Askerde Kredi Kartı Kullanılır mı? (2019)

Askerde Kredi Kartı Kullanılır mı? (2019)
6 Nisan 2019 tarihinde güncellendi.

Askerlik çağına gelmiş olan gençlerimiz sülüslerini almış oldukları andan itibaren asker olarak sayılır. Bu sebeple birliklerine teslim olana kadarki geçen süre de yol izni olarak hesaplanır. Askerlerimizin çok sık sorduğu soruların en başında olan başlıkları değerlendirerek siz değerli okurlarımıza bilgiler vermeye devam edeceğiz. Askerde kredi kartı kullanılır mı? Kredi kartı ve kredi borçları dondurulur mu? Askeriyede nakit para kullanılır mı? Asker ailelerine yardım ediliyor mu? Er ve erbaşlara yapılan maaş ödemesi ne kadardır?

Askerde Kredi Kartı Kullanılır Mı?

Sivil hayatımızda alışıla gelmiş olan bir çok rahatlığı bırakıp asker ocağına teslim olmak çok sayıda gencimizi strese sokmuş olsa da askeriye de eğitim almış olmak, vatani görevini yerine getirmiş olmak oldukça gurur vermektedir. Askeri birliğinize teslim olmuş olduğunuz andan itibaren bir çok şeyi geride bırakarak yeni döneme alışmaya başlayacaksınız. Askeri birliğinize teslim olduğunuzda en çok ihtiyaç duyacağınız şey nakit para olmaktadır. Orada alışmış olduğunuz kredi kartlarını da hayatınızdan çıkarmak zorundasınız. Elbette ki kullanmış olduğunuz bir kredi kartınız varsa bunu yanınızda taşıyabilirsiniz. Fakat askeri birliğin içerisinde kredi kartlarınızı kullanmanız imkansızdır. Burada yapacağınız tüm harcamalar nakit olmaktadır. Çarşı iznine çıkmış olduğunuzda kredi kartınızı kullanmanızda bir sakınca yoktur. Sadece ama sadece askeriyenin içerisinde hiç bir alışverişinizi kredi kartı kullanarak yapamazsınız.

Askerde kredi kartı kullanılır mı?

Askerde kredi kartı kullanılır mı?

Kredi Kartı ve Kredi Borçları Dondurulur mu?

Kredi kartı kullanan veya daha önceden ihtiyaç kredisi çekmiş olan vatandaşlarımız askere gelmiş olduklarında kredileri veya kredi kartı borçları dondurulmaz veya kapatılmaz. Borcunuz aynı şekilde devam etmektedir. Askere gidiyor olmanız bankaların bu kati kuralını değiştirmez ve tüm müşterilere uygulanan aynı prosedürlerden yararlanırsınız. Eğer borcunuz varsa bu borcunuzu askere gitmeden önce kapatmanızı tavsiye ederiz. Fakat kapatma şansınız yok ise her ay düzenli olarak ödemelerinizi yerine getirmeli ve aylık taksitlerinizi aksatmadan düzenli bir şekilde ödemelerinizi yapmalısınız. Aksi taktirde borcunuza faiz eklenerek ödeme yapacağınız tutar artar ve cezai işlemlere tabi tutularak bankaların kara listelerine alınabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi almak için lütfen daha önce paylaşmış olduğumuz yazılarımızı inceleyiniz. Askerlik durumunda kredi kartı ve kredi borç durumu hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Askeriye de Nakit Para Kullanılır mı?

Askere gidecek olan gençlerimizin çok sık sormuş olduğu sorulardan bir tanesi de askeriye de nakit para kullanılır mı? eski yıllarda askeriye içerisinde nakit para kullanarak tüm ihtiyaçlarınızı karşılıyordunuz. Fakat son bir kaç yıldır bu duruma değişiklik getirilmiş ve askeriye içerisinde de bankamatik geçerli olmuştur. Nakit para ile alış veriş yapılmıyor. Banka kartı sayesinde ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Askeriyede kullanacağınız bankamatik kartı tabi ki de birliğinizi teslim olmuş olduğunuzda size verilecektir. Bunun yanı sıra  askere gitmeden önce ziraat bankasından size açılan hesap kartı ile de askeriye içerisindeki ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bu kartın içerisine nakit paralarınızı yatırarak tüm nakit işlemlerinizi bu kart ile gerçekleştirebilirsiniz.Askeriye de Nakit Para Kullanılır mı?

Askeriye de Nakit Para Kullanılır mı?

Asker Ailelerine Yardım Ediliyor mu?

Askere gitmeden önce çekilen ihtiyaç kredileri ve ödemekte güçlük çekilen veya halen devam eden kredi kartı borçları vatan görevini yapmaya gitmiş olduğunuzda doğal olarak aile bireyleri üzerine kalacaktır. Bu gibi durumlarda kredi borçlarınız veya kredi kartı borçlarınız dondurulamaz veya kapatılamaz. Her ay düzenli olarak ödenmek zorundadır. Bu sebeple de askere giden gençlerimizin ailelerine destek verilmektedir. Bu desteklerden yararlanmak için öncelikli olarak yapılması gereken şey Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından muhtaçlık belgesi almak olacaktır. Nüfus cüzdanınızın fotokopisi ile SYDV başvuru yaparak da işlemlerinizi başlatmış olabilirsiniz. Bunların yanı sıra Asker ailelerine her iki ayda bir 275 Türk Lirası ödeme yapılmaktadır. Yani buda 550 Türk Lirası olarak size verilecektir. Askere gitmeden önce ailesinin geçimini sağlayan askerlerimizin aileleri için ücretsiz olarak sağlık, eğitim, gıda,yakacak yardımları yapılarak verilen destekler devam etmektedir.

Asker Ailelerine Yardım Ediliyor mu?

Asker Ailelerine Yardım Ediliyor mu?

Er ve Erbaşlara Ödenen Maaş Ödemesi Ne Kadardır?

Er ve Erbaşlara ödenecek olan maaşlar 657 sayılı devlet memurları kanunun 154. maddesine göre belirlenmiş ve belirlenen tutarlar katsayı çarpımı sonucunda çıkan rakamlara tekabul etmektedir. Doğu bölgelerinde görev yapan er ve erbaşlara ödenecek olan tutar hesaplanan tutarın iki katı olarak belirlenmiştir. Er ve erbaşlar için ödenecek olan maaş tutarları aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

  • Çavuş 1.172 Türk Lirası
  • Onbaşı 1.040 Türk Lirası
  • Er 910 Türk Lirası

Erler Askerlik hizmetine başlamış oldukları tarihten itibaren maaşa bağlanırlar. Erbaşlar ise terfi edilmiş oldukları tarihlerin ay başından itibaren maaşa bağlanacaklardır. Er ve Erbaşlar izin kullanmış oldukları tarihten itibaren maaş ödemeleri kesilir ve izinlerini tamamlayıp göreve başlamış oldukları tarihten itibaren de maaş hesaplamaları düzenlenir. Yani aylık olarak düzenli bir şekilde maaş ödemeleri devam etmektedir.

Bu maaş ödemeleri elbette ki sözleşmeli olarak askerlik görevini yapan er ve erbaşlarımıza ödenen ücretlerdir. 2019 yılında asker maaşlarında veya ailelere yapılan yardımlarda herhangi bir zam gelmesi durumunda sizleri bilgilendireceğiz.Askerde Kredi Kartı Kullanılır mı? (2019) Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Burak Selim Yağcı dedi ki:

    Kredi kartı kullanmak keşke olsaydı çünkü belki ailesi kartına para yatırmış olabilir. Bence bu durum kötü olmuş.

Sayfa başına git