Emeklilere 5 milyar TL promosyon bankaları nasıl etkileyecek?


Emeklilere 5 milyar TL promosyon bankaları nasıl etkileyecek?

Emeklilere 5 milyar TL promosyon bankaları nasıl etkileyecek?

5 milyar TL ödeme yapacak bankalar nasıl etkilenecek?

Emeklilere banka promosyon ödemelerinin çalışmaları 1 yıl önce başlamış ödemelerin ise geçen yıl yapılmaya başlanacağı duyurulmuştu. 1 yıl süren çalışmalar neticesinde  ilk ay içinde ödenmesi tamamlanacak olan banka promosyon ödemesi alacak 11 buçuk milyon emekli müşteriler için bankalar toplamda 5 milyar TL ödeme yapacak. Emekliler ağırlıklı olarak kamu bankalarıyla çalışıyor ve emekli aylıklarını kamu sermayeli bankalardan alıyor. Bu nedenle toplamda 11 buçuk milyon emekliye yapılacak olan 5 milyar TL ödeme kamu bankalarının özel sermayeli bankalara oranla daha fazla etkileneceği tahmin ediliyor. Halkbankası ile çalışan emekli sayısının 2 milyon, Vakıfbanktan emekli maaşını alan emekli müşterilerinin sayısı ise 1 milyonu buluyor. En fazla etkilenecek olan bankanın ise Halkbankası olacağı düşünülüyor. Halkbankasını da hemen ardından Vakıfbank’ın izleyeceği ve  oluşan maliyetlerden özel bankaların  ise en az etkileneceği öngörülüyor.

emekli-promosyon

Emeklilere promosyon ödemesi

Emekli promosyon ödemeleri 2018 yılının ilk aylarında tamamlanacak ve 2 milyon emekli müşterisi bulunan Halkbankasını maliyetlerden en çok olumsuz etkilenecek banka olacak Halkbankasında promosyon ödemelerinde oluşacak maliyet, Halkbankasının özsermayesinin % 3,3’üne denk gelmekte bunu izleyen ikinci sırada ki 1 milyon emekli müşterisi olan Vakıfbank ise maliyetin özsermayesinin yüzde 1,9’una denk geldiği belirtildi. Özel sermayeli bankalarda da oluşacak maliyet banka özsermayesinin yaklaşık % 0,7-0,8’ine denk geleceğinde özel bankalar promosyon ödemelerinden kamu bankalarına oranla daha az etkilenecektir.Kamu bankalarından ağırlıklı olarak Ocak ayının ilk aylarında tamamlanacak olan promosyon ödemesi ile bankaya maliyet oluşturacak miktarın en az 3 sene içinde kendini amorti edeceği öngörülüyor. Vakıfbank emekli ikramiyeleri ne zaman ödenecek?

2018 Emekli promosyon ödemesi ne kadar? Ne zaman yatacak?

Yaklaşık bir yıldır çalışmaları süren ve geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım’ın müjdesini verdiği emekli promosyonları için geri sayım  başladı  ve ödemelerin Ocak ayı itibari ile tamamlanması bekleniyor. Başbakan Yıldırım bankalar ile yaptığı toplantıdan çıkan karar ile emekli promosyon ödemelerinin en az 300 TL en fazla 450 TL olarak yapılacağını açıkladı. Buna göre 300 TL promosyon ödemesi alacak emeklilerin maaşları 1000 TL ve altında olan emeklileri kapsıyor. 1000 lira  2000 TL arasında emekli aylığı alan emeklilerin bankalardan alacakları promosyon ödemesinin ise  375 lira olacağı 2000 TL üzerinde emekli maaşı alan emeklilerin ise en yüksek rakam olan 450 TL promosyon ödemesi alacağını belirtmişti.

2018 Emekli promosyon ödemesi şartları nelerdir?

Bankalardan yapılacak ödemeler için toplam 5 milyar TL ödeme yapılacak banka promosyonundan yararlanmak isteyen emeklilerin maaşlarını taşıdıkları bankalardan 3 yıl boyunca emekli aylığı alacağını taahhüt etmeleri isteniyor. Bu şartları taşıyan emeklilere bir seferde yapılacak olan 300 TL ile 450 TL arasında değişen emekli promosyon ödemeleri emeklilerin aylıklarını aldıkları takvime göre belirlenecek dönemlerde olacak şekilde maaş alma durumuna göre 1 ila 3 ay içinde ödemeler gerçekleşecek. Maaşını taşıdıkları bankalardan 3 yıl boyunca aylık almayı taahhüt eden emekliler promosyon ödemelerinin karşılığında aylığını aldığı bankayı 3 yıl boyunca değiştiremeyecek ve bankada kendi adına hesap açarak 2 adet otomatik ödeme talimatı vermesi şartıyla promosyonlar tek seferde olacak şekilde 2018 yılının ilk aylarında tamamlanacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git