Belediye Hibesi Nasıl Alınır? (Güncel)

Belediye Hibesi Nasıl Alınır? (Güncel)
27 Aralık 2018 tarihinde güncellendi.

Belediyeler tarafından ihtiyaç sahiplerine ya da girişimcilere verilen herhangi bir hibe söz konusu değildir. Belediyeler bazı şartlar dahilinde kişilere ayni ve nakdi yardımlar yapmaktadır. Ancak bu yardımlar geri ödemesiz olduğundan hibe sayılabilirler. Ayrıca girişimciler de yeni kuracakları işlerde Kosgeb tarafından desteklenmektedir.

Belediyelerin Yaptığı Sosyal Yardımlar

Belediyeler ihtiyaç sahibi vatandaşlarına yardım yapan kuruluşlardır. Bu yardımlar bazı incelemeler sonrasında yapılmaktadır. Belediye bünyesinde sosyal yardım dağıtan bir komisyon bulunur. Başvuru sonrası bu komisyon verilen adreste incelemede bulunur. Eğer kişinin yardıma ihtiyacı olmadığı tespit edilir ya da daha sonra durumunda bir iyileşme gözlenirse yardım verilmez ya da verilen yardım kesilir.

Sosyal yardım konusu Belediye Kanunu’nda düzenlenmiştir. Bu kanuna göre belediye ihtiyaçların giderilmesi ve sorunların çözülmesi adına bütçe imkanları dahilinde ayni ve yardım yapmakla görevlidir ibaresi yer almaktadır. Belediyeler ikametgah belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi ve gelir durumunuzu gösterir belge ile başvuru merkezlerinde başvurularınızı kabul etmektedir. Büyükşehir belediyelerinde sosyal yardım daire başkanlıkları bulunmaktadır. Belediyelerin yaptığı yardımlar farklı konularda olmakta ve konular çeşitlilik göstermektedir.

Belediyelerde sosyal yardım yönetmeliği bulunmaktadır. Yardımlar belediyelerce hazırlanan yardım yönetmelikleri dahilinde yapılır. Bazı yardımlar belirli zamanlarda dağıtılırken, bazıları süreklilik arz etmektedir.

yardım-gıda

Belediyeler pek çok alanda ihtiyaç sahibi vatandaşlarına destek olmaktadır.

Sosyal Yardımlardan Kimler Faydalanabilir?

 • Hiçbir sosyal güvencesi olmayanlar
 • Sigortalı bir işte çalışmayanlar
 • Belirlenen sınırın altında geliri olanlar
 • Geçinmekte zorluk yaşayan aileler
 • Evde yemek yapamayan kişiler
 • Engel durumlarına kanıtlamaları koşulu ile engelliler
 • Yaşlılar ve muhtaç durumda olanlar
 • Ailelerini kaybederek muhtaç durumda kalmış yetim ve öksüz çocuklar
 • Doğal afetlerden zarar görenler
 • Doğal afetler sonrası yakınlarını kaybedenler
 • Yardım almak istenilen belediye sınırlarında ikamet edenler
 • Eğitim öğretim hayatlarında sıkıntı yaşayan öğrencilere
 • Evde sağlık hizmeti talebinde bulunan ve sağlık problemleri olan kimselere genel olarak belediyeler tarafından yardım yapılmaktadır.

Belediyelerin yardım yaptığı konular;

Gıda Yardımları

Belediyeler bizzat baş vuruda bulunan, muhtarlıklar yolu ile ya da farklı kanallar ile haberdar oldukları ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı yapmaktadır. Bu yardımlar yılın belirli dönemlerinde yapılmakta olup özellikle Ramazan aylarında görülmektedir. Belediyeler koli hazırlamak yolu ile yardım yaparlar. Kolilerde temel gıda maddeleri bulunmaktadır. Belediyeler bu yolla hem ihtiyaç sahibi ailelere destek olur, hem de yerel markalar satın alınarak bölgede bulunan esnafa da destek olmuş olur.

yakacak

Belediyeler yakacak yardımı yapmaktadır.

Kıyafet Yardımı

Belediyeler gerekli incelemelerin yapılması durumunda ailelere giyecek yardımı da yapmaktadır. Bu şekilde projeler yapan belediyeler genelde sosyal yardım mağazaları açarlar. İhtiyaç sahipleri buralara gelerek ihtiyaçları olan kıyafetleri alırlar. Ya da anlaşmalı olunan mağazalar yolu ile de bu yardım sağlanmaktadır.

Yakacak Yardımı

Soğuk kış koşullarından vatandaşlarının etkilenmemesini isteyen belediyeler ihtiyaç sahiplerine yakacak yardımında bulunmaktadır. Başvuruda bulunanların ikametgah adreslerine odun ve kömür götürülür.

KOSGEB Engelli Kredisi ve Hibe Destekleri isimli yazımızı okudunuz mu?

Barınma Yardımı

Belediyeler maddi yetersizlikler sebebi ile kiralarını ödeyemeyen vatandaşlarına kira yardımında bulunmaktadır. Ayrıca başlatılan yardım kampanyaları ile evi olmayan ve yaşamlarını sokaklarda geçiren vatandaşları için belediyeler barınma imkanı sunmaktadır. Ev eşyalarının temini esnaf ve sponsorlar aracılığı ile yapılmaktadır.

Eğitim Yardımları

Belediyeler ailelerinin maddi imkansızlıkları sebebi ile zorluk yaşayan öğrencilerin okullarına devam edebilmelerini sağlamak amacı ile maddi destek sağlamaktadır. Bazı belediyeler ise kırtasiye malzemeleri konularında destek vermektedir.

Kadınlara Verilen Destekler

Dul ya da eşinden boşanan kadınlara maddi anlamda destek olunmaktadır. Yukarıda sayılan nakdi ve ayni yardımlar ihtiyaç sahibi kadınlara da yapılmaktadır. Ayrıca yardıma muhtaç kadınlar dul aylığına da başvurabilmektedir.

İstihdam Yardımları

Belediyeler çalışır durumda olan ancak iş bulamayan bu sebeple maddi zorluklar yaşayan vatandaşlarına iş istihdamını kendi bünyelerinde ya da farklı kurum ve kuruluşlar yolu ile yapabilmektedir.

yardım-kartı

Bazı belediyeler yardım kartları aracılığı ile vatandaşlara destek olmaktadır.

Yardım Kartları

Bazı belediyeler vatandaşlarına elden değil de kartlar yolu ile destek vermektedir. Son yıllarda ülkemiz belediyelerinde sıkça rastlanan bir durumdur. Yardım kartlarının verilmesi ile hem yardımlar gizlilik kazanır hem de vatandaşların onurları zedelenmemiş olur. Belediyelerin anlaşmalı olduğu mağazalarda kullanılan bu kartlara belediyeler her ay yükleme yaparlar. Örneğin gıda ürünleri için 200 TL yükleme yapılan kart belediyenin anlaştığı marketlerden alışveriş yapılması sureti ile kullanılabilir. Yardım yapan dernekler ve vakıflar hakkında bilgi almak için tıklayınız.Sağlık Yardımları

Belediyeler sağlık sorunları yaşayan vatandaşlarını da yalnız bırakmamaktadır. Belediyeler evde bakım ve evde sağlık hizmeti sunmaktadır.

Başvuru İçin İstenen Belgeler

 • Muhtaçlık durumunu ve yardım talebini ifade eden dilekçe
 • Fakirlik kağıdı
 • Tapu Müdürlüğü’nden alınan mal beyanı
 • SGK’ dan alınan gelir belgesi
 • Farklı bir yardım alınmadığını kanıtlayan belge
 • Maaş dökümü

Ayrıca bu yardımlar valilikler ve kaymakamlıklar bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları eli ile de yapılmaktadır. Yapılan bu yardımlar karşılıksızdır.

Fakirlere Yardım Eden Kurumlar Başvuru Yolları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

İş kurmak isteyen ve bu manada finansal desteğe ihtiyaç duyan kişiler ise Kosgeb tarafından desteklenmektedir.

Kosgeb Destekleri

Kosgeb desteği almak için ilk şart kuruma kayıt yaptırmak ve 32 saat olan girişimcilik eğitim programına devam etmektir. Bu kurslara yapılacak olan başvurular tamamen ücretsizdir ve herhangi bir başvuru şartı bulunmamaktadır. Bu destekler ile devlet işletme kalitesini artırmayı ve bilinçli girişimciler yetiştirilmesini sağlamaktadır. Kurs sonrası kursiyerlere sertifika verilmektedir. Sertifikası olmayan kişilere hibe verilmez ve destekleme ödemesi gerçekleştirilmez. İşletmesini kurarak Kosgeb veri tabanına kayıt yaptıranlar iş planı hazırlayarak Kosgeb’ e sunarlar. Kosgeb yaptığı inceleme sonrası başvurusunu kabul ettiği kişilere 50 bin TL geri ödemesiz ve teminatsız, 100 bin TL ise geri ödemeli ve teminatlı olarak destek vermektedir. Bu ödenekler işletme kurulumu, makine ve teçhizat alımı, ayrıca işletme yazılımlarında kullanılmak üzere verilmektedir. Bu destek için son başvuru tarihi 31 Aralık’dır. 2019 yılı itibari ile yeni destekler verilmeye başlanacaktır.

kosgeb

Kosgeb bazı sektörlerde girişimci olmak isteyen kişilere finansal destek sağlamaktadır.

KOSGEB Desteklenen Sektörler Listesi için tıklayınız.

Kosgeb’ in NACE kodları bulunmaktadır. Desteklemeler buralarda bulunan kodlar dahilinde yapılmaktadır. Kosgeb’ den destek almak istiyorsanız açacağınız işletmenin bu nace kodları listesinde yer alması gerekmektedir. Aksi taktirde destek almanız mümkün olmayacaktır.

İhtiyaç sahipleri devlet tarafından sosyal devlet anlayışının gereği olarak çeşitli maaş ve aylıklarla da desteklenmektedir. Bu ödemeler de karşılıksız sayıldığından hibe durumundadır. Dezavantajlı gruplara ödenen bu aylıkların tutarları her yıl ilgili bakanlıkça belirlenmektedir.

Muhtaç Aylığı

Muhtaç aylığı Vakıflar Genel Müdürlüğü eli ile ödenmektedir. Vakıflar Yönetmeliğine uygun olarak ve burada belirlenen sınırlar dahilinde ödeme yapılmaktadır. Muhtaç aylığından yararlanmak için Müdürlük tarafından belirlenen bazı şartlar vardır. Bu şartlar;

 • Sosyal Güvencesi bulunmayan
 • Gelir getiren bir işte çalışmayan
 • Gelir getiren bir menkul ya da gayrimenkule sahip olunmaması
 • Gelir getiren herhangi bir malın bulunması halinde aylık miktarını geçmemesi
 • Muhtaç olunması (Yetim ve öksüz çocuklar)
 • Engellilik oranının %40 olması durumunda muhtaçlık aylığı ödenmektedir.

Muhtaç aylığı başvuru formunun teslimi ve engelliler için geçerli olan bir kural olarak sağlık raporu ile birlikte illerde bulunan müdürlüklere başvuru yapılacaktır. Geçen yıl için belirlenen muhtaç aylığı tutarı 679 TL’dir. 

Dul Maaşı

Eşi vefat etmiş kadınlara verilen bir maaş türüdür. Geçen yıl itibari ile belirlenen maaş tutarı 500 TL’ dir. Bu maaş dul kadınlara her ay değil 2 ayda bir ödenmektedir. Yani kolay bir hesapla aylık 250 TL’ ye tekabül etmektedir. Maaş başvurusunda bulunan kadının sosyal güvencesinin olmaması ve herhangi bir gelir getirici işte çalışmaması gerekir. Ayrıca vefat eden anne ve babası üzerinden ölüm aylığı alması durumunda dul maaşından faydalanamaz. Aylık gelirinin 250 TL’ nin altında olması durumunda kendisine maaş bağlanacaktır. Bu maaştan faydalanmakta olan kadının bir işe girmesi, Sosyal güvencesinin olması, resmi olarak biri ile evlenmesi ya da gayrı resmi olarak maaş alabilmek için başka bir erkekle yaşadığının öğrenilmesi durumunda maaşı kesilecektir.

dul-muhtaç-aylığı

Dul, yetim ve muhtaçlara devlet tarafından aylık verilmektedir.

e-devlet üzerinden dul maaşı talebinde bulunmak için tıklayınız.

Devlet tarafından  yetim aylığı, ölüm aylığı, evde bakım parası gibi daha bir çok hizmet sunulmaktadır. Bu manada sıkıntı yaşayan kişiler bu aylıklara başvurabilir, belediyelerin, kaymakamlık bünyesinde bulunan vakıfların sosyal yardımlarından faydalanabilirler. Ayrıca ayni ve nakdi yardımlar Sivil Toplum Kuruluşları tarafından da yapılmaktadır. İş kurmak isteyen fakat finansal manada destek talebinde bulunan kişilere de Kosgeb tarafından destek verilmektedir. Belirtmemiz gerekir ki sitemizden herhangi bir sosyal yardım yapılmamaktadır. Belirttiğimiz bu kurum ve kuruluşlar aracılığı ile destek sağlayabilirsiniz. Bağlı bulunduğunuz il ve ilçe belediyelerine müracaat ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Geçen yıl belirlenen yardım tutarları bu şekildedir. 2019 yılında tutarlarda değişiklik olması halinde sizlerle gerekli bilgileri paylaşacağız.Belediye Hibesi Nasıl Alınır? (Güncel) Konusuna 1 Yorum Yapıldı
 1. Ekrem dedi ki:

  Belediye hibesi almak için belediyeye gitmem mi gerekli istanbul kadıköyde yaşıyorum biri bana yardımcı olabilirir mi

Sayfa başına git