Kosgeb Sanayide İşyeri Açma Kredisi Veriyor (Tamirat Dükkanı)

KOSGEB Sanayide İşyeri Açma Kredisi ve Desteği Veriyor

KOSGEB Sanayide İşyeri Açma Kredisi ve Desteği Veriyor
11 Ocak 2017 tarihinde eklendi, ilk kez okundu.


Yeni bir iş yeri açmak isteyenlere vermiş olduğu girişimcilik desteleri sayesinde binlerce vatandaşımızın finansal sıkıntılarına destek olan Kosgeb Sanayide işyeri açma kredisi ve desteği veriyor. Sizde sanayide bir iş yeri açmak istiyorsanız vede finansal sıkıntılardan dolayı açamıyorsanız Kosgeb hibe ve kredi imkanlarından yararlanarak kendi iş yerinizi açabilirsiniz. Bilindiği üzere kosgeb desteklerinden yararlanmak isteyen girişimciler kosgeb iş planı hazırlarken hazırladıkları planların kosgeb’in destek verdiği sektörlerden seçmek zorundalar. Destek verilen sektörlerin neler olduğunu ise Kosgeb nace kodları ile bildirmiştir. Bu kodların hangi sektörlere ne hangi iş dallarına verildiğini öğrenmek isteyenler www.kosgeb.gov.tr adresindeki nace kodlarını inceleyebilirler.

Kossgeb tarafından verilen girişimcilik destek programı kapsamında sanayide bir iş yeri açmak isteyen vatandaşlarımız Motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımı sektöründe belirtilen nace kodlarından kendilerine uygun olanını seçerek kosgeb iş planının hazırlamalıdırlar. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde kosgeb girişimci destek programı sayesinde kosgeb hibe kredisi alarak sanayide bir oto lastik tamirhanesi açan Emine hanım kosgeb’e iş planı hazırlar iken motorlu kara taşıtlarının ve motosikletin onarımı sektöründe bulunan Motorlu kara taşıtlarının bakım ve onarımı için verilen  G 45.2 nace kodu üzerinden destek başvurusunda bulunmuştur.

Yukarıdaki videoda izlediğiniz Emine hanım gibi sizde sanayide yeni bir iş yeri açmak istiyorsanız kosgeb desteklerinden faydalanabilirsiniz. Kosgeb Girişimci Destek Programından yararlanmak isteyenlerin öncelikli olarak kosgeb tarafından verilen ve toplamda 32 saat olan uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmanız gerekmektedir. Bu kursu başarı ile bitiren girişimci adayları daha sonra kosgeb tarafından desteklenen iş kollarından birisine uygun olmak şartı ile yapacağı iş ile ilgili iş planını hazırlaması gerekmektedir. Kosgeb tarafından değerlendirilen iş planı kabul edilen girişimci adaylarına iş yeri açması için aşağıda belirtilen oranlarda hibe verilmektedir. Bu kapsamda sanayide bir iş yeri açmak isteyen vatandaşlarımıza fikir vermek adına kosgeb tarafından verilen nace kodlarından bir kaç tane örnek vermek istiyorum.

  • Motorlu kara taşıtlarının bakım ve onarımı
  • Motorlu kara taşıtlarının parça ve aksesuarlarının ticareti
  • Motosiklet ile ilgili parça ve aksesuarların ticareti, bakım ve onarımı
  • Motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin toptan ve perakende ticareti ile onarımı
  • Otomobillerin ve hafif motorlu kara taşıtlarının ticareti

Yukarıda vermiş olduğumuz nace kodlarına uygun olan bir iş yeri açmak isteyen girişimci adayları iş planlarını bu doğrultuda doldurarak kosgeb’den Girişimci destek programı kapsamında hibe desteği talebinde bulunabilmektedir.

Kosgeb sanayide işyeri açmak için ne kadar destek vermektedir?

Bilindiği üzere kosgeb yeni bir iş yeri açmak isteyen girişimci adaylarına destek verirken bunları belirli kurallar çerçevesinde vermektedir. Bunların neler olduğu hakkında kısa bilgi vermek gerekirse. Kosgeb yeni bir iş yeri açmak için iş planı hazırlayan girişimcilik eğitimi almış olan girişimci adaylarına tamamen geri ödemesiz olmak üzere hibe ve geri ödemeli kredi olarak iki farklı destek vermektedir. Geri ödemesiz hibe olarak verilen desteğin toplam limiti 50 bin lira olarak belirlenmiştir. Geri ödemeli kredinin üst limiti ise 100 bin liradır. Dükkan işyeri açma kredisi nasıl alınır şartları nelerdir?

Kosgeb Oto Sanayi Destek Alanları

Girişimcilere işletme kuruluş desteği  adı altında 2 bin liralık bir destek verilmekte olup bunun yanında kuruluş dönemi makine teçhizat, ofis donanım ve yazılım desteği adı altında 18 bin liralık bir destek vermektedir. Ayrıca yeni bir iş yeri açan girişimcilere kuruluş tarihinden itibaren 24 ay boyunca iş yeri kirası ve personel masrafları adı altında 30 bin liralık bir destek daha vermektedir. Bu verilen desteklerin toplamı 50 bin lira olmak ile birlikte bunun geri ödemesi bulunmamaktadır. Bu hibe desteğine işletme sahiplerinin talebi doğrultusunda iş yerini açtığı tarihten itibaren 24 ay boyunca alacağı alet, makine ve teçhizatlar için temiz göstermek kaydı ile 100 bin liraya kadar geri ödemeli kredi imkanı vermektedir.

Yukarıda belirttiğimiz kredi ve hibe imkanlarından yararlanarak Kosgeb’in  Sanayide işyeri açma Kredisi ve desteği ile kendine yeni bir iş yeri açabilir aldığı hibe ile finansal sıkıntısını ortadan kaldırabilir veya alacağı geri ödemeli kredi ile iş yerini ve işini büyütebilir. Bunun için yapmanız gereken kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmak ve oto sanayi iş planınız ile başvuruda bulunmak olacaktır.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sayfa başına git