Dul Kadın Hem Eşinden Hem Babasından Maaş Alabilir mi? (2019)

Dul Kadın Hem Eşinden Hem Babasından Maaş Alabilir mi? (2019)
26 Aralık 2018 tarihinde güncellendi.

Sosyal güvenlik mevzuatları gereğince ülkemizde bir çok alanda ve konularda düzenlemeler yapılmış ve bu düzenlemeler neticesinde ise sosyal güvenlik kurumlarına bağlı olarak çalışan vatandaşlarımız hakkında olumlu yönde açıklamalar yapılmıştır. Sosyal güvenlik kurumları mevzuatları gereğince yapılan düzenlemeler arasında en çok merak edilen konuların başında dul kadın hem eşinden hem babasından maaş alabilir mi soruları dikkatleri çekerken aynı zamanda eşi veya babası vefat etmiş olan şahısların bağlanacakları aylık ile ilgili konularda çok sık karşımıza çıkmaktadır.

Dul ve yetim kalmış olan kadınlar birden fazla aylık veya gelire sahip olabilecekken bu durum sosyal güvenlik mevzuatlarına bakılmış olduğunda kafa karıştıracak bir çok açıklamaya yer vermektedir. Ayrıca ölümü gerçekleşmiş olan sigortalının geride kalan eş ve çocukları için düzenli olarak maaş bağlanmaktadır. Tüm bunların yanı sıra eşini kaybeden erkek veya kadınlar için belirli şartlar neticesinde dul maaşı bağlanmaktadır.

Eşten ve Babadan Maaş Çift Maaş Almak Mümkün Mü

Eşten ve Babadan Maaş Çift Maaş Almak Mümkün Mü? Son Yasa Nedir?

Eşten ve Babadan Maaş Bağlanabilir Mi?

Sosyal güvenlik mevzuatları gereğince eşten ve babadan maaş almak mümkün değilken dul kalan eşin herhangi başka bir yerden maaş alıyor olmasına bakılmaksızın dul maaşı bağlanması mümkün olmaktadır. Bu durum neticesinde de mevzuatlardaki yapılan açıklamalar kafa karıştırmaktadır.

Babası vefat etmiş olan erkek çocuklar 25 yaşını doldurana kadar babalarından kalan yetim maaşını alırlarken kız çocuklar ise evlenmemiş oldukları taktirde ömürlerinin sonuna kadar babalarından kalan yetim maaşı ile geçimini sürdürebilmektedirler.

Kocası vefat etmiş olan kadın çift maaş alma hakkına sahip olmaktadır. Bu durumda eşi vefat etmiş olan bayan veya erkek vatandaşlarımız emekli ise hem emekli maaşını alacak hem de dul maaşı alabilecektir. Bu durumun yanı sıra yine eşi vefat etmiş olan şahıslar sigortalı olarak çalışıyorlarsa  hem maaşlarını alabilecek hem de dul maaşlarını almaya devam edeceklerdir. Ayrıca şartları tamamlayan vatandaşlarımız çift maaş alarak emekli de olma hakkına sahip olabileceklerdir.

Babası vefat etmiş olan kız çocuk çalışmamış olduğu taktirde hem annesinden hemde babasından kalan yetim aylığını alabiliyor. Yetim aylığı alan bu kız çocuğu çalışmaya başlamış olduğu taktirde SSK yada BAĞ-KUR’dan alınan maaş kesilmektedir. Eğer yetim aylığı emekli sandığı üzerinden yatıyorsa ve SSK veya Bağ-kur üzerinden çalışmaya başlamış olduğunda ise kız çocuğunun maaşı kesilmiyor. Bu durumda memur olursa emekli sandığı üzerinden yatan yetim aylığı kesiliyor.Dul maaşı alan vatandaşlarımızın çift maaş alma haklarının olduğu gibi yetim maaşı alan kız çocuklarınında çalışmış olmamaları halinde çift maaş alma hakları bulunmaktadır. Hem annesinden hemde babasından kalan yetim aylığını alma hakkı bulunan kız çocukları 1 Ekim 2008 tarihi itibari ile bu yasadan yararlanabilmektedirler. Anne ve babasından maaş alan kız çocukları yüksek olan maaş miktarının tamamını alırken diğer maaşın ise yarısını alacaklarıdır. Bu durum kız çocuğu evlenmiş olduğunda son bulacak ve yetim maaşı kesilmiş olacaktır.

1 EKİM 2008 tarihinde belirlenmiş olan 5510 sayılı kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte dul kalan kadınların çalışmamış olmaları halinde emekli sandığı, Bağ-kur veya ssk gibi kurumlarım sağlamış oldukları şartların her birinin farklı olması ile hem eşten hemde babadan maaş alma imkanı bulunurken  1 Ekim 2008 tarihinden itibaren düzenlemeye girmiş olan bu yasa sayesine hem eşinden dul maaşı bulunan hemde babasından yetim maaşı alan vatandaşlarımızın bu hakkı ellerinden alınmış ve hem babadan hem eşten çift maaş alma hakkı ortadan kaldırılmıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu Ölüm Aylığı Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

Dul Ve Yetim Maaşında Geçerli Olan Kararlar

Dul Ve Yetim Maaşında Geçerli Olan Kararlar

Dul Ve Yetim Maaşında Yargıtay Kararı

Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun düzenlemiş olduğu 2012/223 sayılı kararnamesi ile birlikte hem babası hemde eşi sigortalı olarak çalışmış olan ve sigortalılık süresine uyum sağlayan şahısların geride bırakmış oldukları eş ve kızları için çift maaş alma hakkı verilmiştir. Bu durumda 06/08/2003 yılında hayatını kaybetmiş olan eş veya babanın yetim ve dul kalmış olan eşleri için sosyal güvenlik kurumu tarafından çift maaş bağlanma hakkı verilmiştir.

Önemli hususlarda biri de kadın emekli olduktan sonra kocasının maaşını alabilmesi hususudur. Emekli bayan eşinin maaşını alabilir mi konusunda bu hususu açıkladık.

Tüm bu konuların yanı sıra sigortalı olarak çalışmış olan ve hayatını kaybetmiş olan şahısların çalışmış oldukları prim gün sayıları da oldukça önemlidir. Prim gün sayısı tamamlanmamış olan şahısların vefatı halinde geride kalmış olan eş veya çocuklarına maaş bağlanması mümkün olmayacaktır. Bu durumda ise 01.10.2008 tarihinden sonra Bağ-kur ve emekli sandığına bağlı olarak çalışan şahısların 1800 günlük primlerinin yatmış olaması gerekirken aynı zamanda SSK’ya tabi olarak çalışan şahısların hayatlarını kaybetmiş olmaları dahilinde eşlerinin dul maaşından yararlanabilmeleri için toplamda 900 günlük primlerinin yatmış olması gerekmektedir. Eğer ki eksik gün veya primler var ise bu durum doğum borçlanması veya askerlik borçlanması ile kapatılabilmektedir.Dul Kadın Hem Eşinden Hem Babasından Maaş Alabilir mi? (2019) Konusuna 10 Yorum Yapıldı
 1. Sabrina cengiz dedi ki:

  Meraba benim teyzem emekli sandığından emekli yiyenim hemşireydi berat etti şimdi teyzem yiyenimin maaşını alabilirmi

 2. Volkan dedi ki:

  Annem beyinden ssk maaş alıyor annesinden maaş alabilirmi oda ssk lı cevap yazarsanız sevinirim evrakları nelerdir nereye gitmrmiz lazım

 3. MAAŞ dedi ki:

  Babam Bağ-Kur Emeklisi olarak 18.05.2009 da vefat etti.Eşim de 29.05.2019 da vefat etti.Şu an hiçbir yerde çalışmıyorum ve herhangi bir gelirim yok.Ben hem eşimden hem de babam dan maaş alabilir miyim? Aynı zaman da kızım da dul oda babasından maaş alabilir mi?
  Bu durumda ne yapmamız gerekir?

 4. Yetim aylığı dedi ki:

  Annem 2013 de vefat eden babamın ssk emekli maaşını alıyo. 1996 yıllında ölen dedemin bağkur emeklisi yetim aylığını alabilir mi. Nasıl ve nereye müracaat etmeliyiz

 5. yetim aylıgı dedi ki:

  annem babamdan ssk dul maaşı alıyor. yetim aylıgı (dedem ssk emeklisi) 2. maaş alabilir mi.
  Annem izmirde yasıyor . nereden muracaat etmesi gerkiyor eger hakkı olursa.
  lütfen cevap verir misiniz

 6. Annem babasının maaşınıda alabilirmi dedi ki:

  Babam 2018 yılının sonlarında vefat etti. SSK emeklisi olan babamın emekli maaşı anneme yatmaya başlandı. 80 li yıllarda vefat eden dedem yani annemin babası Bağkur emeklisidir. Başvursak annem babasından da maaş alabilirmi

  1. Maaş dedi ki:

   Ssk-bagkur alır

 7. YETİM PARASI dedi ki:

  Benim babam 2003 yılında vefat etti.annem babamdan maaş alıyor. benimde eşim 2009 yılında vefat etti. Annemde bende emekli sandığından maaş alıyoruz. Ben babamdan yetim aylığı alabiliyormuyum.

  1. Babasının maaşı dedi ki:

   Babam 2002 yılında vefat etti bağkur dan annem maasini alıyor dedem ise 2015yilinda vefat etti ssk dan emekli idi anneannem ölünce annem maasini almak için başvurdu gelen kagitta her iki masadan birini seçin diyor bize verilen bilgiler de alabilirsiniz diyordu annem dedemin maaşını alabilir mi

 8. Güler dedi ki:

  Ben almak istiyorum nasıl alabilirim acaba?

Sayfa başına git