Konut kredisi alırken aylık gelirin etkisi nedir?

Konut kredisi alırken aylık gelirin etkisi nedir?

Konut kredisi alırken aylık gelirin etkisi nedir?
2 Ocak 2017 tarihinde eklendi, ilk kez okundu.


Konut kredisi alırken aylık geliriniz dikkate alın

Son zamanlarda kredi almak isteyenler Konut kredisi alırken aylık gelirin etkisi nedir? sorularını soruyor. Ev sahibi olmak isteyen ve bankalardan % 1′ in altında güncel faiz oranları ile uzun vadeli konut kredisi almak isteyen tüketicilerin aylık gelirleri konut kredisinde ne kadar etkili olduğunu ve mortgage alırken gelir beyanında bulunmadan hemen önce dikkat edilmesi gereken ip uçlarını öğrenmek ister misiniz?

Öncelikle uzun vadeli konut kredisi almak isteyen tüketicilerin cevaplaması gereken en önemli sorulardan birisi de hayalimdeki evi almak isterken bu eve kavuşmak için gerekli finansmanı karşılayacak bir gelire sahip miyim, aylık gelirim konut kredisinde ne kadar etkili sorusudur? Öncelikle aylık gelir ile konut kredisi arasında dengeli bir oranın olup olmadığı hesaplanmalı ona göre uzun vadeli konut kredisi almak için karar verilmelidir.

Konut kredisi bilindiği gibi 120 ay gibi uzun vadelerde verilmektedir.  Bankaya başvurmadan önce konut kredisi ile ev sahibi olmak isteyenlerin gözden geçirmeleri gereken bazı önemli noktalar mevcuttur.

Aylık maaş  ve gelir durumunun alınan  kredinin aylık taksit ödemelerini etkilediğini hatırlatmaya gerek yok. Konut kredisi için bankaya başvuru yapan tüketicilerin aylık gelirleri hem kredinin vadesini dolayısıyla da kredi sürecini ve ödeme planını da doğrudan etkilemektedir bankalar özellikle gelir beyanında bulunan tüketicilerin konut kredisi ödeme planlarını oluştururken alınan maaş ile ödenebilecek taksit oranları hesaplandığından aylık gelir konut kredisinin oldukça etkilemektedir.

Bu nedenle bankalara konut kredisi başvurusu yapmadan ve gelir beyanında  bulunmadan önce bilinmesi gereken önemli detaylar şunlardır.

Bankaya gelir beyanında bulunmadan önce yapılması gerekenler

Konut kredisi almak için bankaya gittiğinizde aylık geliriniz alınacak olan kredi için yeterli geliyorsa bunda herhangi bir sorun yok. Talep edilen kredi için aylık gelir yeterli gelmiyorsa bazı aksi durumlara hazırlıklı olun.

Talep ettiğiniz kredi için aylık geliriniz yeterli değilse bu durumda ev halkının gelirini de hesaba katarak gelir beyanında bulunmalısınız. Yani evli olanlar eşlerinin gelir durumlarını hesaba katarak, evli olmayanlarda anne baba gibi ebeveynlerin gelirlerini hesaba katarak bankalara gelir beyanında bulunarak talep ettikleri limitte krediye sahip olmalarını sağlayacaktır çünkü bankanın vereceği kredi toplam aile gelirine göre hesaplanacağından verilecek olan kredinin sürecini ve vadesini mutlaka etkileyecektir.

Bunun yanında kira gibi ek gelir sahibi olan tüketiciler mutlaka banka başvurusunda gelir beyanında ek gelirinizi de göstermeyi unutmalıdır. Konut kredisi için ek gelir beyan edenlere özel olarak bankalar son bir yıl içinde ek gelir kazananlar için özel ödeme planları yapabiliyor bunu da  gözden kaçırmamalısınız.

Gelirini resmi olarak belgeleyemeyen ve ispatlayamayan ve gelir belgesi alamayan tüketicilerin yapması gerekenler ise iş yaptığınız ya da çalıştığınız yerden alacağınız maaş yazısını aylık gelir beyanı için kullanmak. Bankaların uzun vadeli konut kredisinde en çok dikkat ettiği gelir beyanından bulunmadan önce bu adımlara dikkat ederek kolaylıkla talep edilen vade ve limitlerde konut kredisi alarak hayalinizde ki eve kavuşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sayfa başına git