Tarım ve Hayvancılığa 100 Bin TL. Hibe Verilecek! Çiftçilere Müjde!

Tarım ve Hayvancılığa 100 Bin TL. Hibe Verilecek! Çiftçilere Müjde!
12 Temmuz 2019 tarihinde güncellendi.

12 Temmuz 2019 günü Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine göre kırsalda yaşayan uzman ellere 100 bin Tl. hibe desteği verilecek.  Hibe desteği nüfusu en az 20.000’den az olan yerleşim yerleri ve köyler için uygulanacak. Proje 2019 ve 2020 yılları için belirlenen illerde uygulanacak. 100 bin Tl. tarım ve hayvancılık hibesi nasıl alınır, şartları nelerdir, kimlere ödenecek, başvurular nereye yapılacak, işte ayrıntılar..

100 Bin TL. Hayvancılık Hibesi Nasıl Alınır?

Hibenin alınabilmesi için başvuru sahibinin aşağıda yer almakta olan alanlarda eğitim vermekte olan Meslek Yüksek okulu ya da Üniversite mezunu olması gerekiyor. Bölümler;

 1. Gıda ve Su Ürünleri,
 2. Ormancılık,
 3. Tarım,
 4. Hayvancılık

Eğer bu bölümlerden mezun olmuş iseniz, başvuru hakkına sahipsiniz.

İkinci şart olarak başvuru sahibi uzman kişinin proje geliştirmesi ve bu projeyi nüfusu 20 binden az olan ve Bakanlıkça belirlenmiş olan bölgelerde uygulaması gerekiyor. Kişi bu bölgede ikamet etmesi veya ikamet etmeyi taahhüt etmesi gerekiyor.

100 Bin Tl. Hibe Hangi İllere Verilecek? Pilot İller Hangileri?

Projenin 2019 ve 2020 yılları arasında belirlenmiş olan pilot illerde verilecek. Bu illerimiz şunlar;

 1. Amasya,
 2. Düzce,
 3. İzmir,
 4. Mardin

Çiftçilerimiz şuan itibariyle sadece bu 4 ilde nüfusu 20 binden az olan yerleşim yerlerinde hayvan hibesine başvuru yapabilecekler. Eğer çiftçi burada yaşamıyorsa, başvuru da burada yaşayacağını taahhüt etmesi gerekiyor.

100 Bin Lira Hibe Verilecek Sektörler Listesi

 1. Hayvancılık projeleri
 2. Su ürünleri projeleri
 3. Tıbbi ve aromatik bitki üretimi ve yöresel tarım ürünlerine ait projeler,
 4. Bitkisel üretim projeleri,
 5. Yukarıda bahsedilen 4 sektörde üretilen ürünlerin depolanması, işlenmesi, ve paketlenmesine yönelik projeler

5. maddede bahsedilen örneğin çiftçimiz aromatik bir bitki yetiştiriyor. Bu bitkinin paketlenmesine yönelik bir projesi var ve eğer kabul görülürse bu projelere de 100 bin Tl. geri ödemesiz destek verilecek.Başvurular Nereye Yapılacak?

Hibe hak sahibi kişiler ile Tarım ve Orman İl Müdürü arasında yapılacak bir sözleşme ile verilecek. Bu kapsamda başvuruların İl Tarım ve Orman Müdürlüklerine yapılması bekleniyor. Başvuru sahibinden talep edilecek evraklar ve belgeler henüz netleşmese de, aşağıda yer alan evraklara ihtiyaç duyulacağı değerlendiriliyor.

 1. Başvuru sahibinin kimliği,
 2. Tarım alanında meslek yüksek okulundan veya üniversiteden mezun olduğunu gösterir diploması,
 3. Hibe ödenecek 4 ilden herhangi birine ait nüfusu 20 binden az olan bölgede ikamet ettiğini gösterir ikamet belgesi veya taahhüt evrakı,
 4. Hibe için tarımsal proje,

Bakanlık bu konuda genç çiftçi projesi gibi hazır projeler hazırlayarak başvuru alabileceği gibi, proje de bulunması gereken hususları belirtir bir başvuru kılavuzu da yayınlayabilir. Bu husus henüz netleşmedi.

Bizim Köyü Kapsıyor mu?

6360 sayılı Kararnamede değişlik yapılmasına dair kanun yayınlanmadan önce ( kanunu buradan görebilirsiniz: http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.6360.pdf ) eğer ikamet ettiğiniz yer köy olarak geçiyor ve tüzel kişiliği mevcut ise, projeye başvuru yapabilirsiniz. Aşağıda yer alan görsel Resmi Gazete’den alınmıştır.

Hibe başvurusu yapılabilecek yerlere ait açıklama görseli

 

Diğer İllere de Verilecek mi?

Pilot bölge olarak 4 ilimizde başlatılan projeden verim alınabilirse, diğer illerimize de uygulanacağını değerlendirmekteyiz. Ancak bu hususta Resmi Gazete’de bir bilgi mevcut değil.

Başvurular Ne Zaman Yapılacak?

Başvuru tarihine ilişkin de net bir bilgi bulunmasa da, Kırsal Kalkınma da Uzman Ellerin Desteklenmesi projesi 12/07/2019 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu tarihten itibaren başvuruların alınabileceği veya Bakanlığın bu hususta bir başvuru kılavuzu yayınlayacağını değerlendirmekteyiz.Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git