Esnaf kefalet kooperatif kredisi hesaplama

Esnaf kefalet kooperatif kredisi hesaplama

Esnaf kefalet kooperatif kredisi hesaplama
6 Ekim 2016 tarihinde eklendi, ilk kez okundu.


Esnaf kefalet kooperatif kredisi hesaplama

Ülkemizde kayıtlı bir şekilde faaliyetlerde bulunan esnaflara, kendilerini geliştirebilmeleri ve ticari sektörlerde rekabetler ile başa çıkabilmeleri açısından, birçok devlet desteği verilmektedir. Esnafların bu desteklerden faydalanabilmek için başvurdukları ilk yol esnaf kefalet kooperatif kredisidır. Esnaf ve sanatkarlara destek vermek amacıyla kurulan Esnaf Kefalet Kooperatifi, kişi ve kurumlara çok uygun koşullar ile kredi desteği sağlamaktadır. Ülkemizde bu kredi türünden faydalanmak isteyen kişilere yardımcı olunması amacıyla Halk Bankası görevlendirilmiştir. Bu kredilerden faydalanmak için hangi şartları taşıyor olmanız gerektiğini öğrenmek için de buraya tıklayabilirsiniz.

Eğer esnaf ve sanatkarlara sunulan bu kredi imkanlarından faydalanmak istiyorsanız, bir Halk Bankası şubesine gidebilir ya da esnaf kefalet kooperatif kredisi hesaplama yöntemlerimizi inceleyebilirsiniz.

Esnaf kefalet kooperatif kredisi nasıl hesaplanır?

Esnaf ve sanatkarlara kredi sağlanması amacıyla devlet tarafından görevlendirilen Halk Bankası, kişi ve kurumlara düşük faizli olacak şekilde esnaf kredisi vermektedir. Belirlenen kredi faiz oranları belirli aralıklar ile güncellenmekte ve güncel makro ekonomik gelişmelere göre artıp azalmaktadır. Küçük oranlarda meydana gelen bu değişiklikler incelendiği zaman, esnaf kefalet kooperatif kredisi hesaplama işlemleri sırasında faiz oranları %4 ve %6 arasında değişmektedir. Şuan resmi veriler neticesinde, kişilerin Esnaf kefalet kredilerinden faydalanabilecekleri en üst miktar 150 bin lira olarak belirlenmiştir.1

100 bin lira kredi için hesaplama yöntemi

2016 yılı içerisinde, 100 bin liralık bir esnaf kredisi çekmek isteyen kişiler 60 aya kadar sunulan vade fırsatlarından faydalanabilmektedir. Vade sayısına göre de çekecekleri kredinin faiz oranları %5 olarak belirlenmiştir. 100 bin liralık bir esnaf kefalet kooperatif kredi hesaplaması yapacak olursak karşımıza şöyle bir sonuç çıkacaktır.

  • Blok hesabu için yapılan sermaye kesintisi: 3.000 Türk Lirası
  • Peşin alınan miktarlar için risk kesintisi: 1.000 Türk Lirası
  • TESKOMB kesintisi: 250 Türk Lirası
  • Bölgelere göre kesinti: 250 Türk Lirası
  • Belirlenen sermayenin ortak bedeli: 100 Türk Lirası
  • Banka tarafından belirlenen komisyon miktarı: 1500 Türk Lirası
  • Tüm masraflar: 1500 Türk Lirası
  • Belirlenen kesinti: 7700 Türk Lirası
  • Başvuru sonucu elde edilen nakit: 92300 Türk Lirası
  • Taksit bedeli: 269.45 Türk Lirası

Yukarıda yapmış olduğumuz hesaplama sırasında, çekilen kredi miktarı sabit bir şekilde 100 bin lira olarak alınmış ve bu borcun ödenme süresinin de 60 ay olarak belirlendiğini bilmeniz gerekmektedir. Kredinin çekileceği tarihteki, kredi faiz oranı ise %5’tir. Bu tabloda yapacağınız incelemeler sonucunda, esnaf kefalet kooperatif kredisi hesaplama işlemlerinde ne gibi kesintilerin olduğunu ya da masrafların hangi bedellerde olduğunu kolayca görebilirsiniz.

 Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git