Erzak ve Gıda Yardımı Yapan Kurumlar 2019 GÜNCEL

Erzak ve Gıda Yardımı Yapan Kurumlar 2019 GÜNCEL
6 Şubat 2019 tarihinde güncellendi.

Erzak yardımı almak için nereye başvuru yapılır? Maddi yardıma ve Devlet desteğine ihtiyacı olan vatandaşlarımıza yardımseverler ve Devlet kuruluşları tarafından çeşitli olanaklar sağlanmaktadır. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi illerimizle beraber hemen hemen Türkiye’nin dört bir köşesinde yardım gönüllüleri kuru gıda ve erzak yardımı yaparlar. Bu içeriğimiz de yardıma ihtiyacı olanların nasıl başvuru yapacaklarını anlattık.

Erzak Yardımı Nasıl Alınır? Hangi Kurumlar Veriyor?

Ülkemizde yaşanılan ekonomik dalgalanmalar çok sayıda firmayı olumsuz etkilerken bir çok sektör de bulunan firmalar da yaşamış oldukları maddi sıkıntılar yüzünden iflas bayrağını çekmektense iş küçültme yoluna giderek çok sayıda çalışanının işine son vermek zorunda kalmıştır. Bu durumda zaten işsizliğin hat safhada olduğu ülkemizde iki katı hatta 10 katı kadar işsizsizlik sorunu ortaya çıkmıştır. Ayrıca bu ekonomik dalgalanma hayat şartlarını da zorlaştırarak zorunlu olan ihtiyaçlarımızı da olumsuz olarak etkilemiş ve bir çok alanda zamlar yapılmış ve artık fakir hatta yoksul olan kısmın zorunlu ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar güçlerinin kalmadığını ortaya çıkarmıştır. Bu durum karşısında bir çok duyarlı vatandaşımız kollarını sıvamış ve yoksul olan ailelerimiz için yardım ve destekler toplamaya başlamışlardır. Ayrıca erzak yardımı yapan kurum ve kuruluşlar 2019 yılında da oldukça aktif olarak çalışmaya devam ederek bir çok vatandaşımızın yarasına merhem olmaya çalışacaklardır.

Yardım Yapan Dernek Ve Vakıflar

Maddi açıdan zorluk çeken, ailesini geçindiremeyen vatandaşlarımız için çok sayıda yardım yapan dernek ve vakıf bulunmaktadır. Bu dernek ve vakıflar erzak yardımının yanı sıra, giyim, sağlık, eğitim, barınma gibi desteklerde vererek zorunlu ihtiyaçlarınızı karşılamanızda yardımcı olmaktadırlar. Yardım yapan dernek ve vakıfların listesi aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • İnsan hak ve hürriyetleri insani yardım vakfı
 • Türkiye sokak çocukları vakfı
 • Aile ve sosyal politikalar bakanlığı
 • Vakıflar genel müdürlüğü
 • Başbakanlık sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı
 • Sosyal hizmetler
yardımlar

Dezavantajlı gruplar pek çok kurum ve kuruluş tarafından desteklenmektedir.

Maddeler halinde bahsi geçen kurum ve kuruluşlar maddi manevi her türlü desteği vererek topluma sağlıklı bireyler kazandırarak muhtaç ailelerin tutunacakları dallar olmuşlardır.

İnsan Hak Ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı Erzak Yardımı

Yardıma muhtaç olan aile bireyleri ve yoksulluk sınırının altında yaşamaya çalışan vatandaşlarımızın bu kuruma şahsen başvuru yapmaları halinde yetkililer harekete geçerek başvuruda bulunan ailenin adına rapor düzenlemek için aile fertlerini denetime tabi tutarlar yani bu denetim esnasında yetkililer ailenin gerçekten yarıma muhtaç olup olmadığını veya ne derece de yadıma ihtiyaçlarının olduğunu gözlemledikten sonra kağıt üzerinde yazılı olarak rapor düzenlerler Bu rapor dahilinde aile bireylerinin ihtiyaçları belirlenir ve bu doğrultuda erzak yardımı, barınma, sağlık, eğitim, gıda gibi alanlarda destekler verilirken aynı zamanda maddi açıdan da destek sağlanabilmektedir. Devlet tarafından öğrencilere verilen yardımları inceleyebilirsiniz.

Türkiye Sokak Çocukları Vakfı Yardım Çağrısı

Resmi kuruluş olaran bu kurum aynı zamanda özel bir kuruluş olarak da hizmet vermektedir. Her yıl yardıma muhtaç olan ailelere ve çocuklara destek veren bu kuruluş 2019 yılında da yardım çağrılarına cevap verecek ve bir çok ailenin kanayan yarasına merhem olacaktır. Türkiye sokak çocukları vakfı yoksulluk sebebi ile geçim sıkıntısı yaşayan ailelerin yanında olurken çocuklarına bakmakta zorluk yaşayan ailelere de büyük destekler vermektedir. Çocuklarını maddi yetersizlikler sonucunda bırakmak zorunda olan ailelerin kız çocuklarını erken yaşta evlendiren anne ve babaların hatta ailesinin geçimini üstlenip evini terketmiş olan sokak çocuklarının önüne geçmek ve bu çaresizliğe bir dur demek için harekete geçmiş ve sokak çocuklarının ailelerine maddi ve manevi destekler verirken aynı zamanda sokak çocuklarının eğitimleri için gerekli olan tüm masrafları üstlenerek bu çocuklar için burs imkanı sağlayan bu kurum sayesinde sokak çocukları ailelerinin yanında ve  sıcacık yuvalarında  olacakken kız çocukları erken yaşta evlendirilmek zorunda kalınmayacak ve topluma sağlıklı ve yeni yeşeren bireyler yetiştirmek için çaba sarf edilecektir. Yardım yapan dernek ve vakıfları inceleyebilirsiniz.

sokak-çocukları

Sokak Çocukları vakfı da yardım veren kuruluşlardan biridir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Maddi açıdan oldukça zor durumda olan ve hiç bir sosyal güvencesi olmayan ve ayını zamanda hiç bir geliri olmayan ailelere maddi destekler sağlarken aynı zamanda barınma, giyim, sağlık, eğitim, erzak gibi yardımlarda verilmektedir. Bu kuruma başvuruda bulunmak için ihtiyacı olan ailenin ikamet etmiş olduğu bölgedeki muhtarlıklar tarafından belirlenmiş olması gerekirken aynı zamanda muhtaç olan ailelere her ay düzenli olacak şekilde maaş yardımları da yapılmaktadır.Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım İmkanları

Vakıflar Genel Müdürlüğü  Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikleri kapsamında Muhtaç aylığı yardımı yapmaktadır. Aranan şartlar şöyledir;

Yetim çocuklar, Yüzde 40 ve üzerinde engeli olan vatandaşlar,

 1. Sigortalı olmayanlar,
 2. Hiçbir şekilde aylık veya gelirleri olmayanlar,
 3. Herhangi bir mahkeme kararı doğrultusunda veyahut bir yasa ile bakım altında olmamak,
 4. Kiralık dairesi, konutu veya herhangi bir şekilde para getiren taşınmazı veya taşınır olmaması gerekmektedir.

Başvuru için 2 evrak gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi özürlüler için sağlık raporu iken, bir diğeri ise muhtaç aylığı başvuru formudur. Yine internet sitesinde yoklama belgesi de mevcuttur.

Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar bu 2 evrakı doldurduktan sonra 2 farklı şekilde yardım talebinde bulunabilir.

 1. En yakında bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğünün Bölge Müdürlüklerine başvurabilir.
 2. Vakıflar Genel Müdürlüğü internet sitesinden başvuru yapılabilir.
 3. Müdürlüğün adresi olan  Milli Müdafa Cad. No : 20 Kızılay ANKARA adresine başvurulabilir.

VGM Kuru Gıda Yardımı

Müdüriyetin aşevi olduğu gibi bunun haricinde imaret hizmeti adıyla toplamda 15 kalem gıda ürününü paket yaparak ihtiyaç sahiplerine dağıtmaktadır. Sigortalı olmayanlar ve aylık net kazançları asgari ücretten yüksek olmayanlar hem kuru gıda yardımından hemde aşevinden yararlanabilirler. Bununla birlikte 65 yaşını tamamlamış olan güçsüz ve muhtaç kimselerde bu yardımlardan 2022 sayılı kanun hükümlerine göre yararlanabilmektedirler.

vgm-yardım

Vakıflar Genel Müdürlüğü de gıda yapan kurumlardandır.

Müdürlük geçtiğimiz yıl toplamda 20.315 kuru gıda yardım paketi dağıtmıştır. Dağıtım planlanırken,

 • 1-2 Kişilik Aile
 • 3-4 Kişilik Aile
 • 5 kişi veya daha kalabalık aileler

gruplandırıldığı görülmüştür.

Vakıflar GM Erzak ve Gıda Yardımından yararlanabilmeniz için bölge müdürlüklerine başvurmanız gerekmektedir. Bölge Müdürlükleri linkine tıklayarak size en yakın başvuru adresini öğrenebilirsiniz. Kuru Gıda ve Aşevi Başvuru Formu bağlantısından başvuru formunu indirebilirsiniz.

Bu 2 farklı hizmet haricinde Müdürlük öğrencilere burs ve kalacak evi olmayanlar vakıfevi hizmeti sunmaktadır. Vakıfevi Ankara Çankaya dadır. Açık Adresi ise : Harbiye Mahallesi, Karşıyaka Sok. No:36 Dikmen olarak belirtilmiştir. Rezervasyon yaptırmak için 0312 4804542 nolu numarayı arayabilirsiniz.

Engelli vatandaşlara yapılan yardımlar bağlantısına tıklayarak, engelliler için devlet desteklerini inceleyebilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardımları

Dar gelirli vatandaşlar için erzak ve gıda yardımı yapan kuruluşlardan bir diğeri de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’ dır. İlçelerde bulunan kaymakamlıklar vasıtası ile yardım taleplerinizi iletebilirsiniz. Bu yardımlardan faydalanmanın esas koşulu ikamet ettiğiniz ilçede başvuru yapmanızdır. T.C. kimlik belgeniz ile müracaat etmeniz yeterli olmaktadır. Ancak bazı durumlarda muhtarlıklardan alınacak olan fakirlik kağıdı da talep edilebilmektedir. Vakıf çalışanlarından oluşan bir komisyon aracılığı ile yardımı hak edip etmediğinizin tespiti yapılmaktadır. Gerekli inceleme sonucunda eğer gerçekten yardıma muhtaç olduğunuz anlaşılır ise Kaymakamlık tarafından verilecek olan yardımlardan faydalanabilirsiniz. Yardım sosyal güvencesi olmayanlara verilmektedir. Ancak işsizlik ödeneği gibi düşünülmemelidir. Bu yardımlar ile amaçlanan avantajsız grupta olan vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi ve temel ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Sosyal güvencenin yanı sıra herhangi bir gelire tabi olmamanız da gerekmektedir. Sizde SYDV yardımlarından faydalanmak istiyorsanız ilçelerinizde bulunan Kaymakamlık Binaları’na giderek kendinizi ifade edebilirsiniz.

gıda-yardımı

Kaymakamlıklar aracılığı ile SYDV’ lere başvurarak yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Sosyal Hizmetler

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ na bağlı olan Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü aracılığı ile mağdur durumda olan vatandaşlara yardım yapılmaktadır. Ailelere gıda, barınma, sosyal konut, yakacak gibi konularda destek olunmaktadır. Gıda yardımı dar gelirli ailelerin ihtiyaçlarının karşılanması gerekçesi ile Ramazan ve Kurban Bayramları’nda olmak üzere yılda 2 kez yapılmaktadır.  T.C. kimlik belgeleri ile başvuruda bulunmak yeterlidir. Ayrıca başvuru için aranan yaş şartı da 18‘ dir. Genel olarak dini bayramlarda verilen bu yardımların verilmesi ile ilgili olarak karar mercii Mütevelli Heyetleri olmaktadır.

Fakir ailelere devlet tarafından yardım edilmektedir. Devlet yardımları hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okumalısınız. Bu kurumlara başvurarak Mütevelli Heyetleri’ nin vereceği kararlar neticesinde yardım alabilirsiniz.Erzak ve Gıda Yardımı Yapan Kurumlar 2019 GÜNCEL Konusuna 33 Yorum Yapıldı
 1. Gıda yardımı dedi ki:

  Kiraz 5 tane çocuk annesiyim eşimden 1 senedir eşimden ayrıldım 3 tane oğlumu okutmaya çalışıyorum gelirim ayda sadece 900 tl evim kira banada yardım edermisiniz

 2. Yardım dedi ki:

  4 tane çocugm var iki si okuyor evimz kira eşim askeri ücretle çalışıyor eşimn kardeşi çok kötü bir şekilde öldü eşim psikolojik olarak çok etkilendi uzun bi süre çalışamadı çok zor durumdyz yardımcı olurmusunz

 3. YUSUF CEYLAN dedi ki:

  GIDA KOLİLERİ PTT ARACIYLA EVLERE GELMİYOR SİSTEM OLARAK EVDE YOK SÖYLENİYOR EVE ĞİTMEDEN SİSTEMDEN YALAN YAZIYORLAR BUNUN ÜZERİNE DURUN LÜTFEN ŞİKAYET ETTİM BASKI YAPIYORLAR GIDANI KESERİZ DİYOR PTT ÇALIŞANLARI YARDIMÇI OLUN BU BENİM DEYİL SORUNUM TOPLUMUN YERİNE ULAŞTIRSINLAR TŞK

 4. YUSUF CEYLAN dedi ki:

  ALLAH RAZI OLSUN VAKIFTAN ENGELLİ OLARAK ALIYORUM İŞİMDE YOK AŞIMIDA DEVLET VAKIF KARŞILIYOR ENGELLİLER NEDEN 5 YILDA RAPOR YENİLEMESİ OLUYOR RAPOR SÜREKLİ DEVAMLIDIR YASA KALKSIN EGELLİYE EZİYET MASRAF OLUYOR ENGELLİ SİGORTASINI YA DEVLET YATIRSIN EMEKLİ YAPSIN YASAL DÜZENLEME ENGELLİ MAAŞIYLA SIGORTA YATIRSIN YA YASAL DÜZENLEME OLMADAN OLMAZ MAAŞDA 1000 TL OLSUN ÇANKIRI TŞK

 5. İhtiyacım var dedi ki:

  Bende gıda erzak almak istyrum ihtiyacım var zor geciniyrum evim kira eşim halie çok zor durumdayim bana yardım edebilecek abilerim ablalarim bana burdan ulaşın 05 turgay aydin

 6. Yardim dedi ki:

  Selam abi bende yardım istiyorum borcum çok eve bakacak durumum yok iannki sizden bir yardım talebim var kiraciyim düzgün işim yok bana yardım sadece erzak yardımı istiyorum maddi durumum yok

 7. Maddi yada her türlü yardım dedi ki:

  Bende üç kız çocuğu anbesiyim evim kira üstesinden kalkamıyorum bşri okula giden ikide bebek üç kızım car. Eşim ceza evinde herhangi bir gelirim bakanım destek olanım yok. Zor durumdayım yardım ederseniz sevinirim. E posta adresi

 8. Erzak para yardımı ve iş istiyorum dedi ki:

  Benimde işe ihtiyacım var bir de erzak yardı ramazan kolisi işten çıkarıldım eşim de işsiz başvuruyor aramıyorlar

 9. Tup dedi ki:

  Tup git gide pahalilasiyor dogalgaz tesisatida dosetemem durumum yok dogalgaz abonmen on odeme 1milyar doseme sadece ocak 2 milyar yardimci olmanizi dilerim esim hukumlu ve ayagi kirik

 10. Erzak yardimi dedi ki:

  Erzak yardimi istiyorum

 11. yardım dedi ki:

  Gıda fatura maddi kıyafet kira yardımına ihtiyacım var

 12. Gıda Erzak Nakit Yardımına ihtiyacımız var!.. dedi ki:

  Yardıma ihtiyacımız var 8 kişilik aileyiz 4 engelli var babam koah hastası annem tansiyon hastası bazen tek öğün, bazen 2 öğün, bazı zamanlar hiç bişey yemeden aç yatıyoruz yaşamaktan yokluktan bıktık artık aç aç oruç tutmaya çalışıyoruz yardımlarını bekliyoruz Allah hepimizin yardımcısı olsun. Ankara 02

 13. Yardim dedi ki:

  Sml benimde yardıma ihtiyacım var ramazan geldi hiç birşey alamıyoruz çok zordayız nolur bizede yardim edin

 14. 05388823884 dedi ki:

  Slm abi biz 10 kardeşiz babamız başkasıyla evlenmiş ayrı evde yaşıyor bizde bi gecekonduda yaşıyoruz durumu muz iyi değil hiçbi maaş yada devlet yardımı almıyoruz bu durumda yardım istiyoruz

 15. pinar aksoy dedi ki:

  gida yardimi istiyorum baskanimiz bi el uzatsin evil kies 3cocugum var yetisemiyorum istekkerine sizden yardim bekliyorum 2si okuyo gecim cok zor

 16. yardım dedi ki:

  selam 2 çocuhum var evlıyım evim kıra gıda ve ev kiramı ödeyemiyorum lütfen yardımn edin gözünden engelli maaş alamıyoruz Allah rızazısı için

 17. Engelli Yardımı dedi ki:

  Nolursunuz bizede yardım. Edin. Oglum Engelli oldugu için çalışamıyorum. Geçimimiz iyi diyil. Evde pek de bir eşya yok. Zor geçiniyoruz. Lütfen Allah rızası için yardım edin

 18. Kuru erzak istiyorum dedi ki:

  İyi akşamlar yardıma ihtiyacım var benim üç çocuğum var bide kardeşimin çocuğuna bakıyorum annesi vefat etmiş yanıma aldım 1 aylık en şuan beş yaşında eşim de çocuğu gibi baktı ama altı 6 ay oldu eşimde vefat eti hiç bi gelirim yok bide ikidefada açık kalp amaliyatı oldum eşimemi ağlayayım diyer yandan yoksuluk kiraciyim 500 lira kiram bunları yazarken çok özlüyorum buyle birşey başıma ilkdefa yardım istiyorum

 19. Halil dedi ki:

  Erzaga ihtiyacım var 0539

 20. Canan dedi ki:

  selamun aleykum lutfen banada yardim edermisiniz ben 6 yasinda oglumla yasiyorum esim den ayriyim gecim sikintisi cekiyorum kirami yeme icmemizi karsilayamiyorum hersey den once oglumun isteklerini karsilayamiyorum yardim elinizi banada uzatirsaniz sevinirim

 21. yardım dedi ki:

  erzak yardımı istiyorum olursa çok acil ama eşimin evinde bişey yok 7 aylık bebeğim aç susuz yani bana çok ama çok erzak yardımı lazım numaram

 22. SevdaGülbahar dedi ki:

  Eşim 7 aydır işsiz evimiz kira bir çocuğum var bir sürü borcumuz var hiç bir sosyal güvencemız. Yok .. Çok zor durumdayiz … Lütfen yardımlarınızı bekliyorum.

 23. seher dedi ki:

  mrb BN iki çocuk annesiyim çocuklarım okuyo eşim çalışıyor aldığı magaş askari ücret sigortası var ama sigorta karnimizi doyirmuyor dört binlira kiramiz birikti odeyemiyoruz birgün AC birgün tok duruyoruz biri sesimizi duysun lütfen allah rızası için bir yardim eli uzatin

 24. Pınar emektar dedi ki:

  2cocuk annesiyim vertigo rahatsizligimdan ötürü çalışamıyorum eşim inşaatta burası mamak tokı geldiğimiz günden beri borçluyuz çocuklarımın ihtiyaçları var evime erzak alamiyom lutfen

 25. Mehmet dedi ki:

  Biz üç kardeşiz babamız yok evimiz kira maddi durumumuz kötü gelirimiz yok maddi ve manevi durumda yardım ederseniz seviniriz teşekkürlerimi arz ederim

 26. FİGEN ÖNDEŞ dedi ki:

  İyi günler ben figen ben 10yıldır evliyim eşim emekli ama ünüversitede bir oğlu okuyor ve üniversiteyi bitirmiş aranamamış kızımız var ben üvey annesiyim durumumuz çok kötü harşlık bile veremiyoruz çok üzülüyorum benim krizimde 4.sınıf çocuklara yardım edebilirseniz çok mutlu edersiniz öksüzleri sevindirik lütfen

 27. Çiğdem memiş dedi ki:

  Annem ve kardeşim okuyor onlara yardım edin lütfen babam felç geçirdi yatalak kardeşim i okutun

 28. Yasemin dedi ki:

  Slm Slmevleri var ama 150 tl 200 tl yardim yatiyor benim esim tekbasina calisiyo kayinpederim yasli biz bakiyoruz herangibi maasida yok 850 tl kira veriyoruz 100 tlden asa fatura gelmiyo asgeri ucretle geccjnmeye calisiyoruz benim bikizim var usdelik hamileyim yardim almiyoruz neden insan ayrimciligi yapiliyo durumu iyi olanlara yardim veriliyo bizimgibi gariban insanlara verilmiyo lutfen haksizlik yapilmasin bu yardimi devlet yapiyorsa suruyililere maas balaniyo suruyilrlir bizim milletimizden cokmu deerli lutfen gorun msjlarimizi

 29. Yasemin dedi ki:

  Benim annem kardesim cok zor durumda benimde cok durumum yok lutfen onlara yardim edermisijiz

 30. Burak dedi ki:

  Ben kuruluş değilim tek kişiyim bende erzak gıdası yardımı yapmak istiyorum bağışı nereye yapmalıyım?

  1. Beyza dedi ki:

   Abim öğrencilere yani bize yapabilirsin :))

  2. Cok acıl yardıma ihtıyacım var dedi ki:

   Slm abı ben engeliyım işe gırdım 7 ay caliştım işten cıkardılar engeli algıgımıda kestılerdı şimdı tekrar baş vuru yaptım 3 ay gecmesın lazım dedı ler evım kıra iki aydır veremiyorum abı ev eşyası aldım taksıtle 4000 bın liraya onu dahı ödeyemedım valla cok zor durumdayım abı bana yardımcı olabılırmısın acaba ıkı aylık kıram var veremedim isterseniz ev sahıbı ım numarasında verebılırım abı Allah rızası için yardım edebılırmısınız benım no 054

   1. Esma dedi ki:

    4 çocuk annesiyim kirada oturuyorum eşim asgari ücretle çalışıyor zor geçiniyorum allah rızası için bize gıda ve giysi yardımı yapın

Sayfa başına git