E-esnaf Veritabanı Kaydı Nasıl Yapılır? (Güncel)

E-esnaf Veritabanı Kaydı Nasıl Yapılır? (Güncel)
5 Nisan 2019 tarihinde güncellendi.

Esnafların ticari hayatlarını devam ettirmeleri için Esnaf ve Sanatkarlar ya da Ticaret Odasına bir dilekçe ile kayıt olmaları gerekmektedir. Esnaf odasına kayıt yaptırılması zorunludur. Esnafların kayıtları Esnaf Bilgi Sisteminde bulunmakta olup sicil kayıtları,  sicil tasdiknameleri gibi tüm bilgiler bu sistemde bulunmaktadır. İstanbul, Ankara veya diğer illerde ikamet ediyorsanız ensaf odası kayıt sorgulama ve belge doğrulama işlemlerini bu siteden yapabilirsiniz. Esnafların veri tabanına nasıl kayıt olacağını içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemine Nasıl Kayıt Olunur?

Esnaf ve Sanatkarların bağlı bulundukları odaya kayıt işlemleri için gerekli olan belgeler olan vergi levhası kimlik fotokopisi ve gerekli belgeler azaltılarak artık bu bilgilere ESBİS üzerinden ulaşılabilecektir. Esnaf ve Sanatkarların gerekli evraklarına ve bilgilerine ESBİS yani Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemi üzerinden elektronik ortamda bilgilerine ulaşılabilecektir. ESBİS veri tabanına kayıtlı olan esnafların bilgileri http://esbis.gumrukticaret.gov.tr den kolaylıkla ulaşılabilecektir. Peki ESBİS’ e nasıl kayıt olunur?

esnaf

ESBİS sistemine kayıt olmak gerekmektedir.

Esnaf Sicil Kaydı Nereden Alınır?

Esnaf ve Sanatkarların bilgilerine elektronik ortamdan ulaşabilmek için ESBİS bilgi sisteminin veri tabanına kayıt olmak gereklidir. ESBİS üzerinden esnaflar  Yeni kayıt, tescil, tadil yani adres değişikliği, kayıt silinmesi terkin gibi işlemlerini Bakanlık E-esnaf Sanatkar veri tabanı üzerinden gerçekleştirmek mümkün kılınmaktadır. Esnafların ESBİS’ e kayıt olmaları gerekmektedir. Bunun için ESBİS NEDİR? bir göz atalım.

ESBİS Nedir?

Esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşları ile ilgili işlemlerini, sicil işlemlerin ve ihtiyaç duydukları her türlü iş ve işlemlerin, elektronik ortamda esbis.gtb.gov.tr web adresinden online olarak  elektronik ortamda gerçekleştirildiği ve yürütüldüğü bir sistemdir. Türkiye genelindeki esnaf ve sanatkârların sicil bilgileri, Esnaf ve Sanatkar Bilgi Sistemi ESBİS üzerinde tutulmaya başlanmıştır. ESBİS ile ülkemizde faaliyet gösteren yaklaşık 2 milyon esnafın siciline ait tüm bilgiler güncel olarak tutulmaktadır.E-esnaf Veritabanı Kaydı Nasıl Yapılır

E-esnaf Veritabanı Kaydı Nasıl Yapılır

ESBİS ile Hangi İşlemler Yapılmaktadır?

ESBİS 81 ilde kurulu esnaf ve sanatkarlar sicil müdürlükleri ile esnaf ve sanatkarların işyeri ilk açılış işlemi olan tescil işlemleri, adres ve farklı değişikliklerde bulunmak isteyen esnafların tadil işlemleri ve işi bırakan ve ticari faaliyeti durduran esnaflarında terkin işlemleri elektronik ortamda yürütülmektedir.

ESBİS Kimler Kullanmaktadır?

ESBİS kullanıcıları başta Esnaf ve sanatkârlar olmak üzere Esnaf Odaları ve Esnaf Birlikleri ve Esnaf Federasyonlar Konfederasyon ve Bakanlık Birimleri ve Sicil Müdürlükleri kullanmaktadır.

Esnaf ve sanatkarlar http://esbis.gtb.gov.tr adresinden E-devlet şifreleriyle ESBİS’e girerek, bağlı bulundukları meslek kuruluşunun genel kurullarıyla ilgili hazirun listeleri de dahil olmak üzere tüm bilgilere erişimi sağlanarak şeffaf bir sistem oluşturulmuştur.
Esnaf ve Sanatkar Sicil Müdürlüklerindeki görevlilerin ESBİS üzerinden vermekte olduğu belgelerin e-imza ile imzalanması sağlanmıştır.

ESBİS Amacı Nedir?

Esnaf ve Sanatkârlar Bilgi Sistemi olan ESBİS esnaflara ilişkin istatistiki bilgiler vermeye yardımcı olan, mesleki eğitim ve desteklerde dahil geleceğe dönük stratejiler üretmesine yardımcı olan, en önemlisi sicil işlemlerinde harcanan zamanı ve maliyeti azaltmaya yardımcı bir sistemdir bu amaçla kurulmuştur. Esnaflar ESBİS üzerinden kendi bilgilerine kolaylıkla ulaşabilir, tescil tadil ve terkin işlemlerini yapabilir ve üye olunan odaların ve kuruluşların belgelerine kolaylıkla erişebilir. Esnafların sicil bilgilerine dair doğruluğu ve güncelliğini güvence altına alan bir sistem, ayrıntılı mikro ve makro ekonomi sorgulamalar ve raporlarla Türkiye’nin geleceğine ışık tutan bir projedir.

Esnaf Sicil Kaydı Sorgulama

Esnaf ve sanatkârların sicil müdürlüklerinde gerçekleştirilen işlemler, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi ESBİS üzerinden yayınlanır. ESBİS sayesinde tescil işlemlerinde gerekli olan evraklar artık istenmiyor. Esnaf ve sanatkarların vergi, nüfus ve ikamet bilgileri kolayca doğrulanabiliyor ve güncel tutulabiliyor.
Esnaf ve sanatkarlar ESBİS’e  kolaylıkla e-devlet şifresiyle giriş yaparak kendi sicil bilgilerine aynı zamanda bağlı olduğu meslek kuruluşlarının bilgilerine erişebilmektedir. Ayrıca esnaf ve sanatkarlar sicilde yaptırdıkları işlemleri, yaptıkları ödemeleri ve mevcut borçlarını ESBİS üzerinden takip edebilmektedir. E-esnaf Veritabanı Kaydı Nasıl Yapılır ile ilgili detaylardan bilgi alarak sizde bağlı olduğunuz esnaf odasına kayıt tescil tadil ve terkin işlemlerinizi ESBİS üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Verdiğimiz bilgilerden yola çıkarak Esnaf Bilgi Sistemine kayıt olabilirsiniz.E-esnaf Veritabanı Kaydı Nasıl Yapılır? (Güncel) Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. DİDEM ASLIHAN GÖRGÜLÜ dedi ki:

    Sayfanın en alt kısmına giderek buradaki sekmelerden de faydalanabilirsiniz. Kayıt için web sayfasının sağ üst köşesinde KOBİ girişimci giriş sekmesine tıklıyoruz. Karşımıza kullanıcı adı ve şifre isteme bir giriş ekranı çıkıyor. Kayıtlı olsaydı bu bilgileri elimizde olacaktı ve sisteme giriş yapacaktık fakat kayıtlı olmadıysak sayfanın sol tarafında bulunan sekmelerden KOSGEB’e ilk başvuru sekmesine tıklıyoruz. Burada karşımıza çıkıyor. Üst kısmı işletme olarak kayıt olmak için alt kısmında gelişmiş olarak yeni girişimci desteğinden faydalanmak için kullanılıyor.

Sayfa başına git