Araç Kredisi Kaç Yaşa Kadar Verilir?

Araç Kredisi Kaç Yaşa Kadar Verilir?
7 Ocak 2019 tarihinde güncellendi.

Son zamanlarda insanların arabalara olan talebi artmaktadır. Herkes bir arabaya sahip olmak ister. Büyük şehirlerde ulaşımın daha kolay sağlanabilmesi ve zamandan tasarruf edilebilmesi için insanların araba sahibi olması bir zorunluluk haline gelmektedir. Araba almak isteyenler için bankalar kredi imkanı sağlamaktadır. Ev almak konusunda daha çok kampanya ve fırsat olsa da artık taşıt kredileri de fazlaca verilmekte ve kolay geri ödeme imkanı sağlanmaktadır. Peki taşıt kredisi hakkında hangi bilgilere sahibiz kredi çekebilmek için hangi şartları yerine getirmek gerekiyor? İlk önce gelin taşıt kredisinin ne olduğunu öğrenelim.

Taşıt Kredisi Nedir?

Ticari ve binek araç sahibi olmak için çeşitli bankaların çeşitli seçeneklerle müşterilerine sunduğu kredilerdir. Taşıt kredisini sıfır veya 2. el arabalar için çekebilme imkanına sahipsiniz. Eğer 2. el bir araba için kredi çekmek istiyorsanız aracın yaşına dikkat etmelisiniz, çünkü bankalar belli bir yaştan sonra 2. el arabalar için kredi vermemektedir. Başka bir konu ise kredi çekebilmek için bazı koşulların sağlanması gerekmektedir. Alınacak kredi için tüm koşullar sağlandığı takdirde herkes taşıt kredisi çekebilmektedir.

taşıt kredisi

Bankalar araba yaşına dikkat ederler ve belli bir yaşa sahip arabalar için kredi vermezler.

Taşıt Kredisini Nasıl Kullanabilirim?

Taşıt kredisini alabilmek için öncelikle sicilinizin bozuk olmaması ve kredi notunuzun kredi çekebilecek yüksek olması gerekmektedir. Daha sonra hangi bankadan kredi çekeceğinize karar vermeniz gerekmektedir. Bunun için tüm bankalar arasında  iyi bir karşılaştırma yapmanız gerekmektedir. Bankalar arabaların fiyatının tamamı için kredi sağlamamaktadır. Sıfır araba için %70 oranında destek sağlamaktadır. 2. El arabalar için ise % 60 oranında kredi imkanı sağlamaktadır. Bu koşulları değerlendirdikten sonra geriye çektiğiniz kredilerin kaç vadede ödeneceğidir. Taşıt kredilerinde en fazla 60 ay vade imkanı sunulmaktadır. Sıfır araç aldığınız zaman araç ipotek edilir ve bu şekilde kredi verilir. 2.el arabalarda ise bankalar genelde kefil istemektedir. Bu müşterinin kredi notuna göre değişmektedir. Araç almaya karar verdiğiniz zaman sunulan vadeyi gelirinize göre iyi ayarlamalısınız. En fazla 60 ay sağlandığını düşünürsek ortalama bir gelirle araba almanız çok da zor görünmemektedir.2. El Araç Kredisini Veren Bankalar

 • Ziraat Bankası
 • QNB Finansbank
 • DenizBank
 • ING Bank
 • İş Bankası
 • Halk Bankası
 • Vakıfbank
 • Odeabank
 • TEB
 • Akbank’ tır.

Akbank taşıt kredisi için birçok fırsatı müşterilerine sunmaktadır. Kredi başvurusu için tıklayınız.

2.el araç kredisini veren bankaları sıraladık. Peki bu araç kredilerinden yararlanabilmek için araç yaşının en fazla kaç olması gerektiği merak konusudur. Sizler için bunu da araştırdık. Yazımızda araç kredisi ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Araç Yaşı Kaç Olmalıdır?

Bankalar bazı imkanlardan yararlanabilmeniz için sizden bazı şartları yerine getirmenizi istemektedir. Bankalar müşterilerinin öncelikle gelirine, kredi notuna ve sicilinin bozuk olup olmadığına bakmaktadır. Tüm bunlar seçtiğiniz banka tarafından incelenip detaylarına bakıldığı zaman eğer kredi çekmenize uygun bulunuyorsa gerekli işlemler başlatılmaktadır. Alacağınız arabanın 2. el olması bankalara göre kredi verme durumu farklılık göstermektedir ve araç yaşı konusunda sınırlama konulabilmektedir. Genellikle araç yaşının en fazla 5 yıl olması bankalar tarafından sınır koyulmaktadır. Bazı bankaların 10 yaşa kadar kredi verdiği de bilinmektedir.

En Uygun 2.El Araç Kredileri

Bankalar 2.el araba almak isteyenlere çeşitli vade ve faiz oranlarıyla kredi seçenekleri sunmaktadır. Bankalar tarafından 2. el taşıt kredisi için verilecek tutar arabanın tamamını ödeyecek miktarda değildir. Müşteri belli bir miktarda araba için peşinat vermek zorundadır eğer arabanın yaşı 5 yıldan fazla ise bazı bankalar tarafında kefil istenmektedir. Sıfır araçlar için ise araba ipotek ettirilir borç ödenene kadar rehin olarak kalmaktadır, borç ödenmemesi halinde gerekli işlemler başlatılır. Kredi ederinin binde 5 oranında dosya masrafına müşteriler tabi tutulmaktadır. Bu konuda bazı bankaların güncel teklifleri incelendiği zaman İş Bankasını 36 ay vade ile 70 bin TL’ lik kredi için % 1.25 oranında bir faiz uygulamaktadır. Garanti Bankası ise aynı miktar ve vade için %2,49 oranında faiz uygulamaktadır.

Bankaların belirlediği yaş şartlarına göre uygun faiz oranları ile sıfır veya ikinci el araçlarınız için taşıt kredisi çekebilirsiniz.Araç Kredisi Kaç Yaşa Kadar Verilir? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
 1. Umut Kumtaş dedi ki:

  Aracım çok eski ama yinede alabiliyorum araba.

Sayfa başına git