Devletten Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır? (Başvuru Şartları)

Devletten Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır? (Başvuru Şartları)
26 Aralık 2018 tarihinde güncellendi.

Devletten Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır; Devlet geçen yıl Milli Tarım Projesi gibi, ekonomiye katkı sağlayacak projelerde kullanılmak üzere, hazine arazilerini kullanıma açtı. Devletten hazine arazisinin kiralamak isteyen yatırımcı ve girişimcilerin, şahıslardan arazi kiralarken uyguladıkları prosedürlerden daha fazlasını uygulamaları ve Devletle mevzuat hükümlerine göre bir anlaşma yapmaları gerekiyor. Geçen yıl yeni bir proje ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarımsal arazilerin 10 yıllığına kiralanmasına karar verdi. Bu projeden birçok çiftçimiz yararlanabiliyor. Şartlar ve ayrıntılar haberimizde.

MİLLİ TARIM VE HAZİNE ARAZİLERİNİN KİRALANMASI

Milli Tarım Projesi kapsamında geçen yıl havza bazlı üretim modeline geçildi. Bu kapsamda, Devlet, Türkiye’nin verimli topraklarının daha kapsamlı kullanılabilmesi ve çiftçinin ihtiyacına göre değil, ülkenin ihtiyacına göre ekim modeli belirlenmesinin önünü açtık. Devlet, ülkemizi bölge bölge sınıflandırdı ve hangi ilde, hangi ilçede hangi çiftçinin ne ekeceğine karar verebilecek seviyeye geldi.  Tarım ve Hayvancılık amacıyla Devlete ait tarımsal arazilerinin kiralanması için gerekli şartlar şunlardır;

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • Çiftçi olmak,
 • Aile başkanı olmak,
 • En az üç yıldan beri sürekli olarak o köyde ya da beldede ikamet etmek (Ancak, 2510 sayılı İskân Kanunu ile ek ve değişikliklerine göre tarımsal yerleşime tabi tutulanlar da üç yıllık oturma şartı aranmaz),
 • Topraksız veya yeterli toprağı olmamak.

Bu şartları taşıyan çiftçilerimiz hazine arazilerinin ekilmesi için Maliye Bakanlığının Milli Emlak Genel Tebliği hükümlerine göre başvuruda bulunabilirler. Devletten Hazine Arazisi kiralamak isteyen birden fazla çiftçi veya üretici olduğunda ise aşağıda ki kriterleri taşıyan çiftçilere kiralamada öncelik verilmektedir.

 • Kendisinin veya ailesi üyelerinin hiç toprağı olmayanlar.
 • Yeterli toprağı olmayanlar.
 • Topraksız veya yeterli toprağı olmayıp en az üç yıldan beri kiracılık, ortakçılık veya tarım işçiliği yapanlar.

Devlet arazilerinin kiraya verilmesi hakkında ki tebliğname gereğince sadece tarım ve hayvancılık için değil, aşağıda belirtilen alanların da kiralanması söz konusudur. Bu alanlar;

 1. Milli Eğitim Bakanlığına Tahsisli Ve Bu Bakanlığa Bağlı Okul Ve Kurumlardaki Kantin, Açık Alan, Salon Ve Benzeri Yerler
 2. Ağaçlandırma İşlemleri
 3. Yüksek Öğretim Kurumlarına Tahsisli Taşınmazlar,
 4.  Kültür Ve Turizm Bakanlığına Tahsisli Olup Döner Sermaye Hizmetlerinde Kullanılan Taşınmazlar,
 5.  Balıkçı Barınakları
 6.  Kıyı Kanunu Kapsamına Giren Yerler
 7. Hazinenin Elbirliği veya paylı mülkiyetinde bulunan taşınmazlar olarak sıralanabilir.

Bu kapsamda Devlet arazilerinin kiralanmasında, kiralanmak isteyen arazinin sektörüne ve özelliklerine göre, tebliğname hükümlerine göre hareket edilecektir. Kiralamak isteyen vatandaş, kiralık arazi şartnamesi formundan başlamak üzere, projelendireceği her alan için gerekli evrakları tanzim etmelidir. Arazi fiyatları kiralama usulünden sonra belirtilecektir.

Devlet arazileri kiralama

41,7 Milyon Metrekare Hazine Arazisi Kiraya Verilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğinde çiftçilere destek olmak ve yerli üretimi arttırmak adına çalışmalar yapılmaya başlandı. Süs bitkileri, aromatik bitkiler, hayvancılık ve ağaçlandırma gibi çalışmaların yapılması adına 41,7 milyon metrekare hazine arazisinin uygun şartlarda kiraya verileceği bildirildi. Verilen karar neticesinde badem, ceviz, zeytin ve Antep fıstığı başta gelmek üzere kızılçam, okaliptüs, fıstıkçamı, köknar, ladin, sedir, akasya, kavak gibi bitki çeşitlerinin yetiştirilmesinin sağlanması amacı ile Hazine üzerinde kiralama bedeli olarak bir dönüm başına senelik 6 TL 75 kuruş ödeme alınacak ve 10 seneye kadar ağaçlandırma işlemine izin verileceği bildirildi.

                     =>Bitki yetiştiriciliği için 12,7 milyon metre kare,

                     =>Hayvancılık yetiştiriciliği için ise 29 milyon metre kare alan kiraya verilecektir.

Hazine taşınmazları ile ilgili verilen yeni düzenlemelere göre araziler uzun yıllık bitkiler için 10 sene, tek senelik bitkiler için 5 seneye kadar kiraya verilebilecek. Hazırlanan proje üzerine ilk zamanda başta zeytin, ceviz, badem, Antep fıstığı olmak üzere 31 ilde kiralama işlemi gerçekleştirilecek ve 7,7 milyon metre kare yer kiraya verilecektir. Süs bitkileri, tıbbi ve aromatik bitkiler olarak bilinen adaçayı, gül, kekik, lavanta gibi bitkiler başta gelmek üzere 19 tane ilde kiralama işlemi gerçekleştirilecek olup 5 milyon metre kare yer kiraya verilecektir. Bu hesap neticesinde ilk zamanda 12,7 milyon metre kare yer kiraya verilmiş olacak.Tarımsal faaliyetlerin dışında hayvancılık faaliyetleri için de destek sağlayan devlet verilen hazinelerin 29 milyon metrekaresini de hayvan yetiştiriciliği için kiralanmasına izin verecek. Türkiye meraları ve ikliminden dolayı hayvan yetiştiriciliği için fazla elverişli alanlara sahiptir. Buna bakılarak yerli üretimin artırılması hedeflenerek Hazine taşınmazları uygun koşullarda kiraya verileceği bildirilmiştir. Hayvancılık yetiştiriciliği yapanlardan alınacak olan kira bedelinde ilk 3 yıl %70 indirim sağlanacaktır. 

TARIM ARAZİ KİRALAMA BAŞVURU İŞLEMLERİ

Devletten hazine arazisi kiralamak isteyenler, arazinin bulunduğu bölgede ki Mal Müdürlüklerine veya Defterdarlıklara başvuruda bulunmalıdırlar.  Başvuru sahipleri bu kurumlardan Tarım Arazisi Kiralama Talep Formu almalı ve bu formu ilgili makamlara imzalatarak, ekine nüfus kayıt evrakı ile birlikte başvurusunu gerçekleştirmelidir. Tarım Arazisi Başvuru Dilekçesini Buradan indirebilirsiniz.

Devletten hazine arazilerinin kiralanması

Arazi kiralamak isteyenler, taşınmazın bulunduğu Mal Müdürlüğü veya Defterdarlıklardan temin edecekleri ” (Ek 6) eksiksiz olarak doldurup taşınmazın bulunduğu yer muhtarlığına ve Tapu Sicil Müdürlüğüne formun ilgili bölümlerini onaylatarak, yine taşınmazın bulunduğu Mal Müdürlüğü veya Defterdarlığa onaylı nüfus kayıt örneği ile birlikte teslim eder. Başvuru sonrasında Milli Emlak servisince, Formun “gerçek durum”a ilişkin bölümü doldurulur.

HANGİ ARAZİLER KİRALANIR?

Türkiye genelinde Maliye Bakanlığına bağlı bulunan Milli Emlak Genel Müdürlüğünce, belirlenen araziler kiralanabilmektedir. Bu araziler Milli Emlak Genel Müdürlüğünün internet sitesinde KİRALAMA İLANLARI adıyla bulunmaktadır. Bu ilanları inceleyerek, hangi ilde kaç alanın kiralık olduğunu ve bedelini öğrenebilirsiniz.

DEVLET ARAZİLERİ KİRALAMA USULLERİ

Mevzuata göre, devlet arazi kiralarken 3 farklı kiralama usulünü esas almıştır. Bunlar, Pazarlık Usulü, Açık Teklif Usulü ve Kapalı Teklif Usulüdür. Yukarıda anlatılan hazine arazilerinin kiralanmasına ilişkin ilanları incelerseniz, hangi arazinin hangi usule göre kiralandığını öğrenebilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için Bakanlık tarafından hazırlanmış olan pdf dokümanını inceleyebilirsiniz. Tarım ve Hayvancılık sektöründe Devletimiz tarafından verilen Geri Ödemesiz Hibe, Proje Teşviki, Faizsiz Kredi ve diğer avantajlardan yararlanabilir, kendi işinizin sahibi olabilirsiniz. Belirlenen bir yeniliğe göre, 10 yıllık hazine arazisi kiralayan çiftçilerimiz, bu arazinin satışı olduğunda ilk müşterileri olacaklar. Devlet arazilere ve meraları artık ücretsiz kiralanacak!

Tarım Arazileri Kiraya Veriliyor

Çevre ve Şehirlik Bakanlığınca tarım arazilerinin 10 yıl süreyle kiraya verilmesine karar verildi. Bu kiralama sadece Tarımsal üretim amacıyla kullanılan hazine arazileri için uygulanıyor.  Eğer isterse çiftçimiz on senenin sonunda ektiği ve biçtiği tarım arazisini satın alabiliyor. Eğer satın almazsa sözleşme bitiminde yararlanma hakkı son buluyor. Başvurular başladı ve şarlar ise şöyle sıralanıyor.

Tarım Arazileri 10 Yıllığına Kiraya Veriliyor!

10 Yıllık Tarım Arazisi Kiralama Şartları Nelerdir?

 1. Arazinin tarıma müsait hazine arazisi olması,
 2. Kiralanacak arazide 31 ARALIK 2017 tarihinden  en az 3 yıl boyunca çiftçilik yapıyor olmak,
 3. Arazi kullanımı karşılığında ecrimil bedelini ödemeyi kabul etmek,
 4. 10 yıl kira sözleşmesi imzalamayı kabul etmek gerekiyor.
 5. Başvuru tarihlerinde ilgili birimlere başvurmak gerekiyor.

Başvurular Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlükleri Milli Emlak Birimlerine yapılacaktır. 10 senelik sözleşme bitiminde çiftçimiz isterse araziyi satın alabiliyor.

Kiralama ücreti ise arazinin ecrimisil bedelinin yarısı olarak belirtiliyor. (Ecrimisil haksız işgal anlamına geliyor.  Çiftçimiz hazine arazisini izinsiz kullandığı için işgal etmiş oluyor ve bunun için bir ecrimisil bedeli ödüyor. Kaç para tutacağı ve bedel hesaplaması başvuru merkezlerinde yapılabiliyor)

Bu projenin başvuruları bitmiştir. 2019 yılında tekrar bir başvuru tarihi belirlendiğinde sizlerle paylaşacağız.Etiketler:

Devletten Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır? (Başvuru Şartları) Konusuna 58 Yorum Yapıldı
 1. Devletten arazi kiralama dedi ki:

  Ya bu nasil is hadi ilk elden alanlar arazide tarim hayvancilikla durustce ugrasti.. ya onlardan sonra gelenler? Hazir ucuza edinilmis arsa sat ev is yeri olsun tarim arazileri de heba olsun! Mantiga bakarmisiniz?
  Devlet kisilere vermetecek sadece gercekten tarimla ugrasildigi surece o aile ve bireylerine oncelik taniyacak. Dogrusu budur yoksa birilerine ucuz yollu arsa edindirmis ve ekilebilir alan kaybina sebep olmus olursunuz?

 2. irfan dedi ki:

  helal dayı

 3. Mecit aydemir dedi ki:

  Ben istanbul Avrupa yakası büğükcekmece bölgesinde tavukçuluk yapıyorum bana bu konuda yardımcı olmanızı önemle rica ederim.

 4. Ali dedi ki:

  Burdanmı kiralama işlemi yapılıyor anlamadım

 5. RECEP ZABUN dedi ki:

  Degerli arkadaşlar ardaşlar havvan cılık ve kırsal kalkınma projeleri var. Bu projelerde en az 1000 milyon tl gerekiyor. Ben şimdi hibe siz proje yaptım devletten hibe almadan başlayacağım. Maliyet hesapı yaptım butun hepsini kurmak 750 bin tl malyeti oluyor. Aracı kurum Danızman firmaları seni zor durumda boç landırıyor. gerek yok imkanınız varsa kendiniz kurun.

 6. Gülseren kilic dedi ki:

  Ben hayvancılıkla uğraşmak istiyorum yeni girişimci olarak yer tahsis ederseniz İzmir’de kiralamak istiyorum bilgilendirir Deniz sevinirim İzmir Buca’da ikamet ediyorum

 7. Nuran dedi ki:

  Hangi illerde veriliyor arazi bende hayvancılık için istiyorum

 8. Aysun dedi ki:

  Bende Kuşadası Davutlar Mahallesi’nde oturuyorum ve devlet topraklarında ağaç yetiştirmek istiyorum..ceviz. Fındık ve zeytin gibi, ne yapabilirim.tesekurler

  1. Elvan dedi ki:

   Miliemlak bakıyor o işlere bende hayvancılık yapıyom çorumda bende kiralıcam

  2. sami dedi ki:

   Tabiki bulunduğunuz yerde milli emlak müdürlüğü veya defterdar lika başvurusu yapabilirsiniz..

 9. Kaya dedi ki:

  Yahu buyuksehirden coken ekonomiden cifcilik yaparim diye gelmisim 3 yil ikamet istiyosun eyy devlet 3 yil ne yiyip icecez

 10. Adnan Bisgin dedi ki:

  Ben Almanyada yasayan birisi olarak böyle bir imkan bizlerede sunulsa isterimki ulkem icin bende bende birseyler yapmak isterim böyle bir imkan varsa beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. RECEP ZABUN dedi ki:

   11.250 metre kare arazi satın aldım. Su anda 1000 metre kapalı alan hayvan barınağı ve yem deposu 200 metre kare ev projeleri ciz diyorum. 500 baslık koyun yapacağım. 6 ayda 2 adet yavru veriyor. yıl da bir anaç koyun 4 adet veriyor kapalı alanı sonra buyu teceğim. şirket kurup şirket hisse verebilirim. Başına coban ali le koyacağım ve veteriner tayin edeceğim. ortak arıyorum şirket hisse payı vere bilirim. düzen kurulmaya başladı. oturduğunuz yerden kazanç milli geliri artırmak.

 11. Emine dedi ki:

  Kırklareli civarında hazine arazisi varmı? ?

 12. Yaşam Koçu dedi ki:

  Yanlış tarım politikası varken, Çok ciddi zararlı ilaçlarla yıllık ilaçlama yaparak toprağı havayı öldürüp bitki yetiştirmek mantıklı değil. Sonra fiyatı altıkağıtçılar %100 artırıyor gıdada. Bi Tavsiye Tarım yapacaklara şart koşsun DEVLET; ORGANİK İLAÇ KULLANIMINI.

 13. murat dedi ki:

  iyi güzelde 10 yılın sonunda komik rakamlara bu araziler satılacak. o araziler ucuza giderse ne olacak. uğruna canımızı verdiğimiz topraklar bu kadar ucuzmu.

  1. ali geredeli dedi ki:

   Bu nasıl bir zihniyet. Vatandaş devletten daha kutsaldır bunu ne zaman öğreneceksiniz. gerekirse devlet araziyi çiftçisine bedava verir, vergisini düzenli alır. vatandaş yoksa devlet yoktur. kutsal olan insandır, taş ve toprak değil. devletin elindeki arazilerin tamamı boş duruyor, bunun yerine çiftçilik belgesi olan bir vatandaşına vermesi üretime katkıdır ve ülkenin kalkınması için en akıllı yoldur. ama senin gibi zihniyeti bozuk olanların yüzünden bu ülke gelişmiyor, taş toprak insandan daha kutsal oluyor.

 14. Ahmet Nafiz Ünal dedi ki:

  Çiftçiler mevcut arazilerini bile ekip biçmiyor.. İstekli olan herkese başvuru hakkı tanınmalıdır..

 15. Cevdet Øcal dedi ki:

  Sartlara baktigimizda en az son uc sene ciftcilik yapmis olmasi lazim deniliyor, ilk bakista dogru gøzukuyor,fakat mevcut ciftciler bir sey ne ekiyor nede biciyor.Birakin bu konuda hevesli gøzukenler øne ciksin ve ulkenin uratimine katkida bulunsun.Birde yurtdisinda yuzbinlerce vatandasimiz geri dønup,ulkenin kalkinmasina katkida bulunmak istiyorsa onlara imkan taninsin.

 16. ömer dedi ki:

  1000-1500 dönüm hazinenin tarım arazi kiralamak istiyorum. konya’da böyle araziler var mı nasıl ulaşırım yardımcı olur musunuz? takip etmem gereken bi yer var mı?

 17. ramazan dedi ki:

  hangi ara bu kadar iğrençleşebildin mahir.15 temmuz yağlı kemik beklentileri tutmayıncamı.

 18. birsen ulaş dedi ki:

  yıllardır apartmanın bahçesini agaçlandırdık .fakat, hayvan beslememize müsade etmiyorlardı . şimdi hem agaç, hem hayvanlarla iç içe olacagım bir yer kiralayabilirsem dünyanın en mutlusu benim demektir .

 19. Deniz yusuf akar dedi ki:

  söylenti var ortada bişey yok .

 20. Sıtkı mustafa dedi ki:

  Evet demekki hepinize arazi lazım sizi uyanıklar sizi ne kadar gözü açıkgözlüsunuz ya başka bir şeyde istemiyor musunuz onu da söyleyelim belki size onu da verirler Makarna patates isterseniz Başgöz üstüne arazi marazi yok yani espiridemi yapamaz tarım bakanlığı sizde öyle herşeye inanıyorsunuz

 21. Milli emlak krallı dedi ki:

  Bende isterim bende arazi yok şu an elimde sana kavuşmak isterim derman yok dizlerimde

 22. süphi Uçak dedi ki:

  Ben Ceviz tarımı yapmak istiyorum asgari 100 dekar ceviz tarımına uygun arazi kiralamak istiyorum. Konu hakkında ilgili kurumların ilgi ve desteğini rica ediyorum.

 23. numan taşcı dedi ki:

  merhaba ben hayvancılık ve sebze üzerine arazi kiralamak istiyorum.bilgi verebilirmisiniz.

 24. Mehmet Kutlu dedi ki:

  Merhaba Şanlıurfa veya başka yerlerdeki hazine arazilerini hayvancılık ve tarım için tarafıma bildirmenizi isterim

 25. Mehmet Kutlu dedi ki:

  Merhaba hayvanclk ve tarm için Şanlıurfada veya başka yerlerde bana Hazine arazisi lazım hazine tarlalarının yerlerinibilmiyorum Nerelerde hazine arazileri varsa bana bildirmenizi ve yardımcı olmanızı istiyorum

 26. Dogan dedi ki:

  Ziraat muhendislerine oncelik verilmelidir.isi bilen yapmalidir.

 27. Hüseyin Karabay dedi ki:

  Ben Ankara Bala derekisla mah ikamet ediyorum bizim koyde birsene ekilir birsene ekilmez BIR tarafta tarlam yok ne yapmam gerekiyor

 28. Adnan yılmaz dedi ki:

  Ben mardin kızıltepe köyünde kiralamak istiyorum kendimizi bildik bileli uğraşıyoruz yardımcı olursanız sevinirim tlf

 29. Berkamp dedi ki:

  Boşuna kimse yazmasın. Devlet şuan evde yok. Gelince yazarsınız.

 30. Yurdagül uslu dedi ki:

  Devlet müdürlügüne :ben yurtdişinda yaşiyan bir türk vatandaşiyim. Bu sene izine gittigimde komşu kapimin önüne motorunu arabasini park ediyor ben cek burdan dedigimde burasi devletin diye cevap veriyor .ben o arsayi 50senedir almişim.nasil devletin ola bilir bana bu konuda yardimci olursaniz cok sevinirim .devletin olsa bile hakki varmi kullanmiya orasi bana o şekilde satildi.biz yurtdişinda yaşayan vatandaşlar her zaman icin maduruz.konu komşu diyoruz hatir sayiyoruz ama insanlar haram ve hak yemekten vaz gecmiyorlar.burasi Gemerek kara göl köyü.sivas.

 31. Murat dedi ki:

  Koyum kırsal tarım arazisi bozyer çok fazla bunu kiralayıp ekmek istiyorum yardımcı olursanız memnun olurum teşekkür

 32. mehmet silim dedi ki:

  benım koyumde 1 ci 2 belediye baskanımız o yıllarda kıralanıp ıstedıgımız ekıp kaldırıyorduk en yasaklanınca ekemedık mera arazısı oldu dedıler ekemezsınız simdi kıralayıp ekmek istıyorum tarlama sınır yervar bende kıralak ıstıyorum konya hayıroglu mh karatay

 33. Gökhan dedi ki:

  Selamlar izmirde zeytin ağçlandırmak için arazi istiyorum nereye baş vurmam lazım

 34. yıldıray söyler dedi ki:

  Lütfen bu yorum sayfasını kurduysanız bizimle ilgilenin sayin devlet adamları biz arazi istiyoruz dünyayi kurtaramayiz belki amma en azindan kurtarmaya yardimci olun arkadaş izmir bornova ışşıklar mah ikahmet ediyorum 36 yildir onun bunun yaninda cobanlik yapmaktan yoruldum bende kendi isimle ugraşmak kendi agacimi yetiştirmek kendi hayvanimi yavrulatip büyütüp üretmek istiyorum arkadaşlar bu şuç mu izmirde çalmadigim kapi kalmadi caldigim kapilar da yüzüme kapandi ndn acaba yardimci olmucaksaniz neden böyle bi yaygara yapiyosunuz sayin devlet büyükleri

 35. hayri bakır dedi ki:

  ben diyarbakır ve cevresinde tarım arazisi kiralamak istiyorum yardımcı olsanız teşekürler

 36. Şenol dedi ki:

  Bende arazi. Kiralamak istiyorum bilen varsa yardimcı olsun

 37. Bülent sert dedi ki:

  İsinize bakın hayvanciligin h sini bilmezsiniz teşvik duydunuzmu bende yapayim köyume doneyim gereksiz bir suru deyim kolaymı oyle hayvan yetistirmek yıllar once sizlere sehirin sundugu binlerce nimetten faydalan sonra kos köyun verdigi nimetleri yagmalamaya biz yıllarca camurun icinde yolu bile olmayan arazilerde elektirikten sudan mahrum yerlerde atın esegin sirtında su tasiyarak domates biber patates yetistirdik sonrada sizlere yok parasina gonderdik siz nerelerdeydiniz acaba ozamanlarr.

  1. Özcan dedi ki:

   Adamım sonuna kadar doğru
   feleğin çemberinden geçmiş biri olarak bende diyorumki boş bu işlerr çok geç çok

  2. sinan dedi ki:

   ne alaka dayı alla alla adam ne sormuş sen ne yazmıssın çekmeseydin biz mi çektirdik sana

  3. yıldıray söyler dedi ki:

   Helal olsun kardeşim şimdiye kadar şehirlerin her türlü nimetlerinden faydalandilar baktilarki aç kalacaklar hadigel köyümüze geri dönelim vay uyaniklar vay

  4. veli dedi ki:

   Demek ki siz işinizi adam gibi yapmıyorsunuz ki, devlet teşvik ediyor. Allah izin verirse, gerekeni hakkını vererek yapacağım.

 38. Doğan dedi ki:

  merhabalar benarazi kiralamak istiyorum hatayda ikamet ediyorum yardimci olurmusunuz simdiden teşekkürler

 39. Rıza GENÇ dedi ki:

  49- yıllığına ağaçlandırma yapıp 15.000- 200.00- Adet ve üstü bir ceviz ağaçlandırılması yapmak istiyorum .
  Gerekli bilgilerinizi arz ve istirham ediyor. Sayğılar sunuyorum…
  Tlf: 0505
  İkinci defa müracaatımın kabulunu rica ediyorum…

 40. FİLİZ BALCI dedi ki:

  HAZİNE ARAZİSİNDE EKOLOJİK ÇİFTLİK KURULURMU GÖKÇEADADA HAZİNE ARAZİSİ KİRALAMAK İSTİYORUM MİLLİ EMLAK ÇALIŞANLARI

 41. Salih haznedar dedi ki:

  Cebel arazide isgalci konumunda neler yapilmali

 42. Eser dedi ki:

  Merhabalar ben orman ürünleri imalatı yapmak istiyorum. Bildiğim bi devlet arazisi var giresunda yaşıyorum. Bu alan bana tahsil edilirse bu işte ilerlemek istiyorum

 43. Kadriye dedi ki:

  Kadriye beyaz benim beş yıldan fazladır hayvancılık yapıyor ama terör maduruyum köyüme giremiyorum onun için ilçede oturuyorum benim hayvanların 2.3.köyde çok zarar gördüm onun için devletin hükmü ve tasarrufu
  /altındaki 109.104.220.155.154.yerleri kiralama yada satın almak istedim ama gittiğim kapılar hep yüzüme kapandı ve 100 üstünde büyük baş hayvanım var ne ekilecek yerim var nede ahır desteğini almam için uygun yerim var bana bu konuda yardımcı olan varmi

 44. mehmet turhan dedi ki:

  adana seyhan ilçesinde 50 yıldır oturmaktayım seyhan ilçesi veya çukurova içesinde ağaçlandırma yapılacak arazi istiyorum yardımlarınızı bekliyorum hayvancılık üzerinede olabilir devlet yardımcı olursa olur

 45. ercan alakmak dedi ki:

  merhabalar ben sakaryada 49 yıllığına ağaçlandırma için devletimizden yer kiralamak istiyorum yapmak istediğim 15000 adet ceviz ağeçlandırması yapmak istiyorum bu konuda yardımlarınızı bekliyorum teşekür ederim

 46. Satı dedi ki:

  Merhabalar ben büyük baş hayvan ciftligi kurmak istiyorum arazim yok destek kredi istiyorum istanbuldan afyona geri dönmek yerlerşmek istiyorum ciftlik kurmak istiyorum destek almak istiyorum yardımcı olan butun kurumlara zimdiden teşekürler

 47. MEHMET ŞERÌF DEMIR dedi ki:

  krsal Alan hazine arazi kiralamak izmir menemem

 48. Bayram GAZİ dedi ki:

  merhabalar ben hayvancılık yapmak için arazi kiralamak istiyorum ama mevcut yazınızda hayvancılık için kiralanan arazinin ilk etapta maksimum kaç yıllığına kiralanabileceğine ilişkin yazıyı bulamadım konuyla alakalı yardımcı olmanızı isteyecektim şimdiden teşekkürler.

  1. Mahir dedi ki:

   …arkadaslar umutlanmayin oyle..bu islerin sadece lafi edilir bizim ulkemizde..dipli basli bir devlet olsa istemeden arazi dagitur zaten tarim la ugrasin acliktan nefesiniz kokmasin deyi..zaten fakir fikaraysaniz bolca paraniz yoksa..o arsa kiralamak icin gerekli evraklari hazirlamaga omrunuz yetmez..yok zenginseniz de sorun yok zati begendiginiz yeri cevirip gasp edip bura bana dedemden kaldi dedem onbes temmuz sehidi biz de xaten nuh tufanindan beri partiliyiz dersiniz..o zaman sorun yok akan sular durur ..boyle..

   1. şakir altıntaş dedi ki:

    çok doğru

Sayfa başına git