Büyükbaş Hayvan Hibe Şartları Nelerdir? Nasıl Başvurulur?


Büyükbaş Hayvan Hibe Şartları Nelerdir? Nasıl Başvurulur?

Büyükbaş Hayvan Hibe Şartları Nelerdir? Nasıl Başvurulur?

2018 yılı içerisinde hayvancılık sektörüne atılmak isteyen ve bu alanda hızla ilerlemeyi planlayan girişimcilerimiz için devlet destekli kredi imkanları sunulmaktadır. Devlet destekli hibe krediler sadece sektöre yeni giriş yapacak olan girişimciler için değil daha önceden hayvancılık işi ile uğraşan ve bu alanda işini büyütmeyi hedefleyen girişimciler için de geçerlidir. Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı şartları yerine getiren genç çiftçilere büyükbaş hayvan hibe etmektedir. Geçen yıla ait hibeler teslim edilmiş olup, 2019 yılında da inek ve düve hibe projesi devam edip etmeyeceği bilinmiyor. Bakanlık tarafından yapılacak açıklama bekleniyor.

Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları 2017

                   

Büyükbaş hayvancılığa hibe desteği

Tarım ve hayvancılık sektörüne atılmak isteyen girişimciler için devlet tarafından 30.000 liralık hibe kredi imkanı sağlanmaktadır. Fakat büyükbaş hayvancılık alanında ilerlemek isteyen girişimciler için verilen 30 bin liralık hibe kredi çok az olmaktadır. Yani 30.000 lira ile toplamda 2 yada 3 büyükbaş hayvan almak mümkün olmaktadır. Bu durum karşısında ise girişimciler daha çok Banka kredilerine başvuru yapmaktadırlar. Bunun yanı sıra hayvancılık sektörüne yeni atılım yapacak olan girişimciler için ise devletin hibe kredileri çok büyük bir şans olmaktadır. 2016 Yılında başlatılan hibe kredi  imkanlarından 2017 yılında da yararlanmak mümkün olacaktır. Bu yıl hayvancılık sektörüne adım atan çiftçilerimiz için devletimiz 30 bin liralık hibe kredi imkanı sunmaktadır. Bu kredi imkanlarından yararlanmak isteyen çiftçilerimiz ise aşağıda paylaşacağımız şartlara uyum sağlıyor olması gerekmektedir.

İnek Hibe Almak İçin Şartlar Nelerdir?

 1. Büyükbaş hayvan yetiştirebilmek için en az 70 metre karelik bir alana sahip olmanız gerekmektedir.
 2. Alınacak olan Büyükbaş hayvanın mutlaka TÜRKVET’e kayıtlı olması gerekmektedir.
 3. Alınacak olan büyükbaş hayvanlarda en az 3 adet 8 aylık erkek melez veya konbine etçi ırk hayvan almak gerekmektedir.
 4. Alınacak olan büyükbaş hayvanın en fazla 1 kez doğum yapmış olması gerekmektedir.
 5. Alınacak olan büyükbaş hayvanın cinsi manda ise 48 aylıktan büyük olmaması gerekmektedir.
 6. Alınacak olan büyükbaş hayvanlarının 36 aylıktan büyük olmaması gerekmektedir.

Başvuru şartları nelerdir?

Devletin sunmuş olduğu büyükbaş hayvancılık için 30 bin liralık hibe kredi imkanlarından yararlanacak olan çiftçilerimizde aranan özellikler aşağıdaki yazımızda maddeler halinde yer alacaktır.

 • Çiftçinin 18 yaşından büyük olması, 41 yaşından küçük olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmıyor olması şarttır.
 • Daha önce büyükbaş hayvan hibesine başvuru yapılmamış ve yapılmış ise de sözleşme aşamasında fesh edilmemiş olması gerekir.
 • Başvuruyu yapan çiftçinin eşinin de sigortalı olarak çalışmıyor olması aranan bir şarttır.

Yukarıda saymış olduğumuz maddelere uygun olan girişimciler Hibe kredi imkanlarından faydalanabileceklerdir.

KOSGEB'in Hayvancılık Teşvikleri

               

KOSGEB’in Hayvancılık Teşvikleri

Devletimiz ülke ekonomisin canlı kalması için ve aynı zamanda genç girişimcilerimizin sayısını arttırmak için KOSGEB anlaşmalı hibe kredi olanakları sağlamaktadır. Devlet tarafından verilen hibe krediler için KOSGEB NACE kodları belirlemiş ve bu alanlar içerisinde iş yapacak olan girişimciler için hibe krediler verilmektedir. KOSGEB Hayvancılık yapacak olan çiftçilerimiz için hibe olanakları tanımazken aşağıda maddeler halinde paylaşacağımız alanlar üzerinde hibe imkanları sağlamaktadır. • Toptan ticaret
 • Kümes hayvanlarının etlerinin işlenmesi ve saklanması
 • Balık veya Kabuklu deniz hayvanlarının işlenip saklanması
 • Et ürünlerinin İmalatı alanlarında hibe desteği sağlanmaktadır.

Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı

Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı Türkiye genelinde bazı illerde hayvancılık üretimi için hibe kredi imkanları sağlamaktadır. Bu hayvancılık sektörü içerisinde Büyükbaş hayvancılığı da önemli ölçüde rol almaktadır. Büyükbaş hayvancılık yapmak isteyen çiftçiler Hayvanlarının etinden ve sütünden faydalanarak işlerini ilerletebileceklerdir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen hibe oranları %50 ile %100 oranında değişiklik göstermektedir. 2018 yılı içerisinde yapılan hayvancılık üretimleri arasında ipek böceği yetiştiriciliği işi ile uğraşan girişimciler için bakanlık %100 hibe imkanı sağlamaktadır. Bakanlık 2018 yılı içerisinde büyükbaş hayvancılığı işi ile uğraşan girişimcilerimiz için %50 oranında hibe imkanları sağlamaktadır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının uygun görmüş olduğu iller ise aşağıda yer almaktadır.

 • Samsun
 • Tekirdağ
 • Trabzon
 • Niğde
 • Kastamonu
 • Kahramanmaraş
 • İzmir
 • Bayburt
 • Ankara
 • Manisa
 • Kars
 • Kırklareli

Bakanlığın vereceği hibe oranlarını bir tablo yardımı ile sizler için paylaşacağız.

Yatırım Yapılacak Olan Sektör Kredi Hibe Oranları
İnşaat %50
Yeni Yatırım %50
Kapasite Arttırımı %50
Hayvan Alımı %50
Damızlık Dişi Buzağı Alımı %50
Makine Alet-Ekipman Alımı %50
Yem karma makinesi %50

Resmi gazetede yer alan teşvik konuları hakkında bilgi almak için lütfen linke TIKLAYINIZ.

Ziraat Bankası Hibe Kredi Veriyor mu?

Ziraat Bankası bir devlet bankası olduğu için Büyükbaş hayvancılık sektörüne giriş yapmak isteyen girişimcilerimiz için çok uygun faiz oranları ve ödeme koşulları ile kredi imkanı tanımaktadır. Girişimcilerimiz için büyükbaş hayvan hibesi Ziraat Bankası tarafından verilmemektedir. Ziraat bankası sadece tarım alanındaki destekler için finansman sağlamaktadır.

Ziraat Bankası Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık alanlarında besi ve süt hayvancılığı için, arıcılık için, damızlık hayvan yetiştiriciliği için, ipek böceği yetiştiriciliği için, hindi, deve kuşu, kaz, tavuk gibi kanatlı hayvancılık alanında ve diğer hayvancılık sektörlerinde bir çok genç çiftçimiz için destek sağlamaktadır. Büyükbaş hayvancılık sektörüne giriş yapmak isteyen girişimcilerimiz için ahır ve ağıl kurmak isteyen vatandaşlarımıza finansman imkanı sağlanmaktadır. Ziraat Bankası aynı zamanda süt soğutma tankları, taşıma ekipmanları ve ahırlarda ihtiyaç duyulacak olan her türlü hayvancılık işletmesinin ekipmanlarının alımı için yatırım kredisi imkanları sağlamaktadır.

Ziraat Bankası büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık için çok uygun faiz oranları ve uygun ödeme koşulları ile kredi imkanı sağlamaktadır. Hibe kredi imkanlarından yararlanmak istemiyorsanız veya hibe kredi şartlarına uyum sağlamıyorsanız  Ziraat Bankasının kredi imkanlarını değerlendirebilirsiniz.

Ziraat Bankasının sunmuş olduğu Hayvansal Üretim Kredileri hakkında kapsamlı bilgi almak için lütfen linke tıklayınız.

Etiketler:

Büyükbaş Hayvan Hibe Şartları Nelerdir? Nasıl Başvurulur? Konusuna 12 Yorum Yapıldı
 1. Ferhat dedi ki:

  Köye dön mek istiyorum hayvan cllk yapmak istiyorum kredi nasl alacaz

 2. Mukaddes dugan dedi ki:

  Bende buyuk bas havvanciluk yaptirmak istiyorum imkan benden bakmasi senden bunun ararsanis sevinirim

  1. Ali dedi ki:

   İmkan verin yapalım

 3. Nejdet dedi ki:

  Eşinide sigortalı olarak çalışmıyor olması şartı sanki olmamış gibi. bence bu şart kaldırılmalı.

 4. Ahmet dedi ki:

  Merhaba. Ben insaatta calısıyorum artik köyüme dönüp kendi isimin patronu olmak istiyorum büyük baş hayvancılık yapmak istiyorum

 5. Zeynep Cemre KOYU dedi ki:

  Şartlar ve Çiftlik hayvanlarının refahına ilişkin yönetmelik çerçevesinde işletme içi ve dışı düzenlemeler asgari teknik şartlara uygun şekilde hazırlanan ahır projeleri ile proje hazırlık süreci kısaltılarak bölge çiftçimize ve yatırımcıları muntazaman ve sermaye katkısında bulur olmak istenmiştir. Ahır projelerinin tasarımının her aşamasında bölgemiz ve bestecilerimiz ihtiyaçları modern besicilik anlayışı ile harmanlanmış.

 6. Yusuf Özdemir dedi ki:

  Ben Çankırı’da küçük çaplı hayvancılık yapmak istiyorum ve benim */* 40 engelliler m var negibi hibelerden yararlanara bilirim

 7. Kemal akar dedi ki:

  Merhaba ben Mersin’de sıfırdan çiftlik kurmak istiyorum büyükbaş araziyi alırsam ve ne gibi hibe ve teşvik ala bilirim dönerseniz sevinirim teşekkür ler

 8. Merve dedi ki:

  Merhaba ben bitliste yumurtapede yasiyorum hayvan beslemek istiyorum devletten destek nasil alicam

 9. gani ceyhan dedi ki:

  Merhaba ben gani ceyhan buyuk bas hayvan beslemek istiyorum kahramanmarastan koyde oturuyirum yerim gayet beslemeye uygun yerdir hibe destegi verirsen cok iyi olur sevinirim

 10. fatma akkaya dedi ki:

  merhaba ben yirmi altı yaşındayım yeni evliyim işim yok çalışmak istiyorum altınlarımla bir kaç tane büyük baş haytvan aldım bu işi büyütmek istiyorum kırk elli kilitlik ahırım var ama hayvan alma imkanım yok bunun için devletimizden hibe desteği almak istiyorum bunun için ne yapmalıyım nereye baş vurmalıyım şartları nedir öğrenmek istiyorum lütfen bana yardımcı olun

 11. Resul dedi ki:

  Merhaba .buyuk baş hayvan beslemek istiyorum ankara dan ne yapmam gerekiyor kosgeb ne gibi bi faydasi dokunur bana ve 50 in3k beslemek istiyorum bunu. Ahiri falan nasil olmali hayvani devletmi veriyor yoksa kendimizmi aliyoruz.

Sayfa başına git