300 Koyun Projesi Tarla İpoteği ve Geri Ödeme Planı (15 Ay Sonra)


300 Koyun Projesi Tarla İpoteği ve Geri Ödeme Planı (15 Ay Sonra)

300 Koyun Projesi Tarla İpoteği ve Geri Ödeme Planı (15 Ay Sonra)


2018 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından öngörülen 300 koyun projesi ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmaz iken, projenin detayları hakkında tahminlerde bulunduk. 300 Koyun Projesi Tarla İpoteği ve Geri Ödeme Planını değerlendirdik. 

300 koyun projesi desteğinin şartları neler, hangi illerimizi kapsıyor, kaç dönüm tarla gerekiyor, kimlere verilecek, başvurular ne zaman yapılacak, sonuçlar ne zaman açıklanacak, geri ödeme sistemi nasıl ve kaç taksitte geri ödenecek gibi sorular henüz net cevap bulmaz iken, tahmini veriler içeriğimizde..

300 Koyun Projesinin Şartları Nelerdir?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının öne sürdüğü bu projede her her aileye 300 koyun verilmesi planlanıyor ve bununla birlikte 300 koyun haricinde çiftçilere maaş, yem desteği veteriner ve aşı desteği verilmesi planlanıyor ise bunun için büyük miktarda bir bütçe ayrılması gerekmektedir.

Ortalama bir hesaplama yapılması gerekirse 300 koyun verilen bir Çiftçi’nin koyun başına 1.000 TL tutar hesaplandığında sadece koyunlar 300.000 TL tutmaktadır. Bunun haricinde çiftçiye devlet tarafından asgari ücret maaş ödemesi yapılması söz konusu olduğunda 2018 yılında brüt asgari ücretin 1.900 TL civarında olduğu düşünüldüğünde, çiftçimize en az 12 ay boyunca asgari ücret maaşı ödenecektir. Bu dada 1.900 TL X 12 olarak hesaplandığında 22.800 TL. bir senelik çiftçi maaşı ortaya çıkmaktadır.

300 Koyun Hibe Şartları Nelerdir? Asgari Ücret Maaş Desteği 2018 yılında nasıl başvuru yapılacağını haberimizden öğrenebilirsiniz.

Yani devlet 300 bin lira koyun desteği verdiği çiftçiye bir yıllık asgari ücret maaş karşılığı da 22.800 Türk Lirası ödeyecektir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Eşref Fakıbaba’nın belirttiği üzere destek bununla da bitmiyor. Hayvanların yem giderleri için destek talep eden çiftçimize yem parası 300 koyunun bakımı için veteriner ücreti ve aşı ücretleri de devlet tarafından karşılanacaktır. Devlet destekleme ödemeleri kapsamında zira şuan veterinerde aşı hizmetleri devlet tarafından karşılandığı varsayılır ise ortaya sadece yem parası kalmaktadır. Köyde çiftçilik yapan kendi kendine ekip biçen buğday, arpa, yonca gibi ürünleri yetiştiren çiftçi için yem giderleri çok tutmasa da herhangi bir çiftçilik faaliyeti bulunmayan bir çiftçi için yem giderleri çok yüksek olacaktır.

300 Koyun Ne Zaman Verilecek? henüz bu konuda bakanlık tarafından bir açıklama yapılmadı. Başvuru tarihleri proje rehberinde yayınlanması bekleniyor.

300-koyun-ne-zaman-verilecek

Köye dönüş yapan bir çiftçi samanı ve balyeyi dahi satın al alır ise bu işin üstesinden gelemeyecektir. Bu kapsamda devlet tarafından çiftçilerimize yani gideri olarak da yıllık en az 20 bin TL civarında bir ödeme yapılması gerekmektedir.

300 Koyun Desteği Şartları ve Asgari Ücret Maaş Prosedürü hakkında güncel net bilgiyi bu sayfadan alabilirsiniz.

300 koyuna ilaveten çiftçiye ödenen 1 yıllık asgari ücret maaşı ile birlikte yem parası da ilave edildiğinde ortalama her aile için 400 bin lira civarında bir bütçe ayrılması gerekmektedir. Bu projede 10 aileye 4.000.000 TL, verildiğinde 100 aileye 40.000.000 TL. 1000 aileye 400.000.000 TL. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bütçesinden ödenek ayrılması gerekir. Bu tutar ise Bakanlığın tarım ve hayvancılığa ayırabileceği bütçe imkanının üzerinde olduğu değerlendirilmektedir.

300 koyun projesine bir de çiftçi yönünden bakalım. Büyükşehirler de ikamet eden ve iş sahibi olmayan memleketinde tarlası ve arazisi bulunan çiftçilerin hayvancılık ile iş sahibi olmaları ve küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi amaçlanıyor. 300 koyun verilecek çiftçilerimiz den çiftçi kayıt sistemine Kayıtlı olmak gibi şartlar haricinde en önemli şart 300 koyunun değerinde arazi ve tarla ipotek ettirilmesi öne sürülüyor. Az önce yaptığımız hesaplamaya göre çiftçinin 300 koyun alabilmesi için devletten 400 bin TL civarında bir bütçe ihtiyaç olduğunu hesaplamıştık.

Bu kapsamda Çiftçi’nin bu destekten faydalanması için 400 bin TL eksper değeri olan tarla arazi veya evini ipotek ettirmesi gerekiyor. Burada çiftçilerimizin soracağı en önemli soru 400 bin lira tutarında taşınmaz malı olan zaten devletin herhangi bir destek beklemez. Burada yapılmak istenen istihdam imkanı sağlamak ise, devlet desteği ile küçükbaş hayvancılığa başlayacak Çiftçilere teşvik sağlanması ise bu sadece arazi sahipleri için yarar sağlayabilecektir. Bu destek görüşümüzce istihdama fayda sağlayamayacağı gibi arazisi olan Çiftçi’nin hayvan sahibi olmasına fayda sağlayacaktır.

Ancak Bakanlığın küçükbaş hayvan sayısını arttırma düşüncesi ve yurt dışından et ithalatının azaltma çabası yerindedir. Çünkü bu sayede yıllar önce memleketinden büyükşehire göçmüş olan ve halen memleketinde tarlası tokatı bulunan Çiftçi’nin köye dönüş yaparak 300 hayvan ile küçükbaş hayvancılığa başlamasını sağlayabilir. Ancak köyde halen hayvancılık ile uğraşan ipotek ettirecek arazisi olmayan 50 veya 100 koyun ile geçimini sağlamaya çalışan çiftçilerimize Bu proje hiçbir fayda sağlamayacağı görüşündeyiz.

Hayvancılık yatırımlarında önemli bir konu ise halen hayvancılık ile uğraşan ve bu işi yapan çiftçilerimize destek olmasıdır. Bu kapsamda proje de teşviğin araç içi olan çiftçiye değil küçük aile işletmelerinin sürü sayısının çoğaltılmasına yönelik verilmesinin daha uygun olacağı değerlendirilmektedir. 2018 yılında genç Çiftçi projesinde verilecek olan 30 bin lira hibenin ise 50.000 liraya çıkarılacağı duyma alınmıştır  bu tutarın 50.000 liraya çıkarılması yerinde bir karardır.  

Ziraat KOSGEB tarafından esnaflara verilen hibe desteği de 50 bin liradır. 2018 yılı genç Çiftçi projesinde yapılmasının uygun olacağını düşündüğümüz bir husus ise köye dönüş yapan Çiftçi’nin 50 bin lira hibe ile hayvancılığa başlaması sonrasında belirli bir süre para kazanması söz konusu olmadığından Çiftçi’nin sigortalı olarak herhangi bir işyerinde çalışma özgürlüğünün engellenmesi yönündedir. Burada her ne kadar bakanlık tarafından hibenin gerçek kişilere verilmesi amaçlanmış ise de 50.000 liraya köye dönüş yapıp 50 koyun alan bir çiftçi ahırı arazisi yemi tarlası geçirme maaşı sigortası olmadan ailesinin idamesini yerine getiremez. Bu kapsamda genç Çiftçi 2018 projesinin de uzmanlar tarafından yenilen değerlendirilmesine daha önce hibe verilen çiftçinin geri dönüşlerinin incelenmesini uygun olacağı değerlendirilmektedir.

300 Dönüm Projesinde Kaç Dönüm Tarla Gerekiyor?

Bakanlık tarafından bu konuda henüz bir açıklama yapılmadı ancak çiftçinin 400 bin lira değerinde destek alacağı düşünüldüğünde, 400 bin liralık destek için 5-10 bin lira değerinde bir iki tarla sahibi olmanın yeterli görüleceği tahmin edilmiyor. Kaç tarla gerekiyor sorusunun tahmini cevabı;

Çiftçinin ipotek ettirebileceği tarlaların eksper değerleri kadar destek verileceği tahmin ediliyor. Yani ne kadar tarla, o kadar koyun, ne kadar ipotek, o kadar destek..

Geri Ödemeler 15 Ay Sonra Başlayacak!

Sayın Bakan Eşref Fakıbaba projenin ayrıntılarını Cumhurbaşkanımızın açıklayacağını bildirirken, 300 koyun alan çiftçimizin ödemelerinin 15 ay sonunda başlayacağını anlattı. Bu projenin sosyal bir proje olmadığını, 45 milyon olan küçükbaş hayvan sayısının 90 milyona çıkarılmak istendiğini anlatan sayın Bakan, 1 buçuk yılın sonunda 300 kuzu Bakanlığa teslim edilecek ve yapılacak hesaplama sonucunda fazlası çiftçiye geri iade edilecek.

Hayırlı ve uğurlu olması dileğimizle.Etiketler:

300 Koyun Projesi Tarla İpoteği ve Geri Ödeme Planı (15 Ay Sonra) Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. şahin tahtaoğlu dedi ki:

  Ben koye donmek istiyorum ama hic tarlam yok ev yok babamin mali var faydasi yok bize yardimci olun benim gibi gariban cok ev yapin 100 koyun vern ama biz lere sahip cikin ben cobandim ssk icin biraktim geldim simdi ise 2 cocuk var koye gitsem yapacak is yok tsk ederim saygilarimla basimi sokacak ev yok yardimci olur saniz sevinirim

 2. oruc hakverdi dedi ki:

  Bence köye dönüs yapana ilk önce tarla verilmeli.ahir yapimina ve ev yapimina destek verilmeli,sonra koyun verilse bu iş olur.
  sadece ipoteki olana koyun verip bu işten kar beklemek,zengini zengin eder.
  koyunculuk yapmak isteyen gercek ten köye donus yapacak kitleye hic ulasmaz,bu proje eksik ve yine simsarlarin cebine gidecek bu koyunlar.

 3. İhsan dedi ki:

  Her akıl sahibi gibi bende diyorum 400 bin lira lik tarlam olsa size niye ihtiyaç duyarim köyden neden geleyim bu millet de o kadar mal dı yani .bu parası olana güzel parası olana özel

 4. İhsan dedi ki:

  Yani zengin yine zengin, fakir yine fakir kalacak . Buda hiç bir fayda sağlanacak. İşsizlik yine aynı, şehir yine aynı olacak

 5. Yavuz kestek dedi ki:

  Slm aksaray Bağlıköy lü bir kişiyim köyde üç katlı alt katında katı müsait ikiyüz metre kare yanına da bir ahır yapmak istiyorum kendi paramla ben Avrupa da yaşıyorum eskiden köyde koyunlarımız vardı babam rahmetli olunca bırakmak zorunda kaldık köyüme döneceğim üç çocuk babasıyım bana yardımcı olursanız sizlere çok minnettarım sağ olun

Sayfa başına git