SSK Emeklisi Dul Kadın SSK Emeklisi Babasından Maaş Alabilir mi?

SSK Emeklisi Dul Kadın SSK Emeklisi Babasından Maaş Alabilir mi?
26 Aralık 2018 tarihinde güncellendi.

Eşi vefat etmiş ve dul kalmış olan vatandaşların veya anne ve babasını kaybetmiş olan şahısların yetim aylığı alabilmesi için yeni düzenlemeler yapılmış ve bu düzenlemeler sayesinde ise hem dul kadınların alacakları maaşlar hemde yetim kalan çocukların alacakları maaşlar hakkında yeni kriterler belirlenmiştir. Dul kalan kadınların ve yetim kalan çocukların maaşa bağlanmaları için elbetteki ölen eşlerin veya anne ve babanın sigortalı olarak çalışıyor olması gerekmektedir. Bu duruma göre ise belirlenmiş olan kriterler hakkında ayrıntılı bilgiler vererek kafa karışıklığına sebep olan soruların önüne geçmeyi hedeflerken aynı zamanda dul kadın çift maaş alabilir mi gibi çok sık sorulan soruların da cevaplarına değineceğiz.

Dul ve Yetim Maaşında Değişiklikler Yapıldı

Dul ve Yetim Maaşında Değişiklikler Yapıldı.

Dul ve Yetim Maaşında Yapılan Düzenlemeler

Geçen yıl ülkemizde bir çok alanda yeni düzenlemeler yapılmış ve bir çok yasada değişiklikler meydana getirilmiştir. Yapılan bu düzenlemeler neticesinde unutulmaya yüz tutmuş ama asıl önem arz edebilecek bir çok konuya da ayrıntılı değinilerek gün yüzüne çıkarılmıştır. Bu yıl yapılan bu düzenlemeler arasında dul ve yetim maaşına değinilmiş ve eşi vefat etmiş veya baba ve annesini kaybetmiş olan şahısların alacakları maaşlarda ölen  kişinin sosyal güvenlik kurumlarından emekli olma statüleri ön plana çıkarılmış ve alınacak olan maaşlardaki sayı bu duruma göre belirlenmiştir.

İki Maaş Alma Durumu

İki Maaş Alma Durumu

Çift Maaş Alma Hakkı

Dul ve yetim maaşlarında yapılan düzenlemelerin başında çift maaş alma hakkına değinilmiş ve değişiklikler bu yönde yapılmıştır. Yapılan bu değişiklikler neticesinde ölen anne ve babanın yada eşinin maaşından yararlanmak isteyen kadınların 1 Ekim 2008 tarihine dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca tüm bunların yanı sıra geçmişte yapılan haksızlıklar statü ayrılıkları düzeltilmiştir. Bu sayede norm ve standart ayrılıkları düzeltilmiş olsa da eski yıllardan gelen haklar korunmuş olduğu için bir çok konuda eşitsizlik halen devam etmektedir. Yaşanılan bu eşitsizlik en çok da ölüm aylığı alan şahısların maaşlarında dikkatleri çekmektedir.

Emekli Bayan Eşinin Maaşını Alabilir Mi? Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız.

Ölüm Aylıklarında Yaşanılan Eşitsizlik Nedir?

Sigortalı olarak çalışan ve hayatını kaybetmiş olan şahısların geride kalmış olan ailelerine bağlanacak olan maaşların bağlanma aşamasında sigortalının hayatını kaybetmiş olduğu tarihte geçerli olan yasalara dikkat edilmektedir. Bu sebeple de o tarihte geçerli olan yasalar ele alınarak işlem yapılmaktadır. Hal böyle olunca da dul veya yetimler maaşa bağlanırken ya tek maaş yada çift maaş alma hakkına sahip olmaktadırlar.Hayatını kaybetmiş olan anne ve babanın sigorta statüleri aynı ise veya ölen eş ve dul kalan kadının sigorta statüleri aynı ise çift maaş yerine tek maaş bağlanma olasılığı daha yüksektir. Bir diğer ifade ile çift maaş yerine tek maaş bağlanması tercih edilmektedir. Eşi, babası veya annesi SSK, EMEKLİ SANDIĞI veya BAĞ-KUR üzerinden maaş alan şahıslara tek maaş bağlanabiliyor.

Hayatını kaybetmiş olan sigortalının almış oldukları maaş statüleri birbirlerinden farklı ise o zaman durum da değişiklik meydana gelmektedir. Yani annesi, babası veya eşi vefat etmiş olan şahsın sigorta statüsü birbirinden farklı ise o zaman ölümün gerçekleşmiş olduğu tarih baz alınarak dul ve yetim kalan çocuklara çift maaş bağlanma hakkı tanınmaktadır. Bu durumda ise anne ve babası vefat etmiş aynı zamanda bu iki şahsın sigorta statüleri birbirlerinden farklı ise ve ölüm tarihleri 01 EKİM 2008 tarihinden sonra gerçekleşmiş ise ölen kişinin varisleri yani çocukları ve eşine bağlanacak olan maaş çift olabilmektedir.

Eşi Vefat Etmiş Olan Kadın Çift Maaş Alabilir Mi?

Eşi Vefat Etmiş Olan Kadın Çift Maaş Alabilir Mi?

Eşi Vefat Etmiş Olan Kadın Çift Maaş Alabilir Mi?

Eşi 1 Ekim 2008 tarihinden önce vefat etmiş olan kadınlar çift maaş alma hakkına sahip olurlarken bu tarihten önce vefatı gerçekleşmiş olan şahısların eşleri çift maaş alamayacaklardır. Ayrıca anne ve babası vefat etmiş olan ve bu sebeple de yetim kalmış olan çocuklara bağlanacak olan yetim aylığı da oldukça önemlidir. Aynı şekilde anne ve babası  01 EKİM 2008 tarihinden önce vefat etmiş olan ve aynı zamanda sigorta statüleri birbirinden farklı olan şahısların çocuklarına bağlanacak olan yetim aylığı çift olarak bağlanabilmektedir. Annesi ve babası vefat eden yetimlere bağlanacak olan aylıkta anne ve babanın almış olduğu maaşa bakılacak ve yüksek olan maaş çocuklar için tam olarak verilirken az olan maaş tutarının ise yarısı bağlanacaktır.

Dul Kadın Hem Eşinden Hem Babasından Maaş Alabilir mi? bilgi almak için tıklayınız.

Ölüm Aylığından Yararlanmanın Şartları Nelerdir?

Sigortalı olarak çalışan şahsın ölümünün gerçekleşmiş olduğu tarihten sonra hak sahiplerinin ölüm aylığından faydalanabilmeleri için bazı şartlara uyum sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar kanunda belirtilmiş ve bu duruma uyum sağlayan sigortalının geride kalan ailesi her türlü haklardan faydalanabileceklerdir.

  • En az 1800 gün malullük, yaşlılık veya ölüm sigortası primlerinin bildirilmiş olması gerekmektedir.
  • 4/1a olarak sigortalı olarak çalışan şahısların doğum borçlanması, askerlik borçlanması ve herhangi başka bir borçlanma süreleri hariç en az beş yıldır düzenli olarak sigortası yatmış olan  ve toplamda 900 günlük yaşlılık, malullük veya ölüm primleri yatmış olan şahısların yakınlarına ölüm aylığı bağlanmaktadır.

SSK emeklisi bayanlar için yapılan düzenlemeler bu şekildedir.SSK Emeklisi Dul Kadın SSK Emeklisi Babasından Maaş Alabilir mi? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Açıklama eksikliği dedi ki:

    Başlık ile yapılmış olan açıklama hiç uyumlu değil. Başlığınızın yanıtını açıklarsanız daha faydalı olacağı kanısındayım.

  2. Seda GÖZ dedi ki:

    Ben almak istiyorum daha basit anlatımda bana biri anlatabilirmi?

Sayfa başına git