan kuzu dedi ki:

  Şu an kırtasiye dükkanı esnafıyım. İşletmemi büyütmek için daha büyük bir dükkana geçmek istiyorum. Bunun için esnaf kefalete 150.000 lira kredi başvurusunda bulundum 5 yıl vadede ödeyeceğim aylık tutarın ilk başta 10 bin küsür lira olduğunu belirttiler geriye ödeyeceğim toplam tutar ve elime geçecek net tutar için bilgi verir misiniz?

  1. mahmut dedi ki:

   Samsun Atakum esnaf kefalet kooperatilerinin hesaplama aracı var gardaşım. http://www.atakumekk.com/kredi_h.php ordan sen hesapla. eline geçecek olan ödeyeceğin para hepsi yazıyor

 68. erhan mert dedi ki:

  İpotek göstermek için malın kendi üzerimize olması şartı var mı

 69. beyza başak dedi ki:

  Şu anda esnafım ve kooperatife borcum var işletmemi kapatsam borcumu yine de ödemeye devam etmek istiyorum bu bir sorun oluşturur mu

 70. zehra balcı dedi ki:

  Benim işyeri açma belgem var. Kuaför dükkanı açmak istiyorum. Esnaf kefaletten kredi almam mümkün mü

  1. nurten dedi ki:

   ustalık belgesine sahip olanlara 30 bin lira faizsiz kredi veriliyor. Halkbanktan bilgi alabilirsiniz abla

 71. ali kara dedi ki:

  50 bin tl işletme kredisi almak istiyorum. 5 yıl vadeli olarak kredi geri ödiycem. aylık taksit 1.029 tl oluyor. Geri ödeme tutarı 61milyar 740 tl oluyor yani neredeyse 12 milyar ekstra para ödemiş oluyorum. esnafa faizsiz kredi verilsin. ya da verilen 30 milyar faizsiz kredi imkanı herkese sunulsun

  1. Mehmet Dede dedi ki:

   Elinize geçen para ne kadar oldu?

 72. cevdet saatçi dedi ki:

  Başvuru yaptığımız tutar, elimize geçen para ve geriye ödeyeceğimiz paranın arasında uçurum var. Maalesef ki fakire her yerde yüz güldürücü haber yok. Madem esnafa destek olmak için bu paralar sağlanıyorsa bu kadar masraf kesintisi ve faiz neden? faizsiz kredi imkanını neden sunmuyorsunuz insanlara?

 73. Harun Akçakale dedi ki:

  ben esnafım. bir esnaf arkadaşıma kredi alsın diye kefil olmuştum. şimdi ben kredi alabilir miyim? kredi çeken arkadaşım da bana kefil olabilir mi? aydınlatırsanız sevinirim. tşk

 74. mustafa kılıç dedi ki:

  Faizlerin düşük olması ödenecek tutarları da düşürüyor. Mesela 25000 lira kredi çekip 36 ay vadede 12 ay taksitle geri ödeyebilirsiniz. Aylık ödenecek para en fazla 28000 lira olacaktır. Ama elinize geçecek olan parayı hesaplayıp ona göre başvuru yapın arkadaşlar yoksa çektiğiniz para borçlarınızı karşılayamayabilir.

 75. Alaaddin Gider dedi ki:

  Arkadaşım kredi çekmek istiyor.kefil gerektiği için beni kefil göstermek istiyor. kefillik süreci nasıl işliyor arkadaşım borcunu ödemezse bu durumda kredi borcunu benim mi ödemem gerekir. saygılar.

 76. Ramazan dedi ki:

  Merhabalar kooperatiflere gittiğimizde paranın verilmesi en az 6 ay sürer diyolar acaba neden bu kadar geç ?

 77. Fatma dedi ki:

  Kendi dunkanimi actim dört ay oldu elimdeki sermayem yetmedi bende kredi almak istiyorum nasil başvurabilir yardim İ olurmusunuz

  1. Muhammed dedi ki:

   Krediye bulaşma ablacım akrabalardan borç al sonra ödeme ben öyle yaptim.

 78. Ahmet dedi ki:

  80 bin tl kredi cektim odedim kredi kesintileri falan olurmu kisacası alacagım para varmidir banka veya esnaf kefaletten rica etsem bilgi sahibi biri bilgilendirw bilirmi

 79. fuat aydoğdu dedi ki:

  esnaf değilim 11 senedir aynı yerde çalışıyorum 80000 tl çekmek istiyorum aylık gelirim 5000 tl yakın ihtiyaçtan dolayı çekmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 80. Manav Tufan dedi ki:

  2.500 TL. çektim. Geçen sene ödemeye başlayacaktım ama işler yolunda gitmedi. Küçük bir manav dükkanım var. Sebzeyi Antalya’dan alıyorum. Esnafın işi zor.
  Ayda 100 100 ödesem 25 ay yapar. Faizsiz olsa böyle. Tabi ayda 120 TL. ödesen 120 x 25 ay = toplam 3.000 TL. ödemek gerekir. Ben bu hesaplamayı yaparken 500 bin çeken nasıl öder ki. Birde araç almak için esnaf kefalet 200 bin TL. veriyor. Öde öde bitmez. Büyük esnafın tuzu kuru. Ama küçük esnaf 2 bini nasıl geri ödeyeceğini düşünüyor. Dükkanı kapatıp bir işe girmek en güzeli. Devlet desteği de yok. napalım bu devirde son çare bu.

 81. Taner dedi ki:

  Butik acıyorum sermayem eksik dükkan yapım aşamasında
  Levha filan çıkmamış esnaf kefalete kayıt olsam kredi çekebilirsiniz levha filan dükkanı açmadan cıkarabilirmiyim

 82. Bakkal Esnafı dedi ki:

  Ben 300 bin lira kredi çekeceğim. Yeni bir bakkal için KOSGEB destek vermiyor. Yapacak birşey yok. vermezse vermesin. Ben 50 bin lirayı taşıt ipotekli alırsam keyfime değecek yok. Kooperatifin tüm başkanlarına teşekkür ederim.

 83. faruk demirhan dedi ki:

  merhabala 500 binlira iş yeri edindirmesi kıredi gerçek viriyomusunuz bunla ilgili beni bilgilendirir misiniz

 84. Miner kurban dedi ki:

  Esnaf kredi işimize testeğininiz geleceğimize sizinde desteğiyle bizimde işimiz olsun diyorsaniz bizi lütfen ararim

 85. Cebrail Duran dedi ki:

  Bu son faiz artırımı biz esnaf kefalet kredisi olanları etkiliyormu

 86. Halit dedi ki:

  Mrb isyerim icin kredi kullanmak istiyorum birde arac alıcam ne yapmam gerek yaklasik 100.00 0 tl

 87. Şuyip soylu dedi ki:

  150000 lira 60 ay için verilen faiz oranı neden sabit değil bu çok büyük bir risk değil mi krediyi kullanan esnaf için bu anlamsız bir uygulama değil mi

 88. Muhammet Ali Saydal dedi ki:

  Ben bir Tır Şoförü tüm 300.000 TL kıredili Ağır vasıta ve Dorse almak istiyorum . Ben bu kırediyi Halkbanktan 60 ay vadeyle alabilirmiyim . Faizsiz kredi avantajından yararlanabilirmiyim

 89. Emre dedi ki:

  Bn normal bir çalışanin okul servisi almak istiyorum bn hiç bir yere kayıt yok nasıl kredi kullana bilirim yardımci olursanız sevinirim

 90. Halk bankası 2019 da verecek dedi ki:

  Halk bankasından 2019 senesinde vereceği 50 bin faizsiz kredi aldım. Getiren götüren veren sağolsun. Allah razı olsun. kar ettik.

  1. çağlayan dedi ki:

   faizsiz kredi için nasıl müraacat edecem yardımınızı bekliyorum

  2. Kredi faizsiz dedi ki:

   Nasıl aldın abim

 91. Mustafa Kemal dedi ki:

  Merhabalar ben dönercim dükkanim var ben bitane 2.el araba almak istiyorum kullanmalik 25milyar cekmem lazım verirler mi 1.5senedir genç esnafın yaşım 19

 92. BEKİR LAÇİN dedi ki:

  36 AY VADEYLE 50.000 TL ÇEKMEK İSTİYORUM GERİ ÖDEME Sİ NASIL OLUR TEŞEKKÜR EDERİM

 93. mesut dedi ki:

  merhaba ben esnafım 160000 tl ticari araç kredisi çekmek istiyorum bu araç ipoteği ile olurmu

  1. Kango dedi ki:

   KAngonun fiyat 40 bin lira. Kim verir ki 40 bin faizsiz hibe.

 94. Osman Aflaz dedi ki:

  Ben esnafım sıfır ticari araç alacam 300 bin TL kredi alsam nekadar ödeme yaparım aydınlatırsanız sevinirim

 95. Miner dedi ki:

  EsnaF ticari kendi bünyemizde güzellik sağlik bakim teşvik kredilerden yararlanip dendi işimizde hizmet alani zengin leştirif imkansiz umutsuz düşünenlerin düşüncelerinden arindirif hizmet kavramdan geri kalan düşünenlerinde günümüzde böyle gerici zihniyetlerde cevap olur saygilarimizla miner kurban

 96. Mesut Aslan dedi ki:

  İyi günler 45.000 tl çeksem ne kadar taksit ödeme yaparım ve toplam geri ödemesi ne kadar olur

 97. Faizsiz kredi alınır mı dedi ki:

  Biz esnaf kefalet kooperatifinden faizsiz kredi çekmek isteriz.

 98. Emre dedi ki:

  Merhaba;

  50.000 tl icin 48 ay sonunda geri odemesi 61.171,16 odeme tablosu verdiler toplam net ele gecen 46.500 kredi bitiminde 1500 tl iade veriyorlar. Yukaridaki hesaplama tablosunda sadece 1600 tl civari faiz gorunuyor bu site ile kooparatif odeme plani neden farklilik gösteriyor

  1. Egem dedi ki:

   Tapu istiyormu peki ?

 99. Cengiz.Doğan dedi ki:

  Desteyinize ihtiyacımız var

 100. yılmaz dedi ki:

  esnafım 15000 tlye ıhtıyac var alabılırmıyım

 101. Mesut DÖNMEZ dedi ki:

  Ben 1958 doğumlu emekli devlet memuruyum.2000tl.maaş almaktayım, sitenizi inceledim banada çok cazip geldi,benimde çok acil 25000tl ye ihtiyacım var söz konusu krediden bende yararlanabilirmiyim.yardimcı olursanız mutlu olurum.saygılarımla .
  (siteden kredi verilmemektedir mesut bey. başvurunuzu kooperatiflere şahsen yapın)

  1. suleymankoyuncu dedi ki:

   tabi sen esnafsın ya her yerden alacan alıştınız devletten yemeye

   1. Toplama çıkarma dedi ki:

    2019 yılında işler değişti. 50 bin almak zor değil.

Sayfa başına git