Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş 2018-2019 Başvurusu


Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş 2018-2019 Başvurusu

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş 2018-2019 Başvurusu

Kreş, ilkokul, ortaokul derken üniversitede öğrencisi bulunan ailelerimize Devlet Sed, burs ve kredi yardımları yapılmaktadır. Gerek KYK, gerekse vakıf ve dernekler tarafından ailelerin mağdur edilmemesi için eğitim ve öğretim destekleri verilmektedir. Peki bu destek kimlere veriliyor, kaç para maaş bağlanacak, başvuru nereye yapılıyor, 2018 ve 2019 döneminde şartlar ve  detaylar haberimizde..

Üniversite Öğrencilerine Devlet Desteği

Hayat şartlarının giderek zorlaşması ile çok sayıda aile maddi yetersizlikler sonucunda çocuklarının eğitim masraflarını karşılamakta zorlanır ve bir çok kez çocukların eğitim hayatına son verilir. Bu durumu önlemek için devletimiz harekete geçerek fakir ailelere devlet yardımı vermektedir. Çocuğu üniversite okuyan ailelere aylık maaş başvurusu, Okuyan çocuklar için yapılan devlet yardımı, Durumu olmayan ailelere yapılan yardımlar gibi başlıkları değerlendirerek siz değerli okurlarımız için bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş Başvurusu

Üniversite öğrencilerine aylık maaş

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş Başvurusu

Maddi yetersizlikler sonucunda bir çok aile çocuklarının eğitimlerine liseden sonra son vermektedir. Bazen ise çocuklar ailelerine yük olmamak için üniversite okumayı hayal bile edemiyorlar bu durum karşısında ise çok sayıda üniversite öğrencisi kayıtlarını yaptıramıyor bazen ise okulu bırakmak zorunda kalıyorlar. Tüm bunların önüne geçmek için devletimiz çocuğu üniversite okuyan ailelere destek vererek öğrencilerin eğitim hayatlarına devam etmeleri teşvik edilmektedir.

Devletimiz üniversite sınavına giren ve başarılı olan öğrencilerimiz için desteklerini verirken aynı zamanda herhangi bir üniversiteye kaydını yaptırmış olan öğrencilerimiz için burs imkanı sağlamaktadır. Devlet bursundan yararlanan öğrencilerin öncelikle başarı durumları göz önüne alınırken aynı zamanda öğrencinin ailesinin maddi durumu da önem taşımaktadır. Ailesinin maddi durumu yetersiz olan öğrenciler bu burs imkanından yararlanacaklardır. Bu yardım üniversite öğrencilerimize yapıldığı gibi aynı zamanda üniversite öğrencilerin ailelerine de her ay olmak üzere 821 Türk Lirası civarında maddi yardım imkanı sağlanmaktadır.

Okuyan çocuklar için yapılan devlet yardımı

                          Okuyan çocuklar için yapılan devlet yardımı

Okuyan Çocuklar İçin Yapılan Devlet Yardımı

Devletimiz 2017 yılı içerisinde üniversite öğrencilerine maddi destek sağladığı gibi diğer eğitim birimlerinde okuyan öğrencilerimiz için de destek vermektedir. Ülke ekonomisini göz önüne almış olduğumuzda çok sayıda vatandaşımız açlık sınırında yaşamaktadır. Yani bir çok aile maddi imkansızlıklar sonucunda ailesini geçindiremediği için çocuklarının da okul hayatlarına son vermek zorunda kalmaktadırlar. Ailelerinin maddi anlamda sıkıntı yaşaması sebebi ile de bir çok öğrencimiz hayallerine veda etmekte ve bir çok yeteneğimiz kaybolmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için Aile ve sosyal politikalar bakanlığı tarafından bir proje düzenlenmiş ve bu proje doğrultusunda ise çocuğu okul çağında olan çok sayıda aileye maddi yardımlar yapılmaktadır. Yapılan maddi yardımlar ise aşağıda maddeler halinde yer almaktadır. • Okul öncesi eğitim alanında yapılan devlet desteği 456,28 Türk Lirası
 • İlköğretim alanında eğitim alan öğrencinin ailesine yapılan maddi yardım tutarı 684,41 Türk Lirası
 • Ortaöğretim alanında eğitim alan öğrenci için 730,04 Türk Lirası 
 • Yüksek öğretim alanında eğitim alan öğrencinin ailesine verilen maddi yardım tutarı ise 821,30 Türk Lirası olmaktadır.

Üniversite Öğrencileri İçin Yapılan Devlet Yardımı Başvuruları

2017 yılı içerisinde devletimiz durumu olmayan ailelerin üniversite çağına gelmiş olan çocukları için maddi yardım desteği vermektedir. Verilen bu destek düzenli olarak her ay yapılmaktadır. Devletin sağlamış olduğu bu destekten yararlanmak isteyen aileler ise aşağıda maddeler halinde yer vermiş olduğumuz şekilde başvurularını gerçekleştirebilirler.

 • Bulunmuş oldukları il veya ilçe müdürlüklerine başvuru yapabilirler
 • Bakanlıklara direkt olarak başvuru yapılabilir
 • Bimer‘e başvuru yapılabilir
 • Dilekçe yazarak başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz

Başvuruda bulunan ailenin maddi durumu hakkında sosyal çevre üzerinden bilgiler toplanmaktadır.

Başvuruda Bulunan Ailenin Değerlendirilmesi

Üniversite öğrencisi bulunan aile yukarıda saymış olduğumuz birimlere başvurularını gerçekleştirmiş olduktan sonra incelemeye tabi tutulur ve uygun görünürse eğer başvuruları olumlu şekilde cevaplandırılır. Bu durum karşısında başvuruda bulunan ailenin değerlendirilmesi aşağıdaki yazımızda paylaşmış olduğumuz gibi şekillendirilmektedir.

 • Aile bireylerinin sağlık durumlar göz önünde bulundurulur,
 • Ailenin gelir durumu ön plandadır,
 • Eğitim için yapmış oldukları harcamalar değerlendirilir,
 • Ailenin tüm giderleri göz önüne alınır,
 • Yaşamış oldukları bölgenin koşulları incelenir,
 • Devletten almış oldukları diğer destekler göz önüne alınır.
Durumu olmayan ailelere yapılan yardımlar

                         Durumu olmayan ailelere yapılan yardımlar

Durumu Olmayan Ailelere Yapılan Yardımlar

Durumu olmayan aileler için devletimiz maddi destek verirken aynı zamanda gıda, giyim, sağlık, barınma, eğitim gibi diğer zorunlu ihtiyaçları için destek vermektedir. Öncelikle çalışabilecek olan aile bireyleri için iş imkanı sağlamak için İş-kur’a kayıt yaptırmanız istenecektir ve size uygun bir sektörde iş imkanı sağlanmaktadır. Çalışamayacak olan aileler için belediyelerden, kaymakamlıklardan yardım talebinde bulunulur. Bunların yanı sıra çocuğu okuyan aileler için maddi yardımlar yapılmaktadır.

Kreş, İlkokul, Ortaokul, Lise ve Üniversite öğrencileri için DEVLETİN ÖĞRENCİLERE VERDİĞİ PARA YARDIMI verildiği söylenmektedir. Eğer şartlarınız uyuyor ise, başvuru tarihlerinde gerekli evraklar ile birlikte başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Etiketler:

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş 2018-2019 Başvurusu Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. Mustafa dedi ki:

  Merhaba ben Bitlis’te okuyorum maddi zorluk olmasın diye burayı tercih ettim ev Adilcevaz ilçesinde ama yurtta vurdum olmasına rağmen yetmiyor kitap fotokopi forma vs. alamıyorum hemşirelik öğrencisiyim. Ama ne yaptıysam bir burs bulamadım

 2. Seda akin dedi ki:

  Merhaba paraya ihtiyacım var borçlarımız var üniversite okuyorum para yetmiyor afyon sandıklıdan mesaj atıyorum size yardımcı olurmusunuz

 3. Emre dedi ki:

  Ailenin (ailede çalişan kişinin) maaş bordrosu aile nüfus kayıt örneğini alıyosun en yakın belediye veya kaymakamlığa gidiyosun başvuru yapıyosun 1 aylık sürecin sonunda durumu kötü olan öğrencilere ücretsiz burs verilir

 4. Pelin dedi ki:

  Merhaba ben üniversite öğrencisiyim bana 425 tl devlet bursu çıktı ama hiç bir şekilde yetmiyor ailemden farklı bir şehirde okuyorum aileminde maddi durumu kötü olduğu için onlardan hiç yardım istemiyorum. Acaba alabileceğim farklı bir devLetter yardımıda var mı?

  1. Aslihan dedi ki:

   Bende kyk burs aliyorum onu Alan bu bursu alabilir mi biliyor musun acaba

Sayfa başına git