Fındık Destekleme 2019 Ödeme Tarihleri NİSAN 2019

Fındık Destekleme 2019 Ödeme Tarihleri NİSAN 2019
26 Mart 2019 tarihinde güncellendi.

Devlet tarafından ödenmekte olan, tarım ve hayvancılık fark ödemeleri, buğday, arpa, yulaf ve benzeri alanlarda yapılacak olan ödeme paraları, tarla parası, dönüm başına ödeme miktarı ve Devlet fındık destekleme ödemeleri  Ziraat Bankasına yapılacak ödemeler hakkında bilgi alabilirsiniz. Ziraat bankası destekleme ödemeleri sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Devlet her yıl üreticilere, yetiştirdikleri ürünlere göre belirli oranlarda ödeme yapmaktadır. Bu ödemeler, Ödeme dönemi öncesinde Tarım ve Orman İl veya İlçe Müdürlüklerine mevzuat hükümlerine göre destekleme başvurusu yapan çiftçilere ve üreticilere verilmektedir. Bu kapsamda üreticilerin fındık destekleme parası alabilmesi için ilk şart; üreticinin Tarım ve Orman İl veya İlçe Müdürlüğüne başvuruda bulunmasıdır. Tarım destekleme ödemeleri kapsamında 2019 yılında yapılacak ödemeleri inceleyebilirsiniz.

Fındık paralarının ödeme tarihleri belli oldu. Beklenen haber Ordu Milletvekili Enginyurt’tan geldi. Vekil yaptığı açıklamada fındık paralarının T.C. kimlik numaralarının son hanelerine göre

Fındık Parası Ödeme Tarihleri : 29 MART 2019

tarihinden itibaren yetiştiricilerimizin Ziraat Bankasında bulunan hesaplarına yatırılacaktır.

Fındık Destekleme Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Devlet tarafından buğday ve arpa ödemelerinde olduğu gibi, çay, fındık, zeytin, hayvan başı ödeme gibi desteklemeler, Bakanlık tarafından belirlenen takvime göre yapılmaktadır. Devlet Fındık ödemeleri, fındık destekleme talebinde bulunan kişilerin Ziraat Bankası hesaplarına yapılmaktadır.

Fındık destekleme ödemeleri

Fındık destekleme ödemelerinden yararlanabilirsiniz.

Fındık Parası Kimlere Ödenmez?

 • Çks ve FKS kaydı olmayanlar,
 • Fındık üretim bahçesinde ara ziraatı yapanlar,
 • Sahte belge düzenleyerek, gerçeğe uygun olmayan başvuruda bulunanlar,
 • Devlet kurumları ve ortakları fındık parası alamazlar.

Fındık Desteklemeleri Başvuru Tarihi

Devlet fındık destekleme ve alan bazlı gelir desteğinden faydalanmak için; alan bazlı gelir desteği ödemesinden faydalanmak isteyen üreticilerin müracaat yılında Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ve Fındık Kayıt Sistemine kayıtlı olmaları ve kayıt güncellemeleri gerekmektedir. Fındık destekleme almak isteyenler  il/ilçe müdürlüğüne aşağıda belirtilen belgeler ile başvurabilirler.

a) Başvuru dilekçesi (Ek-1), DEVLET FINDIK DESTEKLEME  BAŞVURU DİLEKÇESİNİ TIKLA İNDİR.
b) Fındık üretici belgesi.

Ziraat Bankasınca yapılan bilgilendirmeye göre fındık paraları ödeme tarihlerinde, çiftçilerin T.C. Kimlik Numaralarının Son Hanelerine göre belirtilecek tarihlerde, çiftçi ve üreticilerin TARIMSAL DESTEKLEME HESAPLARINA aktarılacaktır.fındık desteklemeleri başvuru tarihleri

Fındık desteklemelerinden yararlanmak için başvuru tarihlerini kaçırmayınız.

Devlet Fındık Desteklemeleri Nasıl Yapılır?

Fındık üreticilerine yapılacak olan desteklemeler için tüm üreticiler destekleme ödeme tarihini beklemektedir. Tarım ve Orman Müdürlüklerince yapılan ödemeler aşağıda belirtildiği şekilde yapılmaktadır.

 • Çiftçilerin destekleme başvuruları toplanır.
 • Tarım ve Orman Müdürlüğü, her üretici adına alan bazlı gelir desteği dosyası açar.
 • Başvuruda bulunan çiftçinin bilgileri Çiftçi Kayıt Sistemi ve Fındık Kayıt Sisteminden kontrol edilir.
 • Tarım müdürlüğü tarafından fındık parasın ödemesine esas olmak üzere yapılan incelemelerin sonuçlanmasını müteakiben, Çiftçi kayıt sisteminden üretici detayında icmali alır ve bu icmalin, köy, mahalle ve ilçe merkezlerinde, 10 gün boyunca askıda bırakılmasını sağlanır.
 • Askıya çıkarılan bilgiler hakkında itiraz müracaatları alınır ve eğer itiraz olmaz ise, icmalde ki bilgiler doğru olarak kabul edilir ayrıca daha sonra itiraz kabul edilmez.
 • Daha sonra yapılan yazışma ve işlemler sonucunda bilgiler BÜGEM’ e gönderilir.
 • Tarım Bakanlığı, son aşamada, belirtilen bilgileri Ziraat Bankasına aktarır. Banka tarafından da fındık parası üreticilere ödenir. Eğer bu konuda bir sorun yaşanırsa, bu sorunu çözmekten il veya ilçe fındık komisyonu yetkilidir.

Sizde FINDIK ÜRETİCİLERİNE verilen en uygun hibe kredileri ve desteklemeleri inceleyebilir, Hibe Tarım Kredi başvurusu yapabilirsiniz.

10.000,-TL ve üzerinde destekleme ödemesi alacak müşterilerin hesaplarına TCKN’lerine bakılmaksızın, belirlenen ödeme takviminn son gününde saat 18:00′ dan sonra aktarım yapılacaktır. Fındık ve destekleme ödemeleri kesinleştiği zaman sitemizde bildirilecektir. Mazot ve gübre destekleme ödemeleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Devlet tarafından verilen desteklemenin 2019 yılında da devam edeceği biliniyor. 2019 yılına ait başvuruların Nisan ayında başlaması düşünülüyor. Başvuru tarihi netleştiğinde verilecek destek miktarlarını sizlerle paylaşacağız.

2018 YILI FINDIK DESTEKLEME ÖDEMELERİ YATIRILIYOR!

 • T.C. kimlik numarasının son  hane 8 olanlara 22 Mart 2019 Cuma günü saat 18:00′ dan sonra,
 • T.C. son hanesi 4 ve 6 olan üreticilerin hesaplarını ise 29 Mart Cuma günü saat 18’den sonra,
 • T.C. kimlik numarasının son hanesi 0 ve 2 olan çiftçilerin hesaplarını ise 05 Nisan 2019 Cuma günü saat 18’den sonra ödemeler yapılacak.

Ayrıca 26 Mart 2019 tarihli ve 30726 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğ ile evrak teslim ve icmallerin BÜGEM’e gönderilme tarihlerinde değiştirilmiştir. Fındık alan bazlı gelir desteği kapsamında destekleme ödemesi almak isteyen vatandaşlarımızın belgelerinin 14 Haziran 2019 tarihine kadar teslim edilmesi gerekiyor. Askı süresi 5 gün olup hazırlanan kesin icmaller 2019 yılı Temmuz ayına kadar Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’ne teslim edilecektir.

Ayrıntılı bilgi için Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri Sorgulama isimli sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Fındık Destekleme 2019 Ödeme Tarihleri NİSAN 2019 Konusuna 16 Yorum Yapıldı
 1. Fatsa name soka dedi ki:

  Destek ödemesi martin kaçında yatacak bilginiz varmı

 2. Aykut dedi ki:

  Fındık desteği verilmedi hala ne zaman verilecek eylül oldu

 3. Ayşe Kabadayi dedi ki:

  2017-2018 yıllarındaki destekleme paramı hala alamadım arazim 2 parça olduğundan her yıl 2.parcanin parasını ödemediler.ilce tarima defalarca gittim dosyamın tam olduğunu söylediler ancak yeniden dilekçe doldurdum bir sure sonra tekrar gittim ancak yine sonuç yok.çks de var tarsim de yaptırdım tarlami hicbir evrak eksiğim olmamasına rağmen mazot destegini veriyo ancak fındık desteğini vermiyo git gel boşa bekle diyolar başka yapicak bisey yok diyolar gereği ne zaman nasıl yapilacak umutla bekliyoruz

 4. Erdinc dedi ki:

  3.5 donum findik bahcesi aldim 2 hafta once.yer ve mazot parasi ve diger islemler icin ne yapmaliyim.

  1. ZEHRA dedi ki:

   Erdinç bey öncelikle hayırlı olsun, bildiğim kadarıyla bulunduğunuz ildeki Ziraat Odasına çiftçi kaydınızı yaptırmanız gerekiyor Hazirana kadar gitmelisiniz galiba , iyi günler.

 5. Ayşe dedi ki:

  2016 senesinde yapılan dosyaları 2017 kasımda gittiğimizde bize gerisi geri verilmiş sadece 2018 in çks kaydını yapmışlar bu yüzden 2017 bin gelir desteğini alamıyoruz. Benim anlamadığım bu uygulama 2018 yılında uygulamaya geçtiyse yani 2018 için önce ekim 2017den 30 hazirana kadar çks kaydı yapılıp, 2018 ekimden 29 aralık a kadar fındık alan bazlı gelir desteği için başvurusu sistemiyse daha önce nasıldı bu işlemler bilen var mı

 6. musa güneş dedi ki:

  destekleme parası hesabımda yok evrak eksikliğimi var

 7. musa güneş dedi ki:

  destekleme parası hesabımda gözükmüyor evrakmı eksik

 8. ZEHRA dedi ki:

  Bizim de fındık destekleme parası annemin adına yatıyordu, her sene dosyasını ben yaptırıyorum. 2017 de ilçe tarıma müdürlüğüne dosyasını ve dilekçesini verdiğim halde bu sene parasını alamadı. Listeler askıdayken kontrol etme imkanımız olmadı ,daha sonra tarıma sorduğumda dosyasının olmadığını söylediler geçen sene ilçe tarıma kaç kere gittim dosya için ayrı dilekçe için ayrı şimdide dosya yok diyorlar. Daha önceki yıllar da mesaj geliyordu şimdi onu da göndermiyorlar. Dilekçe versek bu sene için yeniden dosya açılır mı? Ne yapmam gerekir, bilgisi olan var mı? Şimdiden teşekkürler.

  1. sami uzun dedi ki:

   Bende dosyalarımı eksiksiz yaptırdığım halde para çıkmamıştı banada dosya yaptırmamışsınız demişlerdi bende makbuzları götürünce galiba onların seri numaralarından giriş yaparak dosyalarımı yaptırdığım görüldü hata bizdeymiş dediler bana ek süre çıkar ozaman ilk sizinkini yaptırırız deidler her sene ek süre çıkıyormuş çıkmazsa parayı onlardan yani ordaki çalışanlardan almak zorunda kalacağım.

 9. Ali dedi ki:

  Benim hale çıkmadı 2018 Fındık ödemesi

 10. ilknur özkazanç dedi ki:

  Fındık destekleme için geçen sene müracaat süresi yeni yıla sarkmıştı. Bu sene 31 Aralık 2017 son denmiş.Ben Fındık üreticisi olarak Arazimin bulunduğu il Artvinden uzaktayım. Şu an Ankaradayım dolayısıyla her sene uzakta olmam nedeniyle sorun yaşamaktayım. Destekleme parası alabilmek için bilgilerin her sene güncellenmesi neden isteniyor. Bahçe değişikliği olmadıktan sonra bu güncellemeler veya müracaatların yenilenmesi neden isteniyor, veya bu müracaatlar Fındık toplama aylarında neden yapılamıyor. Biz devamlı olarak tarlamızın yanında değiliz. Fındıktan fındığa gidiyoruz ve tabiki zorlanıyoruz.dolayısıyla da müracaat edemiyoruz ve hak kaybına uğruyoruz. Ayrıca ilçe tarım müdürlüklerinde kayıtlarımız var, müracaat etmeyen çiftçileri uyarmak veya yol göstermek çok mu zor, adres ve telefonlarımız mevcut. Bu sene müracaat etmeyenlere tekrar bir müracaat hakkı verilecek mi. Bilgi verirseniz seviniriz.

  1. Yusuf kondu dedi ki:

   merhaba
   benimde
   samsunda fındık arazim var
   ve ziraatten telefonumuza hatırlatma mesajı geliyor
   sizde ziraata bi danışın ve söyleyin
   yararlı olacağını umuyorum

 11. ercan zeybek dedi ki:

  Ne zamAn verlcek

 12. koloni arı yetiştiriciliği dedi ki:

  kocaeli bölgesinde ikamet ediyorum. 100 kolonilik anaç 100 kolonide ruşet olmak üzere yetiştiricilik yapmak istiyorum. konuyla ilgili destekleme / faizsiz kredi / projeler hususunda yardımlarınızı rica ederim. Akın ERDEN

 13. serdar keles dedi ki:

  yapilan calismalar cok iyi

Sayfa başına git