Sicili bozuk olanlara kredi affı çıkacak mı?(TASARI MECLİSE SUNULDU)

Sicili bozuk olanlara kredi affı çıkacak mı?

Sicili bozuk olanlara kredi affı çıkacak mı?
18 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 1.235 kez okundu.


Esnafa sicil affı geliyor

Sicili bozuk ve kara listede olan bu nedenlerle kredi alamayan ve bankalardan 2017 yılında verilecek olan esnaf kredilerinden yararlanmak isteyen esnaf ve firmalar Sicili bozuk olanlara kredi affı çıkacak mı? sorularının yanıtlarını ararken en son yapılan açıklamalar ile tüm esnaflara iki büyük müjde geldi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi esnafa sicil affı çalışmalarının tamamlandığını ve tasarının TBB Meclisine sunulduğunu belirtti. Bakan Tüfekçi esnafa sicil affının yanında işyerini terör olayları vb. nedenlerle kapatmak zorunda kalan esnaflara da işsizlik maaşının verileceğini belirterek esnaflara bir günde iki müjde verdi.  Bakan Tüfekçi yaptığı açıklamalarda  söz konusu tasarıyı Başbakanlığa sunduklarını ve Maliye Bakanlığınca hazırlanan torba yasa taslağına yetişmek üzere gönderildiğini ve bütçe görüşmelerinden sonra ele alınacak torbada sicil affına yönelik bir yasa da olacağını kaydetti.

Esnafa sicil affı ile ticarette beyaz sayfa açılacak

Kara  listede olan, çek ve senetlerini ödeyemeyen esnafların sicil affından yararlanarak geçmişlerinin temizlenmesi gerektiğini ve kredi ve kredi kartı borcu yapılandırma imkanlarından da yararlanmaları gerektiğinin altını çizdi.

Böylece esnafa gelecek olan sicil affı ile çek veya senedini ödeyemeyen, bankalara kredi veya kredi kartı borcu olan firmalar ve esnaflara yeniden yapılandırma hakkı getirerek sicillerini temizleme olanağı sağlanacak.

Bankalarda ki geçmiş dönem borçlarından dolayı sicili bozuk ve kredi notu düşük olan ve bu nedenlerle bankalardan ve finans kuruluşlarından kredi çekemeyen esnafa sicil affı gelmesi durumunda, Merkez Bankası KKB rollerinde ki sicilleri düzeltilerek yeniden kredi çekebilmelerinin sağlanması gündeme gelebilecek.

Esnafa sicil affı için 6 ay şartı

Esnafa sicil affı düzenlemesinin TBMM’ ine sunulması ile yasa yürürlüğe girdiğinden itibaren 6 ay içinde ödenen borçlar ve kredi, kredi kartı borçlarının 6 ay içinde yeniden yapılandırılması halinde, tüm karşılıksız çek senet, ve kredi kartı kredi borçlarının kayıtları sicil affı kapsamında silinecek ve esnafa beyaz bir sayfa açılacak. Bankalar, finansman kuruluşları da bu sayede sicil affından yararlanan esnaflara kullandırdıkları kredi ile ilgili olarak cezai sorumluluk yükleyemeyecek.

Esnafa sicil affı tasarısında yer alan bilgilere göre yasa yürürlüğe girdiği andan itibaren bütün borçların silinmesi ve aftan yararlanmak için gerçek ve tüzel kişiliklerin tüm çek, senet, kredi kartı kredi gibi borçlarının 6 ay içinde yeniden yapılandırılması gerekecek.

Ayrıca esnafa sicil affı yasa tasarısı ile birlikte esnafa işsizlik maaşının çalışmaları da yürütülüyor. Esnafların işsizlik fonundan yararlanabilmesi için yapılan çalışmaların tamamlanarak yasanın yürürlüğe gitmesi halinde işsiz kalan esnaflarda işsizlik fonundan yararlanabilecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi yaptığı açıklamalarda, esnafın banka riskini kendi tarafına aldığı için sicil affının daha kolay çıkacağını ve en kısa sürede yasanın yürürlüğe girerek Resmi Gazete’ de yayımlanıp yürürlüğe girerek hayata geçirileceği de sözlerine ekledi.

Söz konusu sicil affı ile ilgili düzenlemelerin yapılarak yasanın yürürlüğe girmesi ile sicil notu nedeniyle kredi çekemeyen ve yapılandırmalardan yararlanamayan esnaflar esnafa sicil affı sonrasında kredi çekebilecekler.

Kosgeb 50 bin lira faizsiz esnaf kredisi

2017 yılında esnaflar için Kosgeb tarafından verilecek olan 50 bin lira faizsiz esnaf kredisinin de direk olarak Kobilere yönelik olarak kullandırılacak olması ve 19 Aralık 2016 Pazartesi gününde başlayacak olan başvurulara 21.12.2016 Çarşamba gününe kadar Kosgeb kaydını yaprak beyannamesini güncelleyen esnafların başvuruda bulunması ile direk olarak esnaflar için ilk 12 ay geri ödemesiz kalanı 3 er eşit taksitli toplam 36 ay vadeli faizsiz esnaf kredisine anlaşmalı bankalara başvuruda bulunarak yararlandırılacaktır. Kosgeb esnaf kredisi için Kosgeb’ e başvuruda bulunan esnaf ve Kobilerin başvuruları 22 Aralık Perşembe günü sonuçlanarak ön  onay alan işletmelerin listesi açıklanacak.

Kosgeb desteği ön onayı alan işletmeler anlaşmalı bankalara sistemden alacakları çıktı ile birlikte bizzat başvuru yaparak faizsiz finansman desteği alabilecekler. Bunun yanında esnaflara tanınacak sicil affından yararlanan tüm firma ve esnaflar 2017 yılında verilecek esnafa Nefes kredisi, Esnafa  Kosgeb Kobi kredisi gibi fırsatlardan yararlanma imkanı bulabilecek.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git