Esnaf Kefalet 200 Bin TL. İşyeri Açma Kredisi (2019 GÜNCEL)

Esnaf Kefalet 200 Bin TL. İşyeri Açma Kredisi (2019 GÜNCEL)
5 Nisan 2019 tarihinde güncellendi.

Esnaf Kefalet Kooperatifleri bankadan kredi alamayan esnafların finansal ihtiyaçlarını karşılamalarına destek sağlamak amacı ile kredi imkanı sağlamaktadır. Ancak bu krediden faydalanacak olanların belli başlı birtakım koşulları sağlamaları gereklidir. Esnaf kefaletin yanı sıra Halkbank ve Ziraat Bankası gibi bankalar da işyeri açma kredisi vermektedir. İçeriğimiz de sizlere esnaf kefalet kredisinin limitini, bu kredinin ne kadar günde çıkacağı gibi konularda bilgiler vermeye çalışacağız. Esnaf kefalet kredilerine ilişkin bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi

Girişimcilere yeni iş kurma faaliyetlerinde Esnaf Kefalet, KOSGEB, Kalkınma Ajansları, Finans Kuruluşları ve Bankalarca kredi ve destek verilmektedir. Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinin 2017 yılı itibariyle verilmekte olan 150 bin lira işletme destek kredileri 200 bin liraya çıkarıldı. Bu kredilerde toplamda 5 yıl vade imkanı sağlanıyor.

 • İşyeri açma kredisine ihtiyaç duyan esnaflar;
 • Bayilik alarak sermayesiz işyeri açmak isteyenler,
 • Hali hazırda ki işletmesini büyütmek veya yeni bir bayi açmak isteyenler,
 • Dükkan açmak için para biriktiren ve Devlet desteğine ihtiyaç duyanlar

Esnaf kefaletten 200 bin TL. 60 AY VADELİ işyeri açma kredisi alarak işletmelerini kurabilirler.

200 Bin TL. işyeri Açma Kredisi Esnaf Kefaletten Nasıl Alınır?

İlk şart kooperatife üye olmaktadır. İşyerinin açılışı yapıldıktan ve resmi olarak vergi levhası alındıktan sonra esnaf kooperatif üyeliğini gerçekleştirir. Başvurudan sonra 6 aylık süre geçmesi gereklidir. Bu süreç geçtikten sonra ise talep ettiği miktarda kredi başvurusunu yapar. Kooperatifin esnafa sağladığı işyeri açma kredisinde ki en önemli avantaj düşük faiz oranıdır. 5 yıllık kredilerde aylık %0,41 faiz oranı ile dükkan açma kredisi alan esnaf, bu faiz oranını devlet bankaları dahil olmak üzere hiçbir bankadan alamaz. Bu sebeple kefil şartı, evrak hazırlama, gayrimenkul teminatı gibi prosedürler çok olsa da, dükkan açma kredisi çekilebilecek en uygun kurulum Esnaf Kefalet Kooperatifidir.

KOSGEB İşyeri Açma Kredisi Destekleri

Esnaf Kefaletin 200 Bin TL. kredi için başvuru şartları şunlardır;

 1. Vergi levhası bulunan sicile kayıtlı esnaf olmak,
 2. Başvurduğu Kooperatifin üyesi olmak ve 6 ay aktif olarak üye olmak,
 3. Başka bir kooperatife üye olmamak,
 4. Başvuru tarihini takiben 5 yıl süreli olarak Kosgeb’de dahil olmak üzre devlet kurumlarından hibe desteği almamış olmak,
 5. Yazılı olarak başvuruda bulunmak gerekmektedir.

Eğer hesaplama yapmak isterseniz, esnaf kefalet işyeri açma kredisi hesaplama sayfasını ziyaret edin. Hesaplama sayfasında finansman seçimi yaparken; TESİS KREDİSİ veya İŞLETME KREDİSİ seçeneğini seçin. Vadeyi girin. Talep ettiğiniz kredi miktarını girin ve hesapla butonuna tıklayın. Kooperatiften Kredi Alamayanlara Akbank 30 Bin Lira Direkt Kredi

Başvuru sahibi esnaf, eğer yeni esnaf olduğu için kooperatifin şartlarını yerine getiremiyor ise, kefil veya teminat sunamıyor ise ikinci bir alternatif olarak Akbank şubelerinden 30 bin liraya kadar maaş bordrosuz, gelir belgesiz kredi çekebilir. Bu krediden yararlanmak için banka şubesine gitmek, evrak hazırlamak gerekmez. Tek şart esnafın aktif durumda Akbank internet bankacılığı (Akbank Direkt) olmasıdır. Bu uygulama sayesinde, yeni işyeri açan esnaf 30 bin TL. ye kadar işletmesine sermaye sağlayabilir. Akbank uygulamasını indirin ve başvurunuzu gerçekleştirin.

KOSGEB İşyeri Açma Kredisi Nedir? Kimlere Verilir?

KOSGEB hiç parası olmayana sıfırdan iş kurmak için para vermez. Kurum sadece girişimcilere destek sağlar. KOSGEB’in kefalet kooperatifi ile herhangi bir bağlantısı yoktur. Eğer cebinizde hiç paranız yoksa, tüm sermayeyi KOSGEB’den alacağınızı düşünerek başvuru yapmayın. Bu kuruluş sadece destek verir.

 • İşyerini açıp vergi levhasını alırsınız.
 • Yaptığınız harcamaları proje dahilinde faturalı olarak yaparsınız.
 • Daha sonra bu faturalarda KOSGEB’e başvurup, yaptığınız harcamanın bölgelere göre ortalama %60 oranını geri alırsınız.
 • Bu geri alma da, iş planında belirlenen, gider kalemlerine uyan malzemeler için geçerlidir.  Verilen desteğin üst limiti ise 50 bin liradır.

Esnaf kendi işini kurduktan sonra yine bu kurumun 14 farklı proje programına başvuru yapabilir. Önce e-kobi kayıt sayfasından kayıt yapar ve beyannamesini güncel tutar. Daha sonra internet üzerinden firmasına uygun olan çeşitli hibe programlarına başvuru yapabilir.

Kamuoyunda yanlış bilinen ve girişimcilerin umutlandığı husus, KOSGEB tarafından işyeri açma kredisi çekmek isteyen vatandaşa, başvurusu sonrasında peşin ve geri ödemesiz olarak 50 Bin TL. verilmesidir. Böyle bir destek ve uygulama söz konusu değildir.

Kosgeb tarafından verilen 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi desteği için son başvuru tarihi 31 Aralık’dır. Bu tarihten sonra yapılan başvurular kabul görmeyecek olup 1 Ocak 2019 tarihi itibari ile Girişimciliği Geliştirme Destek Programı verilmeye başlanacaktır. Bu destek için de başvurular 1 Ocak itibari ile alınmaya başlanacaktır.

İş Kurma Finansmanlarını Bireysel İşyeri Kredileri ile karıştırmamak gerekir. Bireysel İşyeri Kredileri genelde gayrimenkulün satın alınması amacıyla verilmektedir. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından verilen finansmanlar bunlardır.

İşyeri Açma Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Başka Hangi Bankalar Veriyor?

Esnaf kefalet, KOSGEB ve Akbank dışında aşağıda ki bankalarda bireysel finans imkanları ile iş kurmak isteyenlere kredi veriyorlar.

 1. Odeabank,
 2. Burgan Bank,
 3. INGBank,
 4. Fibabanka
 5. Qnb Finansbank,
 6. Citibank
 7. Şekerbank,
 8. Halk Bank (3 farklı kriter ile programda sıfır faizli esnaf kredisi veriyor)

Kefalete, KOSGEB’e  şartlarınız uymaz ise ve dükkanın ilk giderleri için borç bulamazsanız, bu bankaların verdiği bireysel finansmanlardan birine başvuru yapabilir ve kredinizi hemen alabilirsiniz.Esnaf Kefalet 200 Bin TL. İşyeri Açma Kredisi (2019 GÜNCEL) Konusuna 1 Yorum Yapıldı
 1. Selçuk KARA dedi ki:

  citibank ne ben daha ilk defa duyuyorum bende bireysel halde iş kurmak istiyorum.

Sayfa başına git