Elektrik Borcu Taksitlendirmesi Nasıl Yapılır?

Elektrik Borcu Taksitlendirmesi Nasıl Yapılır?
27 Aralık 2018 tarihinde güncellendi.

Torba yasasıyla birlikte elektrik faturalarına taksitlendirme yapılmaya başlandı. Daha önceki yıllarda elektrik faturası ödemesini yapmayan vatandaşlar için tekrardan bir yapılandırma hakkı tanındı. Geçen yılın Ocak ayından itibaren 24 aya olmak üzere eşit olarak dağıtılmıştır. Bu şekilde borçların daha rahat şekilde ödeneceği düşünülmektedir. Belediyelerin ve diğer belediyelere ait özel idarelerin zamanında ödenmemiş borçları yapılandırılacaktır.

Elektrik Faturası Sorgulama Nasıl yapılır?

Elektrik faturasının belirli ödeme noktalarına gidip ödeyebilirsiniz. Ne kadar fatura yansıdığını öğrenmek istiyorsanız bulunduğunuz il ile anlaşmalı kurumunuzu seçtikten sonra kurumunuzun elektrik tesisat numarasını belirtilen alana girerek sorgulayabilirsiniz. Fatura bilgilerinizi öğrendikten sonra taksitlendirme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

elektrik faturası

Elektrik faturası sorgulaması yapabilirsiniz.

Elektrik Faturası Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Son ödeme tarihi geçmiş faturaların miktarına göre taksitlendirme talepleri değerlendirilir. İlleriniz de bulunan genel müdürlüklerinin  bağlı bulundukları işletme müdürlüklerine dilekçe ile başvurabilirsiniz. Başvuran abonelerin ödenmemiş faturalarının borçları değerlendirilmektedir. Değerlendirilen faturalar uygun taksitlere bölünmektedir. Borçluların ticari işletmeye mi yoksa mesken abonesi olup olmadığına göre başvuru için gerekli belgeler farklılık göstermektedir. Taksitlendirme için kurumlar kefil de isteyebilmektedir.

Taksitlendirme İçin Gerekli Evraklar

Mesken aboneleri için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir;

Borçlu için;

 • Nüfus cüzdanı
 • İkametgah
 • Birikmiş fatura bilgisinin % 20 oranında peşinatı
Kefil için; • Nüfus cüzdanı
 • İkametgah
 • Elektrik faturası

Ticari işletme aboneleri için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir;

Borçlu için;

 • Nüfus cüzdanı
 • İkametgah belgesi
 • Vergi levhası
 • Mesken abone numarası
 • Şirkete ait kaşe
 • Toplam birikmiş borcun % 20 peşinatı
Kefilin;

 • Nüfus cüzdanı
 • ikametgah belgesi
 • Elektrik faturası

82 TL’yi aşan faturalar için kredi kartıyla taksit imkanı da sunan EPDK abonelerle sözleşme yapacaktır. Bu fırsat tüm aboneleri kapsamakta olup sözleşmenin kaç yıl süreceği merak edilmektedir.

Sözleşme 2 Yıl İle Sınırlanıyor!

Düzenleme kapsamında ikili anlaşmaların belirli veya belirsiz süreli olarak hazırlanıp sözleşme süresinin 2 yılı aşmayacağı belirlenmiştir. Yapılan anlaşmalarda tüketicilere ekstra bedeller yansıtılacağına dair durumlar olunca Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından anlaşmaların belirsiz veya belirli süreli olarak hazırlanabileceği, belirli süreli anlaşmanın ise iki yılı aşamayacağı öngörüldü. Anlaşmalarda tüketicilere çeşitli adlar altında ilave bedellerin yansıtılabileceğine dair hükümlere de yer verilmesi üzerine EPDK dağıtım şirketlerine de sınırlama getirerek aktif enerji için bedel adil bir şekilde belirlenip diğer ek bedeller yansıtılmayacaktır.

İkili anlaşmada ödeme yükümlülüğünü yerine getirmeme olasılığına karşılık olarak abonelere yansıyan fatura üzerinden hesaplama %20 oranında bir güvence bedeli alınmaktadır. Diğer tüm problemler (gecikme zammı vs.) için yönetmelikte uzunca yer verilmiş ve tüketicinin bu konuda bilinçlenmesi için yayınlanmıştır.

Masraf Aboneye Ait

Fatura ödemelerinde bu şekilde bir kolaylık sağlanmakta olup daha önce kredi kartına fatura ödeme imkanı verilmişti. Fakat şimdi tek çekim ya da taksit imkanı da sağlanmaktadır. Ödeme şekli olarak çıkan masraflar tüketiciye aittir.

Elektrik borcunuzu yukarıda verdiğimiz adımları izleyerek taksitlendirebilirsiniz.Elektrik Borcu Taksitlendirmesi Nasıl Yapılır? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
 1. Berke EKER dedi ki:

  Kamusal alanda birikmiş borçlarının taksit olması hakkında yapılması gerekli olanları belirterek taksitlendirmeleler yeteri kadar süre tanımak açısından kadar zaman verildiğini gelinen yerde şimdiye kadar kuruma uğrayıp taksitlendirmesini yapar.

Sayfa başına git