218 Bin Çiftçiye Hazine Arazileri 10 Yıllık Kiralanacak

218 Bin Çiftçiye Hazine Arazileri 10 Yıllık Kiralanacak
27 Aralık 2018 tarihinde güncellendi.

Geçen yıl itibari ile çiftçilere hazine arazileri kiralanmaya başladı. Kira tutarı ecrimisil bedel üzerinden hesaplanacak. Bu bedelin %50′ si tutarında kira alınacak. Uygulamadan 218 bin çiftçinin yararlanacağı düşünülüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’ nın ortak çalışması olan hazine arazilerinin kiralanması konusunda detaylar haberimizde.

Hazine Arazilerinin Kiralanması

Hazine arazilerinden belirli dönemlerde yapılan düzenlemeler ile vatandaşlar yararlandırılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından ortak yürütülecek olan düzenlemenin koşulları belirlendi. 2 bakan tarafından yapılan açıklama neticesinde çiftçilere hazine arazileri kiralanacaktır. Kiralanacak olan arazinin metrekaresi 3 milyar 400 milyondur. Ödenecek kira tutarları, kiralanacak olan arazilerin bulunduğu bölgelere göre değişecektir. Ancak genel olarak yapılan açıklama neticesinde ecrimisil bedelin yarısı tutarında kira ödenecektir.

Geçen yıl uygulanan politika havza bazlı üretim modelidir. Yani vatandaşın ihtiyacı doğrultusunda değil de, devletin öngördüğü şekilde ve gösterdiği alanlarda tarım faaliyeti yapılacaktır. Yani kiralanan arazilerde aslında devlet üretimi yapılacak ürüne karar vermiş olacak. Üretim ülke ihtiyaçları doğrultusunda yapılacak. Çiftçilere kiralanacak olan araziler toplam tarım arazilerinin sadece %5‘ ini oluşturmaktadır. Hazine arazilerinin kiralanması için;

hazine-arazileri-kiralamak

Çevre ve Orman Bakanlığının birlikte yürüttüğü çalışma ile devlet arazilerinin %5’i 218 bin kişiye 10 yıllığına kiralanacak.

 • T.C. vatandaşı olmak
 • Tarım faaliyeti yapacak toprağı olmamak
 • Arazisi olanların belirlenen büyüklükte olmaması
 • Çiftçilik faaliyetleri ile uğraşmak şartları aranmaktadır.

Ecrimisil Bedel Nedir?

Gerçek ve tüzel kişiler kayıt dışı kullanımlar sebebi ile devlet arazilerini işgal ediyorlar. Bu anlamda şahısların kusur durumuna ya da idarenin uğradığı herhangi bir zarar olup olmamasına bakılmamak kaydı ile idare tarafından vatandaştan talep edilen tutara ecrimisil bedel deniyor. Geçen yıl yapılan düzenleme ile birlikte işte bu bedel üzerinden mücavir alan olup olmadığına bakılarak devlet arazilerinin bir kısmı vatandaşlara kiralanacak. Devlet destekli ceviz yetiştirmek ister misiniz?

Kira Bedellerinin Hesaplanması

Bakanlık tarafından kira bedellerinin hesaplanmasında bazı kriterler belirlenmiştir. Bu kriterler arazinin bulunduğu alana göre değişiklik gösterebilmektedir. Mücavir sınırlar içinde ve dışında kalanların ödemeleri de farklı olacaktır. Aynı zamanda seçilen ödeme türüne göre indirim uygulanması da söz konusudur. Yapılan basın açıklaması neticesinde elde edilen veriler aşağıdaki gibidir; • Belediye ve mücavir alanlarda bulunan hazine arazilerinin kiralanması durumunda, kira tutarı arsanın rayiç bedeli olacak.
 • Ödeme taksitlendirilebilecek. Taksit yapılan ödemelerden vade farklı alınacak.
 • Bir yılda 2 eşit taksit ödenecek.
 • Vade en fazla 6 yıl olacaktır. Yani maksimum taksit sayısı 12’dir.
 • Kiralanacak olan arazilerin mücavir alanlarda olmaması durumunda ödenecek olan kira tutarı rayiç bedelin %50′ si olacaktır.
 • Hazine arazilerine karar verildikten ve kira bedeli rayiç bedel üzerinden hesaplandığında şayet ödeme türü tek taksit yani peşin olarak belirlenirse kiraya %20 oranında indirim yapılacaktır. Yani tek taksit olarak ödeme seçeneğinde arazinin mücavir alan içinde olması durumunda rayiç bedelinin tamamı tutarından, mücavir alan dışında kalan arazilerin ise rayiç bedellerinin yarısından %20 tutarında indirim uygulanacaktır.
 •  Taksit türü şu şekilde de seçilebilmektedir; Rayiç bedel üzerinden hesaplanan tutarın yarısının peşin olarak ödenmesi, kalan tutarın ise taksitlendirilmesi durumunda çiftçilere %10 indirim uygulanacaktır.
 • Mera olmayan ve kullanılmayan alanların tarım arazisi olarak kullanılması ile ilgili Bakanlık gerekli şartları sağlamayı hedeflemektedir.
hazine-arazisi-kiralama

Hazine arazileri 10 yıllığına kiralanıyor.

Örnek:

Kiralayacağınız arazinin mücavir alan olması durumunda kira bedelini peşin ödemeniz halinde %20 indirim yapılacağı için kira bedelinin 2 bin TL olması durumunda bedelin tamamının ödenmesi gerektiğinde 2000 TL’ nin %20 tutarında indirim uygulaması söz konusudur. 2.000 %20 = 400 TL indirim yapılacaktır. Yani ödemeniz gereken tutar 1600 TL olacaktır.

Mücavir olmayan alanlarda rayiç bedelin yarısı ödeneceği için 2000 TL olması durumunda 1000 TL ödeme yapılacaktır. Yine peşin ödeme durumunda bu tutarın %20′ si tutarında indirim yapılacağı için 200 TL indirim uygulanacaktır. Kira bedeli olarak 800 TL ödemeniz gerekecektir. Çiftçilerin sulama ve elektrik borçları verilecek olan destekleme ödemelerinden kesilerek tahsil edilecektir.

Hazine Arazilerinin Kiralanmasının Faydaları

 • Bakanın yaptığı açıklamalar neticesinde devlet bu uygulama ile vatandaşla mal varlığını paylaşmış oluyor.
 • Birçok tarım arazisi sözleşmesiz olarak kullanılmaktadır. Bu araziler, bu uygulama ile birlikte kayıt altına alınacaktır. Kayıt dışı uygulamanın önüne geçilecektir.
 • Bedelini ödemek koşulu ile 218 bin kişiye arazi kullanma imkanı doğuyor. Bu yolla bir nevi istihdam ortamı sağlanıyor.
 • Araziler kullanılarak devlet gelir elde etmiş oluyor.
 • Tarımsal anlamda faaliyet gösteren kişiler Çiftçi Kayıt Sistemi‘ ne kayıt olacaklar.
 • Arazi verimlilik kazanacak.
 • 10 yıllık kira süresi bittikten sonra kişi isteğe bağlı olarak bu arazileri satın alabilecek.
 • Kira karşılığında bir bedel ödeyen kişi tohuma, traktöre vb. tarımsal unsurlara daha iyi yatırım yapacak.
 • Devletin sunduğu kredi ve hibe destekleri ile üretim aşamasında çiftçilere finansal kaynak sağlanacak.
 • Tarımsal sigortalardan çiftçiler faydalandırılacak.

Siz de devlet arazilerini 10 yıllığına kiralayabilir ve bu uygulama ile tarımsal faaliyetlerinizi sürdürebilirsiniz. Çiftçilere verilen desteklemeler ile aslında bu kira giderleri de yine devlet tarafından karşılanmış olacak. Hem araziler tarımsal anlamda değerlendirilmiş, hem de kullanılan arazi miktarının sayısı artırılacak. Bu uygulama kayıt dışı kullanımın ve tarımsal faaliyetlerin de önüne geçiyor. Çünkü başvuran çiftçiler ÇKS kaydının olması gerekiyor. Hem de ekimi yapılacak olan ürünlerin devlet tarafından kontrol edilmemesinin ve ihtiyaç doğrultusunda üretilmesinin önü açılmış oluyor.

Başvurular 19 Kasım itibari ile bitmiş olup 2019 yılında tekrar başvuru durumu söz konusu olduğunda tarihlerini ve şartlarını sizlerle paylaşacağız.218 Bin Çiftçiye Hazine Arazileri 10 Yıllık Kiralanacak Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. Adil top dedi ki:

  Merhaba ben devlet arazisini kiralamak istiyorum

 2. Nurgül Oğuz dedi ki:

  Ya Allah aşkına biraz daha gerçekçi olun bu gün mazot 6.3 lira gübre 190 lira iken hangi çiftçiden bahsediyorsun uz. Çiftçiye pompa başında mazot arazi tutarında 3.0 gübre çuval bazında 50 lira olacak ki çiftçi üretsin. Bunun acilen yetkililerden araştırılıp çözüm geliştirmesi beklenmektedir.Yoksa Türk çiftçisi bitik durumda.

Sayfa başına git