Onaylanan Kosgeb iş planları (Kosgeb ile açılan iş yerleri)

Onaylanan Kosgeb iş planları

Onaylanan Kosgeb iş planları
30 Kasım 2016 tarihinde eklendi, ilk kez okundu.


Kosgeb’ den onay alan iş planları

Kosgeb’in girişimcilere vermiş olduğu hibe kredileri sayesinde binlerce vatandaşımız kendi işlerinin patronları olmuşlardır. Kendi işini kurmak isteyen vatandaşların ilk olarak yapması gereken uygulamalı girişimcilik eğitimlerini başarı ile bitirmeleri gerekmektedir. 32 saatlik bir eğitim olan bu uygulama sayesinde yapacağınız iş ve hibe hakkında gereken her şeyi öğrenmeniz mümkündür. Bundan sonraki aşamalardan bir tanesi olan iş planı hazırlama belkide bu olayda en çok dikkat etmeniz gereken husus dur. Hangi işi nasıl yapacağınız hakkında geniş bir bilgilendirme yapacağınız iş planın kabul edilmesi gerekmektedir. İş planı onaylanan girişimcilere Kosgeb 50.000 liraya kadar hibe veya 100.000 liraya kadar % 0 faizli geri ödeme kolaylıklarının olduğu kredi vermektedir. Etrafımızda el becerilerine güvenen veya iş hayatına atılmak isteyen insanların birçoğu bu yöntemle iş sahibi olmaktadırlar . Bu yazımızda Kosgeb’den hibe alarak çalışma hayatına atılanlardan bir kaç örnek vermek istiyorum.

Kosgeb desteği ile kek evi açan Kevser hanım

Çevresindeki insanların özel günlerinde evinde börek, kek, sarma ve tatlı yaparak aile ekonomisine katkıda bulunan Kevser hanım artan talep ve memnuniyet karşısında kendine küçük bir iş yeri açmaya karar vermiştir. Kosgeb’in uygulamalı girişimcilik kurslarına katıldıktan sonra hazırlamış olduğu iş planının yetkililer tarafından uygun görülmesi neticesinde dükkan arayışına başlayan Kevser hanım Kosgeb tarafından verilen 50.000 liralık hibe sayesinde hayalini kurduğu iş yerine sahip olmuştur. Evlerinde el becerilerine dayalı iş yapan bütün bayanların bu fırsattan yaralanmalarını tavsiye eden Kevser hanım bir kaç yıl içerisinde iş yerini büyütmek istediğini ve Kosgeb’in iş yerini büyütmek isteyen kobilere sağladığı 100.000 liralık % 0 faiz oranlı kredisini kullanacağını belirtmiştir.

Kosgeb ile bayan kuaför dükkanı açan Müslüme hanım

Diyarbakır’da Kosgeb’in açmış olduğu uygulamalı girişimcilik eğitimini başarı ile tamamlayan kursiyerlerden birisi olan Müslüme Sırtlan 10 yıldır bu sektörde işçi olarak çalıştığını ve hayalini kurduğu dükkanı bu uygulama sayesinde hayata geçirdiğini belirtmektedir. Katıldığı eğitimden sonra hazırlamış olduğu iş planının Kosgeb tarafından kabul edildiğini ve kendisine dükkan açması için 50.000 lira hibe desteği aldığını belirtmiştir. Kısa bir süre önce bu meslekte işçi olarak çalışan Müslüme hanım şuan yanında 4 tane bayan personel çalıştırarak başkalarına da ekmek kapısı haline gelmiş ve kendi işinin patronu olmuştur. Ayrıca yakın bir zamanda iş yerini büyütmeyi planlayan Müslüme hanım tekrar Kosgeb’in işini büyütmek isteyen kobilere vermiş olduğu %0 faiz oranlı 100.000 liralık destek kredisinden faydalanmak için başvuru yapacağını belirtmiştir.

Kosgeb desteği ile imalathane açan Beyhan hanım

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idare başkanlığı tarafından Siirt’de açılan uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılan yüzlerce bayandan biri olan Beyhan Veral kentin ilk ve tek kağıt bardak üretim işletmesini kurarak iş hayatına adım atmıştır.Bugüne kadar ki zamanını evinde oturarak geçirdiğini belirten Beyhan hanım iş hayatına katılma hayali kurarken Kosgeb’in girişimci eğitim kurslarına katıldığını ve bu sayede hayalindeki bir işe sahip olduğunu belirtmektedir.

kosgeb destegi ile imalathane açan beyhan hanım

kosgeb destegi ile imalathane açan beyhan hanım

Kosgeb desteği ile lokanta açan Aynur hanım

Etrafındaki insanlara ev yemekleri yaparak aile ekonomisine katkıda bulunan Aynur hanım gelen talepleri karşılamak için kardeşlerinden yardım istemektedir. Müşterilerini artan talep ve memnuniyetleri daha fazla insana yansıtmak için işlerini küçük bir dükkanda yapmaya karar vermiştir. Fakat iş yeri ve malzemeler için yeterli parasının olmadığı belirten Aynur hanım bir arkadaşının tavsiyesi üzerine Kosgeb’in açtığı uygulamalı girişimcilik kursuna katıldıktan sonra hayatının değiştiğini anlatmaktadır. Yapmak istediği işin planını sunan Aynur hanım iş yeri malzemeleri için 50.000 liralık hibe aldığını ve bunun hayalindeki iş yerini açmasına yeterli olduğunu belirtmektedir.

Kosgeb desteği ile yöresel ürünler dükkanı açan Mesut bey

Uzun süre farklı işlerde ücretli olarak çalışan Mesut bey kendi işinin patronu olmak ve daha fazla para kazanmak için Kosgeb tarafından açılan uygulamalı girişimcilik eğitim kursuna katılmaya karar vermiştir. Bu kurs esnasında kafasında daha önceden geçirmediği bir iş olan yöresel ürünlerin satışının yapıldığı küçük bir iş yeri açma fikrine kapılmıştır.

Kosgeb desteği ile yöresel ürünler dükkanı

Kosgeb desteği ile yöresel ürünler dükkanı

Bu fikri kurstaki eğiticiler ile paylaşan Mesut bey iş planını bu sektöre göre hazırlayıp kabul ettirmiştir. Kosgeb sayesinde 50.000 liralık girişimcilik hibesi alan Mesut bey şuan bulunduğu bölgenin yöresel ürünlerini satarak geçimini sağlamakta ve içinde girişimcilik ruhu taşıyan herkese bu işi tavsiye etmektedir.

Kosgeb desteği ile çiçek evi açan Nefise hanım

Çanakkale’nin Biga ilçesinde yaşayan 51 yaşındaki 3 çocuk annesi Nefise hanım iş başvuru yapmak için gittigi işkur’da Kosgeb’in girişimcilik kurslarından haberdar olur ve bu kurslara katılmaya karar verir. Uygulamalı girişimcilik kursunu başarı ile bitiren Nefise hanım iş yeri açmak için hazırladığı iş planının hazırlayıp baş vurusunu yapar. Kısa bir sürede neticelenen iş planı sayesinde yıllarca hayalini kurduğu çiçek evi için girişimlere başlayan Nefise hanım Kosgeb’den iş yeri açmak için aldığı 50.000 liralık hibe sayesinde gerekli bütün her şeyi temin ettiğini belirtmektedir. Önümüzdeki yıllarda iş yeri büyütmek isteyenlere verilen 100.000 lira ve % 0 faiz oranlı krediyi kullanarak iş yerini daha da büyütüp başkalarına da iş kapısı olmayı hedeflediğini belirtmiştir.ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. yapmak istediğim iş cengellili toka uretmek dedi ki:

    ben bu işi yapmak istiyorum ve bunun için destek istiyorum

Sayfa başına git