KOSGEB Kredisi

Araç İpotekli Kredi Veren 5 Banka 2020

Araç İpotekli Kredi Veren 5 Banka 2020

Nakde sıkışılan anlarda eğer kenarda köşede birikmiş paranız bulunmuyor veya borç isteyecek eşiniz dostunuz yok ise ilk olarak bankalara müracaat ederiz. Ancak bunun için de birtakım koşulları sağlıyor olmak gereklidir. Kredi notu ve geçmişteki kredi sicili bu husustaki en önemli kriterlerden bir tanesidir. Bir diğer koşul ise gelir belgesi olarak karşınıza çıkacaktır. Kredi notunuz düşük ve sunacak bir belgeniz yok ise bankalar size kredi vermeyi kabul etmeyeceklerdir. Bunun için taşıt ipotekli, arsa ipotekli ve ev ipotekli kredi ihtiyaç kredisi veren bankalar bulunmaktadır. İş Bankası, Ziraat Bankası gibi bankalardan ipotekli ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Araç ipotekli kredi veren 5 banka ve talep ettiği koşullar içeriğimiz de anlatmaya çalışacağız.

İpotekli Kredi Veren Bankalar

Bankalar, müşterilerine kredi vermek için karşılığında birden fazla koşul talep etmektedir. Şayet kişiler banka tarafından belirlenmiş olan kriterlere uygun değil ise istediği krediye sahip olamayacaktır. Vatandaşların bankaya başvuru yapması halinde haklarında bir tahkikat süreci başlatılacaktır. Bu süreçte kişilerin kredi notu, geçmişteki kredi sicili, gelir durumu hususları araştırılacaktır. Eğer kredi notunuz riskli grupta yer alıyor, geçmişteki kredi siciliniz ödenmemiş ve bu sebeple yasal takibe düşmüş veya icralık olmuş borçlar yüzünden olumsuz etkilenmiş ise bankalara yaptığını kredi başvurunuz için olumlu dönüş alamazsınız. Tüm bu sebepler dolayısı ile ihtiyaç anında kredi başvurunuz olumlu sonuçlanmıyor ise talep ettiğiniz krediyi almak için birden fazla yöntem geliştirilmiştir;

 • Yüksek gelire ve kredi notuna sahip bir yakınınızı kefil göstererek, 
 • Taşınır veya taşınmaz bir malı bankaya ipotek göstererek 
İpotekli Kredi Veren Bankalar 

İpotekli Kredi Veren Bankalar

Kredi başvurusu yapabilirsiniz. Kara listede iseniz ya da kötü bir kredi notuna sahipseniz gelir durumu ve kredi notu iyi olan birini kefil göstererek veya arsa, ev vb. taşınmaz mallarınızı ya da taşıt gibi taşınır mallarınızı ipotek göstererek kredi alabilirsiniz.

Arsa ve Ev İpotekli Kredi Veren Bankalar

Bankalarda ipotekli kredi olarak adlandırılan bu krediden faydalanmak için şahsınıza ait bir taşınmazı bankaya ipotek etmeniz gerekmektedir. Arsa veya ev ipotekli olarak verilen krediler yalnızca İhtiyaç Kredisi için değil Konut Kredisi alımları için de sağlanmaktadır. Mevcut yöntem genel anlamda yüksek limitli kredi başvurusu gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar tarafından kullanılmaktadır. Yani çekilecek kredi tutarına karşı gelebilecek bir malları bankaya teminat göstererek kredi alınabilecektir. Arsa ve ev ipotekli kredi veren bankalar ise şu şekildedir;

 • Ziraat Bankası,
 • Vakıfbank,
 • Halkbank,
 • Akbank,
 • Denizbank,
 • İş Bankası,
 • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)
 • QNB Finansbank
Arsa ve Ev İpotekli Kredi Veren Bankalar 

Arsa ve Ev İpotekli Kredi Veren Bankalar

Bankalara müracaat ederek 120 ay vadeli konut kredisi veya 60 ay vadeli ihtiyaç kredilerine ipotek göstererek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

İhtiyacınız var ve kredi almak için yukarıda belirttiğimiz engeller sebebi ile kredi alamıyorsanız taşınmaz mallarınızın yanı sıra taşınır yani araç, taşıt gibi mallarınızı da bankaya ipotek gösterebilirsiniz. Ancak araç ipoteğine konut kredisi verilmeyecektir. Daha çok ihtiyaç kredileri için bu seçenek mümkün olacaktır. Taşıt ipoteğine kredi veren 5 bankayı ve koşullarını ayrı başlıklar altında inceleyeceğiz. Ancak bunun öncesinde araç ipotekli krediler için bazı koşulların bulunduğunu bilmeniz gereklidir.

 • Çekilecek olan kredinin tutarı aracın değerinin üzerinde olamaz.
 • Başvuru yapacak olan şahsın aylık düzenli bir gelirinin olması gerekmektedir. Bu husus bankaya belgeli bir şekilde kanıtlanmalıdır.
 • Kredi başvurusunda yaş sınırı önemli bir kriterdir. Başvuru için 18 yaşından büyük olmanız ve bankanın durumuna göre 70 veya 75 yaşından büyük olmamanız gereklidir.
Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar 

Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

 • İpotek edilen aracın kişinin kendi üzerinde kayıtlı olması gerekmektedir. Aracın ruhsatı kişinin üzerinde kayıtlı olması halinde banka daha kolay kredi verecektir. Araç başkasının üzerine kayıtlı ise araç sahibinin rızası talep edilmektedir.
 • İpotek ettirilecek olan aracın değeri belirlendikten sonra mevcut değerin yalnızca %50’si kadar kredi çekilebilecektir. (Bankalar arasında değişiklik gösterebilir.)
 • Araç üzerinde herhangi bir haciz işleminin bulunmaması gereklidir.

Araç rehinli olarak kredi veren bankaların aradığı temel şartlar maddeler halinde belirtildiği gibidir. Bankalar bunların yanı sıra özel şartlar da talep edebilecektir. Bunlar bankadan bankaya çeşitlilik gösterebilir.

1- Vakıfbank Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi

Yüksek limitli ihtiyaç kredisi almak istiyorsanız şahsınıza ait olan aracınızı kullanarak bu krediye basit bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu işlem için yapmanız gereken tek şey elinizde bulunan üzerinize kayıtlı aracınızı bankaya rehin yani ipotek göstermek olacaktır. Bu sayede maksimum 48 ay vadeye kadar ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Kullandırılacak olan kredi için belirlenmiş olan özellikler ise şu şekilde olmaktadır;

 • Başvuru yapacak olan kişilerin düzenli bir geliri olması,
 • Yapılan incelemeler sonucunda kredi notu ve kredi sicilinin olumlu çıkması,
 • Kredinin maksimum vadesi 48 ay olup aylık, 3 aylık ya da kişilerin talebine göre değişken ödeme seçenekleri,
Vakıfbank Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi 

Vakıfbank Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi

 • Kredi kullanacak kişiye Hayat Sigortası, 
 • Kullandırılacak olan kredinin limiti, ipotek ettirilecek olan aracın modeline ve markasına göre tespit edilecek olan değerin %50’si kadar olacaktır. Aynı zamanda rehin alınan otomobilin Kasko Sigortası banka tarafından yapılmaktadır.

Kredinin özelliklerini ve başvuru koşullarını kabul eden kişilere araç ipotekli kredi kullandırılmaktadır. Krediden faydalanacak olan kişilerin; T.C kimlik belgesinin aslı ve bir adet fotokopisi, ipotek ettirilecek olan aracın ruhsat fotokopisi, başvuru sahibinin ikametgah adresi ya da adına kayıtlı güncel tarihli elektrik, doğalgaz, su gibi fatura fotokopileri ve gelir belgesi ile birlikte Vakıfbank şubelerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Krediye uygulanacak olan faiz oranları ise aşağıdaki tablodaki gibi olmaktadır;

Vakıfbank Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Vakıfbank Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Tabloda belirtildiği üzre 50 bin TL kredi almanız halinde 36 ay vadede %1,53 faiz uygulanacaktır. Kredi için talep edilen tahsis ücreti kredi tutarının binde beşi kadar olduğundan 250 TL olarak belirlenmiştir.

2- Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi (%80)

Bireysel ihtiyaçlarınızı karşılamanız adına ipotekli olarak kredi imkanı sağlayan bankalardan bir tanesi de Ziraat Bankasıdır. Yüksek miktarda nakde ihtiyacınız var ise hemen Ziraat Bankasına müracaat ederek finansman ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Üstelik kredi notunuz riskli veya geçmişteki kredi siciliniz bozuk ise endişelenmeyin. Banka ipotek karşılığında ihtiyaç kredisi kullandırıyor. İhtiyaçlarınızı uzun vadeler ve aylık az miktarlarda ödemek istemez misiniz? O zaman kredi özelliklerini hep birlikte inceleyelim;

 • Kredinin vadesi 60 aya kadar kullandırılabilmektedir.
 • Krediden faydalanmak için üzerinize kayıtlı bir gayrimenkulün ipotek edilmesi gereklidir.
 • Banka şubesi tarafından ek güvence talep edilebilecektir.
 • Başvuru sahibinin talep ettiği kredi vadesine göre bu süreç boyunca Konut Sigortası, Deprem Sigortası ve Hayat Sigortası yapılacaktır.
 • Kredinin en yüksek limiti ipotek ettirilecek olan evin ekspertiz değerinin yüzde 80’i kadar olmaktadır. Şayet ipotek ettirilecek olan mal işyeri ise ekspertiz değerinin yüzde 75’ine, imarlı arsa ise yüzde 50’sine kredi verilmektedir.


Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi 

Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi

Ziraat Bankası ipotekli ihtiyaç kredisi için belirlenen özellikler bu şekilde olup başvuru için Kanun kapsamında ipotekli bireysel finansman kredisi için talep edilen bazı evraklar bulunmaktadır.

 • Kredi başvuru formu (Ziraat Bankası şubesinden alınacak.)
 • Başvuru sahibine ait T.C kimlik belgesi ya da sürücü belgesinin aslı ve bir adet fotokopisi,
 • Krediye karşılık gösterilecek olan taşınmazları teşvik edici belgeler,
 • Gelir belgesi, 
 • Serbest Meslek Mensubu üyesi olanların bağlı bulundukları kuruluştan temin edecekleri üyelik belgesinin fotokopisi,
 • Tüzel kişilerin başvuru yapması için ortağı olduğu şirkete ait olan sözleşmenin yer aldığı ticari sicil gazetesi

Gerekli belgelerdendir. Banka gerekli gördüğü durumlarda farklı evraklar da talep edebilir. Bu evraklar ile birlikte ipotekli kredi başvurusu yapmanız halinde ödeyeceğiniz aylık taksit tutarları ve size mâl olacak yıllık maliyet oranlarını aşağıdaki hesaplama tablosundan inceleyebilirsiniz;

Kredi TutarıVade (Ay)Faiz Oranı (%)Aylık Taksit TutarıYıllık Maliyet Oranı (%)
20.000 TL60 Ay% 1,53552,74 TL% 24.712
30.000 TL60 Ay% 1,53829,11 TL% 24.712
40.000 TL60 Ay% 1,531.105,48 TL% 24.712
50.000 TL60 Ay% 1,531.381,86 TL% 24.712
70.000 TL60 Ay% 1,531.934,60 TL% 24.712
90.000 TL60 Ay% 1,532.487,34 TL%24.712
100.000 TL60 Ay% 1,532.763,71 TL% 24.712

Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi faiz oranı kredi tutarına ve vadeye göre değişiklik göstermemektedir. Çekeceğiniz kredi tutarlarına göre tablo örnek olarak hazırlanmıştır. Kendi belirleyeceğiniz tutarlar ve vadeler ile hesaplama yapmak istiyorsanız “Hesaplama” linkine tıklayarak siteye yönlendirilebilirsiniz.

3- Akbank İpotekli İhtiyaç Kredisi

Akbank üzerinden yüksek limitli kredi çekmek isteyenler ipotekli kredi başvurusu yapabilirler. Uzun vade seçenekleri ve yüksek tutarlarda kredi alınabilmesi için ilk koşul başvuru sahibinin 18 yaşını doldurmuş reşit bir birey olmasıdır. Bunun yanı sıra düzenli bir geliri olması da koşulların arasında bulunmaktadır. Kullandırılacak olan kredi için adından da belli olduğu üzre bir ipotek tesis edilmesi gereklidir. Şahsınıza ait ya da bir yakınınıza ait olan konutu bankaya güvence olarak gösterdiğinizde banka kredi notunuzu ikinci plana atacak ve talep ettiğiniz krediyi sizlere sağlayacaktır.

Akbank İpotekli Kredi

Akbank İpotekli Kredi

Verilen krediye karşılık olarak teminat yani güvence olması adına işyeri ya da konut ipoteği talep edilecektir. Aynı zamanda kredi başvurusunda bulunacak olan kişilere Hayat Sigortası yapılmaktadır. Uzun vadeli ve uygun ödeme seçenekleri ile verilen kredilerin taksitleri başvuru sahibinin bulunduğu hanede ikamet eden kişilerin aylık ortalama gelirlerinin %50’sini geçmeyecek şekilde ayarlanmaktadır. Başvuru için hazırlanması gereken genel evraklar diğer bankalar ile aynı olup banka gerekli gördüğü durumlarda ek güvence gibi farklı evraklar da talep edebilir. Faiz oranları vadeye göre çeşitlilik göstermektedir. Aşağıdaki hesaplama tablosundan faiz oranlarına göre aylık ödeyeceğiniz taksitleri ve yıllık maliyet oranlarını inceleyebilirsiniz;

Kredi TutarıVade (Ay)Faiz Oranı (%)Aylık Taksit TutarıYıllık Maliyet Oranı (%)
50.000 TL12 Ay% 2,154.898,00 TL%  37,1458
50.000 TL24 Ay% 2,052.783,30 TL% 34,6088
50.000 TL36 Ay% 1,972.078,13 TL% 32,8870
50.000 TL48 Ay% 1,931.736,66 TL% 32,0331
50.000 TL60 Ay% 1,911.541,86 TL% 33.1043
100.000 TL12 Ay% 2,159.795,99 TL% 37,1459
100.000 TL24 Ay% 2,055.566,60 TL% 34.6087
100.000 TL36 Ay% 1,974.156,27 TL% 32,8869
100.000 TL48 Ay% 1,933.473,32 TL%32,0331
100.000 TL60 Ay% 1,913.083,73 TL% 32.3427

Belirlenmiş olan faiz oranlarına göre aylık taksit ödemeleri ve yıllık maliyet oranları tablodaki gibi olup taşınır ve taşınmaz rehin ücreti ve ekspertiz ücreti toplamda 980 TL’dir. Bunların yanı sıra Sigorta Ücretleri de bulunmaktadır. Bu sebeple asıl hesaplamayı çekeceğiniz tutarlara göre banka şubelerinden yaptırmanız gereklidir.

4- Türkiye Ekonomi Bankası İpotekli Kredi (%60)

Bütün ihtiyaçlarınızı giderebilmeniz adına şahsınıza ait olan evi bankaya ipotek ederek kredi karşılığında güvence olarak gösterebilirsiniz. Banka tarafından ipotek ettirilecek olan evin ekspertiz değerinin yüzde 60’ına kadar kredi kullandırılmaktadır. Kredi vadesi boyunca faiz oranı sabit kalmaktadır. Piyasada oluşan faiz oranlarından etkilenmemektedir. 60 aya varan vade ile kullandırılan kredi için esnek ödeme planı hazırlanabilmekte olup taksitler kişilerin bütçelerine göre belirlenebilecektir.

Krediden faydalanmak için başvuru sahibinin düzenli bir gelire sahip olması gereklidir. Aynı zamanda kredi notunun ve geçmiş kredi sicilinin olumsuz etkilenmemiş olması gerekmektedir. Koşulları sağlayan ve kredi karşılığı teminat olarak gösterebilecek bir konutu olan kişiler nüfus cüzdanı, gelir belgesi, ipotek edilecek konut tapusunun fotokopisi ile en yakın TEB şubesine müracaat edebilirler.

Türkiye Ekonomi Bankası İpotekli Kredi 

Türkiye Ekonomi Bankası İpotekli Kredi

 • Krediye uygulanacak faiz %2,69′dur.
 • Tahsis ücreti kredi tutarının %0,5 (binde beşi) kadar olmaktadır.
 • Ekspertiz ücreti olarak 702.14 TL talep edilmektedir.
 • İpotek tesis ücreti 257.24 TL olarak belirlenmiştir.

Kredinin özellikleri bu şekildedir. Buna göre 50 bin TL kredi çekmeniz halinde %2,69 faiz oranı ve 60 ay vade uygulaması yapıldığında aylık ödenecek taksit tutarı 1.895,80 TL olacaktır. Bu kapsamda yıllık maliyet oranı ise %46,4099 şeklinde hesaplanacaktır.

5- Halkbank İpotekli İhtiyaç Kredisi (%80)

Halkbank tarafından kullandırılacak olan kredi Mortgage Yasası kapsamında verilmekte olup Bireysel Destek Kredisi olarak kullandırılmaktadır. Yüksek tutarlardaki ihtiyaçlarınızı gidermek adına sahip olduğunuz evi kredi karşılığı teminat olarak gösterip talep ettiğiniz krediye uzun vadeler ve uygun faizler ile sahip olabilirsiniz. Teminat olarak gösterilen evin ekspertiz değerinin %80’i kadar kredi kullandırılmaktadır. Uygulanacak maksimum vade ise 60 ay olarak belirlenmiştir.

Halkbank İpotekli İhtiyaç Kredisi 

Halkbank İpotekli İhtiyaç Kredisi

Kredi faiz oranları sabit olup %1,59 olarak belirlenmiştir. Buna göre 100 bin TL kredi çekmeniz halinde;

 • 12 ay vadede aylık; 9.402,61 TL,
 • 24 ay vadede aylık; 5.232,17 TL,
 • 36 ay vadede aylık; 3.865,55 TL,
 • 48 ay vadede aylık; 3.199,45 TL,
 • 60 ay vadede aylık; 2.758,59 TL 

ödeme yapılacaktır. 100 bin TL ipotekli kredi çekmeniz halinde kredi tahsis ücreti 500 TL, ekspertiz ücreti 800 TL, ipotek tesis ücreti ise 155, 76 TL olacaktır.

Bankaların ipotek karşılığında verdiği krediler içerikte belirtilmiştir. Siz de ipotek edeceğiniz taşınır veya taşınmaz malınız var ise bu kredilere başvuru yapabilir, ihtiyaçlarınızı ertelemek zorunda kalmazsınız.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.