Deftere tabi esnafa 30 bin lira faizsiz kredi (Başvuru şartları)

Deftere tabi esnafa 30 bin lira faizsiz kredi

Deftere tabi esnafa 30 bin lira faizsiz kredi
2 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 1.345 kez okundu.


Esnafa 30 bin lira faizsiz kredi

Deftere tabi esnafa 30 bin liralık faizsiz kredi imkanı ile sizde iş yerinizi büyütebilir veya makinelerinizi yenileyebilirsiniz.  Geçtiğimiz yıl Halk bankası tarafından  esnaf kefalet kooperatifine kayıtlı olan  esnafımıza % 0 faizli kredi imkanı bütçenin az ayrılması ve başvuruların bu kadar çok olacağı hesaplanmadığından başvuruların hepsine cevap verememiş ve birçok başvuru yapan esnaf zor durumda bırakılmıştır. 2017 yılının ocak ayında aynı şartlar ile esnafa verilecek olan kredi için daha büyük bir bütçe ayrılmış olup geçtiğimiz yılda meydana gelen sıkıntıları gidermeye çalışılacaktır. Makine alımlarından iş yerini büyütmek isteyene ham madde alımlarından sermaye ihtiyaçlarını karşılamak isteyenlere kadar geniş bir çerçevede değerlendirme yapılan bu krediye başvuru yapabilmek için en önemli şartları ise esnaf kefalet kooperatifine kayıtlı olmaları gerekmektedir. Küçük esnafa can suyu projesi kapsamında % 0 faiz oranlı 30 bin liralık krediye başvuru yapmak isteyen esnafımızın aynı zamanda Kosgeb hibe desteğinden yararlanmamış olması gerekmektedir.

Faizsiz krediye kimler başvurabilir

Esnaf kefalet kooperatifine kayıtlı olan bütün esnaflarımız bu kredinin gerekli olan şartlarını taşıması kaydı ile başvuru yapmaları mümkündür. Lokantacı, kırtasiyeci, manav, kasap, emlakçı, ayakkabıcı, konfeksiyon işletmecisi ve bunun gibi bütün küçük esnaf gurubu bu krediden yararlanabilmektedir. Bankaya kredi başvurusu yapmadan önce Kooperatif den kayıtlı olduğunuza ait yazılı belge almanız gerekmektedir. Ayrıca bu kredi kapsamında makine, ekipman ve demirbaş alımları, iş yeri modernizasyonu, ham madde ve sermaye ihtiyaçlarının karşılanması türlerinden birini belirterek bunlardan hangisini kullanacaksanız bunun hakkında yazılı taahhüt vermeniz gerekmektedir. Bu şartları taşıyorsanız ve belirtilen özelliklerden en az bir tanesi için taahhüt verebilecek seniz sizde bu kredi imkanından yararlanabilirsiniz.

Faizsiz krediye ayrılan bütçe miktarı

2016 yılında esnafa can suyu projesi kapsamında dağıtılan % 0 faiz oranlı 30.000 liralık kredi için ayrılan bütçenin 700 milyon lira olduğunu biliyoruz. Bu bütçe yetersiz kaldığı için geçen yıl birçok esnaf yapmış olduğu başvurulara karşılık alamamıştır. Bu sıkıntıların tekrarlanmaması için 2017 yılında ki kredi bütçesini arttırılarak 1.3 milyar lira olarak belirlenmiştir. Neredeyse iki katına çıkarılan bu bütçe sayesinde bu yıl başvuru yapanların büyük bir kısmı karşılık alacaktır. Aynı zamanda geçen yıl bu krediyi kullanmak isteyenlerden toplam 2.500 lira masraf ücreti adı altında kesinti yapılmıştır. Gelen şikayetlerin dikkate alınması sonucu bu miktar 500 liraya kadar düşürülmüştür. Ayrıca bu masraf için başvuruda bulunan esnafların bu kesinti miktarını yapacağı başvuru ile geri alması mümkündür.

Deftere tabi esnafa 30 bin lira faizsiz kredi

Deftere tabi esnafa 30 bin lira faizsiz kredi

Faizsiz kredi başvurusu nasıl yapılır

2017 yılı için ayrılan 1.3 milyar liralık büyük bir bütçeye sahip olan deftere tabi esnafın başvuru yapabileceği % 0 faiz oranlı krediye başvurular Halk bankası tarafından değerlendirilmekte ve verilmektedir. Bulunduğunuz bölgedeki Halk bankasına başvuru yapmadan önce esnaf kefalet kooperatifine üye olmanız mecburidir. Eğer üye değilseniz bu krediden faydalanmanız mümkün değildir. İsterseniz esnaf kefalet kooperatifine üye olabilir ve bu kredi imkanından yararlanabilirsiniz. Bankaya gitmeden önce kooperatif den kayıtlı esnaf olduğunuza dair belge almanız gerekmektedir. Bu belge ile halk bankasına başvuru yapmanız gerekmektedir. Kredi kapsamında bulunan makine, ekipman ve demirbaş alımları, iş yeri modernizasyonları, ham madde veya sermaye ihtiyaçları karşılamak için kullanabileceğiniz bu kredinin taahhüdünü yapmanız gerekmektedir. Yani bu kredi ile saymış olduğum işlerden hangisini yapacağınızı taahhüt etmeniz gerekmektedir. Bu işlemleri yerine getiren bütün küçük esnafımız bu kredi imkanından yararlanabilirler.

Fakat bu krediye başvuru yapanların açık durumda hazine destekli esnaf kredilerinin bulunmamaları gerekmektedir. Ayrıca daha önceden Kosgeb hibe desteği alan esnaflar bu kredi imkanından faydalanamazlar.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git