Devlet Mazot Desteği Müjdesi (Yarısı Devletten)

Devlet Mazot Desteği Müjdesi (Yarısı Devletten)
4 Ocak 2019 tarihinde güncellendi.

Çiftçiye Mazotun Yarısı Devletten

Devlet mazot desteği almak isteyen çiftçilerimiz için Devlet mazot desteği verilecek olan mazot desteğini kaleme aldık. Çiftçilerimizin gübre analiz, yem, tarla parası ve mazot desteği alması için Milli Tarım Projesine göre başvuru yapması gerekmektedir.

Havza bazlı üretime geçişin hızlandırılmasını ve havza bazlı üretimin desteklenerek hemen üretime geçilmesini sağlamak amacıyla Başbakan’dan çiftçilere mazot müjdesi geldi. Ülkemizde tek tek incelenen havzaların yerleri tespit edilerek çalışmalarının belirlendiğini ve havza bazlı üretimin yapılmasının önünde engel kalmadığını ve ürünlerin havzalara uygun olarak hangi ürün hangi havzada yetiştirilecekse ona göre yapılmasının gerektiğini ve çiftçilerin her konuda destekleneceğini belirten Başbakanımız; ülkemizde tespit edilen ve her yerin bu üretime olanak sağlayacak özellikte toprak yapısına sahip olduğunu ve ülkemizde yer alan 941 havza da yetiştirilmesi gereken ürünlerin desteklenmesi için çiftçilerinde mazot sorunlarının çözüme kavuşturulması gerektiğini ve artık  mazot desteğinin verilmesinin şart olduğunu ve desteklerin verileceğini açıkladı.

Mazot Gübre Desteklemesi 2019 Ödeme Tarihleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Çiftçinin Mazotuna % 50 Destek

Söz konusu destek ile hem çiftçinin hem de devletin kazanmasının yolunun mazot desteği ile açıldığını ve akıllı tarım ve planlı üretime geçişte mazot derdine devletin artık çare olacağını bundan sonraki üretimlerde  çiftçiler tarafından 100 liralık mazot kullanıldıysa bunun 50 lirasının devletten, 50 lirasının da çiftçiden karşılanarak istikrarlı ve düzenli yapılan işin karşılığının böylece alınabileceğini vurguladı.

Devlet mazot desteği 2017

Devlet mazot desteği veriyor.

100 Liralık Mazotun 50 Lirası Devletten 50 Lirası Çiftçiden

Hükumet geçen yıl havza bazlı üretim yapan çiftçilerin mazotlarının yarısının devlet tarafından karşılanacağını ve mazot sıkıntısını çiftçilere yansıtmak istemediklerini açıkladı. Çiftçilerin emeklerinin karşılığını tam anlamıyla alabilmeleri için çiftçiye verilen mazotun ne kadar kullanıldığı ve nereden alındığının tespit edilmesi ile piyasadaki mazot fiyatlarında yaşanan dalgalanmaların istikrar kazandırılıp çiftçiye o fiyattan verileceğinin açıklamasını yaptığı videomuz da yazımızda sizlere sunulmaktadır.

Son 14 yılda her alanda olduğu gibi tarımda da çiftçiye desteklerini esirgemediklerini bildiren hükumet; bu yıl içinde yaşanması muhtemel kuraklık veya verimsizlik durumlarında derhal Tarım bakanının devreye gireceğini ve çiftçileri mağdur etmeyecekleri gereken önemlerin alınacağını 2023 yılına kadar ise 150 milyar dolarlık üretime ulaşmayı hedeflediklerini ve çiftçilere verilecek destekler sayesinde ilerleyen senelerde de çiftçilere desteklerin verilmeye devam edeceğinin altını çizdi.

Havza Bazlı Doğru Ürünü Doğru Yerde Eken Çiftçiye Tam Destek

Başbakanımız yılda çiftçilere 2 defa mazot desteğinin verilmesinin açıklamasını yaparken artık Devlet tarafından verilen desteklerin anlam kazanarak gerçek ve ihtiyacı olan kişilerin yararlanabileceği ve gerçekten bu desteklerden istifade edebileceği hale getirilmesi gerektiğinin boş yere umut verilmemesinin altını çizdi. Havza bazlı üretim modeline geçişte Tarım bakanlığının gerekli çalışmaları yaparak Bakanlık tarafından belirlenen bölgeler için yetiştirilmesi gereken ürünleri yetiştiren çiftçilerin desteklenerek mazotlarının yarısının devletten karşılanacağını belirten Yıldırım;

Doğru alan ve yerde doğru ürünlerin üretimin desteklenmesi ve havza bazlı üretimin ilk şartlarından olan doğru alanda doğru ürünün yetiştiriciliğinin yapılması ile söz konusu desteğin verilmesi sadece yetiştirilecek ürünlerin belirlenen bölgelerde ve havzalarda yetiştirilmesi şartıyla verileceğini doğru olmayan yerlerde örneğin sulak olmayan arazilerde yapılan çeltik yetiştiriciliğinin destekten mahrum kalacağını, ülkemizin buğday ve yem bitkilerinin yetiştiriciliğinde ülkemizin tüm topraklarının bu ürünlerin yetiştiriciliğine olanak tanıdığını ve buğday ve yem bitkisi yetiştirenlere ve  havzalar için belirlenen ürünleri yetiştiren çiftçilere % 50 mazot desteğinin TAM olarak verileceğini ve bölgelerin Tarım bakanlığının iznini alan çiftçilere sağlanacağı belirtilmiştir.

mazot-desteği-ödemeler

Çiftçiye mazot desteği verildi.

Mazot Desteği Ne Zaman Verilecek?

Tarım da verimi sağlayan en önemli iki etmenlerden birisi olan gübrede % 23 indirimin sağlandığını 100 liralık gübrenin 23 lirasının devletten ve geriye kalan mazot konusunun da böylelikle çözüme kavuşturularak yarısının devlet tarafından karşılanacağını destek verileceğini belirten Bakan’ ın açıklamalarının ardından destekle ilgili akla ilk olarak destek zamanlarının ne zaman çiftçiye sağlanacağı merak konusu oldu.

23 ŞUBAT  2018 tarihinden itibaren Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesine göre geçen yıl için çiftçiye YUZDE ELLI mazot desteği verilecek.

Ekim ve Hasat Zamanında Yılda 2 Kere % 50 Mazot Desteği

Çiftçinin kullandığı mazotun yarısının kendinden yarısının devletten olacağını ve çiftçilere verilecek olan mazot desteğinin yılda sadece iki defa verileceği ve bir daha desteğin söz konusu olmayarak verilmeyeceğini, desteklerin verilmesinin zamanlarının ise bir ekim bir de hasat zamanında çiftçilere yetişeceğinin müjdesini duyan çiftçilerin yüzünü nihayet azda olsa güldü. İlk defa verilecek desteğin üretimin başladığı ekim zamanı olan Nisan ve Mayıs ayında ikinci olarak verilmesi planlanan desteğinde hasat zamanı yani eylül ve ekim ayında verileceğini açıklayan Başbakanımız çiftçilerin aldıkları paranın hayrını görmek istediklerini de belirtti.Devletten Mazotun Yarısı Bizden Kampanyası

Çiftçiler içi mazot müjdesi AKP hükumeti tarafından duyuruldu. Devlet Mazot Desteği geçen yıl üretim yapan çiftçiler için güzel bir yıl olacağından şüpheniz olmasın. Daha önceden, tarım ve hayvancılık sektörüne destek verme amacı ile genç girişimcilere hibe krediler veren AKP, şimdi ise hava bazlı üretim yapanlara destek verme amacı ile üretim yapan çiftçinin mazotunun yarısı bizden kampanyasını duyurdu. Hükumet tarafından yapılan konuşmalar da merak edilen tüm soruları yanıtladı sayfamız da yayınladığımız video ve yazılar da, bu kampanyadan kimlerin yararlanabileceğini, nasıl yapılacağını, şartların neler olduğunu ve kimlerin bu kampanyadan yararlanabileceğini açıkladı.

Devlet Mazot Desteği 2017

Devlet Mazot Desteği

Devlet Mazot Desteği

Başbakan Binali Yıldırım, tarım bakanlığı ile yapılan çalışmalar sonucun da bu kampanya için aranan ilk ve en önemli şartı “Doğru Alanda Üretim” başta geldiğini altını çizerek belirtti. Bu açıklamaya örneklemesi, çeltik üretimi için sulak gerektiği için ürünün sadece sulak alan olması gerektiğini ve bu üretim yerine uymayan yer sahipleri kesinlikle bu kampanyadan yararlanamayacağını belirtti. Ayrıca Mazot Desteği belirlenen ürün ve belirlenen bölgeler için geçerli olacağının da açıklamasını yaptı. Bu yüzden bu şartlara uyan kişilerin başvuru yapmalarını ve sadece bu kişilerin mazot desteği alabileceğini defalarca ve önem ile belirtti.

Buğday Ve Yem Bitkisi Yetiştirenlere Devletten Tam Destek!

Hükumet, buğday üretimi ve yem bitkisi yetiştirenlere Devlet Mazot Desteği kampanyasından Türkiye’nin her neresinde olursa olsun herkesin yararlanabileceğini açıkladı. Başbakan konuşmalarının devamında buğday ve yem yetiştirmenin Türkiye’nin her alanında uygun alanların olduğunu ve rahatlık ile üretimin sağlanabileceğinden bahsetti.

Doğru Ürünü Doğru Toprakta Yetiştirmeyenlere Devlet Mazot Desteği Yok!

Hükumet, bu konuda en hassas noktanın doğru ürün, doğru toprak olduğunu belirtti. Doğru ürün doğru toprakta yetiştirilirse zaten vereceği verim de az olacağından yapılan yatırımların mantıksız olacağından herkes emin. En çok sorulardan birisi, peki ben bu ürünü toprağımda yetiştirmek istiyorum yetiştiremeyecek miyim? Tabii, herkes toprağında ürün yetiştirebilir fakat toprağa uygun olmayan ve ürünü yetiştiren çiftçiler Devlet Mazot Desteği kampanyasından yararlanamazlar. Bunun sebebi ise, devletin bu kampanya dahilinde lüzumsuz bir şekilde devleti zarara sokacağından ve bu yüzden çiftçiye verilecek destekte hükümetin kampanya dahilinde zarar yemesinden kaçınmasıdır.

dogru-uretim

Doğru üretim yapmak bu konuda önemlidir.

Üretilecek Ürün ve Üretim Alanına Göre Destek!

Bu konu hakkında Sayın Başbakan Binali Yıldırım, üretim yapmadan önce çiftçinin üretim alanı ve üretim yapılacak olan ürünlere göre planlanması ve projelendirmesinin iyi olmasını belirtti. Amacının, üretim çeşitliliğinin arttırılmasının olduğunu belirten Başbakan Binali Yıldırım, çiftçinin her yıl aynı şeyi üretmesini değil, farklı üretim ürünlerinin de kullanılmasının önemli  olduğunu belirtti. Örnek olarak; önceki yıllar da buğdaydan çok kazanıldığını gören çiftçiler tekrar buğday ekmeye karar vermesi gibi dedi. Yani geçen yıllar da buğday çok kazandırdığında sonra ki üretim zamanında herkes tekrardan buğday ekiyor ve bu şekilde olduğun da çok fazla buğday üretimi olmuş oluyor ve zararına satışlar gerçekleşiyor.

Bu şekil de olduğunda Türkiye’nin dışarıdan ithal etmesi gerekiği ürünler olduğunu ve dışarıdan ihtal edilen ürünlerinde devlet bütçesine zarar verdiğini açıkladı. Başbakan Binali Yıldırım çiftçilerin üretimde en çok ihtiyacı olan gübre ve mazot için indirimler olacağını ve bu indirimlerin de Gübre %23 ve Mazot %50 olarak indirim sağlanacağını söyledi. Yani kısaca örnek verildiğinde, 200 TL’lik mazot 100TL’si devlet yardımı ile alınıyor. 200 TL’lik bir gübrede ise 46 TL gübre yardımı alınmış oluyor.

Devlet Mazot Desteği Ne Zaman Verilecek?

Haberin yayınlanması ile birlikte tüm çiftçilerimiz bu sorunun cevabını çok merak etmekte, bu soruyu da yanıtsız bırakmayan Başbakan Binali Yıldırım yılda iki kez yapılacağını belirtti. Bir kısmı üretilirken bir kısmı ise hasat zamanında olacağı söyledi. Devlet Mazot Desteği ayı olarak Nisan ve Mayıs, ikinci desteği ise Eylül ve Ekim aylarında gerçekleşeceğini belirtti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, buğday ve arpada gübre desteğini %100 artırarak 4 TL’den 8 TL’ye çıkaracaklarını müjdeledi.

2015 yılından önce gübre desteklemesi 6 lira olarak ödenmekteydi.

2016 yılında gübre desteklemesi mazot desteklemesi ile birleştirildi.

2017 yılında bu iki destekleme 4 liraya düşürüldü.

2018 yılında Tarım ve Orman Bakanımız tarafından desteklemenin %100 arttırılacağı müjdesi verildi.

Bu müjdeye göre 2018 destekleme tutarı 8 TL. olmuştur.

Bu yıl verilen mazot desteğinin 2019 yılında da verileceğine dair henüz bir bilgi verilmedi. Böyle bir konu söz konusu olduğunda siz değerli okuyucularımız ile paylaşacağız.Devlet Mazot Desteği Müjdesi (Yarısı Devletten) Konusuna 19 Yorum Yapıldı
 1. Sivasım dedi ki:

  Çks yoksa kusura bakma sen çiftçi değilsin. Destekde alamazsın. Kafadan para dağıtma yok. Kimse kusura bakmasın.

 2. Cavit Çalışkan dedi ki:

  Bu lafta kaldı mazot ve gübre desteği sadece dönüme 10 tl alıyoruz.

 3. Remzi dedi ki:

  Yine godamanlara yarar adalet yok yıllık ben 600 dekar yer ekıyom fakat tapu yok çks yok bş bok alamıyoruz yani herifin oglu pulluk nasıl bişiy desek oney ki der fakat her türlü desteği o alır böyle adelet olmaz olsun.

 4. Ramadan dedi ki:

  Yalan atmayin yuzde 50 mazot desteği diye bir şey yok

  1. Sibel dedi ki:

   Cumhurbaşkanına sor.

 5. samet uyar dedi ki:

  6000 liralık mazot yaktım bu seneki mazot desteğım 200 lira bile değil hani nerde %50 lik devlet desteği sizin yapacağınız işin ellerinizden öperim

  1. Alper dedi ki:

   İlk defa verilecek desteğin üretimin başladığı ekim zamanı olan Nisan ve Mayıs ayında ikinci olarak verilmesi planlanan desteğinde hasat zamanı yani eylül ve ekim ayında verileceğini açıklandı.

 6. Adil dedi ki:

  Bu mazot destekenmesi neye ve nasıl verilecek bu konuda bilgilendirirmisiniz teşekürler

 7. Ramazan dedi ki:

  Kimlere verilecek acıklarmisiniz

 8. ismail duman dedi ki:

  görünen o ki meyve üretiçisi bu destekten havasını alacak

 9. buket dedi ki:

  Çiftçinin yıl umudu bu destek ödemeleri.Lütfen artık bu konuda kesın bir şeyler yapılsın rica ediyoruz.

  1. Buldan dedi ki:

   mazot desteği siz diyelim 100 bin tl mazot harcadiniz 1 yıl içinde bunun 50 bin tl sini geri almayacaksiniz dönüm başına 25 tl alacaksınız 100 bin tl fatura ile ispatlayin bu kadar mazot harcadım diye almayacaksiniz il ve ilçe tarım kooperatifleri ne danisiniz

  2. yusuf dedi ki:

   ölme eşşegim ôlme yaz gelince arpa veririm sanki mayis ayinda ekim yapiliyo ya bu yetkililer dalga geciyo yada tarim bakani hic işini bilmiyo ekim zamani odeme yapacagiz diyolar ama mayista diyo akil dagitilirken bunlar nerdeymisyus

 10. M.k.e dedi ki:

  Nezaman verilecek bu destekler

 11. BİLGE ŞANVERDİ dedi ki:

  2017 DE GÜBRE VE MAZOT DESTEKLEMESİ VERİLMEYECEK GALİBA SES ÇIKMADI.

 12. MERYEM PARLAR dedi ki:

  EKİM ZAMANI DESTEKLEME HALEN VERİLMEDİ NE ZAMAN VERİECEK ÜRNÜMÜZÜ EKMEK İSTİYORUZ EKEMİYORUZ.

 13. Yılmaz dedi ki:

  Eylül ekim de geçti hala ortada bi şey yok yalan atıyorlar

 14. ramazan dedi ki:

  yüzde 50 mazot desteğinin ilkmayıs dönemi bitti alamadık ekim dönemi sorusu ile karşıkalıyoruz bende tarım krediden alıyorum çiftçi perişan ya söz verilmemeli ya tutulmalı başbakan sorumluluğu olmalı bize savunma hakkı kalmıyor cevap veremiyoruz alay geçiyorlar avuturlar öyle oy zamanı yine ağzınıza bi kaşık bal devam hükümet deniyo biz millilik ve vatan bekası derken suriyeli cevabı alıyoruz

 15. Ciftci dedi ki:

  Destek versen ne olur zaten destekleme paralarını çiftçi üretici almiyorki.çoğunluk ekmeyenler liraya verenler alıyor.yada çoğunda tapu yok yada tapular karışık cks de gosteremiyor

Sayfa başına git