Esnaf Kefalet Kaç Kefil İstiyor? Ödenmezse Ne Olur?


Esnaf Kefalet Kaç Kefil İstiyor?

Esnaf Kefalet Kaç Kefil İstiyor?

Bugün makalemizde siz değerli okurlarımız için Esnaf Kefalet Kaç Kefil İstiyor? Kredi Şartları, limiti faizsiz veriyor mu, faiz oranları, masrafları, ödenmezse ne olur, icra takibi yapılır mı, kefillik iptali nasıl yapılır, gecikmesi durumunda, gecikme faizi ne kadardır, haciz gelir mi, ipotekli kredinin ipotek kaldırma işlemi nasıl yapılır gibi bilgilere yer vereceğiz.

Esnaf Kefalet Nedir?

Esnaf Kefalet Nedir diye bir çoğumuz merak etmişizdir. Bu sorunun cevabını şu şekilde vermek çok daha mantıklı olacaktır. Esnaf ve sanatkarlarımız için açılmış olan bir kurum olmaktadır. Bu kurum sayesinde esnaflarımız düşük faiz olanakları ile kolay bir şekilde kredi çekebilmektedir. Bu kurum Esnaf ve banka arasında bir nevi aracı olarak da görülmektedir. TESKOMB  yani Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kooparatifleri Birlikleri Merkezi Birliği olarak da bilinen bu kurum Halk bankası ile anlaşmalı olarak esnaflarımıza uygun faiz oranları ile cazip kredi olanakları sağlamaktadır.

Esnaf Kefalet Kaç Kefil İstiyor?

                   Esnaf Kefalet Kaç Kefil İstiyor?

Esnaf Kefalet Kaç Kefil İstiyor?

Esnaf Kefalet Kredisinden yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın öncelikle bazı şartları taşıyor olması gerekmektedir. Bu şartların en başında ise esnaf ve sanatkarlar odasında kaydınızın bulunması gerektiğini göstermektedir. Eğer bu şarta uyum sağlıyorsanız uygun faiz oranlı bu kredi türünden yararlanmanız kolay olacaktır. Fakat esnaf kefalet kredilerinden yararlanırken aynı zamanda sizden ipotek veya kefil istenecektir. Kredi karşılığında gösterebileceğiniz üzerinize kayıtlı hiç bir mülkünüz yok ise kredi başvuru aşamasında kefil göstermek durumunda kalacaksınız. Esnaf kefalet sizden iki kefil istemektedir. Kefil olarak göstereceğiniz şahsında esnaf ve sanatkarlar odasında kaydı bulunmak zorundadır. Kefiller talep edilen kredinin miktarına göre değişiklik gösterebilmektedir. TEB Esnaf kredisi için tıklayınız.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf kefalet kredilerinden yararlanmak için Esnaf Kefalet Kooperatiflerine üye olmak gerekmektedir. Bu kooperatife üye olan tüm esnaflar kurumun sunmuş olduğu kredi olanaklarından yararlanabileceklerdir. 2017 yılı için 1,3 milyar liralık bütçe ayrılmıştır. Bu bütçe 30.000 Türk Lirası olarak başvuru yapan esnaflarımıza faizsiz olarak verilecektir. Tabi bu Faizsiz kredi imkanlarından yararlanmak için belirli şartlara uyum sağlıyor olmanız gerekecektir. İstenilen şartlara uyum sağlayan esnaflarımız kredi olanaklarından çok kolay bir şekilde yararlanabileceklerdir.

Kredi Şartları Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığında bulunan esnaf ve sanatkarlarımızı desteklemek için Türkiye Cumhuriyeti Halk Bankası görevlendirilmiş ve uygun kredi olanakları sunulmuştur. Kefalet kredisinden yararlanmak isteyen esnaflarımızın ise aşağıda maddeler halinde paylaşacağımız şartlara uyum sağlıyor olmaları gerekmektedir.

 1. Esnaf ve sanatkarlar sicilinde kaydınızın bulunması
 2. iş veya ikamet yerinizin kooperatif sınırları içerisinde bulunması gerekmektedir.
 3. Esnaf ve Sanatkar olmanız gerekmektedir.
 4. Başka bir esnaf ve sanatkarlar kooperatifine kayıtlı olmamak gerekmektedir.

Saymış olduğumuz şartlara uyum sağlayan esnaflarımız kefalet kredisinden kolay bir şekilde yararlanabilir.

Ayrıntılı bilgi almak için lütfen linke tıklayınız.Kredi Limiti Ne kadardır?

Esnaf ve sanatkarlar odasında kaydı bulunan esnaflarımız için verilecek olan kredi limitleri değişiklik göstermektedir. Bu değişiklikler ise esnafların bulunmuş olduğu sektörlere göre değişiklik göstermektedir. Esnaflar için hazırlanmış olan kredi paketleri ve faiz oranları şahıs şirketleri için şu şekilde belirlenmiştir. 150.000 liralık kredi limiti ile 1 yıla kadar geri ödeme türünde faiz oranı %4 olacaktır. Kredi ödeme süresi 1 yıl ile 5 yıl arasında olan esnaflar için ise faiz oranı %5 olarak belirlenmiştir.

Esnaf Kefalet Faizsiz Kredi Veriyor mu?

               Esnaf Kefalet Faizsiz Kredi Veriyor mu?

Esnaf Kefalet Faizsiz Kredi Veriyor mu?

Esnaf Kefalet kredisinden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız tüm şartlara uyum sağlıyorsa kredi talebinde bulunabilir ve düşük faiz oranları ve cazip kredi türlerinden kolay bir şekilde yararlanabileceklerdir. Bu kredi türleri esnafların içinde bulunmuş olduğu sektöre göre değişiklik gösterirken aynı zamanda kredi limiti ve faiz oranları bu duruma göre belirlenmektedir. Esnaf kefalet kredilerinde faiz oranı bulunmaktadır. Bu faiz oranları ise bankaların kredi faiz oranlarından oldukça düşük olarak belirlenmektedir. Devletin sunmuş olduğu 30 bin liralık faizsiz kredi olanağı dışındaki kredi türlerinin hepsinde faiz oranı bulunmaktadır.

Kredi Faiz oranları

Esnaf kefalet faiz oranları yukarıdaki paragrafımızda bahsetmiş olduğumuz gibi 1 yıllık ödeme süresi içerisinde %4 olurken 1 yıl ile 5 yıl arasında bulunan ödeme süresi için ise faiz oranı %5 olarak belirlenmiştir.

Yıllık faiz oranı %4 olan ve 48 ay vade ile ödeme türü seçilen kredi olanaklarının hesaplamasını bir tablo yardımı ile siz değerli okurlarımız ile paylaşacağız.

Kredi Tutarı Aylık Taksit Vade
1.000 22,55 48 AY
2.000 45,30 48 AY
3.000 67,95 48 AY
5.000 113,20 48 AY
10.000 226,50 48 AY
20.000 453,00 48 AY
30.000 679,55 48 AY
40.000 906,05 48 AY
50.000 1.132,55 48 AY

Yukarıda tablo halinde vermiş olduğumuz bilgilere göre kredi talebinde bulunabilirsiniz. Esnaf ve kefalet kredisinden yararlanırken Hangi sektörde olursanız olun diğer ortakların kefaletine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Kefalet Kredisi Masrafları

Kredi Kefalet Masraflarını aşağıdaki yazımızda maddeler halinde siz değerli okurlarımız ile paylaşacağız.

 1. %0,5 Üst Kuruluş Katılım Payı Kesintisi
 2. %1 Kredi Risk Fonu Kesintisi
 3. %1,5 Masraf Karşılığı Kesintisi
 4. %1,5 Bloke Sermayesi İçin Kesinti
Esnaf Kefalet Kaç Kefil İstiyor? Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. Ali dedi ki:

  Ben kefil oldum 45 binliraya esnaf deyilim kooperatife kaydım nasıl oluyorda benim kefiligimi kabul edebiliyorlar parayı sekende ödemedi bize kaldı bu belgelerde oynama olabilirmi kefilligim ne zaman düşer nasıl kurtula bilirim

 2. Tuna dedi ki:

  Elden para verdim üç günlüğüne üç aylığına masalda Tabii yasalara Kredi verilirken kefil olması gerekiyor kefillikte birçok insanlar hep olmak istemiyor bir çoğu da sicili bozuk olduğu için olamıyor olmak isteyenler sicili bozulduğu için derken bu arada esnaf ve sanatkar gerçekten Kredi alırken kefilli Onunda çok sıkıntıları çekiyorum anlamda tabi ben karşı olmama rağmen bu sicil affının bir an önce gelmesi de faydalı olur Bir rahat bir Cansuyu dediğimiz şekilde affedilmesi affolması da faydalı olacağını düşünüyorum kredi çekerken daha rahat kredi çekebilir zaman zaman burada çok şeylerle karşılaşıyoruz.

 3. levent dedi ki:

  Ben 100 bin tl kullanmak istiyorm ortalama 240 bin tl ev ipotek göstericem ama bende onun yanı sıra kefil istiyorlar ama kefil olmaya kimse sıcak bakmıyor… ipotekli kredide esnaf kefalet kop. Kefil istiyor mu normal şartlarda…Kefil bulamıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim…

Sayfa başına git