50 bin lira faizsiz kredi başvuru sonuçları açıklandı mı? (Esnaf KOBİ)

50 bin lira faizsiz kredi başvuru sonuçları açıklandı mı?

50 bin lira faizsiz kredi başvuru sonuçları açıklandı mı?
18 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 8.841 kez okundu.


50 bin lira faizsiz kredi başvuru sonuçları

Esnaf ve Kobilere için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği TOBB Nefes kredisi kapsamında KOBİ’lere yıllık yüzde 9,90’a aylık da 0,83 faizle 1 yıl vadeli kredi sağlanacağı ve 3 ay içerisinde yaklaşık 80 bin KOBİ’nin bu krediyi kullanması öngörüldüğü duyuruldu. Hemen ardından ise Kosgeb’ den Kobilere işletme kredisi faiz desteği verileceği ve Kosgeb e başvuru yaparak  anlaşmalı bankalara başvuru yapan işletmelere  Kobilere işletme başına 50 bin TL üst limitli KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği kredisinin verileceğini Başbakanımız Binali Yıldırım ve Kosgeb Başkanı Recep Biçer açıklamıştı. Açıklamaların ardından Kosgeb İşletme kredisi faiz desteği olarak kobilere kullandırılacak olan Kosgeb 50 bin lira faizsiz esnaf kredisinin başvuru tarihleri KOSGEB tarafından duyuruldu..

Esnafa Kobilere yönelik ekonomiyi hareketlendirmek amacıyla Kosgeb tarafından sağlanacak Sıfır faizli işletme kredisi faizi destek programı kapsamında anlaşmalı bankalar aracılığıyla verilecek olan 50 bin lira faizsiz esnaf kredisi başvuruları 19 Aralık 2016 Pazartesi günü saat 9:00′ da başlıyor. Başvurular 21 Aralık 2016 Çarşamba saat 24:00 da bitecektir.

50 bin lira faizsiz kredi başvurularını yapmak isteyen işletme ve  kobilerin öncelikle Kosgeb Veri tabanına kayıt olmaları Kobi beyannamesini doldurarak güncelleme işlemlerini yapmaları gereklidir. İki ön şartı yerine getiren işletme ve  Kobiler söz konusu krediye ön başvuru onayı aldıktan sonra anlaşmalı bankalara başvurarak kredi alabileceklerdir. Ayrıca ön onay için gerekli olan kayıt ve güncelleme işlemleri başvuru tarihleri içinde güncelleme ve kayıt işlemleri de alınmaya devam edilecektir. Kosgeb Faizsiz Kredi Başvuru Sonucu Öğrenme ekranından sonuçlar hakkında bilgi alınabilir.

kredi.kosgeb.gov.tr adresi üzerinden işletme sahibi kayıtlarda işletme adına verilen kullanıcı adı ve şifresini işletme bilgilerinin yazılarak dolduracakları başvuru başvuru formunu doldurarak 21.12.2016 Çarşamba günü 24 saat içinde başlayıp bitecek olan Kosgeb yetkilileri tarafından yapılacak denetlemelerden destek için ön onay işletmelerin listesi 22 Aralık Perşembe günü açıklanacak. Kosgeb kayıtlarında işletme adına verilen Kullanıcı adı ve şifresini banka dahil herhangi bir kişiye göstermemek çok önemlidir. Sıfır faiz KOSGEB kredi başvuru sayfası başvuru yapacak esnaflarımız içindir.

Kosgeb Sıfır faizli işletme kredisi faiz desteği onay süreci

Kosgeb Veri tabanına kayıtlı ve  beyannamesini zamanında güncelleyen kobi ve esnafın ilk başvuruda ilk onay alarak anlaşmalı bankalardan kredi alabilmesi için işletmenin mali durumunun kredi almaya müsait olması gerekiyor. Kosgeb denetleme sürecinde yani başvuruların bittiği gün olan 21 Aralık 2016 Çarşamba gününden 24 saat içinde Perşembe gününde açıklanacak olan on onay alan işletmelerin onay almasında başvuru sıralaması önemli değildir. İlk başvuru yapan işletme ile son başvuru yapan işletme arasında onay almak için hiçbir farklılık yoktur ve onaylanma süreci Bakanlık tarafından TÜİK verilerine göre her il için ayrılan kontenjan ve koyulan kotaya göre Kosgeb müdürlüklerince Bakanlık tarafından her il için verilecek işletme sayısına göre sıraya koyularak başvurular kabul edilecektir. On onay alan işletmeler başvuru formu çıktısını alarak bankalara faizsiz kredi için başvuruda bulunabilecektir.

Faizsiz Kosgeb kredisi veren bankalar hangileridir?

Kosgeb Sıfır faizli işletme kredisi faiz desteğine başvurular www.kosgeb.gov.tr adresinden alınacaktır. Başvuruların kabul edilebilmesi için de Kobi ve işletme sahibi esnafların işletmelerini mutlaka Kosgeb veri tabanına kayıtlı kobi beyannamesi güncel işlemlerini yapmaları gerekiyor demiştik.

İşletme kredisi olarak faizsiz olarak her işletme başına 50 bin lira üst limitli 12 ay geri ödemesiz toplam 36 ay vadeli 3 eşit taksitli olarak kullandırmaya yetkili bankalar 3 tanesi devlet bankası diğerleri özel sermayeli olmak üzere toplam 9 bankadır.

Kosgeb kredisi veren anlaşmalı bankalara  başvuru yaparak 50 bin lira faizsiz esnaf kredisi almak isteyen esnafların yukarıda da belirttiğimiz üzere Kosgeb’ den destek için ön onay almaları gereklidir. Ön onay alan işletme sahipleri bankalara kredi için başvuru yapma imkanına sahip olacaktır. Kosgeb’ den ön onay almak ise bankalar için bağlayıcı bir unsur olmayıp işletmelere 50 bin lira faizsiz kredi verip verilmeyeceği konusunda bankanın uyguladığı prosedürler ve mevzuatına uygun olarak kredi almaya müsait işletmelere kredi verileceği düşünülüyor. Bankaların değerlendirme süreleri 26 Aralık’ ta başlayarak 31 Ocak 2017 de sona erecek olup başvuruları değerlendirilerek bankalardan kredi değerlendirmelerinin sonuçları çıkarak işletme başına 50 bin lira faizsiz esnaf kredisi verilmeye başlanacaktır.

KOSGEB başvurusu için işletmeler Kosgeb sitesinden verilen bilgilere istinaden http://sifirfaiz.kosgeb.gov.tr adresinden başvuru yapacak. Faizsiz esnaf kredisinden yararlanabilmek için de öncelikle işletmelerin KOSGEB Veri Tabanına kaydolması ve KOBİ Beyannamelerinin güncel olması gerekiyor. Kobi kayıt ve güncelleme işlemleri ise başvuru tarihleri arasında yapılmaya devam edilecek.Etiketler:

50 bin lira faizsiz kredi başvuru sonuçları açıklandı mı? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Halı yikama dedi ki:

    Halıyikama fabrikasi

  2. Koskeb den ön onayı hangi site ve nasıl alacağız ön onay çıkıp çıkmadığını nasıl bakacağız dedi ki:

    Tşkrlr

Sayfa başına git