Buzağı Desteklemeleri Ödeme Tarihleri 2019 (Cuma 18:00)

Buzağı Desteklemeleri Ödeme Tarihleri 2019 (Cuma 18:00)
12 Temmuz 2019 tarihinde güncellendi.

Buzağı yetiştiriciliği yapmak isteyen vatandaşlara, geçtiğimiz yıl sağlanan buzağı desteklemeleri 2019 yılında da devam edecek. Tarıma ve hayvancılığa destek sağlayan devlet, bu yıl da buzağılara tam destek sağlayarak hayvan yetiştiricilerinin içlerini rahatlatmıştır. 1. 2. ve 3. dönem olarak ayrılmış olan buzağı desteklemelerinin dönem dönem başvuruların başlama ve bitiş tarihlerini, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ile yapabileceğiniz destek sırasını ve 2. dönem buzağı desteklerinin ne zaman ödeneceği ile ilgili detayları haberimizde inceleyebilirsiniz.

Buzağı Desteklemelerinden Faydalanmak İçin Gerekli Koşullar

 • Destekten faydalanabilmek için buzağıların taşımaları gereken bazı özellikler bulunmaktadır. Bu özellikleri barındırmayan buzağılara destek verilmeyecektir.
 • Buzağıların 120 gün işletmede kalmış olmaları gerekmektedir. İşletme sahipleri buzağıları 120 gün boyunca büyütmeden satması için minimum 50 baş diş sığırı olmalıdır. Küçük ve erken yaşta satmak istedikleri buzağılarını bulundukları yerdeki İl veya İlçe Müdürlüklerine dilekçe ile bildirmek zorundadırlar. Dilekçede; buzağıların küpe numaralarını liste şeklinde bildirmelidir. Dilekçe verildikten sonra İl ve İlçe Müdürlükleri işletmeleri ve buzağı listelerini Hayvancılık Genel Müdürlüğüne bildireceklerdir.
 • Desteklemeden yararlanmaları için buzağıların, 1 Ocak 2018 ile 31 Ağustos 2018 tarihleri aralığında doğmuş olmalıdır.
 • Buzağı desteklemelerinde Türkvet ve E-Islah‘a kayıt tarihleri; birinci dönem buzağılar için 1 Ekim 2018 tarihine kadar, ikinci dönem buzağılar için 1 Nisan 2019‘dur. Bu tarihlere kadar buzağı kayıtlarının yaptırılmış olması gerekmektedir.
 • Hayvancılık ile ilgili yayımlanan tebliğdeki kurallara göre, buzağıların dişi olanlarının bursella ve şap erkek buzağılar için sadece şap aşıları gibi bütün aşılarının yaptırılarak Veteriner Bilgi Sistemine kayıt yaptırması, küpelenmeleri ve Türkvet ve E-Islah kayıtlarının yapılması işletme sahipleri tarafından sağlanacak olup, bunları yerine getirmeyen işletmeciler buzağı desteklemesinden yararlanamayacaklardır.
 • Soy kütüğüne bağlı buzağıların destekten faydalanması için; soy kütüğüne kaydı bulunan anneden doğmuş ve annesi kendi ırkından ve cinsinden meydana gelen boğa sperması ile tohumlanmış olmalıdır. Bu doğum belgelerle ispatlanmalıdır.
 • Soy kütüğüne bağlı olan buzağılar, ayriyeten bir buzağı desteğinden yararlanamayacaklardır.

Buzağı Destekleri Nereye Ödenir?

Buzağı desteklemelerinden faydalanabilmek için, adına başvuru yapılan buzağının 120 gün yani 4 ay kadar bir süreyi işletmede tamamlamış olmaktadır. Devlet tarafından sağlanan buzağı desteklemeleri, bulunduğu işletmeye yapılmaktadır. Bu hayvanlar için dönem dönem başvurular bulunmaktadır. Başvurusunu birinci dönemde gerçekleştiren işletme sahiplerinin ikinci ve üçüncü dönem için başvuru yapmasına gerek kalmayacaktır. Desteklemeden faydalanabilmek için işletme sahipleri, üyeliklerinin bulunduğu; Süt Birliği ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi‘ne veya Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliğinde kendi birliklerine ve daha üst birliklere giderek dilekçe vermek zorundadırlar. Hiçbir yere üye olmayan yetiştiriciler ise, işletmesinin bulunduğu yerdeki İl ve İlçe Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği Müdürlüklerine müracaat ederek dilekçe vereceklerdir.

Ödemeler çiftçilere Ziraat Bankası tarafından yapılmaktadır. Ödemelerin yatıp yatmadığını Ziraat Bankası 2019 Destekleme Ödemeleri Sorgulama sayfasından yapılabilir.

Buzağı Destekleri Nereye Ödenir

Buzağı destekleri işletmelere ödenmektedir.

2. Dönem buzağı desteklemeleri için başvurular 2 Mayıs 2019’da başlayacak 1 Temmuz 2019 tarihleri arasında yapılacaktır.

Buzağı Desteklemeleri İçin Ne Kadar Ödenecek?

Hayvan desteklemelerinin farklı farklı ödemeleri bulunmaktadır. Ödemeler işletmenin üyesi olduğu birliklere göre farklılık göstermektedir. Destekleme olarak; önsoy kütüğüne kayıtlı işletme sahipleri yetiştirdikleri 4 ay ve üzeri buzağı başına 350 TL, soy kütüğüne bağlı veya Birlikler aracılığı ile başvuru yapan işletme sahipleri buzağı başına 500 TL ödenecektir. Önsoy kütüğüne kayıtlı buzağılar soy kütüğüne bağlı buzağıların yararlandığı destekten yararlanamazlar. Döl kontrollü buzağılar için ise hayvan başına ek olarak 50 TL ödeme yapılacaktır. Döl kontrollü buzağılar; boğaların ülkemizde doğan spermalarından oluşan buzağılardır. Yetiştiricilik bölgesi olan illere ek olarak buzağı başına 200 TL ödenecektir.

NOT: Yeni bir düzenleme ile bundan sonra küçükbaş hayvan desteklemeleri 120 aya kadar yapılacak. Bilginiz olsun 😉

Buzağı Desteklemeleri İçin Ne Kadar Ödenecek

Buzağı desteklemeleri için ödenecek tutarlar.

Buzağı Desteklemeleri İçin Başvuru Dilekçeleri Örneği ve Buzağı Başvuru Listesi

Buzağı Desteklemeleri için ilgili kooperatife başvuru dilekçesi verilmelidir. Bu dilekçe verilmeden başvuru işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkün olmayacaktır. Dilekçe Örneğini bilgisayarınıza word formatında indirebilir, bilgilerinizi ekleyebilir ve kooperatife verebilirsiniz.Buzağı Desteklemeleri için Kooperatifin Hayvan Kooperatifine (HAY-KOOP) yani üst Birliğe vereceği başvuru dilekçesi bulunmaktadır. Dilekçe örneğini bilgisayarınıza word dosyası formatında indirebilir, buradan gerekli bilgileri doldurduktan sonra gerekli yerlere ulaştırabilirsiniz.

Buzağılar için destek alabilmek ve başvuru yapabilmek için bir liste oluşturulmalıdır. Kooperatiflerin oluşturabileceği bu buzağı başvuru listesini bilgisayarınıza Excel dosyası formatında indirebilirsiniz.

Buzağı Parası Nasıl Alınır?

 1. Buzağı desteklemesi için yapılan başvurular İl ve İlçe Müdürlükleri aracılığı ile, başvuru sürecinin bitmesinden itibaren hemen hemen 10 güne kadar E-Islah sistemine girişleri için kayıtları yapılır.
 2. İşletmelerin yaptığı başvurular E-Islah sistemine giriş yapıldıktan sonra, Hayvancılık Genel Müdürlüğü aracılığı ile desteklemeyi konu alan İcmal-1 listesi E-Islah sisteminle yayımlanır.
 3. Daha sonra bu listeler İl ve İlçe Müdürlüklerince sistemden alınarak 10 günlük bir zaman dilimi içinde İl ve İlçe Müdürlüklerince askıya çıkartılır.
 4. Verilen destekleme kararları için itirazlar İl ve İlçe Müdürlüklerince gerçekleştirilir. 10 günlük askı süresinin bitiminde 5 iş günü içerisinde İl ve İlçe Müdürlüklerinin değerlendirmesinden sonra asıl karara bağlanır. Eğer yapılan itirazlar var ise sisteme girilir. Şayet bir itiraz yok ise belirlenmiş kurallar kesinleşerek kabul edilir.
 5. İtiraz için tanınan süre de sona erince İlçe Müdürlüklerince sisteme girilmiş kayıtlar Hayvan Genel Müdürlüğü aracılığı ile İcmal-2 listesinde yayımlanır. Yayımlanan icmal listesi İlçe Müdürlükleri tarafından sistemden alınarak onaylanır ve 5 iş günü içerisinde İlk Müdürlüklerine gönderir.
 6. Son olarak da İlçe Müdürlüklerinden gönderilmiş olan İcmal-2 listelerindeki ödemelere esas olarak, E-Islah sistemi üzerinden İcmal-3 listesi İl Müdürlükleri aracılığı ile alınır. Onaylama işlemi gerçekleştikten sonra 10 iş günü içerisinde Hayvan Genel Müdürlüğü‘ne gönderilir.

Buzağı Desteklemelerinden faydalanabilmek için gerekli bilgileri sizler için araştırdık. Verilen bilgiler eşliğinde buzağılarınız için başvuru yapabilir, siz de devletin sunduğu destekten yararlanabilirsiniz.

Buzağı 2019 Destekleme Ödeme Tarihi Belli Oldu

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Eylül, Ekim, Kasım döneminde üretilen süte litre başına 10 kuruş olan desteği de 15 kuruşa çıkarıldığını belirtirken “Buzağı desteklemeleri kapsamında da 440 bine yakın yetiştiricinin 1 milyon 200 bin buzağısını da 520 milyon lira destekleme ödemesini de önümüzdeki hafta başlayacağız. Bu da buzağı başına 550 liraya varan bir destek olacak.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Türkiye’ de Tarım Öğrenimi 173. yıl dönümü programında çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. 2019 yılı içinde 484 bin 284 adet yetiştirici 522 milyon TL ödeme ile desteklenecektir.

İlan edilen ödeme tarihleri :

11 Ocak 2019 – 18 Ocak 2019

Buzağı destekleme ödeme tarihlerini ilan eden bakan ilk etapta verilecek 320 milyon TL desteğin 11 Ocak 2019 saat 18: 00 ‘ da ödenmeye başlanacağını belirtti. Ayrıca çiftçilerimize bir müjde daha var. Tarım ilaç fiyatlarında yüzde 15 oranlarında indirime gidildi. Tarım Kredi Kooperatifi İlaç Fiyatları 2019 Listesi (Güncel) isimli içeriğimizden güncel ilaç fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz. Bildiğimiz gibi ödemeler Ziraat Bankası tarafından yapılmaktadır. T.C. kimlik numarası vergi numarasının son hanesine göre çiftçilerimiz hesaplarına yatırılan destekleme tutarlarını çekebilirler. Hayırlı olsun.

Esnafa Müjde: Halkbank Esnaf Kredisi 2019 yılında 350 bin esnafa verilecek!

Buzağı Destekleme Ödemeleri Yarın Başlıyor!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 438 bin 284 yetiştiriciye 522 milyon lira ödenecek olan 2017 yılı 3. dönem buzağı desteği ödemelerinin 11 Ocak’ta başlayacağını bildirdi.

1 Haziran 2018 tarihinde sona eren, 2017 yılı buzağı desteklemeleri kapsamında 3. dönem ödemeleri 11 Ocak 2019 Cuma günü saat 18:00’den sonra başlayacak. TC kimlik numarasına göre yapılacak ödemelerde;

 • TC kimlik numarası 4, 6 ve 8 olanlar için 11 Ocak 2019 18:00’dan itibaren,
 • 0-2 olanlar için ise 18 Ocak 2019 saat 18:00’dan itibaren ödemeler çiftçilerin hesaplarına aktarılacak.

2018 yılı buzağı desteklemelerinde ise ilk dönem başvurular tamamlandı ancak ödeme tarihleri Bakanlık tarafından henüz açıklanmadı. 2018 yılı destekleri kapsamında ilk dönemde başvuru yapamayan üreticiler ikinci dönemde başvurularını 02 Mayıs 2019 – 01 Temmuz 2019 tarihleri arasında yapabilecek.

2018 yılı desteklemeleri kapsamında, 02 Mayıs 2019 – 01 Temmuz 2019 tarihleri arasında başvuru yapmak isteyen üreticilerin buzağılarının 2018 yılında doğmuş, TÜRKVET ve E-Islah veri tabanına kayıtlı, programlı aşıları tamamlanmış olması gerekmektedir.

 • Buzağı desteği 4 ay ve üzeri buzağılar için 350 TL/baş,
 • Soy kütüğüne kayıtlı buzağılara 500 TL/baş,
 • Döl kontrolü kapsamında testlerini tamamlamış boğaların buzağılarına ilave 50 TL,
 • Bakanlıkça Yetiştiricilik Bölgesi olarak belirlenen illerde;
  • Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı,
  • Çorum, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane,
  • Iğdır, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Malatya,
  • Muş, Ordu, Rize, Samsun, Sivas, Şırnak, Tokat, 
  • Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat

ilave 200 TL. buzağı desteklemesi ödenecek. Başvuru için buzağıları soy kütüğüne kayıtlı yetiştiriciler damızlık sığır yetiştiricileri birliği aracılığıyla, ön soy kütüğüne kayıtlı olanlar ise üyesi olduğu yetiştirici/üretici örgütleri aracılığıyla, herhangi bir yetiştirici/üretici örgütüne üye değilse şahsen il/ilçe müdürlüklerine dilekçe ile başvuru yapabilir.Buzağı Desteklemeleri Ödeme Tarihleri 2019 (Cuma 18:00) Konusuna 19 Yorum Yapıldı
 1. Buzağı dedi ki:

  Bütün desteklemeler ödendi bi buzağı desteği kaldı onuda ödemezler

 2. buzağı desteği dedi ki:

  30 ekimdeyiz nerde bu para hala yatmadı

  1. BUZAĞI DESTEĞİ dedi ki:

   2019 BUZAĞI DESTEĞİ NE OLDU VERİLİP VERİLMEYECEĞİ İLE İLGİLİ BİR BİLGİ OLAN VAR MI

 3. Destek ne zaman yatacak dedi ki:

  2018 2.dönem buzağı desteği ne zaman yatacak bilgisi olan var mı?

 4. Buzağı destek ödemesi dedi ki:

  2018 2 dönem buzağı desteği nezaman ödenecek

 5. BUZAĞI DESTEYİ HAKKINDA dedi ki:

  2019 BUZAG DESTEYİ NE OLDU VERİLECEKMİ VERİLMEYECEKMİ BİLGİSİ OLAN VARMI EKİM AYİNİN YARISI OLDU SES SEDA YOK.

 6. Çiftçi yine sahipsiz dedi ki:

  Neden yatmıyor 2018 2. Dönem buzağı desteklemesi

 7. ismet dedi ki:

  2018 2. Dönem Buzağı Desteklemeleri ne zaman yatacak

 8. İNŞALLAH dedi ki:

  2018 2. Dönem destekler ne zaman yatacak. Geçen yıl Nisan sonunda yatmış tı ağustos geldi hala ses yok.

 9. Destekleme dedi ki:

  2018 1.donem için başvuru yaptık listede adimizda cıktı ama Ödem E yapılmamış ne yapmaliyiz

 10. Para hesabıma yatmamış dedi ki:

  Benimde hesabıma yatmamış para tc kimlik numarası sonu 2 olmasına rağmen cuma günü yatacaktı ama yatmamış

 11. 2018 buzagi 1 ci dönem parasi dedi ki:

  Bu 2018 birinci dönem yatacakmi zaten 2017 son dönem yatmıştı sadece bir ay erken çektik

 12. BUZAGI dedi ki:

  EVET

 13. ahmet dedi ki:

  2019 yılı mayıs-haziran aylarında başvurabilirsiniz

 14. destek dedi ki:

  01.05.2019-30.06.2019 tarihleri arasında basvuru yapabilirsiniz.

 15. Bekir altuntas dedi ki:

  Bizde 2018 icin dilek ce yi veremedik haberimiz olmadi 2018 in dilekcesini tekrar nezaman vermeliyiz 2018 destegini almak icin ne yapmaliyiz 2018 in mart nisan dogumlu buzagilar bilgi verirmisiniz,?

 16. Erdal dedi ki:

  2017 aralık ayında buzagi doğdu 2 tane ikisini de alamadım 2017 buzagi destekleri bittimi

 17. Alim yilmaz dedi ki:

  2017 buzağı destek paramı almamıştım dilekçeyi ğeç verdiğim için bu buzağı destek parayı ne zaman alıçam

 18. Turgut dedi ki:

  Benim buzagam 2018 nisan doğumlu ilceye uzak olduğum için buzağa destek başvurularını kaçırdım 2019 da muracaat edebilirmiyim

Sayfa başına git