KOSGEB Kredisi

Diğer Bankaların Kredi Kartı Borçlarını Ziraat Bankasına Taşıma

Diğer Bankaların Kredi Kartı Borçlarını Ziraat Bankasına Taşıma

Ziraat Bankası tarafından kredi kartı borçları ile ilgili açıklama geldi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip haftalık olağan toplantıda verdiği müjdelerin içerisinde kredi kartı borçlularına da müjdeyi verdi. Ziraat Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre Birleştiren İhtiyaç Kredisi kapsamında herkese borç kapatma kredisi verilecek. Ziraat Bankasının yanı sıra Akbank, Vakıfbank, Finansbank, Şekerbank üzerinden de borç kapatma kredisi alabilirsiniz. Ancak başlatılan yeni kampanya ile en uygun faiz oranı ile borç kapatma kredisi veren banka Ziraat Bankası’dır. Bizde bu yazımızda sizler için kredi kartı borçlarını Ziraat Bankası’na nasıl taşıyacağınızı ve nasıl başvuru yapacağınızı inceledik. Detaylar haberimizde..

Ziraat Bankası Birleşen İhtiyaç Kredisi

Ziraat Bankası ekonomiye destek vermek ve vatandaşın cebini rahatlatmak amacı ile bir kampanya başlatmıştır. Ekonominin temel objesi olan vatandaşların kredi kartı borcundan dolayı sıkıntı çektiği aşikardır. Bu sebeple banka vatandaşın ihtiyacına çözüm bulabilecek nitelikte yeni bir uygulama hazırlamıştır. Birleşen İhtiyaç Kredisi kapsamında mevcut ve yeni müşterilerine Ziraat Bankasında bulunan veya başka bankalarda bulunan kredi kartı borçlarını ödemeleri ve tüm borçlarını tek bir çatı altında toplamaları adına, esnek ödeme planı ve uygun faiz oranları ile borç birleştirme imkanı vermektedir.

Banka bu kapsamda mevcut müşterilerinin veya diğer banka müşterilerinin borç hususunda rahatlamasını sağlamayı hedeflemektedir. Normal şartlarda ihtiyaç kredilerinin vadeleri 36 ay ile sınırlandırılmaktadır. Ancak Ziraat Bankasının başlattığı yeni kampanya neticesinde borçlarınızı 60 aya kadar vadelendirebilirsiniz. Banka 31 Aralık’a kadar olan borçların limiti kadar kredi vermektedir. Ziraat Bankası tarafından verilecek olan kredi hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ak Parti haftalık olağan toplantısında şunları söyledi;

“Günümüz koşullarında kredi kartı kullanımı oldukça yaygın. Ziraat Bankası’na borcu olanlara, mevcut borçların ödenmesi hususunda bazı imkanlar tanınacak. Vatandaşların mevcut borçlarının ödenebilirliğinin sağlanması hususunda başlatılan bu uygulama ile herkes rahat bir nefes alacak. Ziraat Bankasına veya diğer bankalara kredi kartı borcu olanlar ve ekonomik durumlarından dolayı ödeme zorluğu çekenler verilen borç kapatma kredisi ile birlikte borçlarını tek bir çatı altında toplayabilecek.” şeklinde konuştu.

Borç Kapatma Kredisi Detayları

Ziraat Bankası birçok konuda vatandaşın yanında olmuş ve uygun faizler ile destek olmuştur. Örneğin son zamanlarda yapılan kampanyalarından söz edecek olursak; anlaşmalı olunan inşaat firmalarının bankaya olan borçlarını ödemeleri ve vatandaşları daha kolay yoldan ev sahibi yapmak adına faiz oranlarını 0,98’e çekmiştir. Daha sonra ise vatandaşın yüzünü Birleşen İhtiyaç Kredisi kampanyası başlatmıştır. Kampanyadan yararlanmak isteyen vatandaşların kredi kartı borçlarını yapılandırmaları için asgari ödemesini yapmış olmaları veya var olan borçlarını geciktirmiş ama yasal takibe düşmemiş olması gerekmektedir.

Normal standartlarda kredi kartlarının gecikme faizi yüzde 2,75 olarak uygulanmaktadır. Yani bu kapsamda 10 bin TL kredi çekmeniz halinde 21 bin 798 TL’ye ulaşabiliyor. Ziraat Bankası üzerinden kredi kullanmanız halinde ise; 24 ay vade yapmanız halinde uygulanacak olan faiz yüzde 1,10 oranında olacaktır. Vadenizi 24 aydan fazla yapmanız halinde ise uygulanacak faiz oranı yüzde 1,20 şeklinde yansıyacaktır. Bu kapsamda 24 ay vadede aylık ödenecek tutar 489 TL olurken vade dönemi bittiğinde geri ödemiş olacağınız tutar 11 bin 733 TL olacaktır. Ancak 10 bin TL kredi çekmeniz ve 60 ay vade yapmanız halinde yüzde 1,20 faiz uygulaması yapılacağından aylık ödenecek tutar 250 TL olurken, vade dönemi bittiğinde geri ödeyeceğiniz tutar 15 bin TL olarak belirlenecektir.

Borç kapatma kredisi

Ziraat Bankası borç kapatma kredisi ile tüm kredi kartı borçlarınızı tek bir çatı altında toplayabilirsiniz.

Kampanyaya ticari krediler dahil edilmemektedir. Kredi kartları kampanyaya dahil olurken tüketici kredileri bu kampanyaya dahil edilmemektedir. Başvuru yapacak kişinin iki adet kredi kartı var ise ve birini alışveriş kartı olarak kullanıp asgari ödemesini gerçekleştiriyor ve diğer karttanda nakit çekmiş ise ger iki kredi kartının da borcunu bu kredi ile kapatabilecektir. Kredi notu ücretsiz sorgulama sistemini inceleyebilirsiniz.

Krediden Kimler Yararlanabilir?

Kredi kartı borçları için verilen krediden yararlanmak için herhangi bir borç sınırlaması bulunmamaktadır. Yani yapılandırılması gereken borç 500 TL ise de kredi imkanı sağlanacaktır 100 bin TL ise de.. Ancak bu kapsamda borçlu kişinin gelir durumu da göz önüne alınacaktır. Başvuru esnasında kişinin bu borcu ödeyip ödeyemeyeceği incelemeye alınacak ve bütün kriterler değerlendirilecektir.

Krediden Kimler Yararlanabilir

Krediden yararlanmak isteyen kişilerin gelir durumuna bakılacak.

Diğer bankalar kişinin gelir durumlarına göre aylık alınan maaşın yüzde 50’sine veya 55’ini taksite bağlayabiliyorlar. Ancak Ziraat Bankası bu hususta da esnek davranarak kişinin mevcut maaşının yüzde 70 veya yüzde 75’ini kişilere bırakılabileceğini öne sürüyor. Fakat belirlenecek orana yine  kişinin dosyasına bakılarak karar verilecektir. Ziraat Bankası borç ödeme kredisinden kimlerin yararlanabileceği hususunda daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Krediden Yararlanmak İçin Gerekli Evraklar

 • Krediye talep formu,
 • Nüfus cüzdanı aslı ve bir adet fotokopisi,
 • Başvuru yapacak kişinin gelir durumunu gösteren bir belge,
 • Ziraat Bankası tarafından talep edilecek diğer belgeler ile birlikte en yakın şubeye giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Getirilen Düzenleme Hangi Borçluları Kapsayacak?

Belirttiğimiz gibi verilecek olan kredi; tüketici kredisine olan borçları değil, yalnızca kredi kartına olan borçları kapsayacaktır. Bu kapsamda; kredi kartı borcu olanlar ve ödemekte güçlük çekenler, kredi kartından nakit avans çekenler, mevcut borçlarını ödememeleri sebebi ile ana para tutarına yüksek miktarda faiz uygulaması yapılmış olan borçlular Ziraat Bankası tarafından verilen kredi imkanından faydalanabilecektir.

Örnek Kredi Hesaplaması

 • Bankadan 10 bin TL kredi çektiğinizi var sayalım. 24 ay vade yapılması halinde yüzde 1,10 faiz uygulaması yapılacaktır. Bu durumda; 
 • Aylık geri ödenecek taksit tutarı: 489 TL,
 • Vade süresi bittiğinde geri ödenecek toplam tutar ise; 11 bin 733 TL olacaktır.
 • Bankadan 10 bin TL kredi çekip 60 ay vade yapılması halinde yüzde 1,20 faiz uygulaması yapılacaktır. Bu durumda; 
 • Aylık geri ödenecek taksit tutarı: 250 TL,
 • Vade süresi sona erdiğinde geri ödenecek toplam tutar ise; 15 bin TL olacaktır.
 • Bankadan 20 bin TL kredi çektiğinizi var sayalım. 24 ay vade yapılması halinde yüzde 1,10 faiz uygulaması yapılacaktır. Bu durumda; 
 • Aylık ödenecek taksit tutar: 977,73 TL,
 • Vade süresi dolduğunda geri ödenecek toplam tutar ise; 23,465,63 TL olacaktır.
 • Bankadan 20 bin TL kredi çekip 60 ay vade yapılması halinde yüzde 1,20 faiz uygulaması yapılacaktır. Bu durumda; 
 • Aylık geri ödenecek taksit tutarı: 500,07 TL, 
 • Vade süresi dolduğunda geri ödenecek toplam tutar ise; 30,004,20 TL olacaktır.

Hesaplama tablosunda da görüldüğü üzere vade süreleri yükseldikçe aylık ödenecek taksit tutarı düşse de toplam ödenecek tutar artıyor. Bu sebeple ödeme imkanınız var ise vadeyi düşük tutmanızı öneririz.

Gerek Ziraat Bankasındaki gerekse diğer bankalardaki borçlarınızı Birleşen İhtiyaç Kredisi ile uygun faiz oranlar ile tek bir banka altında toplayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.